| andreisergiu123456789 a întrebat:

Pace voua!
Salutare comunitate TPU mi-ati putea spune si mie va rog frumos raspunsul la urmatoarea intrebare?
Ce se intampla cu oamenii care nu l-au cunoscut pe Iisus si nici pe Dumnezeu,aici ma refer la cei care nu au auzit niciodata de mantuitor si de Dumnezeu,ajung in iad?
Deoarece,cu tristete va spun,nu mi se pare corect ca o persoana izolata de lume,care nu a stiut de biblie,Iisus si Dumnezeu,dar care a fost o persoana buna, aceasta sa ajunga in iad.(p.s. prin persoane izolate ma refer poate la bastinasi la calugari de alte religii sau pur si simplu la oameni izolati de lume).
Inca ceva as vrea argumente din biblie! Va multumesc anticipat si Dumnezeu sa va binecuvanteze!

32 răspunsuri:
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Tu vorbesti de ideea Infernului lui Dante. In Evul Mediu, Biserica a "modelat" iadul dupa aceasta carte si idee.
Iadul nu exista. Conceptul a fost prezent si in Grecia antica - infern, tartar etc.
S-a pus de multe ori aceasta problema filosofica si Biserica, ca sa impace toate caprele, a aruncat pe toata lumea in iad. Dar pe cercuri. Adica filosofii din Grecia antica si toti care au trait inainte de Hristos au ajuns tot in iad, dar in alt cerc.
Ideea iadurilor numeroase exista si in buddhism,
Citeste carte Georges Minois - Istoria infernurilor, si ai sa intelegi mitologia, religia si simbolistica din spatele acestui concept.

Repet, iadul este un concept psihic.

Nu poti folosi argumente din biblie pentru ca nu suntem spiridusi!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nicio vina! Lucreaza la mentalitate, ia-ti un coach, fa terapie, du-te la cursuri, imbunateste-ti viata.
Nu exista zei si nici nevoie de ei nu ai!