| andreisergiu123456789 a întrebat:

Pace voua!
Salutare comunitate TPU mi-ati putea spune si mie va rog frumos raspunsul la urmatoarea intrebare?
Ce se intampla cu oamenii care nu l-au cunoscut pe Iisus si nici pe Dumnezeu,aici ma refer la cei care nu au auzit niciodata de mantuitor si de Dumnezeu,ajung in iad?
Deoarece,cu tristete va spun,nu mi se pare corect ca o persoana izolata de lume,care nu a stiut de biblie,Iisus si Dumnezeu,dar care a fost o persoana buna, aceasta sa ajunga in iad.(p.s. prin persoane izolate ma refer poate la bastinasi la calugari de alte religii sau pur si simplu la oameni izolati de lume).
Inca ceva as vrea argumente din biblie! Va multumesc anticipat si Dumnezeu sa va binecuvanteze!

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vor arde pe vechi in iad, iisus spune clar cei care nu mau acceptat ca fiu al lui dumnezeu si nu au avut credinta in viata asta le asteapta focul vesnic, aici intra 5, 5 miliarde de pesoane, pentru ca nici mulsulmani nici evrei nu il accepta, e mulsulmani au un iad dar nu chiar vesnic din nou pentru cei care nu au crezut in mohamed, evrei au o purificare a sufletului timp de 30 de zile apoi odihna vesnica sau a sta intr-un loc de vechi =locuinta mortiilor, dar pentru asta trebuie sa creada in dumnezeu

Biblia este foarte clar că toți atei și necredincioșii vor fi trimiși la Lacul Focului după ce vor muri. Ea merge chiar mai departe decât prin specificarea unei liste de persoane care nu sunt acceptate (care acoperă mai mult decât întrebarea dvs.):

Apocalipsa 21: 8 (NIV)
Dar cei lași, cei necredincioși, mincinoși, ucigașii, cei imorali sexuali, cei care practică artele magice, idolatrii și toți mincinoșii - vor fi trimiși la iazul de foc al sulfului ars. Aceasta este a doua moarte.

Pentru a răspunde la această întrebare, este destul de clar că Biblia nu face distincția între "necredincioși" (ateu, agnostic sau ce aveți) și "credincioși ai altor religii". Când spune "necredincioșia" se referă la toți cei care nu sunt creștini.

Mai mult, credința în Dumnezeu aduce mântuirea, nu faptele. Putem vedea din acest verset că ceea ce este în inima omului determină mântuirea lui. Fiecare dintre aceste rele poate fi în mod direct legat de o problemă din inima persoanei.

Fapte 16:31 (NIV)
Ei au răspuns: "Credeți în Domnul Isus și veți fi mântuiți - voi și casa voastră".

Cu toate acestea, lucrările sunt o revărsare din credință:

Ioan 14:15 (NIV)
Dacă mă iubești, ține-mi poruncile.

Și fără credința care produce fapte, nu există credință reală în spatele ei:

Iacov 2: 14-18 (NIV)
14 Ce bine este, fraților și surorilor, dacă cineva pretinde că are credință, dar nu are fapte? O astfel de credință le poate salva? 15 Să presupunem că un frate sau o soră este fără haine și mâncare zilnică. 16 Dacă unul dintre voi le-a zis: "Du-te în pace; păstrați cald și bine hrănit ", dar nu face nimic despre nevoile lor fizice, ce bun este? 17 În același fel, credința însăși, dacă nu este însoțită de acțiune, este moartă.

18 Dar cineva va zice: "Tu ai credință; Am fapte.

Arată-mi credința fără fapte și îți voi arăta credința mea prin faptele mele.

În cele din urmă, pentru a răspunde la întrebare, toți necredincioșii (oameni care nu cred în nici un dumnezeu, Dumnezeul creștin sau care cred în alt Dumnezeu) împreună cu toți oamenii care pretind că cred în Dumnezeu, dar nu au o credință solidă se termină în iazul de foc.

| andreisergiu123456789 explică (pentru RAY):

Dragul meu ray eu cred ca nu ne intelegem,eu te-am intrebat ce se intampla cu oamenii CARE NU AU AUZIT NICIODATA DE IISUS,nu cei care au auzit dar n-au crezut,in el,deoarece asta mi s-a parut ciudat cum de un sinistrat din tibet(ca de ex),chiar daca a fost un om bun,indurator etc, Dumnezeu il poate trimite in iad doar pentru ca acest om nu a avut sansa sa stie ca Iisus exista? E ciudat si iti zic ca n-are cum, Dumnezeu este drept si milostiv, cum poti spune ca a nu crede in Iisus si a nu sti ca Iisus exista, pentru El e acelasi lucru?

| RAY a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Vezi ce scrie in acele versete, toti care nu au auzit sau nu cred vor arde pe vechi in iadul vesnic, dumnezeu, iahve asta e zeu tribial evreiesc, un zeu razboinic se poate dovedi istoric cum a evoluat politeismul -monoteismul la evrei

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Salut. O sa te contrazic putin.

"Sfântul Apostol Pavel spune în capitolul 2 din Romani că cei ce n-au cunoscut pe Hristos, n-au auzit de El, vor fi judecaţi după legea conştiinţei. Deci au şi ei judecata lor, dar după legea firii, după legea conştiinţei pe care Dumnezeu a pus-o nouă."

"Aici se leagă cele două cuvinte ale Mântuitorului și ale Sfântului Apostol Pavel, care şi acela nu e mult discutat şi se pune cumva deoparte, neînţelegându-se bine ce e aceea legea firii. Dar Părinţii lămuresc şi toată învăţătura ne spune că noi avem o lege morală, o lege a firii, a conştiinţei, pe care Dumnezeu a lăsat-o în om de la naşterea lui, de la facerea lui, pe care o are şi mahomedanul şi budistul şi hindusul şi oricine, şi închinătorul la idoli, în orice neam te-ai naşte te naşti cu această lege morală, această lege a firii."

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Daca asa scrie in acele versete asa e

| vladorcolac a răspuns (pentru RAY):

Daca asta inseamna zeu iubitor la voi, aveti probleme cu capul serioase

| vladorcolac a răspuns (pentru RAY):

Mama ta a fost virgina la casatorie? daca nu, ucide-o cu pietre ca asa scrie in biblie. Ai fica ce nu mai e virgina si nu e casatorita? Ucide-o cu pietre ca asa zice in biblie. Daca mama ta nu a fost virgina in ziua nuntii, zdrobeste-ti capul de pietre, ca asa scrie in biblie, ca copii de femei nevirgine in ziua nuntii sa fie ucisi fara mila, zdrobindu-i de pietre. DOAR CEL FARA DE PACAT SA JUDECE PE ALTUL, CACI DE VEI JUDECA PE CINEVA FARA A FI PUR, O SA ARZI IN IAD. Deci ai belit-o. Daca nu esti evreu conform biblie, arzi in iad si o sa fi ucis de evrei ca evreii sunt poporul lui dumnezeu conform bibliei, iar Iisus a venit ca sa salveze POPORUL EVREU, DOAR POPORUL EVREU. Nu mai citi doar ce iti convine, citeste toata biblia, ca la cum comentezi ai un loc rezervat in Iad, stai linistit, am vorbit cu Luci printr-o pentagrama, a zis ca ai bilet de intrare rapida.

| RAY a răspuns (pentru vladorcolac):

Omule sunt ateu

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Total gresit, versete scoase din context si interpretate absolut gresit. Este o erezie, citeste biblia, este vital si asemenea de bun simt sa nu scoatem versete din contextul lor, astfel le putem da orice inteles am vrea noi, trebuie sa raspundem la intrebari pe baza intrgii scripturi, nu pe baza unui singur verset, deoarece in lumina scripturii un verset poate insemna altceva daca il scoatem din context, pentru ca unele lucruri din biblie nu se interpreteaza ad litteram.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sectanctule sunt versete din biblie, voi le scoateti nu eu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se intampla fix ce se intampla cu toti oamenii. Moare, e ars sau ingropat si putrezeste. Si cam asta e

| anonimg a răspuns:

Biblia spune ca Dumnezeu "a pus in inima lor (a oamenilor) chiar si gandul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu." (Eclesiast.3:11)
Deci nu exista om nascut pe pamant care sa nu aiba in el astfel de gand -ca exista o vesnicie si un Dumnezeu. De aceea spune si apostolul Pavel ca niciun om nu se poate dezvinovati:
"In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati". (Romani.1:20)
Un verset mai sus spune asa: "Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu."
Dumnezeu nu sileste pe oameni la ascultare de El; dar celor interesati de El li Se descopera.

Tu spui: "O persoana izolata de lume, care nu a stiut de biblie, Iisus si Dumnezeu, dar care a fost o persoana buna, aceasta sa ajunga in iad". O astfel de persoana nu va ajunge in iad. Pentru ca a facut binele pe care l-a putut face.
Cat despre constiinta, noi nu trebuie sa ne luam dupa ea, pentru ca Mantuitorul spune: "Va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2)
In final vor si si oameni mantuiti care nu au auzit de Dumnezeu, dar care ei au facut binele, si au trait frumos in mijlocul oamenilor. Dar aceasta nu inseamna ca daca astazi exista persoane care traiesc frumos in mijlocul oamenilor vor fi si mantuiti. Pentru ca ei au auzit de Dumnezeu, dar se impotrivesc cunoasterii Lui; aceasta este dorinta lor de a nu fi mantuiti.
Dar chiar daca vorbim astfel, totusi Dumnezeu inca ii asteapta si pe oamenii acestia ca sa faca parte si ei din poporul Sau.

| mentholinks a răspuns:

Toti oamenii vor fi judecati dupa faptele lor nu dupa altceva. Noul testament contine mai multe idei ale mai multor oameni care l-au scris. Cel mai bine il ignori.

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este doar o carte de povesti cu talc.Adevarata divinitate este in fiecare dintre noi, nu are legatura cu vreun evreu, sau vreun zeu inventat de ei.
Planeta asta este o scoala, unde venim sa invatam sa ne eliminam defectele, nu sa ne rugam la spiridusi sa ne ierte.

| vladorcolac a răspuns (pentru xerxes1):

Aleluia cineva cu capul pe umeri!

| Steregoi a răspuns:

In orice trib exista conceptul de bine si rau universal.

| Panamax a răspuns:

Pe Iisus in cazul in care a existat, l-a cunoscut putina lume in comparatie cu cei care nu l-au cunoscut.

| Mircea08 a răspuns:

Prin noul legamant, Dumnezeu a pus legile lui in mintea si cugetul fiecaruia, asa ca nu mai are nevoie de sfaturi de la altii si nu au nici scuza ca nu a stiut.
Exista insa si fii diavolului despre care nu stiu daca au ceva de la Dumnezeu, inclin sa cred ca tot ce au e de la tatal lor diavolul

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu nu i-ar pedepsi. ii va judeca dupa constiinta lor.
Dumnezeu spune ''NU doresc moartea nimanui''
Dumnezeu spune ''Domnul este milostiv si bogat in bunatate''
Dumnezeu este de asemenea, drept, asta inseamna ca El nu va nedreptati pe nimeni, El isi iubeste creatia si cunoaste slabiciunile noastre, ne iubeste neconditionat. Sa te intreb ceva, ar putea acest Dumnezeu despre care ti-am spus ca are aceste atribute, sa arunce in iad un om care nu a auzit niciodata evanghelia si care nu a stiut ce sa faca pentru a veni in rai? Eu nu cred. Dar impotant este ce crede Dumnezeu, El stie mai bine orice lucru, cu siguranta ca va fi drept in toate privintele asa cum a promis, si El nu minte. Ronani 1: 18Mînia lui Dumnezeu se descopere din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, cari înăduşe adevărul în nelegiuirea lor. 19Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit în ei, căci le -a fost arătat de Dumnezeu. 20În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi;
Ai incredere dragul meu prieten ca Domnul stie ce face. Domnul este bland si iubitor, un tata ceresc care isi iubeste mult creatia, si care spune ''inainte sa fii intocmit in pantecele mamei tale te cunosteam, te-am ales mai dinainte de intemeierea lumii, nu esti rodul unei greseli caci toate zilele tale sunt scrie in cartea mea, iti cunosc pana si numarul firelor de par, ai fost creat dupa chipul meu, te iubesc cu o dragoste vesnica, ma gandesc la tine de tot atatea ori cate boabe de nisip sunt pe malul marii si sunt plin de bucurie de dragul tau, nu voi inceta niciodata sa iti fac bine, caci tu esti comoara mea nepretuita, eu doresc din toata inima mea sa-ti fac bine, si vreau sa-ti arat lucruri mari si minunate, daca Ma vei cauta cu toata inima Ma vei gasi.''
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1227s
https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=634s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul dacă am stat departe de Dumnezeu, acum sufăr din plin în viața aceasta. Nu am parte de iubire, de fericire de carieră nici de sănătate. E vina mea că am stat departe de El.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu da vina pe tine man, boala aia nu a cauzato o zeitate tribiala evreiasca

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nicio vina! Lucreaza la mentalitate, ia-ti un coach, fa terapie, du-te la cursuri, imbunateste-ti viata.
Nu exista zei si nici nevoie de ei nu ai!

| 6684464 a răspuns:

Este foarte bine ceea ce a spus "BogdantheDreamer".
Cei ce nu au auzit de El ii va judeca in functie de "binele" si "raul" in care au crezut.

| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Cam arogant asa dumnezeu asta sa se bage peste tot. Faptul ca e invetat de o parte din populatie nu inseamna ca are "drepturi" asupra tuturor nu?

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

"Faptul ca e invetat de o parte din populatie" laughing
Am uitat ca mai sunt ignoranti care Il confunda pe Dumnezeu cu Superman.
"nu inseamna ca are "drepturi" asupra tuturor nu?" Are, are.

| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

E dumnezeu inventat doar de o parte a populației? E inventat cam de 30-40% din populația globului. De ce ar avea putere asupra restului de 60%?

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

Presupunand ca nu Zeus este Dumnezeul adevarat, nu conteaza. Chiar daca nu ar fi auzit nimeni de El, tot nu ar conta. Exista Unul singur care judeca la final iar Acela judeca drept in functie de viata pe care ai trait-o, in functie de "binele" si "raul" in care ai crezut impreuna cu societatea in care ai facut parte.

In Biblie scrie doar ca cei ce aud de jerfa lui Dumnezeu au o responsabilitate mai mare(!) si o pedeapsa mai mare pentru cei ce fac in contradictoriu cu invataturile Lui si a societatii in care face parte(de exemplu: in Biblie nu scrie ca trebuie sa dai o semnatura undeva pentru a fi considerat casatorit, insa societatea din care faci parte o cere, deci daca nu o faci vei fi pedepsit pentru asta, iar pedeapsa nu inseana tot timpul moarte vesnica, fiecare primeste ceea ce merita(aici intervenind un alt subiect deschis de ignoranti ca tine raspunsul fiind evident ca cel ce a facut numai inegalitati si rautati in majoritatea vietii si s-a mantuit cu putin timp inainte sa moara nu va primi aceeasi rasplata ca cel ce a ascultat de El 70 de ani)].

| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Cum poate ceva inventat de tine sa judece un indian care crede în ceva inventat de el?

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca nu conteaza ce inventam noi, judecata nu se face pe baza a ce judecator inventam noi, evident. laughing

| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Evident ca pe baza asta se face. Fiecare crede ca e judecat de zeitate pe care a inventat-o societatea lui. Ca doar nu vrei sa zici ca acolo prin nori sta careva care vede ce faci tu zi de zi și trage concluzia la final. E ceva evident asta pentru oricine are un pic de minte si o folosește.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Tu vorbesti de ideea Infernului lui Dante. In Evul Mediu, Biserica a "modelat" iadul dupa aceasta carte si idee.
Iadul nu exista. Conceptul a fost prezent si in Grecia antica - infern, tartar etc.
S-a pus de multe ori aceasta problema filosofica si Biserica, ca sa impace toate caprele, a aruncat pe toata lumea in iad. Dar pe cercuri. Adica filosofii din Grecia antica si toti care au trait inainte de Hristos au ajuns tot in iad, dar in alt cerc.
Ideea iadurilor numeroase exista si in buddhism,
Citeste carte Georges Minois - Istoria infernurilor, si ai sa intelegi mitologia, religia si simbolistica din spatele acestui concept.

Repet, iadul este un concept psihic.

Nu poti folosi argumente din biblie pentru ca nu suntem spiridusi!

| vladorcolac a răspuns:

Citeste tot, la final o sa gasesti dovezi din biblie, plus nasul meu e preot si ma aprobat cu totul, religia crestina e o afacere.
1- religia crestina e o inventie facuta de evrei pentru a controla oile.
2- Iadul nu exista, decat aici pe pamant.
3- Care Iisus? Ceaser Borgia fiul mafiotului Borgia care devenise papa alexandru al 6-lea? Sau ala cu pielea de culoarea cuprului si parul alb cum e de fapt descris in biblie, nu apare in icoane, ci doar Borgia si conform manuscriselor de la marea moarta nu a fost rastignit ci a plecat in Kashmir India
4- Sa crezi ca religia crestina e singura adevarata cand exista zeci de mii de religii, unele mai vechi decat a fost descrisa crearea pamantului in biblie e cam egoism pur.
5- SA ZICEM CA E ADEVARAT. Atunci 99% dintre crestini ar ajunge toti in Iad.
6- Budistii, Indusii, Tibetanii, ei se reincarneaza, devin zei prin meditatie, isi aleg singuri calea. doar crestinii, si islamistii au iad, ca trebuie obligatoriu sa il iubesti pe dumnezeu, ca el e iubitor, iertator si te baga in iad sa suferi pe vecie daca nu il iubesti inapoi, asta suna a Hitler.
7- Dece naiba crestinii se roaga si il adora pe Iisus cand tot cred ca se nasc in pacat? Parca "rastignire" a fost sa ierte pacatul primordial ca toti sa se nasca fara de pacat, aaaa da, am uitat, caci trebuie spalati pe creier copii de dinainte sa gandeasca singuri si mai multi bani la biserica.
8- Conform biblie, in apocalipsa, o sa fie alesi 144, 000 de oameni care sa lupte impotriva raului, majoritatea sunt atei.
9- Cum naiba sa crezi ca un dumnezeu e iubitor daca trimite oameni in iad ca nu cred in el chiar daca sunt buni? E psihopat,
10- In exod a ucis milioane de copii nevinovati doar ca sa il faca pe faraon sa isi schimbe mintea, Gest de psihopat
11- in potopul lui Noe a ucis toti oamenii, copii, animalele nevinovate, zicand ca uraste oamenii.
12- Nu o sa vezi nici macar 2 crestini care sa aiba aceleasi idei despre religie, si nici macar un singur crestin care sa fi citit biblia, nu de alta dar cei care citesc biblia cap coada devin atei.
13- Daca crestinismul e asa de singura religie cu singurul zeu, atunci de ce in Exod dumnezeu a zis in biblie: Eu domnul lui Avraam o sa aduc judecata mea asupra zeilor Egiptului? Deci eu merg cu Odin, e mai cool.
14- Deci Iisus e fiul lui Dumnezeu, creat de Dumnezeu prin violarea unei fete de 16 ani care nu e un miracol, vezi pustoaice de 16 ani gravide des, daca era Iosif, atunci era mai credibil. Acuma, Iisus e fiul lui Dumnezeu, care Dumnezeu s-a nascut el insusi, Deci Iisus e Dumnezeu incarnat, si fiul sau in acelasi timp, care se ruga la el insusi(schizofrenie) s-a sacrificat pentru el insusi, ca el insusi sa poata ierta pacatele oamenilor create de el insusi, stiind ce o sa se intample, ca oameni o sa pacatuiasca, ca Lucifer o sa devina rau, din moment ce e atotstiutor, deci a stiu ca o sa existe foamete, violuri, pedofilie, crime, diavol, furt, de dinainte sa creeze lumea, asta inseamna ca ii plac astfel de lucruri, e psihopat.
15-a- Daca mama ta nu a fost virgina cand s-a casatorit cu tatal tau, atunci tu trebuie sa fi zdrobit de pietre si o sa mergi direct in iad Fiica Babilonului, ticăloasa! Fericit este cel ce-ţi va răsplăti ţie fapta ta pe care ai făcut-o nouă. Fericit este cel ce va apuca şi va lovi pruncii tăi de piatră" (Psalmul 136, 8-9).
b- Daca vrei sa opresti o sabie de la un macel, o sa fi blestemat. Ieremia 48:10

10Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!
c- Dumnezeu vrea ca oamenii crestini, cu o religie pasnica si iubitoare sa macelareasca fara mila toti cei care nu cred in dumnezeu si femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii, ca doar no, asta inseamna zeu iubitor.
Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom
22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s’a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.

d- Daca fetele de preot nu sunt virgine trebuie arse pe rug, care se marita mai mult de odata de asemenea, ma nici-9un preot nu si-a ars fica de vie pe rug, ma intreb de ce? Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug.

e- Iisus a zis clar ca a venit doar pentru poporul EVREU, Dumnezeul crestinilor e acelasi cu cel al Evreilor, insa Dumnezeul crestinilor zice clar : DOAR POPORUL EVREU E POPORUL SAU. In toata biblia zice doar de EVREI, nu de crestini, Conform tuturor datelor din Biblie, TOTI INAFARA DE EVREI AJUNG IN IAD. NU ESTI EVREU? IN IAD CU TINE, CA SA DEVI EVREU TREBUIE SA FI NASCUT, NU SE POATE ADOPTA CONFORM TORAH BIBLIA EVREILOR. CITITI BIBLIA MA.