| RAY a întrebat:

Pai Dumnezeu inainte sa faca creatia lui stia ca o sa pacatuiasca adam si eva? practic care a fost planul lui initial? care a fost scopul creatiei lui adam si eva? ca ei sau inmultit dupa ce au pacatuit,tot atunci au observat ca sunt dezbracati,daca nu pacatuia erau doar adam si eva in gradina si dumnezeu = o plictiseala mortala, nici nu puteau sa moara ca erau nemuritori

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Si ei aveau liberul arbitru. Aveau o regula pe care au incalcat-o, mi se pare normal sa fie pedepsiti.

| 6684464 a răspuns:

Stii cum a cazut Lucifer cu ai lui, nu?
In cer Ingerii erau binecuvantati de Dumnezeu. Cei mai binecuvantati aveau un grad mai mare iar lucifer il avea pe cel mai mare, insa Isus, desi era Dumnezeu(iar Satan nu vrea sa accepte asta) era cu Dumnezeu si avea gradul cel mai mare impreuna cu Dumnezeu. Lucifer L-a invidiat pe Isus si a incercat ca si el sa fie ca El. Cel mai probabil a inceput sa spuna ca nu este corect felul in care Dumnezeu guverneaza ci ar fi mai bine ca toti sa fie ca El, ca Isus. Asa ceva este incaceptabil si a fost trantit(impreuna cu adeptii lui) pe pamant.

Pentru a nu exista dubii, Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea Lui, cu alte cuvinte ca Dumnezeu, in sensul ca toti oamenii sunt egali si fac ceea ce vor; exact ceea ce voia Lucifer in cer.
Acum Dumnezeu poate sa spuna, "Na, vedeti ce se intampla daca va dau tuturor putere ca a mea in egala masura?" Si "Vedeti ce se intampla daca va conduce-ti singuri sau daca va conduce altcineva in afara de Mine?"

| RAY explică (pentru Frank51):

Daca nu o incalca planul lui dumnezeu nu se implinea ca si cu iisus

| RAY explică (pentru 6684464):

Satana este slujitorul lui iahve atat, restul sunt basme crestine

| RAY explică (pentru RAY):

Satan joacă diferite roluri în Tanakh, apocrife și Noul Testament. În Tanakh, Satan este un înger de care se folosește Dumnezeu pentru a încerca omul în diferite situații, de obicei legate de nivelul său de credință.[1][2] Dumnezeu poate folosi puterea îngerilor săi (cum ar fi Satana) pentru a testa oamenii.[1][2] În iudaism Satana este slujitorul fidel al lui Dumnezeu, el fiind un înger ascultător (în iudaism îngerii nu pot decât să asculte poruncile lui Dumnezeu).[1][2] Evreii susțin că pasajele interpretate de creștini ca referindu-se la Diavol se refereau de fapt la niște adversari militari ai Israelului antic.[1] Diavolul este pe tot atât de puțin dușmanul lui Dumnezeu pe cât un procuror oarecare este dușman al statului de drept.[2]

În Talmud și în unele lucrări cabalistice, Satana este uneori denumit Samael. În domeniile angelologiei și demonologiei, aceasta denumire se referă uneori la îngeri și demoni diferiți, și nu există consens asupra răutății tuturor acestor entități.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Satan

| RAY explică (pentru Frank51):

Plus ca nu cunoastea binele si raul, citeste geneza

| RAY explică (pentru Frank51):

5. Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul" http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=3

| unvecin a răspuns:

În cazul ideal urmau să populeze planeta cu ființe omenești fericite. Vezi Geneza 1:28.

| nicucostea855 a răspuns:

Dumnezeu a ales sa nu stie desi putea prevedea sau putea sa stie.