NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Până şi locurile de joacă pentru copii sunt distruse ca să-şi facă loc noile afaceri/biserici.
https://www.facebook.com/....../photo.php
Declaraţiile preotului Mircea Marian Pintica, coordonatorul preoţilor de caritate din Arhiepiscopia Bucureştilor, deci cam tot ce are BOR mai bun pentru coordonarea "operelor de caritate":
"Cu ajutorul lui Dumnezeu, o nouă biserică răsare din pământ ca o floare. Suntem cu Dumnezeu si nu ne temem de nimeni şi de nimic. Avem aripi date de sus de la Dumnezeu."
Cum de nu răsar grădiniţe, şcoli şi spitale?
"Locul ala este blestemat. S-a mai curăţat după tămâire, agheasmă, lumânările aprinse."
Adică au distrus un parc şi un loc de joacă pentru copii pe motiv că era blestemat. Ca în Evul Mediu...
"Am proces cu Ecocivica pe 27 nov dar ii invingem. Eu lupt cu ei din decembrie 2012. Doamne ajută! Șantierul este deschis. Chiar dacă încearcă ei să oprească lucrările nu ne lăsăm."
Adică pentru el este o ambiţie şi o luptă...cu oamenii care nu vor nici în ruptul capului o biserică printre blocuri, fiind şi aşa destule, ci îşi vor parcul înapoi, singurul parc pe o rază de câţiva kilometri.
http://stirileprotv.ro/......-parc.html
Păreri?

157 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Asta e ceva-n genul "nu vă mai trimiteți copiii în parcuri de joacă, duceți-i la biserică"?

| usuk a răspuns:

Iti marturisesc sincer ca, am avut la un moment dat, eu cu inca cativa prieteni, idea porniri unei revolutii "virtuale".
insa cand vad zilnic atatia oameni slab dezvoltati intelectual fara absolut nici o farama de coloana vertebrala, imi conformez gandirea
este aberant ce se intampla in Romania, si pacat, ca mai sunt si oameni rationali care sunt insa nevoiti sa plece, deoarece nu au nici o sansa inpotriva maselor de oameni atat de abil controlate, impotriva ignorantei si prostiei de aici
pe final, ma rezum doar la a spune ca, daca tot asa o tinem, in Romania oamenii vor fi nevoiti sa-si vanda pana si casele, numai ca preotii sa-si construiasca bisericile; o sa ajungem sa locuim "cu gizaz" de-a dreptul, in biserici, la gramada, pe chirie, si asa, preotii vor mai scoate niste bani>ce sa mai zici? ai putea spune ca deja povestea se contureaza intr-o teorie a conspiratiei...dar ar putea fi o coincidenta

| NOname explică (pentru usuk):

Fenomenul a şi început deja... :(
http://youtu.be/UI-tOkTS4Rg

| usuk a răspuns (pentru NOname):

Cand am vazut video-ul primul lucru care mi-a trecut in minte a fost: 6 mai 1928
(trebuie sa ne adunam si sa facem ceva!)

| RAY a răspuns:

Ce sa mai spun, asta e

| anonimg a răspuns:

NOname, nu trebuie decat sa citesc putin din poatarile tale si era cat pe ce sa ma impartasesc si eu de acelasi spirit. Si nu este deloc sanatos lucrul acesta.
Sa stii ca nici eu nu sufar bisericile BOR, deoarece ele n-au a face cu respectarea Bibliei.
Daca statul nu ar mai da bani catre BOR, atunci aceasta din urma ar muri de indata. Oricum ar fi, sunt interese la nivel inalt. Si oricat de mult am luta impotriva lor, nu am castiga.
Te sfatuiesc sa faci ca si mine: sa nu mai cauti lucruri care aduc frustrari in inima. Ajuta-i pe oameni in sfera ta de actiune, in raza ta de influenta.
Cat despre stat si biserica BOR, acestea sunt puteri mai mari si care ne depasesc. Sufletul imi este linistit pentru ca stiu ca totul este in mana lui Dumnezeu. Nu voi lasa ca sufletul meu sa fie tulburat de vreo frustrare care ar incerca sa isi faca loc in mintea si in inima mea. De stat si de biserica se va ingriji Dumnezeu; eu ma ingrijesc pentru mantuirea mea si a semenilor mei.

| NOname explică (pentru anonimg):

Eu nu sunt adepta unei mentalităţi delăsătoare şi nu cred că rezolv problema ignorând-o (nu aceasta în orice caz).
Tocmai "datorită" acestei mentalităţi/atitudini de "lasă-i în plata Domnului" ne şi aflăm unde ne aflăm. Ajunge! Lumea trebuie să ştie adevărul şi să se trezească... dacă nu subit, măcar în câţiva ani (pentru a răsturna căruţa de hoţi, şarlatani şi nemernici de la putere).

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Categoriile de oameni pe care i-ai notat pe urma vor exista intotdeauna. Noi nu trebuie sa ne luptam cu ei. Nici eu nu sunt delasator in privinta aceasta, deoarece Biblia ma indeamna sa ma rog pentru conducatorii "cetatii" unde ma aflu, deoarece fericirea mea atarna de fericirea acesteia. Totusi, clasa politica n-are de-a face cu Evanghelia si cu mantuirea oamenilor. Iti vei irosi timpul, viata, pacea sufleteasca luptand impotriva unor puteri mai mari decat ale oamenilor.
Cat de curand toate aceste lucruri vor trece, si Dumnezeu ne va intreba pe fiecare ce am facut ca sa castigam viata vesnica. El ne va pune pe toti in balanta in privinta aceasta; iar Biblia spune ca cei mai multi vor fi gasiti usori. Si cumpana lui Dumnezeu este una dreapta. Daca omul are putere, functie, bani sau influenta, toate acestea sunt daruri date de El. Daca omul nu le administreaza dupa voia Sa, va da socoteala pentru lucrul acesta. Si cine se increde in Dumnezeu trebuie sa creada si ce spune El: "El schimba vremurile si imprejurarile; El rastoarna si pune pe imparati; El da intelepciune inteleptilor si pricepere, celor priceputi!" (Daniel.2:21) Si in Israelul antic, cel ce era uns sa fie imparat nu era ales de oameni, ci de Dumnezeu. Trebuie dar sa credem ca Dumnezeu nu vrea raul nostru. Altcineva a reusit inca de la nasterea noastra sa crestem cu prejudecata aceasta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ca si persoana care are contact cu copii stiu cat e de greu sa gasesti un loc de joaca.La mine de putini ani s-au contruit asemenea locuri.
Ii inteleg foarte bine pe cei care se opun si imi doresc sa-si pastreze parcul.
Spune-i copilului ca nu va avea unde sa se joace, oare va intelege?
Biserici oricum sunt destule dar sa se distruga un loc de joaca? Mi se pare de neacceptat! Oare aceai oameni nu au copii, nepoti? Jalnic!

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Acei oameni, se pare, au doar multă ambiţie prostească şi neruşinare.

https://www.facebook.com/mirceamarian.pintica/posts/1390864001157463

Din câte poţi observa din comentarii, este imatur şi ignorant şi nu înţelege deloc problema oamenilor şi motivele revoltei (oamenii sunt disperaţi, iar pentru el e un fel de joacă)...sau doar nu-i pasă, interesele personale fiind pe primul loc.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Off,ai dreptate.Suntem prea,, mici'' pentru razboi asa mare!
Statul, ma ma rog, cei ce aproba asemenea proiecte ar trebui sa nu numarul bisericilor e import, ci scopul si pentru cine sunt construite.
Ca si crestin mie ajunge o singura biserica.Nu ma ajuta cu nimic daca se consrueste alta la 100 de metri, ca eu tot la prima merg.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai n-ai vazut cate se intampla prin parcuri? Copii disparuti, mancati de caini, sau cel putin muscati, capuse, clar, trebuie sa dispara, se poate altfel? Bisericile si oamenii care lucreaza acolo sunt sfinti, o sa sfinteasca locul.
Stiu ca in prezent si viitorul apropiat nu se poate face nimic, majoritatea conduce si majoritatea e o turma de oi care se teme prea mult de tot ca sa gandeasca macar un pic, satisfactia e ca peste ceva timp, crestinismul o sa fie vazut cum e, mitologie, si mi-as dori sa existe ceva dupa moarte ca sa pot sa ma bucur atunci si sa vad toate oile.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Mădă0611):

Vrei sa te faci o capuse mica, sa musti oile si acolo? Lasa-le macar acolo.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

yawn Pentru ca esti troll si cred ca stiu cine esti, o singura persoana i-a zis acelei persoane "moisila", scuteste-ma de notificari.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Mădă0611):

Moisila este prietenul meu special, de cand avea ID soimos sau dorugar. Sunt seful lui de campanie si trebuie sa lucrez putin la imaginea lui. Nu te baga intre prieteni. Poti sa ma raportezi cat vrei, imi vibreaza de site-ul asta, asa ca daca esti fata la toate pe aici...

| sublime89 a răspuns:

Ma ingrijoreaza pe zi ce trece situatia Romaniei, pentru ca se observa, de la revolutie incoace, o intoarcere in timp tot mai grava cand vine vorba de relatia dintre biserica si stat. Avem de-a face cu o revenire la niste obiceiuri cel putin periculoase pentru poporul roman. Aceasta perioada se aseamana tot mai mult cu perioada interbelica in care, la fel, biserica era una cu statul (mai ales ca eram monarhie atunci), si treptat am cazut tot mai mult in plasa fascismului pe masura ce ne apropiam de perioada razboiului mondial. Multi uita, sau se fac ca uita, ca biserica ortodoxa a sustinut in mare masura miscarea legionara, pe Ion Antonescu, si asuprirea evreilor. Nimeni nu mai zice in prezent aceste lucruri. Toata lumea ia aprarea bisericii si plang de mila toti pentru perioada comunsita, cand se stie oricum ca preotii colaborau cu securitatea. Sunt cazuri de preoti care au fost legionari inainte de razboi, si securisti dupa razboi. Nimeni nu spune nimic rau despre ei. Era o perioada in care misticismul si superstitia erau la putere in Romania, o perioada in care statul tolera, ba chiar incuraja crestinismul fanatic propus de miscarea legionara. Ai scris in intrebare ca e ca in evul mediu, si asa este, doar ca in cazul nostru evul mediu nu e niciodata prea departe in timp. Si, din pacate, uneori isi face aparitia chiar in prezent, cum este si cazul acesta prezentat de tine. Sa zici despre un loc de joaca pentru copii ca era "blestemat" e de neconceput pentru mine. Daca nu scapam de misticismul asta cat de curand prin mijloace pasnice, s-ar putea sa ajungem imediat sa fim nevoiti sa scapam de fascism prin mijloace mai putin pasnice. Nu stiu daca ai auzit, dar in Slovacia a fost ales ca si guvernator al unei regiuni, un reprezentant din partea unui partid neo-nazist. Deci uite ca se poate intampla chiar si-n inima Uniunii Europene asa ceva. Ironia e ca acea regiune se numeste Banska Bystrica, si a fost eliberata de sub dominatia nazista chiar de catre armata romana in 1944-45.

| NOname explică (pentru sublime89):

Frumos răspuns.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred ca e o regula, afirmatia ta. Daca singular se intampla, tin sa-ti zic ca si mie mi-au furat un teren si mi-au dat altul intr-o zona unde costa putin.Nu cel mostenit.
Daca te intrebi de ce se intampla? Pai e simplu! Votati hoti, de hoti aveti parte! Poate ca va au la mana sau interese comune. De ce nu te intrebi de ce sunt rude ale parlamentarilor in parlament, mafii locale sau globale.De ce in constructii sunt numai mafioti care iau doar banii contribuabililor dar nu fac nimic? Asta de ce nu te intrebi? Cine te invrajbeste impotriva bisericilor? Au si ei uscaturi (preotii) dar ca in 'civilie ' nu am vazut!

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Ne aflăm la categoria "Religie". Despre ce ai vrea să discut?
Acesta este subiectul şi aceasta-mi este întrebarea. Dacă nu îţi convine, eşti liber să vizitezi alte categorii.

Iar cu politicienii lucrurile stau cam aşa:
http://i.imgur.com/m2WejAJ.jpg
Din nefericire, hoţii se susţin între ei
http://i.imgur.com/hZtIXPi.png
http://i.imgur.com/US5qiCa.png
şi situaţia nu se va ameliora, cât timp vor fi susţinuţi şi de oameni (de o majoritate).
http://i.imgur.com/4o56xl5.png

P.S. - http://www.tpu.ro/......aniei-are/

- http://www.tpu.ro/......ista-doua/

- http://www.tpu.ro/......impotriva/

- http://www.tpu.ro/......-000-deja/

| Alphawolf a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Votati hoti, de hoti aveti parte!"

Hai te rog, lasa aberatiile... Populatia e majoritar crestina, deci ce tot spui tu acolo, pe cine vizezi si unde arunci gunoiul? Apoi, greseala in votarea este involuntara, insa sustinerea bisericii este deliberata.
Si ca sa stii si tu, pe om nu-l deranjeaza doar bisericile, ci tot ce este anormal si incorect, iar biserica/religia este in top la anormalitate, declaseaza chiar si politicienii. De la biserica se impute totul, ea ataca slabiciunile oamenilor, ea stapaneste creiere inchizand gura oamenilor... prin miselia ei. Ea e caracatita, dar, din pacate, tu(si multi altii) nu poti vedea asta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce legatura au presupusele abuzuri ale unor biserici sau practicanti cu religia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice popa vrea sa fie ctitor.dar ambitia lor e gresita cred. daca as fi preot, le-as spune enoriasilor ca vor avea biserica pe care o merita dupa vrednicia lor.si m-as ocupa intr-adevar de suflete.le-as duce biserica in case si in suflete.problema e alta.cred ca statul prin goana dupa bani va impozita si locasurile de cult, si averile manastiresti si ale preotilor, fiindca doar asa multele locasuri vor ajunge sa fie inchise.fiindca vor fi, inchise.multe.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Sper să prind acele vremuri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

No sa ne ajute cu nimic noname.fiindca dorul si nevoia spirituala ne vor indemna sa cautam oameni ai lui Dumnezeu, in crapaturile pamantului si in creerii muntilor, si nu vor fi de gasit.vom ramane goi cu suflete seci ca dragostea dintre oameni va fi disparut, asa cum citeam intr-un articol ca ar fi in anglia.doar o descriere a unei laturi a vietii oamenilor de pe acolo.am simtit rece pe spate si intrevazut ceva neplacut.ma gandeam ca noi romanii asa cum santem,nu santem ca ei ci oarecum mai omenosi, mai calzi mai buni. celelalte, se regleaza dupa vremuri, si politici.dar ca sa deschizi usa vecinului tau cu zavoarele puse la usa, e triiist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

N-o sa ne ajute cu nimic noname.fiindca dorul si nevoia spirituala ne vor indemna sa cautam oameni ai lui Dumnezeu, in crapaturile pamantului si in creerii muntilor, si nu vor fi de gasit.vom ramane goi cu suflete seci ca dragostea dintre oameni va fi disparut, asa cum citeam intr-un articol ca ar fi in anglia.doar o descriere a unei laturi a vietii oamenilor de pe acolo.am simtit rece pe spate si intrevazut ceva neplacut.ma gandeam ca noi romanii asa cum santem,nu santem ca ei ci oarecum mai omenosi, mai calzi mai buni. celelalte, se regleaza dupa vremuri, si politici.dar ca sa deschizi usa vecinului tau cu zavoarele puse la usa, e triiist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru orice constructie trebuie aprobari. cine da acele aprobari? degeaba apar stirile astea daca nu dau toate informatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tara de nebuni.
Nu este numai vina bisericii sau a preotului care incearca si el sa se capatuiasca.
Nesimțiții care au aprobat certificatul de urbanism si autorizatia de construire ar trebui bagati la inchisoare.
O biserica construita la o distanta atat de mica de blocurile de locuinte, mi se pare o gluma de prost gust.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Astia implicati in treaba cu biserica si religia (preoti, politicieni, BOR, s.a.m.d) sunt mari mafioti. In Romania e o paine mare de mancat de pe urma credintei, mai ales ca majoritatea oamenilor credinciosi sunt oameni de la tara, neinformati si unii chiar destul de limitati. Au vazut o ocazie buna de a se imbogati si au exploatat-o la maxim (exact ca si cu privatizarile). Doar ca treaba asta va tine mult si bine. Banuiesc ca fac banii pe din doua cu cei care-i finanteaza (guvern si institutiile statului). Categoric este un interes major si crede-ma, nu le pasa lor de parcuri.

| contαbαndonαt a răspuns:

Locul este blestemat si ce s-au gandit, sa ridicam aici o biserica si sa-l sfintim.
O gogomanie mai mare ca asta...
Pan' la urma astia n-au pic de respect pentru semenii sai. Oameni ai bisericii cica, auzi si tu!
De copiii aia ii doare undeva, sa se duca de acum sa se joace in strada, in fata masinilor, ce dracu...Si daca e calcat vreunu vina, desigur, ramane a parintilor care i-au neglijat prin nesupraveghere nu tot a mitocanilor de la BOR care le-au luat pe nedrept locuitorilor din vecinatate pana si ultimul petic de pamant destinat publicului pentru locul de joaca al celor mici.

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Dap, într-un oraş de beton doar încă un pic de beton mai lipsea... straight face La ce ne trebuie zone verzi?

Dacă ar fi după preoţi, România probabil ar fi o una foarte mare biserică.

| TempestUV a răspuns:

Lumea se duce de rapa.De asta se intampla atatea nenorociri in lumea asta intreaga.Preotii astia nu vor decat bani. Putini sun preotii care ajuta oamenii din dorinta de a-i ajuta.

| liviupaun a răspuns:

Am vazut si eu faza asta, mi se pare o porcarie sa construiesti o biserica in locu unui loc pentru copii dar asta e, e Romania

| c0cac0la a răspuns:

Eu zic ca ne meritam soarta. O societate fara cultura, in care predomina prostia si snobismul! Putinii care percep realitatea, nu au nicio insemnatate. Nu au valoare si de ce? Fiindca vor o schimbare care nu este tolerata de lideri. Si, fereste-te de prost! Cat despre preoti, isi fac si ei "datoria divina", aceea de a fura, prin impunere, bineinteles! Daca n-ajuti preotul, te alegi cu o bila neagra de la Cel de Sus, iar la cate bile negre ai acumulat, eu nu ti-as recomanda o bila neagra "profana", care, cu siguranta, le depaseste pe celelalte, calitativ si cantitativ, SI. care este nimicitoare! (Si omu` ii da crezare, se lasa in mainile divine ale preotului, pentru. grija ce i-o poarta prin rugaciuni si bunavointa sacra.) Preotii detin arta manipularii, cunosc mecanismul inducerii fricii in oameni, si nu ma refer doar la masa de oameni primitivi. Acum, parca, e la moda sa ai duhovnic personal. Incredibil! :) Iar daca ne gandim la scoli, la spitale, come on! :) Spaga si profesori incompetenti. Chiar daca s-ar construi scoli sau spitale, in locul altor biserici, nu vad niciun beneficiu. Peste tot se plateste, mai mult decat suficient, iar "tratamentul" este deplorabil, asta in cazul in care nu le ungi sufletele cu "hartii de calitate". Intr-o asemenea societate, nu poate exista decat haos. Niste barbari, asta suntem. Si ma repet, ne meritam soarta.
http://www.descopera.ro/......in-anii-40
Voi, cei care urmati calea Domnului cu sfintenie, mai treceti si pe la sarmani, mai oferiti si fara vreun scop anume, incetati sa mai injurati, eliberati-va de resentimente si frustrari (btw, fanaticii sunt cei mai frustrati. :) Mi-e mila de voi. Sunteti limitati si nu permiteti noului sa-si faca loc printre Domniile voastre.) "Hazardul este esenta Universului!" spunea un mare scriitor si mare dreptate a avut.

| unoarecare2 a răspuns:

Legat de cuvantul ''biserica'', stiati ca acest cuvant provine din latina si nu din greaca? si este fals introdus? Cuvantul biserica provine din latinescul basilica si nu are nici o legatura cu termenul grecesc ekklesia. In secolul al IV-lea, erau denumite basilici cladirile somptuoase ale Imperiului Roman, in care se desfasurau judecatile, in limbaj actual fiind vorba despre tribunale. Ca urmare a influentei Imparatului Constantin cel Mare, s-a impus credinciosilor, in ideea credintei in Cristos, atat cuvantul basilica cat si cladirea in sine cu tot ce presupunea aceasta. In ceea ce priveste termenul grec ekklesia, acesta se traduce prin "o adunare chemata afara din". Termenul se regaseste si in manuscrisele descoperite la Marea Moarta, manuscrise care au fost scrise in limba greaca si nu in limba latina. De asemenea, cartile apostolilor au fost scrise in limba greaca, cu exceptia lui Matei care a scris in limba aramaica.
Mistificarile care au urmat nu s-au datorat numai acestui cuvant. Astfel, in textele Noului Testament, exista mai multe cuvinte care nu au fost traduse in mod corect. Acest lucru nu s-a intamplat din nestiinta, ci probabil pentru a parafa si pentru a da intaietate unor functii si institutii.

| Larysa2 a răspuns:

Nu imi place nici mie ce fac preotii, adica sunt foarte folositoare bisericile, dar mai trebuiesc si spitale, scoli etc. ar trebui sa se gandeasca si ei...