| OctavianDanielMaria a întrebat:

Parca Dumnezeu a zis ca distruge si Pamantul, nu? Si uite-l ca exista. Ma refer la potop.

41 răspunsuri:
| CorneliuN a răspuns:

Si care e acel "potop"? Covid-19 sau NATO vs Rusia?

Răspuns utilizator avertizat
| BilaRomânească a răspuns:

Potopul a existat deoarece este prezent în mai multe religii din Asia.

Răspuns utilizator avertizat
| BilaRomânească a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, nu a fost ceva pe tot globul pământesc. Dar a fost ceva îndelungat și destul de catastrofic ca eveniment, cel mai probabil în Asia mică, încât a fost dus mai departe prin tradiție sau legende. De exemplu potopul, Noe și arca lui Noe apar și în Epopeea lui Ghilgameș.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Tu crezi în Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| BilaRomânească a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O teorie susține că prin potop s-a format Marea neagră

| Dandinelle a răspuns:

Deci crezi ca potopul a fost creat de Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandinelle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce a produs inundatia? (sa stii ca nu bat spre Dumnezeu aici)

Răspuns utilizator avertizat
| Dandinelle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E un cine? care produce inundatia? Ce parere ai despre comete si alte surse exterioare, ciclice etc?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Te referi la NIMIC.

| Algo098 a răspuns:

Asa sunt povestile. Extrapoleaza evenimente mai mici si rezulta fantezii mai mari. Asa e toata cartea cu povesti, o extrapolare si o generalizare facuta invers decat e firesc, pornind de la evenimente particulare, reale sau inventate, apoi extrapolate si generalizate.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Clar laughing

| oz_1736 a răspuns:

Daca tu crezi in bunatatea omului, de ce te crezi superior si jignesti credinta altuia? Nu ai drepturi in plus. Ar trebui sa fii om bun nu arogant, instigator. Esti ca inchizitorii, cine crede trebuie sa moara. Pai care-i diferenta intre tine si inchizitori!?! Daca ma vezi pe strada vei avea impresia ca eu am inventat satanismul, dupa haine, bijuterii, etc. Si in acelasi timp sunt credincios. Dupa o problema grava de sanatate, cu sanse 10% de supravietuire si 3 saptamani de reanimare, doctorul mi-a spus ca a fost la manastire si a platit slujbe pentru mine. Ce sa fac, sa-i dau in cap? Posibil sa confunzi ceea ce simti tu pentru oamenii din jur cu credinta. Sau vrei doar sa iesi in evidenta pe TPU cu niste intrebari la care se inghesuie lumea sa raspunda. Poate nu stii ca pe aici 70% au 17 ani si nici nu stiu ce e aia viata, dar ei sunt doctori, cercetatori stiintifici si ei au 6 la chimie, azi spun ca s-au saturat de viata si dupa 3 zile dau sfaturi lui X ca nu e bine sa se omoare,, ca ei au trecut prin asta". In fine

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu întrebarea asta numai ateu nu ești laughing!

Răspuns utilizator avertizat
| oz_1736 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

,,Ala cu care se lauda crestinii". Babele care pupa oase de mort, e treaba lor, eu nu as face asta. Eu sunt crestin, dar cred in evolutie. Pentru credinta mea mor ca Brancoveanu, tu ai face la fel?

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Trebuie sa ai mare rabdare sa citesti fanteziile astea scrise in zeci de variante si cu viclenie pentru inselarea omului naiv, lipsit de cunostinte si de putere de intelegere happy E mai placuta lectura unei povesti pentru copii. Din povestile astea legate de credinta razbate rautatea, egoismul, necinstea, nedreptatea, judecata stramba, incat imi este foarte greu sa le citesc. Sunt scrise ca pentru un om slab la minte si cu intentia de a insela. Sunt ca o reclama la un produs care costa si nu face nimic.

| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E de apreciat rabdarea si efortul de a aduce putina lumina si celor care se lasa inselati de astfel de povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Dalmore a răspuns:

Alt schizofrenic.