| OctavianDanielMaria a întrebat:

Parca Dumnezeu a zis ca distruge si Pamantul, nu? Si uite-l ca exista. Ma refer la potop.

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu a zis ca distruge pamantul. Potopul a fost un eveniment catastrofic care a omorat oamenii din vremea aceea. Probabil a fost o serie de inundatii locale. Chiar nu conteaza detaliile. Important e ca n-a zis niciunde ca o sa distruga planeta.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A distruge pamantul e echivalent cu a distruge viata de pe el. Daca eu spun ca tu plangi cu lacrimi de crocodil o sa-mi spui ca nu ai cum biologic sa plangi cu lacrimi de corocodil sau o sa intelegi contextual ca e o figura de stil? Cu naiba nu puteti sa intelegeti figuri de stil evidente.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din nou zic, nu stim exact cum s-a desfasurat potopul. Daca a fost serie de inundatii locale pe toata planeta in timp nu greu de inteles ca animalele puteau migra, semintele puteau sa fie transportate dintr-un loc in altul etc. In mai toate mitologiile planetei gasim o poveste cu un potop. Nu mi se pare deloc greu de crezut ca in trecut au avut loc inundatii masive pe intreaga planeta

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis "o serie inundatii locale pe tot globul". Potop global poate insemna tot globul deodata inundat sau o serie de inundatii pe tot globul. Daca de exemplu avem o epidemie globala nu inseamna ca in fiecare tara de pe glob a aparut acel virus ci mai degraba inseamna ca azi in china, maine in europa si asa mai departe. O serie de inundatii locale pe tot globul e literalmente un potop global. Nu pricep ce e asa greu de inteles.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Un prost pune mai multe intrebari intr-o zi decat pot 100 de intelepti sa raspunda intr-un an.