| KodrutZ a întrebat:

Pare o religie foarte de bun simt treaba asta -http://www.gandul.info/......-13372711. Pareri?

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Renunţă la punct şi articolul va arăta aşa cum intenţionai:

http://www.gandul.info/......a-13372711

| KodrutZ explică (pentru NOname):

Cine nu e suficient de inteligent cit sa scoata punctul ca sa mearga linkul nu are rost sa raspunda, ca se stie dinainte care va fi raspunsul lor - blasfemie, bla bla, o singura credinta stramoseasca/dreapta, bla bla.

NOname
| NOname a răspuns:

Încă o sectă de homofobi, dar măcar nemisogini...grozav!

http://i.imgur.com/K18tUM2.jpg

| danay72 a răspuns:

Dar,doar o singura religie e buna, adevarata. Matei7:21-23

| KodrutZ explică (pentru danay72):

Desigur. La fel afirma si celelalte, multe dintre ele aparute inaintea asteia adevarate. Alte glume mai ai in program?

| danay72 a răspuns (pentru KodrutZ):

Biblia e cea care afirma acest lucru. Un crestin autentic tine cont de ea.

| KodrutZ explică (pentru danay72):

Adica unul care poarta ochelari de cal si crede fara sa cerceteze nimic. Bravos. Nu uita sa votezi cu Ponta.

| danay72 a răspuns (pentru KodrutZ):

Stii ca nu ne implicam in politica, nu?

| KodrutZ explică (pentru danay72):

Ei nu... stai, tu cumva esti din vreo nulitate de secta/confesiune de-aia care nu voteaza si nu recunoaste sub nici o forma autoritatea statala?

| Mădă0611 a răspuns:

"Abraham, Iisus, Buddha, Brahma sau Mohamed au fost toţi mesagerii lui Dumnezeu." Abraham era bolnav psihic, Iisus si Buddha au fost pacificatori, dar Mohamed era pedofil, daca acesti baha’i cred ca pe toti i-a trimis dumnezeu, pentru mine e o religie avraamica, mai ales ca Bahá'u'lláh era musulman, apoi babist, un fel de secta musulmana observ, fiind vorba de un iranian si o religie noua, ma asteptam sa fie de fapt o intoarcere la "religia strabuna, zoroastrism. Poate cel care a creat religia asta avea nevoi pe care zeii cunoscuti nu i le satisfaceau, dar in prezent e doar biznis, "Baha'ii contribuie şi cu fonduri la comunitatea din care fac parte.", gen "If you want to get rich, you start a religion." - L. Ron Hubbard, fondatorul scientologiei, deci tot un fel de crestini cu al lor crestinism.

| KodrutZ explică (pentru Mădă0611):

Da, partea cu donatul nu prea ma incinta. Facem o religie, ok. Sa tinem fonduri pentru ea? NU! Ne adunam, facem o cheta, ajutam oameni, ok. Altfel, nu.

| NOname a răspuns (pentru KodrutZ):

Dar care parte te încântă?

| NOname a răspuns (pentru KodrutZ):

Sau te mulţumeşti cu răul mai mic dintre mai multe rele?
Nu mai bine fără, dacă tot se poate?

| KodrutZ explică (pentru NOname):

Nu e vorba de raul mai mic. In general la religiile astea ma incinta simplul fapt ca se bazeaza pe adusul unei gasit de oameni cu interese similare impreuna. Uneori partea cu donatul/finantarea are si rol de a cerne neavenitii de cei care au ce cauta acolo. Mdah, stiu, nu suna deloc democratic, dar asta e. Vezi ordinul Dragon Rouge, de exemplu. http://www.dragonrouge.net/english/general.html

| NOname a răspuns (pentru KodrutZ):

Personal, nu văd utilitatea reală a religiilor, una care nu ar putea exista şi fără ele. Ele doar au umplut unele goluri formate de nevoi şi slăbiciuni umane, care pot fi şi sunt umplute şi de altceva.

Pentru a strânge oamenii cu interese comune/similare la un loc, pentru a le oferi iluzia de unitate, de scop, de măreţ, pentru a-i motiva să (se) ajute...nu e neapărat nevoie de o religie, de un set de dogme care să le spună ce să gândească, nu cum să gândească (acel "ce" de cele mai multe ori fiind greşit/negativ).
Există o mulţime de organizaţii non-religioase şi non-profit, cu o gamă largă de activităţi, care chiar dacă nu se bucură de aceeaşi popularitate ca şi cultele religioase, fac mult mai mult bine umanităţii (şi asta, contrar religiilor, fără a face în acelaşi timp rău).

| KodrutZ explică (pentru NOname):

Marea problema a organizatiilor non-religioase e auto disciplina membrilor. In alta ordine de idei ce rau a facut budismul? Mdah, stiu, budismul nu prea e religie...

| suffarstar a răspuns:

Mi se pare mai ok decat multe alte culte de la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiii asa pare.multe par bune, iar la biblie scrie ca -multe sant bune dar nu toate zidesc.

| popamihaitza a răspuns:

Blasfemie, doar crestinismul e de bun simt.