| Moisie a întrebat:

Parintele Cleopa spune ca : "draci se cheama si vrajitori. Acestia ajuta la vrajitori, la fermecatori, la descantatori si amagesc pe om"!
Daca este asa atunci din ce cauza la patul pruncului Isus au venit trei magi, adica vrajitori, sau cu alte cuvinte draci?
Sa fie din cauza a ceea ce confirma Luca in versetul biblic 10. 18. " Şi le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer"?

33 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pai venisera sa I se inchine Mantuitorului, asta nu inseamna ca se lepadasera de credintele lor pagane?

| Moisie explică (pentru William):

Diavolii/vrajitorii nu vin sa se inchine mantuitorului, ci sefului lor!
Sau nu ai inteles ce vrea sa zica Luca referindu-se la steaua care a cazut din cer?
Te ajut eu:
Din cer a cazut Satana si evident ca cei trei draci=vrajitori au venit sa i se inchine la leagan, bineinteles lui Satan, care este dumnezeul veacului acesta!

| martzian a răspuns:

Va pot recomanda un specialist pentru problema dumneavoastra. Platiti ceva, dar face.

| Moisie explică (pentru martzian):

Da pentru problemele a cca 2miliarde de oameni care cred asa a proasta fara sa STIE ce, dar stau intorsi cu fundul catre stiinte, ce recomandati?

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Nu stiu la cine va referiti. Daca e vorba de crestini, va stau la dispozitie sa va arat ca sunteti in afara "stiintei" si ca vorbiti despre propria persoana de fapt. Nu v-am vazut activ la ciocnirile (intelectuale, nu fizice) din trecut, dar le reactualizam la cerere...winking

| Moisie explică (pentru martzian):

Din principiu nu port discutii "intelectuale" cu cei care refuza sa-si foloseasca intelectul, adica cu cei care prefera sa creada asa a proasta, fara sa doreasca sa STIE, ba chiar sa-si randuiasca viata, pe baza unor minciuni scornite de niste sarlatani care ii paraziteaza.

| Moisie explică (pentru martzian):

Ba! Chiar as fi foarte activ si chiar interesat de discutiile stiintifice referitoare la argumentele care dovedesc existenta "dumnezeului" crestinilor, adica un Dumnezeu care NU exista decat la fel ca Greuceanu, adica in cartile cu povesti.

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Nici vorba de refuz ce are la baza principii! Va temeti de o confruntare, din lipsa de argumente. happy

Dar nu ii mintiti doar pe ceilalti, ci aduceti un afront propriei inteligente.

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Stiintific vorbind, nu exista "dovada" naturala, fizica, pentru nici una dintre alternative. Diferenta intervine aici: alternativa care presupune o creatie pur naturala - evolutia (chiar daca din nimic) - nu ofera dovezi in acest sens, dar le solicita cu o aroganta pseudostiintifica celor care sustin o creatie supranaturala, bazata pe existenta unor realitati transcendentale.

| Moisie explică (pentru martzian):

Nu exista Evolutie din "nimic"!
Stiintele au dovedit clar si cu argumente probate cum a aparut Universul si Viata, pe cand despre "creatia" negandita, dar bazata doar pe vorba goala,(caci nu-i asa ca la inceput a fost cuvantul si nu gandul) nu exista absolut nicio dovada, asa ca "transcedenta" care se poate obtine prin consumul de droguri sau de ciuperci mistice nu sunt nicio doava, ci doar forme de alienare a spiritului uman.

| Moisie explică (pentru martzian):

Cand stai intors cu fundul catre stiinte, si crezi toate minciunile unei bande de sarlatani care nu au nicio legatura cu Dumnezeu, ci doar o legatura cu "transcendenta" aparenta obtinuta prin consumul de droguri mistice, nu ai calitatea de a combate dovezile stiintei bazate pe efortul comun a zeci si sute de ani de cercetare infaptuiite de cele mai luminate minti ale omenirii, ajutati de echipamentele cele mai moderne, ca de ex radiotelescoapele, navele cosmice expediate in sistemul nostru solar care culeg informatii de pe planetele pe langa care trec si le trimit pe pamant, sau telescoapele cele mai performante care sunt asezate pe orbita pamantului pentru a scruta Universul, acestea plus multe altele, cand sunt puse in balanta cu "credinta asa a proasta" si vedem ca "scorul" este de 1 000 000 : 0 in ceea ce priveste dovezile, asta ar trebui sa dea de gandit oricarui om normal, dar cum scopul religiei este acela de a nu forma oamenii ci a transforma oamenii in "oi din turma"... evident ca nu te poti astepta de la niste "oi" sa inteleaga sau sa aprecieze sacrificiile umane si materiale pe care le face STIINTA pentru a CUNOASTE adevarul.

| Moisie explică (pentru martzian):

>Va temeti de o confruntare, din lipsa de argumente.<
Da asa este, mi-e teama de o discutie cu lobotomizatii care STIU ca nu au argumente pentru a-si sustine credinta lor bazata pe nestiinta si irationalitate.
Si vorba aceea din popor, " Cu pro...ti nu e bine sa te pui ca au mintea odihnita"!
Si asta nu o spun eu ca sa te jignesc pe matale sau pe altii, ci o spune intelepciunea populara romaneasca!

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Din momentul in care, dupa ce ati provocat in mod gratuit si iresponsabil, recunoasteti ca va este teama de a intra intr-o discutie argumentata stiintific, mi-am incheiat pledoaria! Vorbiti mult si nu spuneti nimic, repetand aproape patologic aceleasi aberatii. Va ascundeti in spatele "stiintelor" care, in cazul dumneavoastra, se rezuma la o salata de cuvinte repetata obsesiv si fara sa tina cont de elementele noi.

PS: Nu ma simt deloc jignit. Pana la urma nu eu am renuntat la argumente, dar continuand o discutie de prost gust si demonstrand asfel o minte odihnita. happy

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

"Stiintele au dovedit clar si cu argumente probate cum a aparut Universul si Viata" - Asta este o miniciuna. Sursa, va rog!

| Moisie explică (pentru martzian):

Sursa pe care o cereti o gasiti in manualele actuale de astrofizica. Dar cum probabil nu aveti capacitatea intelectuala de a le intelege pentru ca va lipseste vocabularul si cunostiintele de baza, iata va recomand lectiile TV ale profesorului de Astro-fizica a Universitatii din München, Prof.Dr. Harald Lesch, lectii explicate simplu la nivelul telespectatorilor. sunt zeci si zeci de lectii mare parte si pe Youtube.
http://www.br.de/fernsehen/br-alpha/sendungen/alpha-centauri/index.html
sau
http://www.youtube.com/......p?/results

| Moisie explică (pentru martzian):

Vai de mine, cum puteti sa ma acuzati de una ca asta, sunt chiar foarte nerabdator sa incep o discutie argumentata stiintific pe tema Creatiei Divine, dar mi-e teama ca nu aveti nicio dovada, nici macar stiintifica, care sa dovedeasca ca lumea si Universul a fost "creat" de "dumnezeul crestinilor" adica de Dumnezeul veacului acesta, pentru ca intuiesc ca nu vreti sa discutam de cum a creat Zeus, Manitou sau Odin ci despre creatia "dumnezeului crestin"!
Astept sa incepem confruntarea?
Ce tema propuneti in acest sens?
Cumva creatia oamenilor la presa "divina" cu noroi?
Astept primul argument stiintific care sa va confirme credinta pe care eu o consider a proasta!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru martzian):

Sunt curios, din talentul asta pe care il ai, pe la alte categorii ai mai intrat? Conversatii, Relatii si Familie, Adolescenti, sunt zeci de useri care au probleme, ce cauti la aceasta categorie de doi lei? da frate sfaturi celor care au nevoie nu fanaticilor, vai studiile tale!

| martzian a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Prietene, daca fugim toti de fanatici, cine sa se indure si de ei? happy

Ca sa iti raspund la intrebare, am mai facut-o, din cand in cand. Ce e drept rar, dar oamenii au fost multumitori.

Probabil ca ai dreptate - multumesc pentru sugestie.

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Discutia corecta nu este pe tema "creatiei divine" ci pe tema aparitiei universului in general. Nu puteti intra in discutie fara o alternativa viabila. In plus, ma astept sa eliminati erorile gramaticale.

OK, start. Apropo de argument "stiintific", am mai intrebat si nu mi-ati raspuns, nici dumneavoastra si nici altii. Repet, ca sa fie clara solicitarea. Va rog sa imi definiti dovezile pe care le considerati acceptabile din punct de vedere stiintific pentru a demonstra existenta unei realitati transcedentale. Apoi, va rog sa imi oferiti alternativa dumneavoastra (sub forma de sinteza) pentru ipoteza creatiei. Altfel, voi considera ca va referiti la ipoteza mea ca fiind o credinta a proasta in conditiile in care dumneavoastra ne oferiti exemplul ultim al credintelor absurde - "a proasta".

PS: varianta a doua se numeste sah-mat la a doua mutare. happy

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

"Sursa pe care o cereti o gasiti in manualele actuale de astrofizica." - Am cerut dovezi, nu un articolas in germana. Nu vorbesc germana. Probabil ca dumneavoastra da, asa ca poate ne luminati ce ati inteles din multele clipuri care v-au educat pe youtube. happy

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru martzian):

Chiar te rog, sunt foarte multi copii care au nevoie de un sprijin moral, am tot incercat si eu dar na, nu e ca altcineva care se pricepe, am trimis adresa celor de la TelefonulCopilului dar nu stiu daca aceaia chiar isi fac treaba cum trebuie, la cate mesaje le-m-a trimis la nici unul nu mi-au raspuns, si fac atat tam-tam pe site de parca...

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Asa o fi si cu cardul cu care fac plata?

| Ben00 a răspuns:

Daca ai ajuns sa citezi din parintele Cleopa, ai sanse ca in viitor sa citesti si din Sf Vasile cel Mare sau despre Sf Serafim de Sarov. Spor la lecturi, ca benganelile tale oricum ne le ia lumea in seama.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Poi tu degeaba le citesti pentru ca fiind un analfabet structural, tot nu pricepi nimic din ele!

| RaduMD a răspuns:

Cei trei "magi" (sau cel putin unul dintre ei, Baltazar) se ocupau cu astronomia. Asa au ajuns ei in Betleem, urmarind o stea care nu avea ce sa caute pe cer in mod normal si a carei stralucire era neobisnuita pentru o cometa.
Preocuparea pentru miscarea corpurilor ceresti se cheama, din cate stiu, "astronomie" si nu "vrajitorie", "dracie" ori mai stiu eu cum.

| Moisie explică (pentru RaduMD):

Nu eu ma numit magii ca fiind vrajitori ci DEX-ul iar parintele Cleopa ne spune ca vrajitor= drac!
Apoi mai vine si evanghelistul Luca si ne descrie cum l-a vazut pe Satan cazand din cer, si iata cei trei magi=draci se duc sa caute locul unde barza l-a adus pe Satana.

| K924 a răspuns:

Magii nu sunt vrajitori.
MAG magi m. 1) (în antichitate) Preot la popoarele orientale. 2) Persoană care prezice viitorul (după poziția aștrilor). 3) fig. Om învățat; persoană atotștiutoare; filozof.
Vrajitorii sunt persoane care se ocupa cu vrajitoria iar vrajitoria are ca ajutoare spirite demonice sau controleaza anumite spirite in scopuri proprii.
Cum nici shamanul nu este vrajitor.
Uite-te la diferente si o sa vezi.
Apoi dupa cum insusi Iisus a zis, El nu a venit ca sa cheme la mantuire pe cei curati ci pe cei pacatosi daca ar fi sa o luam pe alta parte.
In cele din urma in versetul din Luca "Si le-s zis: Am vazut pe satana ca un fulger cazand din cer", uite-te aici: http://www.ioanguradeaur.ro/423/despre-diavol/
"Nepăsarea, trufia şi deznădejdea sunt pricini ale căderii sale

Diavolul, înainte de cădere, era bun. Dar, fiindcă a dovedit nepăsare şi s-a lăsat stăpânit de deznădejde, a căzut într-un rău atât de mare, încât nu s-a mai putut ridica. Că era bun ne arată şi Scriptura, unde se spune: "Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer" (Luca 10, 18). Asemuirea aceasta a căderii cu un fulger îi arată starea de dinainte şi repeziciunea cu care s-a făcut.
(Despre căinţă I PGB 30, 94. PG 59, 278)"

Biblia este o carte de istorie vie in care suntem cuprinsi cu totii, iti trebuie destul studiu ca sa o descifrezi.

| Moisie explică (pentru K924):

Ce vorovesti?
Da DEX-ul l-ai consultat sau vorbesti asa dupa credinta, adica "a proasta"?
Ia vezi ce scrie in DEX:
MAG s. 1. v. vrăjitor. 2. (BIS.) (înv.) vâlfă. (Cei trei ~ de la răsărit.)
Fi sigur ca am si studiat, si am si descifrat Biblia!

| Moisie explică (pentru K924):

Unde ai citit tu ca tamplarul Isus cheama pe cineva la el ca sa il mantuiasca?
Eu nu am gasit o asemenea prostie in toata Biblia
El stia prea bine ca mantuirea poate veni doar de la YAHWE!
2 Nu ma refeream la viteza cu care a fost azvarlit Satana pe pamant ci la faptul ca cei trei vrajitori/draci conform spuselor lui Cleopa, au venit la locul unde a cazut steaua/fulgerul si au gasit leaganul lui ghici cine?

| K924 a răspuns:

Nu tot ce spune in DEX este corect. DEX-ul spune corect numai partial. DEX-ul spune ca Kanbbalah inseamna a vlestema ceea ce e fals, Kabbalas inseamna studiul amanuntit a textelor Divine.
Este o diferenta itnre vrajitor, mag si shaman.
Ca sa spuic a sunt aceleasi chestii e ca si cum ai zice ca pisica, leul si ocelotul sunt la fel doar pentru. ca au mustati si 4 picioruse. Intelegi?
Vrajitorul e cel ce se ocupa cu vrajitoria, cu spiritele malefice... pe care le utilizeaza in scopuri proprii.
Magul e cel ce se ocupa cu ce ti-am aratat mai sus care este partea adevarata tradusa de DEX.
Shamanul e cel ce comunica cu spiritele animalelor si foloseste ierburi in scopuri curative (ceva gen Ayurveda).
Ei bine, mai sutiad'o ca sunt sigura ca ti-a scapat ceva.
Vechiul Testament si Noul Testament in primul rand, nu trebuiesc amestecate.
Deoarece Vechiul Testament este cel de dinainte de venirea lui Iisus pe cand Noul Testament este cel de dupa venirea lui Iisus.
Inainte de mantuire erau alte vremuri, dupa mantuire lumea era altfel.
Nu iti trebuie numai Biblia ci si Istoria. Caci Biblia este o carte de Istorie.

| Moisie explică (pentru K924):

Ce vorbesti? Adica DEX-ul scris de academicieni minte, in timp ce cei care cred totul asa a proasta, spun adevarul?
2 Nici nu amestec VT cu NT pentru ca nu pot amesteca Legea lui Dumnezeu cu legile miselesti a unor cioflingari condusi de un criminal ca Saul din Tarsus!
3 VT cuprinde LEGEA lui Dumnezeu si NT este sfarsitul LEGII, adica inceputul FARADELEGII!
4 Mantuirea ti-o da doar Dumnezeu Creatorul si in niciun caz dulgherul Isus, de altfel chiar numele original al lui Isus, acela de Yehoshua, in traducere inseamna ca Yahwe este mantuitorul, adica te contrazice pe tine!
5 Crede/ma ca am citit si istoria chiar si a crestinismului, si m-am cutremurat sincer cand am vazut ca nicio alta institutie din istoria omenirii nu a comis mai multe bicisnicii ca biserica crestina!
Oare din ce cauza? Nu intuiesti vreo legatura intre "omul faradelegii" adica cel care a venit sa sfarseasca Legea, si faptul ca acest "om al faradelegii" se lasa slavit si astazi in biserici, chiar mai presus de Dumnezeu?(vezi 2 Tesaloniceni 2:4)

| K924 a răspuns (pentru Moisie):

DEX-ul e scris de opiniile unor oameni, nu uita asta. Daca vrei mai exact sa stii ce inseamna mag, vrajitor, shaman, kabbala intreaba-i pe cei ce practica asa ceva si au habar.
Majoritatea critica dupa auzite. Fara nici o suparare.
Studiaza ce inseamna vrajitor, mag, shaman, kabbala si toate lucrurile de genul apoi vino si spune. Si nu din DEX ci din experiente. Nu poti vorbi fara sa fi avut vreo experienta si nu iti da nimeni dreptul sa faci pe D-zeu si sa ii judeci pe altii.

| Moisie explică (pentru K924):

NU draga! DEX-ul nu este un fel de Google ci este scris de academicieni, adica de cei mai mari specialisti in limba romana, si este editat de Academia Romana.
- Nu ma interesaza temele propuse de tine, si cu atat mai putin nu voi intreba niste sarlatani ca sa aflu care este adevarul.
- Dreptul de a ma considera un Dumnezeu mi-l da chiar Dumnezeul Bibliei si mi-l confirma chiar Isus in 1Corinteni 3.16.
Asa ca ma voi folosi de creierul din dotare si de ratiune ca sa JUDEC tot ce se intampla in lumea in care traiesc eu, si asta este dreptul meu NATURAL!