Întrebare recomandată | Inferno a întrebat:

Parlamentarii Consiliului Europei au decis, cu 48 de voturi şi 25 împotrivă, să ceară statelor membre „să se opună ferm" predării în şcoli a teoriei creaţioniste ca disciplină ştiinţifică. Creaţionismul neagă evoluţia speciilor prin selecţia naturală şi nu poate fi pus pe picior de egalitate cu evoluţionismul,.se arată în rezoluţia adoptată de joi, de Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE).
Citez: " Dacă nu suntem vigilenţi, creaţionismul poate deveni o ameninţare pentru drepturile omului. Ţinta primară a creaţioniştilor –în majoritatea lor creştini şi musulmani- este educaţia. Ei sunt decişi să-şi vadă încorporate ideile în curicula şcolară, căutând să le prezinte într-o manieră ştiinţifică.

Dar acest fapt nu ar face decât să creeze o confuzie în mintea elevilor, care nu ar mai putea face disticţia între credinţă şi ştiinţă. Teoria evoluţionistă nu are nimic de a face cu revelaţia divină, ci este bazată pe fapte" " Nu vrem să creăm o falie între credinţă şi ştiinţă, ci să prevenim încercarea de a opune credinţa ştiinţei" - Anne Brasseur
"Creaţionismul a fost pentru o lungă perioadă de timp un fenomen aproape exclusiv american. Dar astăzi, ideile creaţioniste s-au răspândit în multe state din cele 47 membre CE: Belgia, Franţa, Germania, Grecia, Italia, Olanda, Polonia, Rusia, Serbia, Spania, Suedia, Elveţia, Turcia şi Marea Britanie"

Ar trebui creationismul sa se predea in scolile din Romania? Ce parere aveti despre articolul de mai sus?

Răspuns Câştigător
| andrei9530 a răspuns:

Eu nu sunt de accord cu predarea în şcoli a teoriei creaţioniste mnezeu a facut omul din tarana, apa si I-a dat suflare.
pe cand teoria evolutionista a fost scoasa pentru ca s-a opus biserica cea ce nu-I deloc bine!
Biserica sa isi vada de treaba lor iar scolile sa se ocupe de educatie!

43 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Creaţionismul a fost pentru o lungă perioadă de timp un fenomen aproape exclusiv american. Dar astăzi, ideile creaţioniste s-au răspândit în multe state din cele 47 membre CE: Belgia, Franţa, Germania, Grecia, Italia, Olanda, Polonia, Rusia, Serbia, Spania, Suedia, Elveţia, Turcia şi Marea Britanie"
WFT? Creationismul nu a fost doar in America, ci in toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ar trebui creationismul sa se predea in scolile din Romania? "
Nu!
"Ce parere aveti despre articolul de mai sus?"
Ca curand o sa se impun ateismul la scara larga.

NOname
| NOname a răspuns:

O iniţiativă foarte bună şi firească.
Educaţia este extrem de importantă şi nu trebuie să facă un talmeş-balmeş în mintea viitorilor adulţi, ci să-i structureze cât mai corect, bazându-se pe dovezi, pe fapte, pe realitate, nu pe nişte basme create de imaginaţia unora şi ridicate la rang de adevăruri absolute.

Ştiinţa e ştiinţă (a şti), credinţa e credinţă (a crede). Nu trebuie amestecate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ar trebui creationismul sa se predea in scolile din Romania?"

La intrebarea asta am 2 raspunsuri.

1 - NU! (din motive evidente)
2 - Daca e ca acea "parere" sa fie predata in Rromania, accept cu o singura conditie : sa fie predate TOATE versiunile creationiste nu doar cea crestina. Sa fim seriosi, chiar si crestinii vor refuza predarea creationismului daca implica si alte religii. Daca X ca si crestin vrea creationism, pai sa ii dam creationism dar nu doar versiunea pe care o vrea el. ParCA Crestinii o ard cu "hei, ai putin respect pentru credinta altora". Sunt curios cati crestini accepta sa le fie predat creationismul altor religii.

Si pe ce baza predai creationismul? Cum faci? Ce dovezi prezinti ca profesor pentru acea "parere"? Creationismul e o materie de maxim o luna.

X - Dragi elevi, azi va voi preda creationismul.
Y - O_O
X - Deci... in cartea asta scrie ca zeii astia au facut totul. In cartea asta scrie ca zeul asta a facut totul. In cartea asta scrie ca zeii astia au facut totul doar ca intr-un mod mai diferit. Etc. Sper ca v-a placut ora de azi, maine o sa ofer mai multe detalii.

X - Bine ati venit dragi elevi, e timpul pentru a 2-a ora de creationism.
Y - O_O
X - Zeul asta a facut totul din nimic. Zeii astia au facut totul din nimic. Zeii astia au visat totul in existenta. ETC. Maine va voi spune despre animale, planete si plante.

In maxim o luna ai terminat de predat creationismul pentru toate religiile. Ce facem daca se trezeste un "intelijent" sa mai ceara si dovezi profesorului? Cu ce dovezi poate profu' sa spuna "dintre toate variantele creationiste, asta este cea corecta"?

| M25M a răspuns:

Stiinta e stiinta, credinta e credinta, deci nu ar trebui sa se predea in scoli creationismul.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai se preda la religie

| Jardelin a răspuns:

Baga un link, hadesule!

| Katczinsky a răspuns:

Cu ce auneaza teoria creationista in dezvoltarea elevului? Multi nu-l au decat pe Dumnezeu alaturi. Ai de gand sa le iei si asta? Tu stai bine la caldura si tastezi, dar ce de pe strada? Dumnezeu poate e singurul impediment sa nu te omoare pentru ca tu ai si el nu are. Dumnezeu e ordinea impusa in constiinta poate nu asa de inalta a majoritatii. E codul masei. Si pana la urma, creationismul se preda la ora de religie. In Romania suntem 90% crestini. Suntem o majoritate. Este foarte bine sa ne cunoastem religia si Creatorul. Crestinismul din Romania a fost aparat de la Daci, Romani, Stefan Cel Mare, Mihai Viteazul, Vlad Tepes, si pana astazi. Romania a fost, este si va fi o tara crestina. Nimeni nu si-a impus ideile religioase aici. Pana la urma, daca faci parte din aia 10% care nu sunt crestini, ce-ti pasa? Nu trebuie sa fii de acord cu ce se discuta. Ar trebui sa te simti bine cu discutiile in contradictoriu. Poti sa-ti sustii opinia, sa exemplifici ce vrei, si sa inveti mai multe la ranul tau. Eu nu stiu de unde atata inolenta colosala si indiferenta asta imbecila. Romanii nu erau asa...Voi, cei fare nici un Dumnezeu, nu sunteti romani.

| Katczinsky a răspuns (pentru Katczinsky):

Scuzati-mi greselile. Imi lipsesc litere acolo. Tastatura e de vina.

| Dandanache a răspuns:

Sunt de acord sa se predea Creationismul la Religie. In acelasi timp, sunt de acord si cu sanctionarea profesorilor de religie care atrag atentia ca informatiile de la alte materii - Biologie, Geografie, Istorie - sunt gresite. Cat timp profesorul va prezenta creationismul ca subiect strict religios, fara a contesta evolutionismul, varsta geologica a Pamantului etc. (chiar si atunci cand este intrebat de elevi), e totul in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Katczinsky):

"Ai de gand sa le iei si asta? "... da. Asa ca o curiozitate, avand in vedere ca bagi in discutie aceasta scuza penibila, unde-i zeul in cazul lor? Bun, am inteles ca tot ce a mai ramas celor de pe strada sunt niste sperante puse in carca unor zei DAR ce fac zeii pentru acele persoane? Iti zic eu : nimic.

"Si pana la urma, creationismul se preda la ora de religie"... nu chiar. E o diferenta intre creationismul care se vrea in america si ce se preda la noi la ora de crestinism. Apropo, in Rromania NU se face religie. Nici tu nu stii ce inseamna "religie" si cu ce ar fi trebuit sa se ocupe acea materie. La ora de crestinism, accentul nu e pe creationism (pentru ca nu ai multe de spus si pentru ca nu poti sa prezinti dovezi).

"Suntem o majoritate"... asa si? Tot o majoritate erau si cei care credeau ca pamantul e plat. Vrei sa zici ca ai dreptate pentru ca faci parte dintr-o majoritate? Interesanta mentalitate.

"Nimeni nu si-a impus ideile religioase aici"... clar. E bine ca nu stii cum s-a raspandit crestinismul. E bine ca nu cunosti putina istorie.

Creationismul (din toate religiile) nu are ce sa caute in scoala ca o materie obligatorie si fanii acelei "pareri" nu pot pretinde ca asa s-a intamplat. Tu ca si crestin nu poti pretinde ca dintre toate variantele creationiste a ta este cea corecta. De ce? PENTRU CA NU AI DOVEZI VALIDE.

| sublime89 a răspuns:

Mi se pare ceva normal pentru UE. Niste tari cu un asemenea nume, si atat de civilizate si dezvoltate, nu ar putea niciodata sa accepte sa-si distruga sistemul de invatamant asa cum facem noi sau americanii. Bineinteles ca la noi e mult mai rau.
E adevarat ca in SUA a fost mai grava problema creationismului in ultimii ani comparativ cu UE, dar sa nu uitam ca in urma cu un secol de exemplu, creationismul era considerat ceva absolut normal, si singura explicatie logica despre aparitia lumii. Sa ne amintim de Anglia secolului 19 in care aveau loc dezbateri aprinse intre darwinisti si creationisti.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant ce zici tu aici, insa ce zici se poate adapta si la inca doua alte materii, ambele cu facultati de specialitate: filozofia si psihologia. Ele tot asa, nu au dovezi, nu in sens empiric, asa cum ai vrea tu, insa totusi... le credem. Si unii le studiaza, si nu sunt atit de controversate ca religia. Deci, parerea mea e ca, daca vrei dovezi, trebuie sa cauti si la filozofie si psihologie, altfel, fie accepti creationismul, fie dai la o parte si filozofia si psihologia.

| Katczinsky a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place sa vad ce tare incerci sa-mi demonstrezi ca ce crezi tu e adevarat. O sa vorbim cand n-o sa mai fii asa suparata pe mine. happy (Desi, nu prea stiu de ce)

| cristi202 a răspuns:

Ar trebui. Asta daca vrem sa dam dovada de impartialitate. Daca vrem ca copiii nostri sa invete despre toate lucrurile pe care le pot invata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Eu consider filozofia ca fiind degeaba. Filozofand putem sa "demonstram" ca exista milioane de lucruri absurde. Psihologia insa, e altceva. Dovezi pe bune poti sa prezinti pentru psihologie. Nu poti sa bagi in aceeasi oala psihologia cu creationismul.

Ce intelegi tu prin psihologie?

Spune-mi ce progres a facut filozofia in ultimii ani.

Nu o sa te intreb iar daca poti sa prezinti dovezi valide pentru creationismul crestin deoarece stiu ca nu o sa poti. De data asta te trec cu vederea.

| AragorN88 a răspuns:

Daca vor sa se predea teoria creationista in scoli atunci ar trebui sa sa faca predici in biserica despre teoria Big Bang si cea a evolutiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Katczinsky):

Imi place ca te victimizezi degeaba. Bravo, ai un os. Sunt curios sa aflu cum ai ajuns la concluzia ca sunt suparat pe tine. Ai facut niste afirmatii absurde si eu ti le-am comentat. Daca ai ceva de spus, ataca raspunsul nu pe mine si nu te victimiza degeaba.

| martzian a răspuns:

Ceea ce este interzis devine interesant si de dorit. Ce ocazie superba! happy

| Inferno explică (pentru Jardelin):

Robert Veress Decizia Consiliului Europei Creaționismul nu se va preda în școli ca disciplină științifică, Gândul din 5 oct 2007, accesat 2010-05-26

| Inferno explică (pentru Katczinsky):

Discutia nu este despre aurolaci si ce se intampla pe strada, ci despre sistemul educational si viitorul elevilor.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una din primele lucruri pe care le inveti la psihologie e ca, desi oamenii "functioneaza" dupa anumite tipare pe care psihologia le studiaza, totusi orice om te poate surprinde la un moment dat. Psihologia e Ok doar pina la un moment dat, mai apoi, nu se poate pronunta, desi o face. La urma urmei, omul e o fiinta complicata. Si mai e ceva: asa cum poti pune evolutionism vs. creationism, tot asa in psihologie poti vorbi de doua curente ce se contrazic intre ele, initoatorii lor fiind Freud si Jung. Si atunci, care e adevarul in psihologie? Cit de exacta e ca stiinta?

| Inferno explică (pentru martzian):

Asa credeam si eu...

| Inferno explică (pentru cristi202):

"Daca vrem ca copiii nostri sa invete despre toate lucrurile pe care le pot invata."
Intr-adevar, copiii nostri ar trebui sa ai dreptul la orice informatie,insa... nu ar trebui informatia sa fie prezentata dintr-o perspectiva obiectiva,adica sa dam dovada de impartialitate? Cu alte cuvinte, orele de creationism ar trebui predate ca adevar incontestabil sau ca o simpla idee care poate fi adevarata,dar si falsa?

Crezi ca absolut orice informatie si curiozitate ar trebui predata la scoala, nu doar lucrurile esentiale? Daca este asa,atunci pledezi pentru introducerea criptozoologiei,parapsihologiei, a ideologiei naziste, comuniste, ufologiei si restul lucrurilor despre care un elev poate invata?
Cum facem distinctia intre utilitate si inutilitate? Nu suntem subiectivi daca consideram creationismul mai interesant decat existenta lui Bigfoot? In definitiv, ambele subiecte sunt tot atat de interesante, asa ca de ce una si nu alta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

"Psihologia e Ok doar pina la un moment dat". bun, deci esti constient ca nu e 100% bullshift si ca sunt lucruri care pot fi demonstrate. E adevarat ca destule chestii care poarta abuziv titlul de "psihologie" sunt aiurea si nu neaga nimeni existenta lor dar nici nu poti sa bagi in aceeasi oala psihologia (aia pe bune) cu creationismul (indiferent de religie).

Intrebarea mea legata de filozofie ramane. Daca vrei sa raspunzi la ea, succesuri.

Creationismul (indiferent de religie) nu poate sa prezinte niste dovezi valide pentru acele afirmatii motiv pentru care fanii acelei optiuni nu pot pretinde ca este varianta corecta. Cand vorbesti despre creationism, de preferat e sa pui inaintea discutiei un "eu cred ca" (nu in sensul religios) sau "parerea mea e ca". Sigur, o sa ti se ceara dovezi si acolo o sa te blochezi dar asta e altceva.

Daca e sa prezinti creationismul la ora de "doar crestinism", e ok daca o faci zicand la inceput un "parerea mea e ca" iar la sfarsit un "nu pot sa demonstrez deci s-ar putea sa ma insel".

Creationismul nu are ce sa caute in stiinta (practic in america unii vor sa o arda gen "creationismul e stiinta" si sper sa nu se ajunga la asa ceva si in Rromania).

Intrebarea din primul comentariu ramane : Cu ce dovezi poate profu' sa spuna "dintre toate variantele creationiste, asta este cea corecta"?

"omul e o fiinta complicata"... nu e complicata deloc. Depinde ce intelegi tu prin "complicata".

| Katczinsky a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti suparat pe toata lumea. Nu am vazut in viata mea mai multi distrusi decat pe internet. Ai ura in exprimare. Te exprimi sub tutela atotstiutorului. Iti pot spune ca esti egoist si egocentrist doar dupa astea doua replici ale tale. Ai prea multa incredere in tine si de multe ori probabil nici tu nu crezi ce spui. De simtit, ce sa mai spun... Nu simti aproape nimic. Doar vorbesti, cu gura, simplu...nu traiesti ce vorbesti. Eu oamenilor de genul asta le spun ipocriti. Bun, asta asa ca o lectie de cultura civica dragul meu. happy

Ma acuzi ca n-as avea habar despre propria mea credinta. Sa furi credinta omului evlavios, de rand (n-ai putea, sa presupunem prin absurd) ar insemna anarhia societatii. Gandeste progresiv, mai departe, nu doar la masura imediata. Unde-i zeul lor? Zeul lor ii iubeste prin suferinta pe care o ingaduie diavolului. N-ai inteles ca viata inseamna suferinta din prima pana in ultima clipa? Suferinta pentru ce, o sa intrebi. Suferinta pentru cateva zeci de ani pentru ca sa "razi" vesnic alaturi de Creatorul absolut. Crestinismul nu poate fi identificat cu nici un sistem filozofic, monist, dualist sau pluralist. Crestinismul este, pur si simplu. Cei ce-L au doar pe Dumnezeu, iubesc sa guste din suferinta pentru ca stiu ca suferinta e semnul iubirii lui dumnezeu. Aici nu vorbim despre masele de oameni. E o mica parte de crestini adevarati. Sunt acea parte care simt si traiesc cu adevarat. O mare parte sunt indiferenti. Iar restul sunt reci fata de Dumnezeu.

Acuma, nu sunt asa de ipocrit incat sa ma consider un crestin adevarat. Poate ca nu sunt, dar nici atat de josnic nu sunt incat sa nu-mi iubesc tara sau credinta. Cei de pe strada n-or fi Geothe sau Eminescu, dar sunt cu mult mai aproape de Dumnezeu decat orice laureat al premiului Nobel ateu, asa, in opinci, urmand credinta orbeste, senzorial, pe care o conadmnati. Asta pentru ca ei stiu ca singurul motiv de existenta este Dumnezeu (al doilea, patria); nu inteleg asta rational, dar instinctiv. In masura in care Dumnezeu trebuie primit si nu inteles, la divinitate nu ai acces prin luciditate. Poate tu il cauti pe Dumnezeu si nu il gasesti. Pe Dumnezeu nu il gasesti cautanu-l; ci il descoperi prin favoare divina. Fara favoare divini, nu il descoperi. Experimentul e o constrangere a naturii sa ni se dezvaluie. Iar exemplele au fost plasate in lume ca realitatea sa fie inteleasa si de prosti; adica realitatea dincolo de viata finita. Fara Dumnezeu, omul ramane un animal torurat, aruncat mortii.

Mie nu-mi pasa ce vrea America. Eu vorbesc despre Romania. In Romania creationismul si religia NU joaca un rol negativ in educarea populatiei. Din potriva. Pentru ca noi, romanii, (in afara de tine) am inteles ca acel Creationism nu se intelege literal, asa cum probabil inveti la scoala. Totul din Biblie are o semnificatie. Biblia e cea cea mai buna carte filozofica intrata in existenta. Totul e simbolic. Fara Crestinism sau Biblie nu ar fi existat multi filozofi (Kant, Schopenhuer, CIoran fara un DUmnezeu crestin cu care sa se lupte, ce ar fi facut? ) Chiar, Cioran care a scris o intreaga istorie a religiilor, a ales Crestinismul pentru ca este cea mai elaborata, cea mai buna, cea mai inaltatoare. Diferenta este ca Cioran era suparat pe divinitate, nu o nega. Deci Romania sa fie in veci crestina. Cele mai mari valori: Patria si Crestinismul. Daca vrei sistem ca in SUA, atunci du-te acolo. Romanii n-o sa devina pagani fara Dumnezeu; asta si ca semn de respect pentru trecutul istoric.

Majoritatea aceea ce insemna un fenomen stiintific (cum e Pamantul plat) nu reprezenta o majoritate pentru spirit. Nimic din lumea asta, stiintific sau nu, nu poate lua din gloria lui Dumnezeu. Din potriva, toate emana maretia Creatorului. Nu mi-a fost teama niciodata ca tehnologia sau stiinta vor face progrese pana acolo incat sa nege clar un Dumnezeu. Sa se dezvolte; dar daca merg cu trenul, nu inseamna ca zeul meu e calea ferata. Prin urmare, ar trebui sa incetezi sa pui in carca mizeriile lumii asupra religiei, care are ca origine umanitatea imbecila, nu divinul absolut.

O carte cum este Biblia, scrisa de oameni? Nimic mai fals. Pentru o carte filozofica de ordinul Bibliei sa fi fost scrisa de oameni care sa bateau cu ciomege pentru teritorii si nu aveau concepte elementare de astronomie sau fizica, si care inca sa stea in picioare dupa 2000 de ani, trebuie sa fi fost niste oameni ai dracului de inteligenti. Eu nu ma orientez in lume dupa o politica buna, ci Dupa Hristos. Istoria e scrisa de invingatori, iar istoria de oameni scartaie. Punctul absolut in istorie este momentul in care un Dumnezeu isi tragea pasii pe Pamant. Noi suntem o majoritate spirituala, care tinde spre un Dumnezeu care face favoruri divine, irationale, incredibile. Caci totul e muritor, si universul si omul, si pentru ca lumea a fost facuta de Dumnezeu din nimic si o va spulbera din orgoliul divin de a o face din nou - consideran ca prima lui isprava s-a innecat istoric, datorita celor ca tine.

Toti cei care incearca sa gaseasca idei rationale pentru existenta lui Dumnezeu, sau pentru a combate idei contra Lui, fara favoruri divine, sunt o poarta spre ateism. Noi stim asta. Noi, romanii stim asta. Avem un nivel spiritual ca natie, intelegem putinul care ne indreapta spre absolut si asteptam infrigurati la o poarta de cer pentru a ni se deschide, in timp ce voi v-ati pierdut pe drum. De aceea in Romania religia in scoala nu este o problema.

Da, nimeni nu si-a impus ideile religioase aici. Suntem crestini, nu budisti. Suntem crestini, nu musulmani. Suntem crestini, nu hindusi. Nimeni nu a corupt inima romana. Eu nu neg faptul ca biserica e corupta, ca sistemul actual se clatina ingrijorator, ca multi o iau pe calea gresita multumita sistemului tampit de valori, care nu reprezinta valoarea crestina. Orice padure are uscaturi. Daca ai citi Biblia ai afla cum sa-i recunosti pe "lupii in haine de oaie" care s-au infiltrat pana si in Crestinism. Totusi, diavolul nu e instalat de Dumnezeu in om, el intra ocolit acolo, prin vointa omului.

Asta a fost ultimul meu raspuns dat pe internet. Dupa cum am spus, mai multi distrusi ca aici n-am vazut in viata mea. Poti sa dai reply aici, sa spui ce vrei, sa te simti impacat in constiinta. Eu spun Adio! internetului din momentul asta.

| HiddenWorld a răspuns:

Mi se pare normală şi firească această decizie, nu toată lumea trebuie fie nevoită să o asculte pe profa de religie spunându-le basme copiilor şi povestindu-le că noi de fapt am fost făcuți din pământ după care s-a suflat peste noi ca să "înviem"laughing.Din start majoritatea copiilor exclud realitatea şi când sunt întrebați "De unde provenim?" "Ne-a creat Dumnezeu din pământ şi a suflat peste noi" laughing.

| suffarstar a răspuns:

Nu ar trebui predate nici una.Ce poti sa-i spui unui copil de 10 ani despre evolutie sau metafizica? Daca vrei sa inveti un copil despre Dumnezeu si valori morale il inveti acasa sau la Biserica.Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca se incearca ca omul sa faca parte dintr-un sistem, indiferent din ce directie. Intr-o astfel de societate, omul este manipulat si rareori isi mai gaseste drumul. Daca se incepe prin interzicerea creationismului, a crestinismului in sine, ma intreb unde ajungem, probabil nu vom mai avea voie nici sa ne exprimam in public.

| Hombre a răspuns (pentru Katczinsky):

O carte cum este Biblia, scrisa de oameni? Nimic mai fals. Pentru o carte filozofica de ordinul Bibliei sa fi fost scrisa de oameni care sa bateau cu ciomege pentru teritorii si nu aveau concepte elementare...
De regula nu folosesc functia "Evalueaza" dar de data asta da, Nefolositor si Eronat ce spui. Si pentru ca tot pleci si spui adio internetului nu vrei sa-ti dau o capra sa nu te plictisesti in pustie...ca Moise?

| yekto a răspuns:

Dar u ce crezi de asta?
dc ar trebui sa credem ce ni se impune? dc sa nu se predea toate teoriile referitoare la aparitia 'singurei specii inteligente" din unicers? :d

https://www.youtube.com/watch?v=iCIXTAhiq0c