| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Creaționismul spontan sau Evoluționismul progresiv?

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Creationismul progresiv.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Zenithf):

laughing

| Zenithf a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Stiu, pare o gluma, dar vorbesc serios. Eu cred ca Biblia nu este doar un basm, dar ca a fost scrisa pentru priceperea oamenilor de atunci.
Pentru Newton, Planck, Galileo si altii eu as fi scris Genesa altfel. happy

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Zenithf):

De ce progresiv? Nu a fost Dumnezeu un creator? Cum poti spune ca religia poate evolua? Lumineaza-ma.

| Zenithf a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ma bazez chiar pe Biblie spunand asta, pentru ca in Geneza scrie ca intr-o zi a creat plantele, in alta pestii, in alta animalele de pe uscat si pasarile. Nu a facut pamantul instant cum il vedem acum, ci pe rand a mai tot adaugat ceva la el.
Si nu stim inca ce inseamna acea zi din perspectiva Creatorului.

| WhatheWow a răspuns:

Evolutia, de la H1 la ceea ce sintem astazi, in 14 miliarde de ani!

| a3e6u9 a răspuns:

Nu ai văzut ultima creație spontană a lui D-zeu? rolling eyes

| Illvix a răspuns:

Singularitatea mentala, entitatea non-dimensionala ce nu se poate distinge de nimic si contine o infinitatea de entitati mentale fiecare avand potentialul infinit al intregii existente ce este actualizat matematic (subiectiv si obiectiv) in arena carteziana (holograma cosmica) de catre fiecare entitate in parte prin... Evolutie Dialectica.

| UnMizantrop a răspuns:

Evolutionismul progresiv, bineinteles.
Pamantul s-a format acum milioane de ani in urma.Iar inaintea aparitiei omului se stie ca au existat dinozaurii. Daca ar fi fost un Creator al omului unde a stat ascuns in tot acest timp... vreo cateva zeci de milioane de ani...mai putin ultimii 6000-7000 cand au inceput sa apara diverse ideologii si religii!?