| dragos38 a întrebat:

Pe o pancarda din Franta scria "RELIGIA OMOARA" sunteti de acord cu acesta fraza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca studiem istoria si literatura vom observa ca marea majoritate a razboaielor au o caracteristica comuna s-au purtat in numele credintei, precum si intre popoare cu religii divergente.

35 răspunsuri:
| CatalinBudau1994 a răspuns:

Nu sunt de acird!

| Doub a răspuns:

Da.

| CatalinBudau1994 a răspuns:

Nu sunt de acord!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazuri da.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu.

| Doub a răspuns (pentru Doub):

Ps.Sunt crestina.

| costis a răspuns:

Doar daca ma gandesc la milioanele de mucenici. Insa nu cred ca la asta s-au gandit cei cu pancarta.
Daca ma gandesc la ateismul rus, s-a dovedit ca altceva omoara.
In fine. Fiindca e Sf Ioan, trebuie sa observam ca poate omora si patima pentru femeie.
As mai aminti doar doi mucenici care au fost omorati dimpreuna cu mamele care le jeleau moartea : Elefterie si Iulian din Tars. Deci, da religia omoara.

| dragos38 explică (pentru Doub):

Da,desi se zice ca religia islamica este una a iubirii,totusi se pare ca aceasta religie este una a teroarei, iti interzice sa razi, sa te exprimi liber, sa nu ai alte pareri decat cele cuprinse in Coran, doamne fereste de un razboi religios ca numai asta ne lipseste.

| Doub a răspuns (pentru dragos38):

SCuze ca te intreb, esti ateu?

| dragos38 explică (pentru costis):

Cei cu pancarta sigur se referea la teroristii care au omorat 12 insi pentru ca au indraznit sa rada de profetul islamului, de aceea au spus ca religia omoara.

| costis a răspuns (pentru dragos38):

Nu religia omoara, ca intra si crestini, si sintoisti, si budisti tibetani, sau budisti zen, si taoisti. Omoara intoleranta.

| Holiday a răspuns:

Evident ca asa e, pentru ca religia e de fapt doar un mijloc de manipulare. Iar odata spalat pe creier, nu mai ai discernamant, faci ce ti se cere de liderii tai religiosi. Si crestinismul are exemple cu duiumul in care spalati de-ai lor pe creier au actionat ca arabii aia de azi.

| SaveTheNature a răspuns:

Nu religia omoara, ci fanatismul, prostia sau indoctrinarea pro-crima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

E clar ca tocmai cu mine esti mai rece. Uite la altii mai zici si "scuze". De ce tocmai eu? Pentru ca ai ceva cu mine. Asta e.

| MskDesign a răspuns:

Bineinteles ca omoara!
Din antichitate si pana in ziua de azi, se ocupa cu asa ceva si in speta ma refer la crestini si musulmani.

| aabaaab3278 a răspuns:

Franta....se mira de ce au patit ce au patit astazi. Pai oare nu ei faceau misto de noi ca suntem tigani? Cred ca cu incidentul de astazi i-au saturat de glumele proaste pe care le fac ei. Cat despre islamisti, nu uita ca isi apara niste drepturi, care sunt incalcate de marile puteri. Deasta se ajunge la terorism. Si mi se pare prostesc sa caricaturezi un simbol al unei religii, indiferent care.

| RAY a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sunt complet de acord cu tine

| SoP222 a răspuns:

Nu sunt de acord. In primul rand e vina caricaturistilor (atei sau ce-or fi ei) pentru caricaturile facute (din cate am auzit au facut caricaturi si despre religia crestina). Pana si ministrul de interne le-a spus acelor caricaturisti sa nu mai faca asemenea caricaturi, ei au continuat. Au primit si amenintari si tot au continuat... asta e, nu spun ca trebuiau omorati, Doamne fereste, dar trebuiau sa se mai abtina.

| doctorandus a răspuns:

Nu numai religia omoara, si constructia de stadioane omoara, si mineritul, etc., etc.

| dragos38 explică (pentru Doub):

Nu

| dragos38 explică (pentru costis):

Da,astia, ziaristii acestia in general lu-au in deradere toate religiile, si se astepta la o actiune impotriva lor, mai ales din partea fanatistilor islamci

| Jardelin a răspuns (pentru SoP222):

Corect! Eu personal regret profund tragedia din Paris. Tema principala a acelui ziar la care lucrau doar atei, era batjocorirea TUTUROR credintelor. Din pacate pentru ei, islamistii fundamentalisti au reactionat si iau omorit. Am auzit niste comentarii pe la stiri care spuneau, asa cum ai spus si tu, ca acei caricaturisti au exagerat prea mult cu terfelirea simbolurilor religioase.

Ia uite aici o pagina care arata Nastera Domnului. Copilul Iisus are nas de porc!

http://www.lesobservateurs.ch/......AAEvIb.jpg

| dragos38 explică (pentru aabaaab3278):

Ziaristii aia si-au asumat riscurile,mai ales ca in religia islamica exista si fundamentalisti gata sa-ti ia viata oricand,drept este ca au cam exagerat si ziaristii acestia, si au fost avertizati de cateva ori sa nu mai jigneasca religia altora, hm, se pare ca nu au prea priceput, mai ales ca, cand incepi sa satirizezi religia islamica din care stii ca face parte si teroristi ar fi trebuit sa se mai abtina.

| Alcyon a răspuns:

Nu religia omoara, ci fanatismul.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Am schimbat limba de la tastatură în Românește poate se înțelege mai bine, dacă oamenii omoară pentru religie, sunt oamenii care nu gândesc, fac fără minte. Nu se mai gândesc la fapte și consecințe.

| dani145 a răspuns:

Pe cine sa omoare. Aia a fost in Evul Mediu cand a fost asa-numita "Inchizitie"! AAA, stiu la ce te refereai: Intr-adevar religie islamica omoara si alea pagane. P.S. Nu sunt de acord.

| Jardelin a răspuns:

Intr-o zi Mihail Kalashnikov a fost întrebat dacă nu are regrete ca armele construite de el omoară oameni. El a răspuns "Nu, armele mele nu omoară oameni, oamenii omoară oameni."

Cam asa este si cu religiile. Ele nu omoară oameni, ba chiar ajuta oamenii sa trăiască mai mult si mai bine, dar exista oameni care folosesc religia ca justificare pentru a înfăptui crime.

| Jeezy a răspuns:

Eu cred ca oamenii omoara si nimic altceva

| dragos38 explică:

Eu raman la parerea ca ''Religia nu numai ca omoara dar si manipuleaza, si nu doar ceea islamica, ci toate religiile.

| Jardelin a răspuns (pentru dragos38):

Înțeleg, adică după ce te omoară te mai si manipulează!