| Ghiti2011 a întrebat:

Pentru atei:daca nu credeti in dumnezeu de unde credeti ca ati aparut?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Dulce, acrisor si ceva fermecator big grin

72 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ghiti2011 explică:

Deci insinuezi ca am fost creat dintr-o explozie laughing)o sa incerc si eu poate sa detonez o bomba atomica poate iese cevalaughing)))))))))))

| Inferno a răspuns:

Evolutie.

| ThatWeirdFuck a răspuns:

Din vaginul mamei.

| Ghiti2011 explică (pentru Inferno):

Si primele forme de viata cum au aparut laughing? evolutie? poate o inceput sa se plictiseasca pietrele si-o inceput sa miste

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns:

Dintr-un uter?

| Ghiti2011 explică:

de unde dreaci stiu savanti ca a existat big banglaughing eu pot sa fac pariu ca asta chiar ca e o inventie 0 dovezi laughing da in big bang dc credeti ca doar n-are dovezi? sau sunteti dea satanei? daca noi suntem creati din atomi dc nu-i vedem ca doar electroni se misca in jurul atomului cu viteze inimaginabile apar si dispar inexplicatbil daca va luati dupa teoria ce spune ca gaurile negre emit caldura ma intreb oare dupa spusele savantilor n-are nici o logica nici chestia cu atomi BALIVERNE de adormit copii

| Zeflemitoarea a răspuns:

Păi cred că m-a făcut şi pe mine o mamă. thinking

| M25M a răspuns (pentru Ghiti2011):

Si crearea omului din tarana si apa are logica? Crearea femeii dintr-o coasta are logica? Incestul din biblie(Adam si Eva find primi oameni care au populat taramurile) are logica cand tot din punct de vedere religios omenirea are doar 6000 de ani vechime? Ca Adam si copii lui au avut varste de sute de ani are oare logica? Contradictiile din biblie au logica?
Daca noi suntem creati de Dumnezeu de ce nu Il vedem?
Singurul motiv pentru care ai pus aceasta intrebare este ca sa faci misto de raspunsurile date de atei. Stiai ce vor raspunde dar anume ai vrut sa ai un cuvant de spus.
Teoria evolutiei este un fapt, este dovedita, omul are o evolutie de 60 de mil de ani, pamantul are 4.6 mld de ani etc.
Teoria BIg Bang la fel, toate sunt dovedite prin observatie cercetare si testare a probelor.
Datele sunt acolo, daca tu decizi sa le ignori este treaba ta, insa ele exista pe hartie.
Si la o adica, recunosc ca stiinta inca nu gasit raspunsul unor fenomene care inca se intampla dar le va gasi, stiinta evolueaza.
Religia afirma ca x este x pentru ca asa este si gata ( nu stiu deci dumnezeu), stiinta afirma ca x este x din cauza cercetarilor, observatiilor, teoriilor, etc.
Raspunsurile vor veni, insa cere timp, ca pana acum. Intrebari noi se vor ridica si alte raspunsuri vor veni.
Nu vreau sa iti lezez credinta dar oare unde sunt mai multe "Baliverne"?
Toate cele bune!

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

Buna asta laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

La capitolul stiinta esti mai varza decat varza si asta se observa din ce ai scris acum. Degeaba iti explica cineva cum sta treaba cu evolutia si cu big bang, oricum nu o sa pricepi nimic.

1 - Presupunand ca nu ar exista nici macar o dovada pentru big bang si evolutie, tu ce dovezi ai pentru a demonstra ca zeul tau exista? Biblia si experienta personala nu constituie o dovada. Dovezi pe bune ai?

2 - Eu am un dragon invizibil in camera. Tu trebuie sa crezi in existenta lui din toata inima iar dupa ce mori vei avea ocazia sa il vezi. Ma crezi sau nu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

Raspunde atat la 1 cat si la 2.

| Ghiti2011 explică (pentru M25M):

Scrie ma zdreanta in biblie ca pamantul are 6000 mi de ani daca da da-mi si mie cap vresetul etc... dumnezeu are dovezi poate o sa vezi si tu odata un om posedat de diavol cum arata si o sati schimbii parerea

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Bunica mea l-a vazut pe Arsenie Boca cum a vindecat o femeie paralizata care nu a putut ingenunchia la slujba... posedati, lumina de la inviere focul ce nu te arde faptul ca in biblia veche de 2 mi de ani scrie despre avioanele si masinile din ziuz de azi, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Am zis dovezi pe bune nu trucuri de petrecere.

Ai asa ceva sau nu? Stii macar ce e o "dovada pe bune? Nu mi-ai raspuns la punctul 2.

| CristiAndrei a răspuns:

Pai cand un barbat si o femeie se iubesc....laso balta o sa descoperi cand vei fi mai mare...

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Om posedat de diavol, prietene nu stiu ce fumezi dar vreau si eu...

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu aparitia noastra? chiar fara teoria evolutiei, big bang pana nu se va dovedi ca exista dumnezeu nu voi crede iar la ora asta sunt 2 teorii una care are dovezi cea stiintifica in timp ce cea teista ce dovezi are sa stiu si eu? explica teoria creatiei ceva rational tu crezi ca esti din tarana facut? demonstreaza asta, teoria evolutiei explica evolutia speciilor, big bang inceputul universului, nimic nu-i perfect tu esti perfect?

| M25M a răspuns (pentru Ghiti2011):

Amice, de ma insulti, de ce ma prejudeci, de ce ma etichetezi? Ce-s cu vorbele astea, eu am folosit un ton civilizat, sperand o conversatie civilizata facand apel astfel la ratiunea ta dar se pare ca m-am inselat.
Crezi ca sunt ca acei fanatici care incep sa citeze Biblia? Chiar si credinciosii adevarati(spre fanatici) considera ca omenira are cca 6000 - 7000 de ani, lucru care REIESE din biblie. Foarte mult timp cei din evul mediu asa au crezut.
De ce ma insulti in loc sa raspunzi la intrebarile pe care ti le-am adresat in mod politicos? Daca Dumnezeu a creat totul atunci pe EL cine L-a creat? Daca vei spune ca Dumnezeu a nu a fost creat el fiind mereu o entitate in miscare, vie atunci de ce este atat de greu de crezut ca Universul a existat mereu?
Ai dat un exemplu foarte bun din care reiese diferenta dintre ateism si crestinism prin raspunsul tau injurios. Eu bazandu-ma pe argumente dovedite si demonstrate mi-am expus punctul de vedere iar tu ai ripostat vijelios ignorand si de acesta data logica, refuzand sa raspunzi la intrebari si insultandu-ma/judecandu-ma cum numai un adevarat credincios ar fi putut sa o faca. Bravo, felicitarile mele!
Daca eu sunt ateu si daca Dumnezeu exista cu adevarat atunci pot doar sa sper ca ma va judeca dupa faptele mele, nu dupa credinta sau necredinta mea (explicata de tine prin alta entitate care nu exista Diavolul). El fiind atotiubitor si atotiertator ma va trimite in Rai, daca ma voi cai si voi regreta faptele mele daca nu inseamna ca nu este atat de iertator si iubitor.
Toate cele bune!

P.S. Tocmai mi-ai demonstrat ca am avut dreptate in ceea ce priveste motivul din spatele intrebarii tale. Nu te mai obosi sa imi raspunzi, chiar nu vreau sa stiu ce cuvinte triviale mai ai prin vocabular.

| CristiAndrei a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta ai luat-o din powerpuff girls laughing

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Uau,ma uimeste prostia de care dai dovada

| Inferno a răspuns (pentru Ghiti2011):

Ha ha, vai ce amuzant, incultura asta ma omoara. Cred si eu cu cat esti mai ignorant cu atat esti mai fericit.

| archas a răspuns:

Probabil raspunsurile le vom sti cand vom murii... daca sufletul va ajunge undeva in rai sau corpul nostru va putrezii in pamant fiind fertilizator si hrana pentru viermi! Oricum in momentul de fata nimeni nu e instare sa ne dea un raspuns toti sunt cu pro si contra!

| Kabuto79 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Da tu ce dovezi ai ca exista dumnezeu?-.- nu ma o venit o mana din cer o zis 2-3 farmece si gata o aparut pamantu cu animale si cu totbig grin

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Frate chestia cu apostolii au stiut de acum 2000 de ani ca vor fi avioane scrie in biblie si care chiar sau adeverit "Ce-s doamne aceste cutreraietoare care tulbura vazduhul" si mai sunt exemple frate asta e o dovada si acum sa numi zici ca biblia nu e de acum 2000 de ani ca ma faci sa rad. Apropo ca sa stiti in crestinism vazduhul reprezinta locul prin care trece un suflet casa ajunga sus la dumnezeu adica fiind creul cel vedem noi azi.Si chestia cu parintele Arsenie Boca nu e truc multi farate au mers la el mi-as dori sa ajungi vreodata si tu atat de descurcaret sa locuiesti in pustiu singur si sati procuri tu hrana cum facea parintele lumea e prea rea pentru a tine secrete asa mari frate cum ca crestinismul ar fi o inventie trucul cu posedati hmmm truc zici tinand cont ca am avut ruda ce a fost nu cred ca mai e truc.Si cand te uiti la fata unui mare parinte aici nu ma refer la toti prefacuti, e asa de luminos la fata. Cauta si tu dovezi dar problema e ca tu nu te-ai obosit sa mergi vreodata la biserica sau la o manastire intro sarabatoare mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sigur 100% sigur...ca.atunci cand mori, e un somn din care nu te mai trezesti niciodata.Rai? e infinit raiul? de atata timp de cand exista oamenii(nu sunt sigur de ani)sa zicem ca sunt 70 de miliarde de oameni in rai! bun..raiul e infinit? sa o acceptam si pe asta.si daca vrei sa ajungi intr-un loc in altu? cum ajungi? viteza luminii? nah nu cred..nu sunt ateu pe deplin, dar nici crestin.

| Ghiti2011 explică (pentru RAY):

Tu crezi in baliverne So luam rational tu crezi ca oameni nesatui de bani din nimic si din pofta de a lua totul nu au inventat toria big bang doar ca sa faca bani de cretetare aiurea si crezi ca oameni care intr-adevar sunt buni (eu intr-adevar nu l-am auzit pe parintele de la noi din sat sa injure sau sa faca rau vreodata)au inventat asta ca sasi tina vietile restrctionate de la placerile cele rele.Asta e ratiune mai nu ce crezi tu un om inteligent isi da seama ca e absolut imposibil sa estimezi varsta unui corp care e creat din niste particule fixe misterioase de care nu stim sigur(atomi)ca exista imposibil tu daca macar ai fi ateu adevarat nu iai crede nici pe oameni de stiinta care numai presupun absurd si da frate te-as respecta dar asa imi dau seama ca esti scientolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Deci e clar, habar n-ai ce inseamna o dovada pe bune.
Zi-mi versetul din biblie in care apar "avioanele".

Masini eco, microbi, submarine, navete spatiale, extraterestrii, internet, cablu, HBO si altele de genul nu apar?

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Citeste biblia acolo o sa gasesti mai multe tu no sa te convingi din atata si scrie chiar si despre masini si multe...

| Ghiti2011 explică (pentru M25M):

Scz ca team jignit poate ca totusi tu esti putin mai vazator. Dumnezeu a creat omul din iubire liber sa gandesca ce vrea sa faca ce vrea el ne-a creat in sapte zile dumnezeiesti(pot fi milioane de ani)nu a zis ca ca nu a creat universul printrun big bang sau omul prin evolutie. Dumnezeu ne-a lasat ratiunea cu care el spera ca noi sa facem difernta dintre bine si rau noi alegem daca suntem rai vom fo raplatiti cu rau daca suntem buni cu bine dumnezeu i-a dat sansa diavolului sansa corecta sa dovedeasca ca fiintele ratioanle prefera raul deaici depinde de noi aici frate nu exista iertare exista calea pee care o alegi dumnezeu vrea ca noi sa facem diferntza dintre bine si rau intelegi. daca fiintele libere sa gandeasca aleg binele inseamna ca il vor pe dumnezeu si sunt rasplatiti cu bine cei rai la fel cu rau. dumnezeu este atot iubitor dar sti ce inseamna atotiubitor macar? Inseamna ca poate iubi la infinit ceva cea mai puternica iubire nu inseamna ca dumnezeu ne forteaza sai urmam calea si asta nu inseamna ca daca dumnezeu are forta sa iubeasca infinit trebuie sa ne iubeasca si pe noi la fel. gandeste-te ce motiv are dumnezeu sa ierte un om care tota viata lui ia paganit existeanta ce iertare poate sai ofere dumnezeu unei om ce a ales clar raul, raul in asta ar fi sal nedreptateasca pe diavol.Viata fara dumnezeu e ca si omul fara speranta