| Ghiti2011 a întrebat:

Pentru atei:daca nu credeti in dumnezeu de unde credeti ca ati aparut?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Dulce, acrisor si ceva fermecator big grin

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

Buna asta laughing))

| CristiAndrei a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta ai luat-o din powerpuff girls laughing

72 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Evolutie.

| Ghiti2011 explică (pentru Inferno):

Si primele forme de viata cum au aparut laughing? evolutie? poate o inceput sa se plictiseasca pietrele si-o inceput sa miste

| Inferno a răspuns (pentru Ghiti2011):

Ha ha, vai ce amuzant, incultura asta ma omoara. Cred si eu cu cat esti mai ignorant cu atat esti mai fericit.

| andreiiutu a răspuns (pentru Ghiti2011):

Este mai probabil ca o alga care este deja vie sa se adapteze sau sa ii apara organe noi cum ar fi ochi decat sa spui ca un nene plictisit a inceput sa faca magii si sa faca din pamant un barbat cu penis si dupa o femeie cu vagin neestiind ca vor avea nevoie de ele deoarece dumnezeu ia pedepsit pe adam si eva sa munceasca si sa tina viie rasa umana (facand sex) dupa ce eva a muscat din mar.

| Polaris a răspuns:

Dintr-un uter?

| Zenicide a răspuns:

Din mama.

| spookydrums a răspuns:

...Pentru userii cu creier de pe aici: De ce va pierdeti timpul cu flacaul ista, "de la el din sat", ca si-a tras si el enternet sa fie in rand cu lumea, si ieri, in timp ce era pe camp, si-a adus aminte ca exista un sait plin cu satanisti antihristi care nu cred in Dumnezeu si a zis ca o sa le arate el lor si o sa ii indrepte pe calea cea buna. Si Dumnezeu o sa il rasplateasca cu lighioane multe, pamant cat cuprinde, femei si beutura.

| Ghiti2011 explică (pentru spookydrums):

Nu ma gandeam ca sunt si satanisti(tu) invata sa vorbesti

| spookydrums a răspuns (pentru Ghiti2011):

Uite ca eu sunt satanist, si daca ma enervezi am sa imi concentrez toata puterea satanica asupra nickname-ului tau si am sa il invoc pe Lucifer la tine in camera in timp ce dormi. Nu ma provoca! Apropo de vorbit, doresti sa imi dai lectii de gramatica, pentru ca nu prea esti in masura?

| Ghiti2011 explică (pentru spookydrums):

Auzi nu te baga in discutia cu atei nu-mi pasa ce esti convoaca ce vrei eu i-am intrebat daca ei au vreo credinta

| spookydrums a răspuns (pentru Ghiti2011):

Sunt de partea ateilor, atata timp cat luptam sa distrugem crestinismul. Iar pentru tine, am o incantatie numai buna in seara asta, abia ce am invatat-o si chiar nu aveam pe cine sa o folosesc. Ai grija cand te duci la culcare deci, s-ar putea sa visezi "frumos". Somnic pufos si dulce iti doresc :*:*...(ca o sa ai nevoie, iti garantez).

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns (pentru spookydrums):

Tin sa te contrazic daca nu te superi. Ateismul nu doreste distrugerea crestinismului. Fiecare este liber sa faca ce vrea, un ateu se poate converti la nu stiu ce religie si cel mai fanatic crestin poate renunta la convingerile sale. Ateismul nu vrea sa distruga nimic, vrea doar sa nu mai fie atacat.
Toate cele bune!

| spookydrums a răspuns (pentru M25M):

Stiu, stiu...happy Dar spune-i flacaului Ion de mai sus asta. Tu crezi ca el, ca si majoritatea crestinilor, priveste ateismul cu ochi buni? Daca nu crezi in Dmnezeu, inseamna ca esti impotriva lui, alta cale nu este. Stiu ca ateismul nu doreste distrugerea crestinismului, el doar isi face treaba. Eu doar ma amuzam putin pe seama flacaului cosas...(si nici satanist nu sunt, asta e ca sa il sperii). big grin

| M25M a răspuns (pentru spookydrums):

Atunci mea culpa pentru intelesul pe care i l-am dat cuvintelor tale.
Toate cele bune!

| Ghiti2011 explică (pentru spookydrums):

Sa nu uiti niciodata ca tot dumnezeu e sefu

| Ghiti2011 explică (pentru gorlan):

Am dormit mai bine decat ai dormit tu vreodata

| spookydrums a răspuns (pentru Ghiti2011):

Dumnezeu, Guta, Salam, Adi Minune...Toti astia "nambar uan".

| M25M a răspuns (pentru spookydrums):

rolling on the floor Buna asta!

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu aparitia noastra? chiar fara teoria evolutiei, big bang pana nu se va dovedi ca exista dumnezeu nu voi crede iar la ora asta sunt 2 teorii una care are dovezi cea stiintifica in timp ce cea teista ce dovezi are sa stiu si eu? explica teoria creatiei ceva rational tu crezi ca esti din tarana facut? demonstreaza asta, teoria evolutiei explica evolutia speciilor, big bang inceputul universului, nimic nu-i perfect tu esti perfect?

| Ghiti2011 explică (pentru RAY):

Tu crezi in baliverne So luam rational tu crezi ca oameni nesatui de bani din nimic si din pofta de a lua totul nu au inventat toria big bang doar ca sa faca bani de cretetare aiurea si crezi ca oameni care intr-adevar sunt buni (eu intr-adevar nu l-am auzit pe parintele de la noi din sat sa injure sau sa faca rau vreodata)au inventat asta ca sasi tina vietile restrctionate de la placerile cele rele.Asta e ratiune mai nu ce crezi tu un om inteligent isi da seama ca e absolut imposibil sa estimezi varsta unui corp care e creat din niste particule fixe misterioase de care nu stim sigur(atomi)ca exista imposibil tu daca macar ai fi ateu adevarat nu iai crede nici pe oameni de stiinta care numai presupun absurd si da frate te-as respecta dar asa imi dau seama ca esti scientolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sigur 100% sigur...ca.atunci cand mori, e un somn din care nu te mai trezesti niciodata.Rai? e infinit raiul? de atata timp de cand exista oamenii(nu sunt sigur de ani)sa zicem ca sunt 70 de miliarde de oameni in rai! bun..raiul e infinit? sa o acceptam si pe asta.si daca vrei sa ajungi intr-un loc in altu? cum ajungi? viteza luminii? nah nu cred..nu sunt ateu pe deplin, dar nici crestin.

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Mha tu vezi ce scrii ma ce viteza lumini in rai ma oricum tu crezi ca in rai ajunge oricinelaughinghmm ar fi bine.
1.Ai vazut prea multe documentare pe national geografic
2.chestia cu viteza lumini e cea mai banala chestie ceam auzito
3.Sti scrie ca raiul are o poarta si daca exista dumnezeu si raiul stai linistitlaughing))))) ca nu cred ca tranportul e problema daca ai citi biblia ai sti ca in rai nu exista sexe(barbat femeie)in rai daca sa zicem pur si simplu vrei sa mergi dintr-un loc in altul cred ca s suficient sal rogi pe dumnezeu daca e atot puternic nu cred ca ie greu sa te duca unde vrei.ce somn ma daca creierul iti moare...nai mai mult de 10 ani

Răspuns utilizator avertizat
| Zeflemitoarea a răspuns:

Păi cred că m-a făcut şi pe mine o mamă. thinking

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Ghiti2011 eu una sunt ateista(adica nu cred in nimic si punct) tu spui ca esti o persoana credincioasa si iti respect decizia, nu am nimic rau cu tine daca alegi sa crezi in ceva ce eu nu!
Dar te-am vazut cum injuri la usa cortului persoane care nu ti-au facut nici cel mai mic rau, pe care nici macar nu le cunosti.
Pacatosule!
Ghici ce-ti va face scumpul tau Dumnezeu( cu d mare sa nu spui ca nu-s respectoasa) dupa ce vei da coltu...ohh crezi te va rasplati pana in maduva venelor nu?!?!))))
In IAD cu tine pacatosule!
Atat de mult te iubeste Dumnezeul tau in care crezi orbestehappy
O zi buna iti doresc si sper ca nu te-am speriat.........prea tare!devil muhahahaha

| Ghiti2011 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Imi cer scuze daca am jignit dar sa stii ca daca citesti atent vei vedea motivul imi pare rau ca nu ti-am dat tie funda

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Ghiti2011):

Ohh lasa funda, eu as fi multumita numai sa te porti mai respectuos cu cei din jur.....adica daca tot crezi in Dumnezeu macar comportate ca atare daca intelegi ce vreau sa spunhappy

| Ghiti2011 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Mie mi se pare ca e destul sal blasfemieze pe Dumnezeu sa am motiv sai blasfemiez si eu pe ei si asta nu ti se pare motiv daca esti curioasa ia uitate in cete intrebari persoanele pe care le aperi ne fac fiinte neinteligente analfabeti etc... uitate numai la rubrica religie sa vezi si tu motive(nimeni nu e fara pacatelaughing tu ce crezi ca credinciosi nu pacatuiesclaughing astias mai alcolici )

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Ghiti2011):

Pai eu stiu asta, ca multi credinciosi sunt foarte ipocriti adica spun ca au credinta si il iubesc/slujesc pe bunul Dumnezeu dar in viata de zi cu zi nu au ei atatea fire in cap si-n cur de cate pacate au facut si nici macar nu-i intereseaza dar tot ei ce-i "buni" si "credinciosi" se vad... ipocritii pl.ii mele.
Dupa cum am mai spus nu am absolut nimic rau cu persoanele care aleg sa creada in Dumnezeuhappy dar daca tot te vezi asa credincios si bun pai si fi asa! sa le dai peste nas celor ce nu sunthappyAMIN

| Ghiti2011 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

laughing dacar fi asa usor sunt si eu cat sunt da pana la urma daca vrei sa te incdrezi si in societate nu trebuie sa fi un om bisericos inchishappy da oricum ma inerveaza astia ce se iau de noi ca avem o anumita religielaughing asta frate numa astia bolnavi cu capu o fac laughing eu am pus intrebarea din curiozitate Si faptul ca sti sa ai prieteni arata ca esti un om bun AMINlaughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Ghiti2011):

Ce legatura are anturajul cu bunatatea?raised eyebrows oricum dupa parerea mea un om bun este in primul rand si un om civilizat, care stie sa fie respectuos, dragut(bine asta atunci si cand se merita.) si nu in ultimul rand sa iubeasca sincer animalele si copiii....nu stiu asa consider eu ca niciodata o persoana care iubeste sincer animalele si copiii nu va putea fi niciodata rea

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Din vaginul mamei.
Apoi: ea a aparut din burta mamei sale si tot asa pana la maimuta. Ne am inteles.

| archas a răspuns:

Probabil raspunsurile le vom sti cand vom murii... daca sufletul va ajunge undeva in rai sau corpul nostru va putrezii in pamant fiind fertilizator si hrana pentru viermi! Oricum in momentul de fata nimeni nu e instare sa ne dea un raspuns toti sunt cu pro si contra!

| ThatWeirdFuck a răspuns:

Din vaginul mamei.

| CristiAndrei a răspuns:

Pai cand un barbat si o femeie se iubesc....laso balta o sa descoperi cand vei fi mai mare...

| Ghiti2011 explică:

Deci insinuezi ca am fost creat dintr-o explozie laughing)o sa incerc si eu poate sa detonez o bomba atomica poate iese cevalaughing)))))))))))

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Uau,ma uimeste prostia de care dai dovada

| Ghiti2011 explică:

de unde dreaci stiu savanti ca a existat big banglaughing eu pot sa fac pariu ca asta chiar ca e o inventie 0 dovezi laughing da in big bang dc credeti ca doar n-are dovezi? sau sunteti dea satanei? daca noi suntem creati din atomi dc nu-i vedem ca doar electroni se misca in jurul atomului cu viteze inimaginabile apar si dispar inexplicatbil daca va luati dupa teoria ce spune ca gaurile negre emit caldura ma intreb oare dupa spusele savantilor n-are nici o logica nici chestia cu atomi BALIVERNE de adormit copii

| M25M a răspuns (pentru Ghiti2011):

Si crearea omului din tarana si apa are logica? Crearea femeii dintr-o coasta are logica? Incestul din biblie(Adam si Eva find primi oameni care au populat taramurile) are logica cand tot din punct de vedere religios omenirea are doar 6000 de ani vechime? Ca Adam si copii lui au avut varste de sute de ani are oare logica? Contradictiile din biblie au logica?
Daca noi suntem creati de Dumnezeu de ce nu Il vedem?
Singurul motiv pentru care ai pus aceasta intrebare este ca sa faci misto de raspunsurile date de atei. Stiai ce vor raspunde dar anume ai vrut sa ai un cuvant de spus.
Teoria evolutiei este un fapt, este dovedita, omul are o evolutie de 60 de mil de ani, pamantul are 4.6 mld de ani etc.
Teoria BIg Bang la fel, toate sunt dovedite prin observatie cercetare si testare a probelor.
Datele sunt acolo, daca tu decizi sa le ignori este treaba ta, insa ele exista pe hartie.
Si la o adica, recunosc ca stiinta inca nu gasit raspunsul unor fenomene care inca se intampla dar le va gasi, stiinta evolueaza.
Religia afirma ca x este x pentru ca asa este si gata ( nu stiu deci dumnezeu), stiinta afirma ca x este x din cauza cercetarilor, observatiilor, teoriilor, etc.
Raspunsurile vor veni, insa cere timp, ca pana acum. Intrebari noi se vor ridica si alte raspunsuri vor veni.
Nu vreau sa iti lezez credinta dar oare unde sunt mai multe "Baliverne"?
Toate cele bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

La capitolul stiinta esti mai varza decat varza si asta se observa din ce ai scris acum. Degeaba iti explica cineva cum sta treaba cu evolutia si cu big bang, oricum nu o sa pricepi nimic.

1 - Presupunand ca nu ar exista nici macar o dovada pentru big bang si evolutie, tu ce dovezi ai pentru a demonstra ca zeul tau exista? Biblia si experienta personala nu constituie o dovada. Dovezi pe bune ai?

2 - Eu am un dragon invizibil in camera. Tu trebuie sa crezi in existenta lui din toata inima iar dupa ce mori vei avea ocazia sa il vezi. Ma crezi sau nu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

Raspunde atat la 1 cat si la 2.

| Ghiti2011 explică (pentru M25M):

Scrie ma zdreanta in biblie ca pamantul are 6000 mi de ani daca da da-mi si mie cap vresetul etc... dumnezeu are dovezi poate o sa vezi si tu odata un om posedat de diavol cum arata si o sati schimbii parerea

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Bunica mea l-a vazut pe Arsenie Boca cum a vindecat o femeie paralizata care nu a putut ingenunchia la slujba... posedati, lumina de la inviere focul ce nu te arde faptul ca in biblia veche de 2 mi de ani scrie despre avioanele si masinile din ziuz de azi, etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Am zis dovezi pe bune nu trucuri de petrecere.

Ai asa ceva sau nu? Stii macar ce e o "dovada pe bune? Nu mi-ai raspuns la punctul 2.

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Om posedat de diavol, prietene nu stiu ce fumezi dar vreau si eu...

| M25M a răspuns (pentru Ghiti2011):

Amice, de ma insulti, de ce ma prejudeci, de ce ma etichetezi? Ce-s cu vorbele astea, eu am folosit un ton civilizat, sperand o conversatie civilizata facand apel astfel la ratiunea ta dar se pare ca m-am inselat.
Crezi ca sunt ca acei fanatici care incep sa citeze Biblia? Chiar si credinciosii adevarati(spre fanatici) considera ca omenira are cca 6000 - 7000 de ani, lucru care REIESE din biblie. Foarte mult timp cei din evul mediu asa au crezut.
De ce ma insulti in loc sa raspunzi la intrebarile pe care ti le-am adresat in mod politicos? Daca Dumnezeu a creat totul atunci pe EL cine L-a creat? Daca vei spune ca Dumnezeu a nu a fost creat el fiind mereu o entitate in miscare, vie atunci de ce este atat de greu de crezut ca Universul a existat mereu?
Ai dat un exemplu foarte bun din care reiese diferenta dintre ateism si crestinism prin raspunsul tau injurios. Eu bazandu-ma pe argumente dovedite si demonstrate mi-am expus punctul de vedere iar tu ai ripostat vijelios ignorand si de acesta data logica, refuzand sa raspunzi la intrebari si insultandu-ma/judecandu-ma cum numai un adevarat credincios ar fi putut sa o faca. Bravo, felicitarile mele!
Daca eu sunt ateu si daca Dumnezeu exista cu adevarat atunci pot doar sa sper ca ma va judeca dupa faptele mele, nu dupa credinta sau necredinta mea (explicata de tine prin alta entitate care nu exista Diavolul). El fiind atotiubitor si atotiertator ma va trimite in Rai, daca ma voi cai si voi regreta faptele mele daca nu inseamna ca nu este atat de iertator si iubitor.
Toate cele bune!

P.S. Tocmai mi-ai demonstrat ca am avut dreptate in ceea ce priveste motivul din spatele intrebarii tale. Nu te mai obosi sa imi raspunzi, chiar nu vreau sa stiu ce cuvinte triviale mai ai prin vocabular.

| Kabuto79 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Da tu ce dovezi ai ca exista dumnezeu?-.- nu ma o venit o mana din cer o zis 2-3 farmece si gata o aparut pamantu cu animale si cu totbig grin

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Frate chestia cu apostolii au stiut de acum 2000 de ani ca vor fi avioane scrie in biblie si care chiar sau adeverit "Ce-s doamne aceste cutreraietoare care tulbura vazduhul" si mai sunt exemple frate asta e o dovada si acum sa numi zici ca biblia nu e de acum 2000 de ani ca ma faci sa rad. Apropo ca sa stiti in crestinism vazduhul reprezinta locul prin care trece un suflet casa ajunga sus la dumnezeu adica fiind creul cel vedem noi azi.Si chestia cu parintele Arsenie Boca nu e truc multi farate au mers la el mi-as dori sa ajungi vreodata si tu atat de descurcaret sa locuiesti in pustiu singur si sati procuri tu hrana cum facea parintele lumea e prea rea pentru a tine secrete asa mari frate cum ca crestinismul ar fi o inventie trucul cu posedati hmmm truc zici tinand cont ca am avut ruda ce a fost nu cred ca mai e truc.Si cand te uiti la fata unui mare parinte aici nu ma refer la toti prefacuti, e asa de luminos la fata. Cauta si tu dovezi dar problema e ca tu nu te-ai obosit sa mergi vreodata la biserica sau la o manastire intro sarabatoare mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Deci e clar, habar n-ai ce inseamna o dovada pe bune.
Zi-mi versetul din biblie in care apar "avioanele".

Masini eco, microbi, submarine, navete spatiale, extraterestrii, internet, cablu, HBO si altele de genul nu apar?

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Citeste biblia acolo o sa gasesti mai multe tu no sa te convingi din atata si scrie chiar si despre masini si multe...

| Ghiti2011 explică (pentru M25M):

Scz ca team jignit poate ca totusi tu esti putin mai vazator. Dumnezeu a creat omul din iubire liber sa gandesca ce vrea sa faca ce vrea el ne-a creat in sapte zile dumnezeiesti(pot fi milioane de ani)nu a zis ca ca nu a creat universul printrun big bang sau omul prin evolutie. Dumnezeu ne-a lasat ratiunea cu care el spera ca noi sa facem difernta dintre bine si rau noi alegem daca suntem rai vom fo raplatiti cu rau daca suntem buni cu bine dumnezeu i-a dat sansa diavolului sansa corecta sa dovedeasca ca fiintele ratioanle prefera raul deaici depinde de noi aici frate nu exista iertare exista calea pee care o alegi dumnezeu vrea ca noi sa facem diferntza dintre bine si rau intelegi. daca fiintele libere sa gandeasca aleg binele inseamna ca il vor pe dumnezeu si sunt rasplatiti cu bine cei rai la fel cu rau. dumnezeu este atot iubitor dar sti ce inseamna atotiubitor macar? Inseamna ca poate iubi la infinit ceva cea mai puternica iubire nu inseamna ca dumnezeu ne forteaza sai urmam calea si asta nu inseamna ca daca dumnezeu are forta sa iubeasca infinit trebuie sa ne iubeasca si pe noi la fel. gandeste-te ce motiv are dumnezeu sa ierte un om care tota viata lui ia paganit existeanta ce iertare poate sai ofere dumnezeu unei om ce a ales clar raul, raul in asta ar fi sal nedreptateasca pe diavol.Viata fara dumnezeu e ca si omul fara speranta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Cand afimi ceva trebuie sa prezinti dovezi. Ai afirmat ca in biblie apar avioane, prezinta-mi dovezi. Acum ai afirmat ca apar si masini, prezinta-mi dovezile. Da-mi citatele din biblie.

Inca nu mi-ai raspuns la punctul 2 din primul comentariu :

"Eu am un dragon invizibil in camera. Tu trebuie sa crezi in existenta lui din toata inima iar dupa ce mori vei avea ocazia sa il vezi. Ma crezi sau nu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?"

Si nu ai raspuns nici la :
Stii macar ce e o "dovada pe bune"?

| Ghiti2011 explică (pentru anonim_4396):

Da ti se pare ca ios insusi biblia nu tin mint citatul versetul am citat asta la scoala nici eu nu l-am cezut pe profu mise parea ciudat daca chiar ai fi un ateu convins ca dumnezeu nu exista ai citi biblia sa te convingi ca mint

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Dupa cum am zis, daca afirmi ceva prezinta si dovezi. Ti-am citit biblia, fac pariu pe orice ca o cunosc mult mai bine decat tine.

"Eu am un dragon invizibil in camera. Tu trebuie sa crezi in existenta lui din toata inima iar dupa ce mori vei avea ocazia sa il vezi. Ma crezi sau nu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?"

| Pufuletica98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Misto! Pot sa il vad te roooog!

| andreiiutu a răspuns (pentru Ghiti2011):

Nu exista oameni posedati ci doar oameni nebuni sau ce au crize sau turbare. Imi pare rau sa te dezamagesc.

| CryChristiAN a răspuns (pentru M25M):

ba tolomac imputit Dumnezeu e suflet din firea lui pe cand noi suntem suflete create de El. Daca zici ca El nu a fost creat atunci nici noi nu am fi creati si in plus ce strica daca crezi in El a? Ce strica daca te rogi macar odata la El? pana si oamenii de stiinta cred in El ba tolomac imputit doar ca nu vor sa recunoasca ce crezi ca nu sunt platiti ca sa faca 2-3 proiecte care va fac pe voi ateii sa nu credeti in Dumnezeu, dar pana si cercetatorii cred in El, deci v-au cam pus pe fagas. Exista Dumnezeu si PA

| M25M a răspuns (pentru CryChristiAN):

Wow, ce sumedenie de argumente solide, strasnice. Omule eu nu am spus ca strica, sa crezi sa te rog, mai citeste odata inainte sa te ultragiezi in halul acesta. Sa-ti dau o afirmatie pe aceiasi moneda, crezi ca preotii, de orice religie nu sunt platiti ca sa convinga lumea de existenta lui dumnezeu si bineinteles sa ajute biserica cu bani(-vezi istoria papalitatii, biserica catolica si aurul aztecilor etc)?
De ce sa cred intr-un Dumnezeu care a comis crime, a instigat la crime, este misogin si homofob si discrimineaza?(toate acestea reiese tocmai din spusele Sale pe care le gasesti in Biblie) Cum pot sa cred ca Dumnezeu a creat lumea si apoi astrii ceresti(luminatorii), cand este clar dovedit clar logic, tocmai invers? Cum pot sa cred ca un Dumnezeu atotstiuitor si omniprezent a creat omul, apoi a fost surprins si dezamagit de pacatele si comportamentele lui ca apoi sa isi distruga creatia trimitand un potop? Daca stia de la inceput ce se va intampla, daca stia deja ce va face omul cu liberul arbitru ce va alege, daca stia ca va fi dezamagit de faptele omului pentru ce l-a mai creat?
"Exista Dumneazeu si PA"-doar atat poti aduce ca argumente?
Nu neg posibilitatea existentei unei fiinte cosmice creatoare, este o posibilitate, insa oricare ar fi ea(fiinta) nu are nici o tangenta cu personajul biblic, nu are nici o treaba cu acest zeu creat de oameni.
Pana acum stiinta a dat raspunsul marilor intrebari din biblie, si mai are de dat. Si cu timpul se va raspunde. Religia spune ca x este x pentru ca asa este, trebuie sa crezi si sa respecti acel x daca nu vei fi pedepsit pe eternitate. Stiinta afirma ca x este MOMENTAN x pentru ca observatiile cercetarile asa au conchis. Partea frumoasa este ca stiinta nu te obliga sa crezi nu te oblica sa urmezi un anumit traiect.
In fine... mai astept insulte. Sunt curios ce resurse lexicale ai.
Toate cele bune!

| Ghiti2011 explică (pentru M25M):

Sunt sigur ca calugari care isi petrec viata la manastire muncind si ruganduse o fac de prostilaughingsi prentru bani pe care nu-i folosesclaughing))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| M25M a răspuns (pentru Ghiti2011):

PREOTI, nu calugari, PREOTI.
Nu ai vazut atatia preoti conducand masini de lux, vezi cazul Bisericii Ortodoxe din Rusia.
Nu iti amintesti de indulgene, cand in secolul 15 se cumparau aceste hartii pentru iertarea pacatelor? Indulgentele avand preturi diferite pentru diferite forme de pacat. Papalitatea chiar si acum are bogatii uriase, in timp ce altii mor de foame pe acest pamant. Nu te legi si de celelalte afirmatii?

| CryChristiAN a răspuns (pentru M25M):

Te bazezi degeaba pe afirmatii stiintifice care da, este adevarat totul despre ele. Si le ce ai zis tu ca ''pentru ce l-a mai creat'' iti spun indata. Dupa pacatul lui Adam sa stii ca pamantul a fost blestemat si nu omul. Presupun ca ai vazut si tu pe National Geografic ca pe Marea Rosie sa nu mai stiu locul cand avea loc potopul lui Noe, dedesubtul ei se afla un curs invers al altui fluviu... Chestia a si fost filmata si acea intindere au demonstrat expertii ca ''dateaza'' din timpul Potopului

| M25M a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pai asta este si ideea. De cand omul a devenit biped a atribuit fenomenelor naturale implicarea unei entitati fie ea buna sau rea. Nestiind ce se intampla au fost inventati zei. Religiile mult mai vechi, ca numar de ani, decat crestinismul, implicau zeitati pentru fiecare fenomen natural(cosmic sau terestru) "Potopul" a existat insa pe atunci nestiindu-se fenomenul, neintelegandu-l, omul i l-a atribuit unei entitati. Eu nu am zis ca nu a existat un fenomen care ulterior a fost cunoscut ca Potop. Intrebarea mea are un inteles clar, nu ca as nega existenta unui fenomen natural.
Ma bucur ca ai renuntat la insulte. Nu trebuia sa o faci de la primul raspuns/comentariu eu nejignind pe nimeni.
Toate cele bune!

| Ghiti2011 explică:

Nam nimic ca atei dar e cam ciudat va intreb in ce credeti daca sunteti atei in loc sa ziceti in nimic ziceti ca in teoriile big bangului care probabil nau sanse mai mari de 1 % sa fie adevarate

| KingSize a răspuns:

Ne-a adus barza

| Balchievscaia_Gabriela_1992 a răspuns:

Nu sunt ateista dar am vorbit cu unul...intr-un fel ne contraziceam unul pe altul ei cred ca au aparut de la evolutie...

| Cree a răspuns:

Dar daca noi am crede in ateism la ce am ajunge la moarte. Ne.ar intampina vreun duh sa ne rasplateasca ca n.am crezut in Dumnezeu? E mai bine sa crezi in ateism decat in Dumnezeu si la judecata sa fii trimis in iad. Dar in drac crezi? In asta marea majoritate crede, dar in bunatatea lui Dumnezeu aproape nimeni nu crede. De ce? Pentru ca de.a lungul a 6 mii de ani omul a renscut intr.o balta de egoism si rautate. De unde credeti ca vine puterea de a te misca? De la mancare? De la sport? de la medicamente? nu. vine de la Dumnezeu. Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat nu poate sa vina pe pamant, sa ia un par si sa ne loveasca in cap sa ne trezim si sa credem in el. Daca nu credeti in Dumnezeu e o pierdere imensa pentru ca n.are rost sa crezi in ateism si la moarte in cazul in care varianta cu existenta lui Dumnezeu este adevarata sa te duci in iad.

| celebrityfree a răspuns:

Cercetatorii spun ca atunci cand a fost explozia aceea BigBen au ramas niste molecule pe pamant si dupa secole acestea s-au dezvoltat, de aici reiese ca a evoluat omul.(este doar o presupunere)