| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru ateibig grinaca nu exista Dumnezeu, ce sens mai are viata?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Intrebare pentru credinciosi: daca exista Dumnezeu, ce sens are viata?

| RAY a răspuns:

Tu dai sens existentei tale si daca crezi in dumnezeu tot tu dai sens asa si ateu dau sens vieti lor prin alte obiective, de exemplu eu am obiective de lunga durata care imi dau. motivație sa merg înainte, nu ma refer doar la chesti materiale, a invata, a medita, a iubi, a calatori, sa iti traiesti viata cu virtuțiie

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Tu crezi ca viata are asteptari de la povestile cu retardati din Biblie?

| Algo098 a răspuns:

Cu sau fara povesti, viata are acelasi sens, cel dat de evolutie. Viata e o forma de existenta a materiei, nu e jucaria unui spiridus dintr-o poveste primitiva.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

"viata are acelasi sens, cel dat de evolutie" și tu ce gene evoluate îi vei da copilului tău? Gene ale sedentarismului? Ale lenei, spatelui încovoiat sau ochiului belit la ecrane?

Serios, cum ai participat tu la această evoluție?(sau să-i zic involuție?hee hee)

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Populatia Pamantului e de peste 7 miliarde de indivizi, deci exista suficienta diversitate genetica si cei mai dotati vor vor fi cu un pas inainte. Povestile vor ramane povesti, stiinta va ramane stiinta, munca va ramane munca.
Intotdeauna puterea (de orice fel, inclusiv a mintii sau a minciunii) invinge, prin urmare oamenii mai puternici au avantajul de a putea prosti oamenii mai slabi cu povesti absurde si primitive inventate cum e bibilia si spiridusul Dz. E corect sa se intample asa? E foarte corect. E normal ca cei puternici sa obtina mai mult de la viata decat cei slabi. Celor slabi le ramane sa se supuna celor puternici si sa aiba o viata mai modesta traita in minciuna si cu speranta falsa intr-o viata mai buna dupa ce nu vor mai exista, adica niciodata.
Daca se intreaba cineva de ce viata vine la pachet cu moartea, sau de ce viata e finita, raspunsul e simplu. Moartea ajuta evolutia prin crearea conditiilor pentru urmasii mai evoluati din punct de vedere genetic si e modul prin care indivizii noi dispun de un cod genetic modificat, deci are loc o evolutie.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Aha, deci cu nimic, am înțeles.

Și ăștia puternici care sunt? Ce evoluție va fi? Evoluția ține de adaptare. Adaptare la ce? La sedentarism și belitul ochilor la ecrane?
Voi chiar nu puteți vedea că toată treaba asta este o prostie? Toate lucrurile utile au involuat în loc să evolueze[nu mai avem coadă, ni s-au involuat picioarele(de parcă acum 9000 de ani nu ne-ar fi fost util să apucăm lucruri cu picioarele sau să ne păstrăm echilibrul prin copaci cu ajutorul cozii...)].
Ce ai putea spune? Că ne-a evoluat creierul? Tot știința spune că și acum 2 000 000 de ani tot căpoși eram.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii reali care ii pot vedea, auzi si atinge.

| troleibuz a răspuns:

Viata mea nu ar avea niciun sens daca ar exista un Dumnezeu. M-ar limita. Viata trebuie traita. Scopul meu e sa ma dezvolt cat mai mult si sa fiu util in societate.

| AG777 a răspuns:

Voi cu sensul vostru, noi cu sensul nostru. Daca pentru voi viata are sens atunci cand bati 1024 de matanii pe zi si cand mergi la Biserica Duminica crezand ca asa te mantuiesti, pentru viata are mai mult sens de atat. Pentru voi viata este trecatoare, deci nu merita sa te bucuri de ea si conform zeului vostru treuie sa te chinui si sa-i fii sluga, sa-l lasi sa te controleze si tu sa nu mai ai nimic de spus. De fapt orice zeitate cere asta, dar libertatea e cu totul alta.

| anonim_4396 explică (pentru AG777):

Și sensul tău?

În fine. Pentru noi viața are sens atunci când este cineva care are nevoie de noi, când cineva ne laudă pentru lucrurile bune pe care le-am făcut, când suntem recunoscuți printre cei mai buni în domeniul în care muncim și, mai ales, când toate acestea sunt recunoscute de către toată lumea ca fiind făcute de către un creștin
prin asta dând slavă lui Dumnezeu.winking