| RuxandraBianca a întrebat:

Pentru atei: puteti sa-mi explicati cum S-A creat universul din nimic? big grin

64 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt crestin dar intotdeauna trebuie sa existe o dovada stiintifica. Universul a existat, asa cred. Stiu ca e in continua expansiune, dar el a existat.

| trolololo a răspuns:

Întrebare pentru tine: Cum a apărut Dumnezeu? Din nimic?

Te rog sa nu zici ca el este din totdeauna, etc.

| 22SWAG22 a răspuns:

Nu a aparut din nimic...laughing A aparut din big bang, cauza big-bangului nu se stietongue

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu nu putem, trebuie sa ai un anumit nivel de cultura generala ca sa intelegi teoria big bangului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Big Bang nu tine de ateism
2 - Ce legatura are intrebarea asta cu religia?

| sublime89 a răspuns:

Dar d-zeu cum s-a creat din nimic?

| RuxandraBianca explică (pentru trolololo):

Dumnezeu a fost mereu. El nu are nevoie de creator perntru ca El insusi este Creatorul happy dar eu te-am intrebat altceva happy

| RuxandraBianca explică (pentru 22SWAG22):

Multumesc ca m-ai lamurit. acum totul are logica...

| RuxandraBianca explică (pentru anonim_4396):

1. nu-mi pasa. majoritatea ateilor cred in big bang si d-aia am intrebat
2.nu are, doar ca am vrut sa postez aici intrebarea

| RuxandraBianca explică (pentru sublime89):

Din nou... evitati sa-mi raspundeti la intrebare

| ErrorFound a răspuns:

O sa-ti raspund cu o alta intrebare: Din ce a creat Dumnezeu universul? happy
Ai 2 variante:
1. Aprobi ca ceva poate fi creat din nimic.
2. Dumnezeu a creat universul din materia deja existenta, deci nu mai este un creator fiindca el nu a facut decat sa faca ceea ce face orice muncitor din santier.
Raspuns: Dumnezeu e santierist.

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Si zici ca noi, crestinii schimbam mereu subiectul? hai mai, raspunde-mi la intrebare si lamureste-ma si pe mine big grin

| Inferno a răspuns:

In primul rand,cine spune ca asta cred ateii?
Anumiti atei cred ca Universul exista fara sa apara,alti atei cred ca e rezultatul ciocnirii branelor,alti atei cred ca a fost creat de zana maseluta, alti atei cred ca Universul nici nu exista si este o iluzie, alti atei cred ca traim intr-un joc video,alti atei cred ca suntem experimentul unor extraterestrii,alti atei cred ca suntem o reflexie a adevaratei realitati,un Univers paralel ce corespune altuia,alti atei cred ca Universul a aparut dintr-o cireasa, altii cred ca dintr-o capsuna.
Vorbim de atei, deci oameni care nu au nici-un fel de convingere stiintifica,ci doar de ordin religios,prin urmare fiecare ateu crede ce vrea despre formarea Universului.
Taranul Gigel care e ateu nici nu stie ce e ala universul.
Fizicianul Costel care e ateu e adept al Big Bangului.
Matematicianul Ion care e ateu, crede ca totul e matematic.

O convingere de ordin religios nu implica una de natrua stiintifica.

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ce? Pai mai sus ti-am dat 2 variante care infirma toata doctrina crestina. big grin
Crestinii(sau mai bine spus "The Creationists") spun ca universul nu poate aparea din nimic. Idem pentru Dumnezeu. Nu poate crea ceva din nimic.
Daca a creat universul din ceva inseamna ca mai exista materie in lipsa lui, deci el nu este creatorul lumii, intelegi?winking

Vrei sa-ti raspund la intrebare?
-Probabil ca universul este un lucru "universal"(poate ca la asta se refera cuvantul, te-ai gandit? thinking ), deci n-a avut creator si nici nu s-a creat.
-Probabil ca s-a creat si nu intelegem noi inca cum.
-Probabil ca a fost "un fel de Big-Bang", nu ca cel descris de fizicienii de astazi. Un lucru este clar: universul se mareste. Nu datorita faptului ca galaxiile se indeparteaza una de alta, ci datorita faptului ca spatiul dintre galaxii se mareste. Ciudat, nu?
Ca sa te fac sa intelegi: E ca si cum tu ai avea un caine si l-ai plimba iar pamantul de sub tine ar incepe sa se mareasca, sa se dilate, tu si cainele tau fiindca ca 2 puncte pe suprafata unui balon.(pune 2 puncte pe un balon apoi umfla-l. Sunt punctele mai indepartate?). Asta nu inseamna neaparat ca universul a fost creat printr-o explozie, ci denota existenta unei forte mai mari decat gravitatia care atrage galaxiile una spre cealalta. Aceasta a fost denumita de catre fizicieni materie intunecata. In fine, tot nu ti-am dat un raspuns concret si nici nu cred ca sunt in masura sa-ti dau.

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Prin abiogeneză rolling on the floor, prin ARN că formează universuri mai simple care apoi evoluționează rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru iurii75):

Tu "ce te razi ma"? big grin Nu ca nu ar fi posibil, de fapt mi se pare chiar o idee mai inteligenta decat oameni barbosi care locuiesc in cer, nu crezi? rolling on the floor
Apropo moldoveanule, corect este "evolueaza".

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Era ironic

| RuxandraBianca explică (pentru OOOLEOOO):

Tu chiar crezi ca o sa-mi pierd 4 ore din viata uitandu-ma la asta? ma gandeam sa-mi dai un raspuns scris (scurt daca se poate).

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Siiiiiigur!rolling on the floor
Despre legătura energiei cu materia nu-ți mai scriu...laughing

| sabrina103 a răspuns (pentru trolololo):

Daca stii raspunsul de ce mai pui intrebare?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Chiar crezi ca universul infinit poate fi explicat intr-un asemenea raspuns scurt precum cel pe care il doresti?

| usuk a răspuns:

Universul nu s-a "creat"; e impropriu spus s-a creat deoarece ar fi avut nevoie de o anumita perioada de timp si, dupa cum stim, universul in momentul "crearii" nu depindea de vreo masura temporala

| sublime89 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Raspunsul e ca nu se stie inca. Ce mare scofala? Dar tu de ce eviti sa raspunzi la intrebarea mea? Ti-e frica cumva sa recunosti ca nu stii si nu ai un raspuns?

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu, am avut noi niste discutii si incepuse sa abereze pe-acolo. happy

| RuxandraBianca explică (pentru OOOLEOOO):

Eu cred ca universul e finit si ca Dumnezeu l-a facut prin puterea cuvantului. nu Ii trebuia materia ca sa il faca

| RuxandraBianca explică (pentru sublime89):

rolling on the floor eu evit sa raspund la intrebare?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Poti spune ca da, poti spune ca nu
Poti zice ca este sus sau poti zice ca este jos, galben sau auriu.
Orce ai crede ai perfecta dreptate si pentru tine este adevarata realitate.

| sublime89 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Da, dar oricum nu ai ce sa spui.