| anonim_4396 a întrebat:

Inainte sa intrebati daca universul a fost creat de zei sau alte fiinte / whatever, trebuie sa puneti o alta intrebare :

Universul a fost creat? Daca da, din ce ati concluzionat ca universul a fost creat? Puteti sa si dovediti ca a fost creat?

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă e adevărată teoria big -bang și anume că universul are un început, adică timpul materia și spațiul au un început atunci înainte de acest început trebuie să fii existat o entitate, energie care să-l fi cauzat. Dacă această cauză ar avea și ea nevoie de o cauză și așa mai departe (legat de întrebarea pe Dumnzeu cine l-a făcut) o regresie de cauze nu poate explica existența. Dacă la un moment dat ( nu temporal ci al lanțului de cauzalitate), înainte de orice cauzare nu ar fi existat nimic, și nici o entitate care să poată cauza fără a avea nevoie să fie ea însăși cauzată de altceva, nici nu ar fi început vreodată să existe ceva.Nimicul nu cauzează ceva.Tocmai modul în care există universul nostru, cu un început în ce preivește materia, timpul și spațiul e o dovadă că e necesar să existe pentru a susține entitățile care au un început, o entitate, energie care să nu fii trecut printr-un proces de cauzare, care să poate cauza fără să fii fost cauzată, să fie în opoziție cu universul temporal, spațial, material(care au toate un început) adică să fie atemporală(eternă), imaterială, supraspațială.Și deja începe să semene cu Dumnezeul creștin.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

In postarea ta ai comis o gramada de erori care au mai fost discutate pe acest site.

Iti sugerez sa te documentezi cu adevarat cand vine vorba de big bang si univers.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sunt erorile?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astia te-au propus vreodata pentru Nobel? Mare greseala, daca NU.
Atatea ineptii intr-o singura fraza.Meriti macar un titlu de academician, mai ales la cele noi infiintate!

| RAY a răspuns:

Crestini cred tot ce este in favoarea lor, crestini? nu exista asa ceva, suntem animale rele, reci, doar pe interes atat, omul e o bestie ce importanta are cine a creat omul si daca ar exista nu as vrea sa cunosc acel zeu care a creat asa o bestie precum omul

| sublime89 a răspuns:

Crestinii pot dovedi ca Universul a fost creat la fel de "bine" cum pot dovedi si ca oamenii au fost creati, sau ca Pamantul a fost creat, sau ca Soarele a fost creat, sau ca muntii au nevoie sa fie creati, sau uraganele, sau fulgerele, sau lacurile, sau fulgii de zapada etc. Practic, tot ce exista. Si ce e tot exista? Universul. Daca toate celelalte lucruri pe le-am insirat se pot forma pe cale naturala, fara sa fie create de nimeni, atunci Universul, adica suma lor, de ce ar avea nevoie sa fie creat?

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Mi-ai adus aminte de o chestie :

Am intalnit martori care nu stiau cum se formeaza norii, fulgerele, ploaia, etc si ziceau ca au nevoie de un creator.

Drept argument / dovada mi-au dat pasaje din Iov 37 :

Dumnezeu, prin suflarea Lui, face gheata si micsoreaza locul apelor mari. Incarca norii cu aburi si-i risipeste scanteietori;

Stii cum carmuieste Dumnezeu norii si cum face sa straluceasca din ei fulgerul Sau?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce se mai poate spune? Pentru ei absolut toate intrebarile din lume il au ca raspuns pe d-zeu. Eu am intalnit doi pocaiti intre care a avut loc discutia urmatoare: "De ce nu dau pe afara oceanele din cauza tuturor fluviilor care se varsa in ele?" Raspuns: "Pentru ca asa vrea D-zeu". Si erau adulti.
Cum mai pot ei invata ceva despre lumea in care traiesc daca dau raspunsul asta la practic orice intrebare? De ce exista nori? Ca asa vrea d-zeu. De ce exista fulgere? Ca asa vrea d-zeu. Si tot unii dintre ei mai au tupeul sa spuna ca le place stiinta. Se pare ca ei au o cu totul alta definitie pentru stiinta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intrebarea este buna.Pentru simplu fapt ca nu asteapta nici un raspuns.Dovada cea mai palpabila ca a fost creat este ca daca nu era creat, nu exista! Presupun ca nu te gandesti ca s-a autocreat, caci ar fi trebuit sa fi existat deja.
Asta la gandirea noastra terestra.
Pe de alta parte este absurd si sa crezi ca ar fi putut exista un timp necreat in care sa fi existat un univers in sensul ca nu. Daca obtii vreo informatie, as dori sa ma anunti primul, poate iau si eu un premiu la casa pionerului, apoi sa fiu promovat la Nobel. promit sa platesc comisioanele.

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dar Dumnezeu de catre cine a fost creat? Ca daca nu era creat, nu exista! Si urmeaza sa te mai intreb cine a creat pe creatorul lui Dumnezeu si tot asa. O sa-mi raspunzi ca Dumnezeu a existat dintodeauna? Atunci universul de ce nu are voie sa existe dintodeauna fara sa fie creat de cineva?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru YouDieAsYouLived):

Deci nu era asta intrebarea : 'cine l-a creat'? ci 'daca a fost creat'.
Evident ca Universul poate fi existat dintotdeauna si daca a fost creiat'.Nu vad contradictiiDar inca nu ne-am lamurit ce inseamna 'dintotdeauna'.Ca sa fim rigurosi.Si care Univers? Cel in care traim acum sau altul care preexista? Crezi ca cu mintea noastra omeneasca, cu stiinta derizorie si cu simturile si intuitia limitata putem sti?
Asta ma intreb.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru YouDieAsYouLived):

Deci, invocarea numelui Lui Dumnezeu nu isi are rostul, in context, decat daca dovedim ca universul a fost creat! Eu spun (poate am sau nu dreptate ) ca A FOST Creat! Nu pot dovedi si nimeni inca nu am auzit ca ar putea dovedi!
In plus eu am dovedit deja ca 'Nimeni nu poate PRINCIPIAL dovedi, caci nu exista mijloace.Am spus si de ce nu sunt mijloace anterior. Vreau sa fiu contrazis.
Admit insa ca acest Univers in care traim este Creat. Asta pot dovedi.Cel limitat, de la o vreme incoace. Dar cel Initial, care a aparut simultan cu Dumnezeu invocat de tine, asta este iarasi evident.
Dar Dumnezeu cand a creat universul perceput de noi, enoriasii, Universul care-l cuprinde si pe Dumnezeu, adica aceeasi ENTITATE, exista dintotdeauna! Asa cred, nu pot fi contrazis dar nici nu pot sustine! Decat prin Credinta. Credinta este o zona neacceptata de Gaia. Ca atare ma feresc sa folosesc concepte neacceptate de intrebator.

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu intru foarte rar pe acest site, nu sunt fan, intru doar sa citesc diverse pentru ca-i-comedie sub forma pura pe aici. De asta o sa-ti raspund asa tarziu. Dovezi ca universul are un creator nu exista, dar in acelasi timp si este drept, nici dovezi incontestabile cum s-a format universul nu exista. Teoriile care exista sunt doar la nivelul de teorii si incomplete, ce-mi pare si normal. Ca dupa cum ai mentionat si tu, suntem limitati. Suntem limitati ca durata de viata comparativ cu tot ce exista si cu tot timpul de evolutie actual. Traim pe perioada scurta si nu avem capacitatea si experienta dupa cum am spus mai sus, sa intelegem tot ce coexista simultan. Cert este ca informatia adunata pana acum, din punct de vedere stiintific, arata clar ca universul nu a avut nevoie de un creator si nu are. Pot exista mai multe universuri, exista teorii, nimic palpabil. Dar, un mare dar, vorbesti de un univers actual care-l descrii din punct de vedere functional perfect si unul primordial care putea sa fie vraiste. Vraiste si perfect comparativ cu ce? De ce nu are voie pur si simplu sa existe? Eu aici gasesc problema, ne credem prea importanti. Nu puteam accepta ca lucrurile pur si simplu se intampla iar noi nu suntem deosebiti, la nivel universal consider ca nu suntem mai deosebiti decat o piatra. Mor si se nasc planete chiar in timp ce eu tastez, daca Terra o sa inceteze de maine, nu este un lucru bun sau rau, este ceva natural. Disparitia planetei noastre o sa fie ceva rau doar pentru noi ca specie, "timpul" tot asa o sa curga prin univers si cu o planeta in plus, si cu una in minus. Universul nu a avut nevoie sa fie creat iar evolutia lui nu este buna sau rea, este doar evolutie. Noi suntem o particica din acest intreg. Cat despre credinta, nu poti dovedi nimic prin credinta. Eu pot crede ca 2+2 = 5, doar ca este o credinta gresita, este demonstrabil gresita. Eu daca vin si iti spun ca bautra mea preferata este limonada o sa ma crezi fara probleme, dar daca vin si iti spun ca am acasa in spatele gradinii o zana magica care imi prepara limonada, ma gandesc ca astepti si dovezi. Asa functioneaza lucurile in lumea normala, demonstrabil, observabil, palpabil etc. Nu prin credinta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru YouDieAsYouLived):

Daca ai exclus credinta, ai renuntat la un mod de cunoastere. Nu are nici o importanta desigur. Poti demonstra, pe de alta parte orice folosind, ca si in discursul tau, logica, asa cum o stii."Lumea normala', probabil ca o definesti ca fiind acea lume pe care o intelegi TU, asa cum o intelegi.Deja este problema TA.Ma bucur ca ai facut un prim pas, dar pana la sfarsitul vietii, oricat de multi pasi vei face, nu poti afirma NIMIC, NICIODATA, cu CERTITUDINE.Doar in lumea ta, asa cum o intelegi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Deci raspunsul este CLAR pentru mine! A existat de intotdeauna.In logica umana civilizata dar minora, ar fi absurd sa intuim cumva ca ar exista un moment zero : inainte de acel zero sa nu fi fost apoi dupa acel timp zero sa fi aparut. Din ce?
Concluzia mea este clara (pentru mine deci): Universul a existat dintotdeauna. Asta nu inseamna insaATENTIE! ca universul in care traim acum nu ar fi fost re-creat!

| SorinelF86 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cum a existat? de unde a aparut. nu putea sa existe pur si simplu, ceva l-a provocat. iar pe acel ceva l-a provocat altceva? ce a fost prima data? eu cred ca nu a fost nimic, si cred ca nici acum nu exista nimic

| oprescudorin11 a răspuns (pentru SorinelF86):

Daca acum nu exista nimic, inseamna ca nu a existat nimic vreodata.De demonstrat nu se poate demonstra fie existenta, fie nonexistenta. Singura 'parghie' in a demonstra oricare din variante, de care dispunem este, din pacate intuitia, ratiunea.Care sunt subiective. In orice caz daca exista CEVA a existat DINTOTDEAUNA.Restul nu se poate demonstra principial.Caci vreti ca stiinta sa nu aibe limite si numai in stiinta au incredere o parte a omenirii. Universul nu este un dinozaur disparut, caruia sa-i gasesti in vreun os ratacit in vreun sit arheologic si sa-l datezi cu carbon.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru SorinelF86):

Totusi, dupa o anumita teorie care 'demonstreaza ' ca materia este unda-corpuscul, ar explica oarecum a nu fi existat vreodata decat Spirit si fara Materie, desi eu unul ma indoiesc dar asta este alta discutie. Un INCEPUT este exclus in orice caz, nu are nici un sens, ma refer la intrebarea asa cum a fost formulata.

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru oprescudorin11):

M-am grabit sa-ti raspund la comentariu fara sa citesc si restul comentarilor tare, ai transmis deja aceeasi idee.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru YouDieAsYouLived):

Universul primordial, de fapt ala infinit ar fi putut fi vraiste.
Asta in care traim SIGUR a fost creeat, caci functioneaza prea perfect.Dar nu pot dovedi! Puterea mea de translatie in timp nu poate depasi cateva generatii, cu tot halalul de stiinta. Si banuiesc ca si oamenii mai destepti care pot spune ce a mancat o bacterie bine conservata acum 5 milioane de ani.
Dar cum acoperim restul, infinit? 5 milioane de ani este ca un fir de nisip intr-o plaja infinita!(la mintea mea).
Asa ca intrebatorul nostru ar trebui sa precizeze care Univers.
Ca daca imi vorbesti de universul celor spalati pe creier, a inceput de curand! Cam de maxim 65 de ani!
Ala pot dovedi ca a fost creiat!
Despre ce Univers vorbeste Gaia? Intreaba-l!

| Anoniim1997 a răspuns:

Frate eu unul cred ca DA.
Exista o dovada foarte buna: BIBLIEA de unde rezulta ca TOT deci ABSOLUT TOT a fost creat de Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru Anoniim1997):

Foarte tare argumentul, pentru ca asa scrie in biblie. Nici macar nu ai citit biblia, ca daca o citeai stiai ca-i gresit ce zici. Biblia sustine ca totul a fost creat acum cateva mi de ani, total falsa aceasta cifra. Stim datorita stiintei ca universul in forma lui actuala a aparut acum aproximativ 14 miliarde de ani, pentru formarea primelor grupari de stele care au format o galaxie de exemplu a fost nevoie de milioane de ani, pentru formarea soarelui a fost nevoie de miliarde de ani ( aproximativ 5 miliarde de ani ), varsta planetei noastre este de 4.5 miliarde de ani. Pentru formarea a fost nevoie de miliarde de ani, unele dintre cele mai vechi roci gasite au o durata de 3 miliarde de ani ( Vaalbara africa de sud ). Meduzele cu o durata de viata de 600 milioane de ani ( prima specie ), dinozaurii care au trait acum 150 milioane de ani, cea mai veche primata (ramasite )are peste 50 milioane de ani iar cele mai vechi ramasite umane gasite au 200.000 de ani. Inca mai crezi ca totul a fost creat acum cateva mi de ani cum spune biblia cand sunt atatea dovezi INCONTESTABILE care dovedesc contrariul? Deci argumentul tau pica.

| PozitivIon a răspuns:

Universul a fost creat. dovezi sunt multe, de exemplu existenta unor legi fizice care fac ca universul sa existe si sa dainuiasca de-a lungul timpului implica existența unui legiuitor, sau asa numite constante ale fizicii cum ar fi forța nucleara tare, gravitația, forța nucleară slaba au niște valori foarte precise pentru ca universul nostru sa existe, o mica abatere de la aceste valori ar face imposibila existența universului.

| PozitivIon a răspuns:

Universul in care traim a fost creat. dovezi sunt multe, de exemplu existenta unor legi fizice care fac ca universul sa existe si sa dainuiasca de-a lungul timpului implica existența unui legiuitor, sau asa numite constante ale fizicii cum ar fi forța nucleara tare, gravitația, forța nucleară slaba au niște valori foarte precise pentru ca universul nostru sa existe, o mica abatere de la aceste valori ar face imposibila existența universului.