| cornelmarius a întrebat:

Universul s-a auto-creat? Daca da sau nu argumentati de ce cum explicati logice eventual stiintifice. multumesc. Funda pentru cel mai documentat raspuns.

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

S-a autocreat, numai asa se poate intelege. Se vede treaba ca a fost un univers destoinic. Nu oricine poate sa faca asa ceva.

| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg ceva la voi toti crestini,cum adica stiinta,stiinta este realitatea pe care ea a descoperito prin uni oamenii, am descoperit ca a fost un fenomen numit big bang, ce la cauzat, cum a aparut inca nu stim este un mister, asta nu este o dovada de existenta a unui zeu fi calm

| Radu284 a răspuns:

Normal ca nu s-a autocreat. Ca ceva sa se autocreeze, ar trebui sa existe inainte sa existe.

Nu exista explicatii (valide) stiintifice la creerea universului. Exista niste teorii, dar nimic confirmat. Si chiar si asa, acele teorii nu pleaca de la 0, adica isi asuma ca exista niste legi fizice, un spatiu si un timp, etc.

De exemplu, nu poti avea fluctuatii quantice fara timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. S-a format din Big-Bang
2. Dumnezeul l-a creeat
3. GANGBANG!

| a3e6u9 a răspuns:

Ți s-ar părea logic ca un univers care nu există să creeze ceva?

Cel mai probabil, Universul a apărut dintr-o fluctuație cuantică, adică au fost create materie și antimaterie în cantități aproximativ egale, s-au anihilat și a rămas Universul. Fondul cosmic de radiații se datorează anihilării.

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru a3e6u9):

Invers amice. Dacă uneşti materie cu anti-materie se naulează reciproc şi reiese "nimic", big-bang, o teorie e că s-a separat materia de anti-materie şi astfel a apărut ceva din "nimic".

| a3e6u9 a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

Din anihilarea materie-antimaterie rezulta radiatii gamma.

| Inferno a răspuns (pentru a3e6u9):

Radiatii gama, sau bosoni Z, sau gluoni.

| Atlas33 a răspuns:

Doar pentru o funda ceri prea mult. oricum se ajunge la un punct de unde nu mai avem puterea sa vedem sau sa gandim si stii de ce? suntem limitati. nu-ti increti fruntea cu ganduri ce nu sunt de seama ta, asculta muzica priveste cerul bea vinul si iubeste femeia.

| c0nstant1n a răspuns:

Daca ai fi sincer cu tine ai recunoaște ca ești aici pentru ca biserica ta (clasa de mijloc) te-a scuipat din gura ei, nu pentru ca ai cauta un raspuns.

Știință nu e empirica. E teoretica. Empirici sunt cocalarii si au BMW uri si gagici mișto, spre oftica intelectualilor care trebuie să-și vanda sufletul pentru macar o partenera sexuala. Ca intelectualii ce au de când vor sa se substituie lui Dumnezeu? Restante laughing)