| RAY a întrebat:

Pentru ateii

ce inseamna ateismul pentru tine?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Sa ai incredere si respect fata de propria persoana.
Sa nu fii visator si sa nu crezi in iluzii.
Sa accepti realitatea chiar daca iti place sau nu.
Sa nu fugi de adevarul stiintific chiar daca iti place sau nu.
Sa nu crezi in nimic ce nu poate fii demonstrat,trebuie sa fii sceptic in legatura cu aceste lucruri.
Sa realizezi ca noi suntem responsabili pentru tot ce se intampla,nu fiintele magice.
Sa iubesti si respecti tot ce te inconjoara.
Sa fii propriul tau stapan.
Sa fii liber sa gandesti.
Sa fii liber sa faci totul cum,cand,unde,cat si ce vrei atata timp cat nu iti faci rau tie si celor din jur.
Sa fii responsabil si moderat cu lucrurile care iti fac placere, pentru a evita dependenta.

Multumesc pentru intrebare, am spus pe scurt principiile PERSONALE.
Ateii nu gandesc la fel, fiecare are propriile principii.
Pentru mine, asta inseamna Ateismul. happy

18 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Este o alegere si in fond e un mod de viata! Exact cum spunea intr-un post de-al tau mai devreme:" Traiesc ca si cum Dumnezeu nu ar exista!"
Nu ma gandesc la Dumnezeu, nu-mi pun intrebari, nu merg la Biserica, nu spun rugaciuni, nu ma inchin cand trec pe langa o Biserica, nu ii deschid popii cand vine cu botezul sau alte minuni, nu am iconite in masina, in portofel, iar in casa am una singura( si asta din alt motiv). Vizitez manastiri doar din punct de vedere istoric, ma intereseaza sa stiu ca acea manastire a fost construita de Stefan cel Mare si cam atat! App. nu trebuiau sa-l faca sfant....si ar mai fi!

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Te inteleg, dar definitia insati a ateismului ce inseamna pentru tine?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Pentru mine? De ce? Crezi ca dau prea multa importanta chiar si acestui subiect? Crezi ca alerg in gura mare strigand " sunt ateu"?
Sau nu mai esti sigur de tine? Incet-incet renunti la ateism?

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Mihaela eu m-am referit ce simbolizeaza ateismul pentru tine,uite pentru mine simbolieaza ratiunea,o viata cu o gandire rationala, logica, la asta ma refer
eu m-am nascut ateu nu sunt pentru ca vreau sa fiu, mereu mam indoit de toate sunt foarte sceptic din fire dar foarte deschis la posibilitati noi bazate pe stiinta, am si sufrit pentru ca ma indoiam de oamenii, religie etc

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Acuma sa ma ierte Dumnezeu, eu nu te inteleg! Daca traiesti in afara sferei religioase de ce te intereseaza ca pe Stefan l-a facut sfint? E ca si cum as spune eu, "Pe ateul cutare nu e bine ca l-au facut vicepresedinte la Asociatia Ateilor (presupunind ca ar exista una)"!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu inteleg " puterea" unor preoti de a-i face sfinti pe altii...

| kira30 a răspuns (pentru RAY):

Sunt un crestin care te admira pentru faptul ca esti un om cu ratiune si cu capul pe umeri.Dar nu stiinta ofera raspunsul la intrebarile vietii.
Daca imi permiti, cum ai suferit cand te-ai indoit de religie?

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pai nu preotii ii fac sfinti pe oamenii sfinti! Acei oameni se fac ei insisi asa (sfinti) prin viata pe care au trait-o, prin mucenicie, etc! Sfintul Sinod (in cazul Bisericii Otodoxe) hotaraste pe baza unui ansamblu de dovezi constind in marturii, surse istorice, arheologice, bisericesti, etc., etc, etc. daca acel om decedat sa poarte titulatura de sfint sau nu!

| RAY explică (pentru kira30):

Ateismul imi da raspuns la toate n-am nevoie de basme

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Mai traiesti?

| Zenicide a răspuns:

Absolut nimic.

| M25M a răspuns:

Pentru mine are strict inteseul din dex si atat. Nu inseamna o cale de viata, un mod de a trai, un curent etc.
Cu toate ca nu-mi plac etichetele sunt ateu dar asta nu inseamna ca trebuie sa hiperbolizez emfatic aaceasta termen.

| Alphawolf a răspuns:

Ce ar putea sa insemne? Nimic. Nici macar nu exista ateism.

| Jardelin a răspuns:

Uite ca mai vad si intrebari care se refera si la viata ateilor! Foarte bine Ray, pune-i pe baieti sa se priveasca si pe ei insasi, nu numai pe altii!

| dracu14 a răspuns:

Lipsa unei religii, nu sunt nici macar pe jumatate ateu cat sunt antiteist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o cale, pe care alegi sa mergi. La fel ca si crestinismul. Conteza ce gasesti la final. Moarte sau ''Viata''. Indiferent la ce te convertesti, nu obtii libertatea.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Ceva rau, pentru ca nu cred in Dumnezeu

| greenwave666 a răspuns:

Libertate! asta inseamna! omul mediocru nu intelege... "ateu = ceva rau, pentru ca nu crede in d.zeu...
repulsie toala...