| Theo94 a întrebat:

Pentru cei credinciosi, credeti ca demonii, fantomele arata si se comporta ca omologii lor din filme?

23 răspunsuri:
| NVSCS555 a răspuns:

Nu exista fantome.

| Nilsson a răspuns:

În toată Biblia nu am găsit nicio referință în care demonii să poată acționa în această lume altfel decât prin oameni.
Deci nu e ca în filme, alea sunt prostii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nilsson):

Este ca acolo.

| Celcestietot a răspuns:

Cam asa se comporta. Diferenta este ca, Dumnezeu nu lasa acele fiinte sa iti faca rau, nu le lasa daca esti cu El in principal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Nilsson):

Eu am experiența proprie. Acționează prin pisici.

| Nilsson a răspuns (pentru sadrian46):

Da, ai dreptate, și prin animale (vezi cazul porcilor care s-au aruncat din prăpastie).
Dar scopul lor este să ajungă la oameni.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred.

| Theo94 explică (pentru NVSCS555):

M-am referit la cei care cred.

| Totenkampf a răspuns (pentru sadrian46):

Demonii sunt niște ființe cu totul metafizice ce trăiesc în înfricoșătorul acauzal, ce și-au dus existența milioane de ani înainte ca prima particulă să se combine cu a doua, și a doua cu a treia astfel încât să se formeze Pământul. Ei au fost acolo și-au respirat aerul sulfuros al magmei când nicio ființă pământeană n-avea ideea de existență.

Știind toate acestea, crezi că-și pierd timpul cu înfricoșarea pământenilor când Universul este infinit și trebuie explorat, curiozitatea lor depășind orice graniță limitatoare pe care noi, ființele inferioare, ne-o impunem? Ești sigur că n-ai văzut o pisică cu rabie sau o nălucă la clar de lună?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Totenkampf):

Sigur, că am văzut de 2 ori pisica.
Iar poveștile dtale despre cum sunt demonii, poți să faci un SF cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Totenkampf a răspuns (pentru sadrian46):

Vorbiți de parcă ați practicat demonolatria toată viața, să știți că nu toate credințele vin din Levant pentru a fi valabile. Există o diversitate de forme de păgânism european(de unde a luat naștere Luciferianismul sau alte forme asemănătoare în care se lucrează cu aceste ființe acauzale, mai exact din păgânismul anglican), și dumneavoastră alegeți să practicați religiile aavramice ale deșertului, ce ne îndeamnă să ne uităm condiția de animal irațional pe care-am avut-o o dată.

| Helper07 a răspuns:

Fantimele, demonii si alte aratarii nu sunt decat inceri cazuti deghizati.

| Theo94 explică (pentru Helper07):

Deci tu esti unul care crede ca exista (eu nu cred), dar referitor la intrebare ce raspuns ai?

| danut a răspuns:

Absolut NU, sunt doar niste plasmuiri demonice insuflate diversilor autori de filme sau literatura pentru un beneficiu substantial. Fantomele sunt doar inventii pentru a PROMOVA teoria nemuririi la ceva ce s-ar numi Suflet.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Nu sunt invenții. Cei care bântuie sunt demonii.

| Helper07 a răspuns (pentru Theo94):

Nu stiu sigur, dar presupun ca cei don filme se inspira mai mult din imaginatie bazata putin si pe ceva din viata reala.

| SG1995 a răspuns (pentru Totenkampf):

Faci parte O9A?

| Totenkampf a răspuns (pentru SG1995):

Nu m-am recomandat niciodată a fi, însă într-adevăr de-a lungul timpului am adoptat anumite practici ale Tradiției Sinistre. Ești un adept al acestui Ordin? Am renunțat la așa ceva pentru că necesită mult prea multă seriozitate și devotament, spre rușinea mea. În schimb mă recomand a fi un păgân liber, ce nu aspiră la eternitate.

| SG1995 a răspuns (pentru Totenkampf):

Nu, nu fac, dar recunosc un adept destul de ușor.

| SG1995 a răspuns:

Mergând de la premisa că draci, îngeri, fantomele, etc., există, da, ar trebui să se comporte ca tipologia prezentată în filme, având vedere că filmele sunt transpoziți ale culturi religioase, sau culturi pop în ce privește legendele urbane despre strigoi și alte chestii.

| Octavian199 a răspuns:

Nu exista.

| Meme10Memu a răspuns:

Da. Numai ca nu aud fantomele chiar daca striga cu mine in camera.