| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru cei necredinciosi sau atei.Recunoasteti ca a existat Iisus Hristos? Doar va intreb.Ce credeti despre viata lui Iisus?

Uitati aici niste argumente si mici dovezi ca a existat Mantuitorul Iisus Hristos:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......istos.html

http://www.gotquestions.org/Romana/existat-Iisus.html

http://www.privireinviitor.ro/......varat.html

Pentru mai mult informatii cautati pe internet.Sunt mult mai multe argumente.

Iar eu adaug:

Hristos este Calea, Adevarul si Viata!

Ce parere aveti de articole?

57 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sfatul meu este sa citesti siturile pe care le postezi,sa sintetizezi informatia,iar apoi sa postezi o intrebare in care chiar tu ne spui in ce consta informatia din acele situri si care sunt punctele cheie. Pentru ca daca postezi cate trei link-uri fiecare constand in mai multe pagini scrise intr-un mod subiectiv,nu cred ca cineva ar avea rabdarea necesara pentru a citi tot. Cum siturile acele sunt majoritatea creationiste,iar altele doar niste bloguri, credibilitatea lor scazand dramatic la constatarea acestor lucruri, probabilitatea ca cineva sa le citeasca scade si ea proportional cu credibilitatea. Si chiar tu esti acela ce contribuie la decredibilizarea informatilor.
"Iar eu adaug:"
Se intelege ca adaugi ceva in plus la aceste dovezi concludente, deci o dovada in plus.
Tu adaugi:
"Hristos este Calea, Adevarul si Viata!"
Sa inteleg ca asta este o dovada in plus, aceasta adaugare. Daca da, ce rost mai are sa citesc ce ai postat?
Esti capabil sa-mi explici tu si numai tu, care sunt acele dovezi? Pentru ca asa, cum tu nici nuai citit acele situri )Decat maxim 2 randuri) nu are rost sa le contest cu dovezi si argumente

| Mădă0611 a răspuns:

Link-ul 2 e copy-paste din primul :))
Iisus o fi existat, ca om, dar nu ca pui de zeu, si imaginea lui a fost mult infumusetata, inca e (am zis asta e n ori), pentru a-l face sa para zeu.
Simboluri: http://www.youtube.com/watch?v=_wo1BrTxU-g&feature=youtu.be&t=9m58s

Cum dovedeste asta existenta lui dumnezeu? E diferenta de la "cer" la Pamant intre noul si vechiul testament, voi ziceti ca asa a vrut dumnezeu, ce altceva sa ziceti? Dar daca acel Iisus a vrut doar sa schimbe legea pentru ca nu ii placea cat de primitiva/barbara era cealalta? Invataturile lui sunt budiste, a folosit sugestia-autosugestia pe oameni prosti, nimic special.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Din moment ce ai pus capac cu "Hristos este Calea, Adevarul si Viata!" consider ca posibilitatea de a raspunde la aceasta intrebare este egala cu 0.

| C0nstantin a răspuns:

Mai poti face multa propaganda crestina? Te mai miri de ce se satura lumea de oameni ca si tine care incearca sa "deschida ochii" celor din jur...

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Ateii ăia naşpeţi, bleah, umblă cu convinsul din uşă în uşă, din site în site, din categorie în categorie (religie - filosofie). Câtă nesimţire! Aşa ceva!?

http://i.imgur.com/dckmCli.jpg
http://i.imgur.com/G8Zzf.jpg

| OOOLEOOO a răspuns:

Sunt articole cu putere de convingere nula, cu asemenea articole nu vei sadisface decat pe cei care deja fac parte din religia ta.

| RAY a răspuns:

Mai faci mult propaganda religioasa? te plateste bor nu-i asa?

| Al99 a răspuns (pentru Inferno):

"siturile"
Poate site-urile.
Invatati fratilor sa scrieti si abia dupa aceea sa va dati cu parerea.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bineinteles ca a existat Iisus. A fost un prooroc care dorea scoaterea evreilor de sub ocupatia romana happy

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Inteleg ca omul e plictisit... poate ii da BOR cota parte din incasari doar sa faca propaganda pe TPU. O fi noul plan de extindere al BOR de la biserici a ajuns la magazine online http://www.ziarelive.ro/......-ceva.html =))

| Thunderstruck a răspuns:

Hai ca m-am spart de ras dupa penultima propozitielaughing).

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Cata ignoranta! Acela care se dadea crestin militant nici nu e crestin. Daca unul face rau in numele religiei nu inseamna ca religia nu e buna sau ca Dumnezeu nu exista.Relax.

| AvalohAlyn explică:

Cand vine cineva cu dovezi, argumente si ateii nu le pot explica pac apare mesajul:faci propaganda religioasa, esti platit de bor, esti xyz.Trista ignoranta asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In prima propozitiei te-ai descris, sorry. Si nu am zis ce ai inteles, mai citeste raspunsul meu si raspunsul la care am raspunswinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Veniti la pupat icoane laughing)

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Ce rau fac eu in numele religiei?
Apropo, tu crezi ca daca cineva face un rau in numele religiei acela se mai numeste crestin? Sau teroristii musulmani crezi ca sunt musulmani adevarati? E doar un pretext, e fanatism criminal.E pacat.E ratacire.Nu are nicio treaba cu Dumnezeu/Allah.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In biblie scrie ca cine nu e cu voie e impotriva voastra + ca voi impartiti lumea cum va spune basmul http://i.imgur.com/zO7GIBX.jpg
Ideea era ca teistii incearca prin violenta sa convinga oamenii, verbala sau fizica, pentru ca ignoranta nu le permite sa vada realitatea (vezi imaginea), ateii, daca incearca, o fac pasnic. Cine e ignorantul acum? Vezi c-o iei pe urmele unui ex ateu extrem de ignorant care, saracu, de frustrat ce e doar cuvantul asta il foloseste :'( (= demn de mila)

| RAY a răspuns:

Propaganda religioasa din nou, din nou repet ce va pasa voua de ateii in cea ce cred ei?
uitati-va la voi apoi la alti
personal nu cred ca au existat acele minuni, ca a existat e posibil

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Dar persecutiile asupra crestinilor cui le lasi? Atacurile teroriste impotriva crestinilor? Actiunile comunistilor impotriva crestinilor? Sincer nu imi amintesc ca Biserica Ortodoxa promoveaza violenta fizica sau verbala, crimele etc.Doamne fereste!

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Of, aceeasi poveste. Doar teistii omoara pentru zeul lor, ateii daca omoara o fac pentru putere. Vezi vreo diferenta? Biserica ortodoxa invata asta http://i.imgur.com/JMrwH.jpg nu ti se pare ca e un atac?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

+ ca crestinismul invata porcaria aia "cine nu e cu noi e impotriva noastra". Ti se pare normal?
Ateii daca sustin ceva, are legatura cu stiinta, nu neaparat cu oamenii, eventual cer consiliere psihologica pentru teisti, ca devin periculosi daca le repeti ce ziceam mai sus.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Biserica Ortodoxa doreste din suflet convertirea ateilor la crestinism. Doreste sa arate calea cea dreapta si drumul cel bun.Sunt numeroase articole pe internet in care se invita la dialog, la citit, la pareri civilizate, la discutii civilizate si la PREDICI CIVILIZATE pentru a converti un ateu la crestinism.SI RETINE:UN CRESTIN ADEVARAT NU OMOARA PE NIMENI NICI IN NUMELE RELIGIEI NICI IN NUMELE LUI DUMNEZEU NICI IN NUMELE ORICARUI LUCRU! Ca exista astfel de personaje inumane si rele e grav si trist si regretabil.De exemplu uite aici o predica, un discurs, un topic civilizat despre aceasta tema, despre convertire si atei:http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14528.(PS:Autorul threadului a postat cateva predici, citeste-le daca te intereseaza si vrei)E gresita afirmatia cum ca Biserica omoara! Nu omoara nimeni nimic cei ce o fac nu se numesc CRESTINI!

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Prietenas, daca in Rromania majoritatea oamenilor erau atei, iti placea sa isi doreasca cineva "din suflet" sa te "converteasca" la ateism? Stiu raspunsul: nu. Vezi diferenta?
Libertate inseamna sa-i respecti libertatea celuilalt. Ortodocsii/crestinii astia cu suflet mare o respecta? Nu, nici macar nu stiu ce inseamna libertatea religiei, dar o cer. Biserica invata lumea ca ateii sunt satanisti, asa ca unul dereglat mintal (de obicei teistii au probleme din astea) o sa atace un ateu, cel putin, din senin, ca in rest lumea se mai ataca.
Cei care o fac pentru dumnezeu se numesc crestini, ca iti convine sau nu, ei doar fac ce au citit in prea minunata biblie.
Ia uita-te peste raspunsurile de la religie si vezi din ce tabara sunt cei care nu stiu ce e libertatea, care injura, jignesc. Stiu ca si anti teistii se declara atei, dar daca stii sa faci diferenta, ateii sunt mai pasnici/buni decat crestinii crestini, si eu stiu sa fac diferenta intre cei "adevarati" si cei "cu numele".

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Esti intr-o eroare. Faci erori multe.Am vazut destui atei care injurau pe Dumnezeu si batjocoreau credinta a milioane de oameni si pe site-ul asta si pe altele.Citeste inca o data raspunsul de mai sus, ultimul si incearca sa-l intelegi.Biserica NU INVATA pe NIMENI sa creada ca ateii sunt satanisti.E o diferenta intre satanisti si atei. Daca unele ''babe''sau mosi'' sau ''fanatici'' cred asta nu inseamna ca toata crestinatatea crede. Daca sunt cateva sute de crestini ''fanatici'' (Care dupa parerea mea nu se mai numesc crestini) si omoara nu inseamna ca Biserica si crestinismul instiga la omor.E fals.Stiu ca nu vei intelege.Dar asta e.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Mai adaug ceva:Eu nu cred ca toti ateii sunt ignoranti si NICIDECUM satanisti, eu nu cred ca toti ateii sunt rai. Daca niste atei batjocoresc credinta crestina foarte urat asta nu inseamna ca ateismul gata e satanist plin de rai.E gresit asta.Stiu atei pasnici si inteligenti dar stiu si atei batjocoritori si asta e regretabil. Exact asa e si cu crestinii. Exact asa e si cu ''tiganii'' din Italia, daca ei au facut talharii noi suferim pe nedrept de pe urma lor ca gata, se considera ca romanii sunt hoti si talhari.In mod eronat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Stiu ca nu vei intelege.Dar asta e." tu nu intelegi ce zic, plus ca nu faci diferenta intre ateu si anti-teist.
Invata crestinismul ca esti cu dumnezeu sau impotriva lui si ca nu exista cale de mijloc?

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ateii n-au cum sa injure de dumnezeu pentru ca nu exista dumnezeu. Crestin --> http://i.imgur.com/8iC7EMA.png

| 3xfemeie a răspuns (pentru Al99):

Poate se refera la situri arheologice. laughing

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Asta e deja ignoranta iar.Nu ma apuc acum sa-ti dau si injuraturile ateilor spre crestini care au fost atat pe site-ul asta cat si pe alte site-uri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Tipic crestinilor. Raspunde ca sa pot sa inchei discutia.