| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru cei necredinciosi sau atei.Recunoasteti ca a existat Iisus Hristos? Doar va intreb.Ce credeti despre viata lui Iisus?

Uitati aici niste argumente si mici dovezi ca a existat Mantuitorul Iisus Hristos:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......istos.html

http://www.gotquestions.org/Romana/existat-Iisus.html

http://www.privireinviitor.ro/......varat.html

Pentru mai mult informatii cautati pe internet.Sunt mult mai multe argumente.

Iar eu adaug:

Hristos este Calea, Adevarul si Viata!

Ce parere aveti de articole?

57 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sfatul meu este sa citesti siturile pe care le postezi,sa sintetizezi informatia,iar apoi sa postezi o intrebare in care chiar tu ne spui in ce consta informatia din acele situri si care sunt punctele cheie. Pentru ca daca postezi cate trei link-uri fiecare constand in mai multe pagini scrise intr-un mod subiectiv,nu cred ca cineva ar avea rabdarea necesara pentru a citi tot. Cum siturile acele sunt majoritatea creationiste,iar altele doar niste bloguri, credibilitatea lor scazand dramatic la constatarea acestor lucruri, probabilitatea ca cineva sa le citeasca scade si ea proportional cu credibilitatea. Si chiar tu esti acela ce contribuie la decredibilizarea informatilor.
"Iar eu adaug:"
Se intelege ca adaugi ceva in plus la aceste dovezi concludente, deci o dovada in plus.
Tu adaugi:
"Hristos este Calea, Adevarul si Viata!"
Sa inteleg ca asta este o dovada in plus, aceasta adaugare. Daca da, ce rost mai are sa citesc ce ai postat?
Esti capabil sa-mi explici tu si numai tu, care sunt acele dovezi? Pentru ca asa, cum tu nici nuai citit acele situri )Decat maxim 2 randuri) nu are rost sa le contest cu dovezi si argumente

| Al99 a răspuns (pentru Inferno):

"siturile"
Poate site-urile.
Invatati fratilor sa scrieti si abia dupa aceea sa va dati cu parerea.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Al99):

Poate se refera la situri arheologice. laughing

| Vladuthz a răspuns:

Uite-te putin cat timp pierzi tu cu issus si cu toate intrebarile tale paranoice care le tot pui laughing. Ai fi putut sa folosesti tot acest timp ca sa pui mana pe o carte, sa iesi sa faci niste sport, cu niste prieteni in oras, nu sa-ti pierzi viata cu asa ceva.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Vladuthz):

Cand ai pus ultima oare mana pe o carte?

P.S pentru Alan: tine-o tot asa, insa e de recomandat sa mai lasi TPU

| Vladuthz a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Cand am pus eu ultima data mana pe o carte? Vezi ca esti putin cam impertinent, stai linistit ca nu am de gand sa-ti enumar tie toate cartile care mi-au trecut mie prin mana.

| Vladuthz a răspuns (pentru Vladuthz):

PS: Ca sa-ti raspund la intrebare, pun in fiecare zi mana pe carti happy. De exemplu azi ma pregatesc sa invat la biologie pentru admiterea la medicina, ieri sau alataieri am studiat putina electrostatica la fizica pentru propria placere.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bineinteles ca a existat Iisus. A fost un prooroc care dorea scoaterea evreilor de sub ocupatia romana happy

| OOOLEOOO a răspuns:

Sunt articole cu putere de convingere nula, cu asemenea articole nu vei sadisface decat pe cei care deja fac parte din religia ta.

| Thunderstruck a răspuns:

Hai ca m-am spart de ras dupa penultima propozitielaughing).

| RAY a răspuns:

Mai faci mult propaganda religioasa? te plateste bor nu-i asa?

Răspuns utilizator avertizat
| victor333 a răspuns (pentru TheMask):

Nu ai cum sa sustii ceva rau sadic daca ai ceva minte in cap ceva ratiune vezi cat rau face religia in lume si cand vezi pe unii care zic ca fara religie nu s ar putea si ii vezi ca inca cred in prieteni imaginari ti se cam ia si daca ai ceva simt civic si crezi in drepturile omului spui ca religia e un lucru daunator umanitatii nu zic daca ai tine o pentru ine sau numai la tine in bisericuta ok daca u alegi sa fii oaie bine dar cand vezi ce se intampla ca generatii intregi de oameni sunt indoctrinati iar apoi manipulati si inraiti unul impotriva altuia parca nu stiu incepi sa faci ceva sa deschizi gura si sa tipi baaaa treziti-va!

| Mădă0611 a răspuns (pentru TheMask):

Cata inteligenta dom'le rolling on the floor) "AlanTigergerid intreaba:
Pentru cei necredinciosi sau atei." Weeee, ne ataca ateii, raspund ateii la intrebari. crying
:'(

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Propaganda religioasa din nou, din nou repet ce va pasa voua de ateii in cea ce cred ei?
uitati-va la voi apoi la alti
personal nu cred ca au existat acele minuni, ca a existat e posibil

| relian a răspuns:

Brother uite cum sta treaba.Istorici acelor vremuri nau cunoscut nici auzit macar despre o persoana numita Isus. Unde mai pui la ce povesti scrie biblia fii sigur ca ar fi fost foarte cunoscut.Ba mai mult decit atit, nu l-ar fi crucificat nimeni.Un om care poate invia morti, poate lecui boli grave si asa mai delarte, tu crezi ca ar fi trecut neobservat de imparat? Ma refer aici la imparatul roman care imediat ar fi dat ordin sai fie adus la Roma respectivul, fara absolut nici o zgurietura.Deci odata ce istoricii vremii la consemnat pe Ioan Botezatorul, cum se face ca de Isus nimeni na auzit.Ma refer aici la istorici credibili.Stiu o sa spui de Josefinus, dar se pare a fost un pacalici, orice a spus fiind doar povesti si tot nu doar despre Isus.Acum inteleg de ce va spun ateii ce spun la adresa credinciosilor.Nu te supara dar daca nu poti intelege chestiile astea, mai multe nu vad cine ar discuta cu voi. Tine minte pe atunci istoricii consemnau multe chestii si se verificau. Apoi daca tu crezi ca un om cu asa puteri cum se spune avea Isus este crucificat, cred ca esti f naiv, nu gindesti cu ce ti-a pus Dzeu pe umeri.Astea ar cam trebuie sa te puna pe ginduri, daca ai ceva ginduri sau cu ce procesa ce vezi, ce auzi si asa mai departe.

| AvalohAlyn explică (pentru relian):

Te auzi ce spui? Exista dovezi si scrieri care mentioneaza si atesta existenta Mantuitorului Iisus Hristos
Uite aici:
http://www.gotquestions.org/Romana/existat-Iisus.html

Si multe multe altele.Citeste acolo, tot pe site-ul gotquestions.org mai multe despre Iisus si existenta lui.
Citeste si http://www.everystudent.ro/dincolo/ si vei vedea ca aceasta CREDINTA in Mantuitorul IISUS HRISTOS nu e oarba.
Numai bine

| relian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cred ca tu faci greseala sa citesti ce spun alti credinciosi.Am spus sa arati scrieri ale istoricilor acelor vremuri nu povesti.Asa si eu dupa razboi ma dau mare viteaz.Cei care au trait atunci aia e tot ce conteaza.dar mai bine o lasam balta ca tu esti un credincios... Si no sa accepti vreodata ceva ce nu e asa cum tu vrei sa fie.chiar daca ai docada ca nu e cum tu crezi tot najungem nicaieri.

| AvalohAlyn explică (pentru relian):

Ti-am dat linkurile cu dovezile clare.Cu scrierile istoricilor care nu aveau nicio legatura cu Iisus.Dar ignoranta e mare mare mare.Trist.Citeste desper Cornelius Tacitus si citeste in linkurile care ti le-am dat, dincolo de credinta oarba si ala cu got questions.Sunt raspunsurile cu dovezi.Dar na..nepasarea si ignoranta asta.

| relian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dovada este atunci cind ai o scriere care a fost facuta exact in acel timp, nu povesti spuse mai stiu eu de cine dupa stiu si eu cti ani, zeci sau ste de ani.Asa um am spus si eu daca as fi istoric acum as cerceta ceva povesti si as scoate ceva in care sa spun cite si mai cite.Si dupa nu stiu citi ani or sa vie unia si sa spuna uite dovada cea zis nu stiu cine.Dovezi aia inseamna ca acel istoric sa fii trait in timpul respectiv si sa fi notat.Istorici erau si in Israel si daca ar fi existat Isus atunci cu siguranta l-ar fi mentionat cumva chiar si de rau dar ar fi spus uite era un nebun sau cum s-ar fi exprimat aia atunci, in cazul in care nu l-ar fi agreeat sa zice.Asa cum Ioan Botezatorul a fost mentionat de istoricii de acolo, din timpul lui, de istorici care lau vazut pe acest Ioan cum crezi tu ca nu l-ar fi vazut tocmai pe Isus ala care facea minuni? Si cum crezi ca lau vazut a; ti istorici care tu spui uite dovada la mai stiu citi ani dupa a cele povesti? Deci sint povesti clare. Daca eu te-as intreba daca tu crezi ca a existat Fat Frumos ce ai raspunde? Daca tu imi raspunzi ca existat atunci o sa accept si eu ca existat Isus. Pina una alta nu ai nici o dovada si in afara de biblie nu exista nici o alta dovada care sa ateste sigur ca a existat acest personaj.

| Mădă0611 a răspuns:

Link-ul 2 e copy-paste din primul :))
Iisus o fi existat, ca om, dar nu ca pui de zeu, si imaginea lui a fost mult infumusetata, inca e (am zis asta e n ori), pentru a-l face sa para zeu.
Simboluri: http://www.youtube.com/watch?v=_wo1BrTxU-g&feature=youtu.be&t=9m58s

Cum dovedeste asta existenta lui dumnezeu? E diferenta de la "cer" la Pamant intre noul si vechiul testament, voi ziceti ca asa a vrut dumnezeu, ce altceva sa ziceti? Dar daca acel Iisus a vrut doar sa schimbe legea pentru ca nu ii placea cat de primitiva/barbara era cealalta? Invataturile lui sunt budiste, a folosit sugestia-autosugestia pe oameni prosti, nimic special.

| AvalohAlyn explică:

Cand vine cineva cu dovezi, argumente si ateii nu le pot explica pac apare mesajul:faci propaganda religioasa, esti platit de bor, esti xyz.Trista ignoranta asta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Din moment ce ai pus capac cu "Hristos este Calea, Adevarul si Viata!" consider ca posibilitatea de a raspunde la aceasta intrebare este egala cu 0.

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Mai poti face multa propaganda crestina? Te mai miri de ce se satura lumea de oameni ca si tine care incearca sa "deschida ochii" celor din jur...

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Ateii ăia naşpeţi, bleah, umblă cu convinsul din uşă în uşă, din site în site, din categorie în categorie (religie - filosofie). Câtă nesimţire! Aşa ceva!?

http://i.imgur.com/dckmCli.jpg
http://i.imgur.com/G8Zzf.jpg

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Inteleg ca omul e plictisit... poate ii da BOR cota parte din incasari doar sa faca propaganda pe TPU. O fi noul plan de extindere al BOR de la biserici a ajuns la magazine online http://www.ziarelive.ro/......-ceva.html =))

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Cata ignoranta! Acela care se dadea crestin militant nici nu e crestin. Daca unul face rau in numele religiei nu inseamna ca religia nu e buna sau ca Dumnezeu nu exista.Relax.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In prima propozitiei te-ai descris, sorry. Si nu am zis ce ai inteles, mai citeste raspunsul meu si raspunsul la care am raspunswinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Veniti la pupat icoane laughing)

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Ce rau fac eu in numele religiei?
Apropo, tu crezi ca daca cineva face un rau in numele religiei acela se mai numeste crestin? Sau teroristii musulmani crezi ca sunt musulmani adevarati? E doar un pretext, e fanatism criminal.E pacat.E ratacire.Nu are nicio treaba cu Dumnezeu/Allah.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In biblie scrie ca cine nu e cu voie e impotriva voastra + ca voi impartiti lumea cum va spune basmul http://i.imgur.com/zO7GIBX.jpg
Ideea era ca teistii incearca prin violenta sa convinga oamenii, verbala sau fizica, pentru ca ignoranta nu le permite sa vada realitatea (vezi imaginea), ateii, daca incearca, o fac pasnic. Cine e ignorantul acum? Vezi c-o iei pe urmele unui ex ateu extrem de ignorant care, saracu, de frustrat ce e doar cuvantul asta il foloseste :'( (= demn de mila)

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Dar persecutiile asupra crestinilor cui le lasi? Atacurile teroriste impotriva crestinilor? Actiunile comunistilor impotriva crestinilor? Sincer nu imi amintesc ca Biserica Ortodoxa promoveaza violenta fizica sau verbala, crimele etc.Doamne fereste!

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Of, aceeasi poveste. Doar teistii omoara pentru zeul lor, ateii daca omoara o fac pentru putere. Vezi vreo diferenta? Biserica ortodoxa invata asta http://i.imgur.com/JMrwH.jpg nu ti se pare ca e un atac?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

+ ca crestinismul invata porcaria aia "cine nu e cu noi e impotriva noastra". Ti se pare normal?
Ateii daca sustin ceva, are legatura cu stiinta, nu neaparat cu oamenii, eventual cer consiliere psihologica pentru teisti, ca devin periculosi daca le repeti ce ziceam mai sus.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Biserica Ortodoxa doreste din suflet convertirea ateilor la crestinism. Doreste sa arate calea cea dreapta si drumul cel bun.Sunt numeroase articole pe internet in care se invita la dialog, la citit, la pareri civilizate, la discutii civilizate si la PREDICI CIVILIZATE pentru a converti un ateu la crestinism.SI RETINE:UN CRESTIN ADEVARAT NU OMOARA PE NIMENI NICI IN NUMELE RELIGIEI NICI IN NUMELE LUI DUMNEZEU NICI IN NUMELE ORICARUI LUCRU! Ca exista astfel de personaje inumane si rele e grav si trist si regretabil.De exemplu uite aici o predica, un discurs, un topic civilizat despre aceasta tema, despre convertire si atei:http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14528.(PS:Autorul threadului a postat cateva predici, citeste-le daca te intereseaza si vrei)E gresita afirmatia cum ca Biserica omoara! Nu omoara nimeni nimic cei ce o fac nu se numesc CRESTINI!

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Prietenas, daca in Rromania majoritatea oamenilor erau atei, iti placea sa isi doreasca cineva "din suflet" sa te "converteasca" la ateism? Stiu raspunsul: nu. Vezi diferenta?
Libertate inseamna sa-i respecti libertatea celuilalt. Ortodocsii/crestinii astia cu suflet mare o respecta? Nu, nici macar nu stiu ce inseamna libertatea religiei, dar o cer. Biserica invata lumea ca ateii sunt satanisti, asa ca unul dereglat mintal (de obicei teistii au probleme din astea) o sa atace un ateu, cel putin, din senin, ca in rest lumea se mai ataca.
Cei care o fac pentru dumnezeu se numesc crestini, ca iti convine sau nu, ei doar fac ce au citit in prea minunata biblie.
Ia uita-te peste raspunsurile de la religie si vezi din ce tabara sunt cei care nu stiu ce e libertatea, care injura, jignesc. Stiu ca si anti teistii se declara atei, dar daca stii sa faci diferenta, ateii sunt mai pasnici/buni decat crestinii crestini, si eu stiu sa fac diferenta intre cei "adevarati" si cei "cu numele".

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Esti intr-o eroare. Faci erori multe.Am vazut destui atei care injurau pe Dumnezeu si batjocoreau credinta a milioane de oameni si pe site-ul asta si pe altele.Citeste inca o data raspunsul de mai sus, ultimul si incearca sa-l intelegi.Biserica NU INVATA pe NIMENI sa creada ca ateii sunt satanisti.E o diferenta intre satanisti si atei. Daca unele ''babe''sau mosi'' sau ''fanatici'' cred asta nu inseamna ca toata crestinatatea crede. Daca sunt cateva sute de crestini ''fanatici'' (Care dupa parerea mea nu se mai numesc crestini) si omoara nu inseamna ca Biserica si crestinismul instiga la omor.E fals.Stiu ca nu vei intelege.Dar asta e.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Mai adaug ceva:Eu nu cred ca toti ateii sunt ignoranti si NICIDECUM satanisti, eu nu cred ca toti ateii sunt rai. Daca niste atei batjocoresc credinta crestina foarte urat asta nu inseamna ca ateismul gata e satanist plin de rai.E gresit asta.Stiu atei pasnici si inteligenti dar stiu si atei batjocoritori si asta e regretabil. Exact asa e si cu crestinii. Exact asa e si cu ''tiganii'' din Italia, daca ei au facut talharii noi suferim pe nedrept de pe urma lor ca gata, se considera ca romanii sunt hoti si talhari.In mod eronat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Stiu ca nu vei intelege.Dar asta e." tu nu intelegi ce zic, plus ca nu faci diferenta intre ateu si anti-teist.
Invata crestinismul ca esti cu dumnezeu sau impotriva lui si ca nu exista cale de mijloc?

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ateii n-au cum sa injure de dumnezeu pentru ca nu exista dumnezeu. Crestin --> http://i.imgur.com/8iC7EMA.png

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Asta e deja ignoranta iar.Nu ma apuc acum sa-ti dau si injuraturile ateilor spre crestini care au fost atat pe site-ul asta cat si pe alte site-uri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Tipic crestinilor. Raspunde ca sa pot sa inchei discutia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

App, stii ce inseamna ignoranta? rolling on the floor) Nu mai folosi cuvinte prin care te autodescrii. happy

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Mai repeta o data intrebarea te rog.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Invata crestinismul ca esti cu dumnezeu sau impotriva lui si ca nu exista cale de mijloc?

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing)) rolling on the floor) vezi ca s-or trezi iar sa invoce sodomizarea laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Mi-ai amintit ceva :)) "Eu personal n-as prefera sa mi se spuna luminat. Ca pe urma cine stie ce conexiuni mai fac ei apelativului meu cu illuminati si ma fugaresc cu tortele ca-n evu’ mediu XD" =))) comment luat de aici --> http://www.descopera.org/de-ce-nu-sunt-ateu/

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru TheMask):

rolling on the floor)
Ce imi place cand lumea se autodescrie, imi usureaza munca. thumbs up

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru TheMask):

rolling on the floor Cred ca te doare rau. Imi pare bine laughing

Si la al 2-lea raspuns: tu te-ai bagat in seama, daca te plictiseam, nu citeai ce am scris rolling on the floor)
:'(

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru TheMask):

rolling on the floor) Tu ma distrezi macsim \m/

| Calininio a răspuns:

Idem Cioran ( userul )

| victor333 a răspuns:

Raspunsul pentru toti cei care nu cred in Dumnezeu este aici uitati va dupa minutul 6 o sa vedeti ca va inselati amarnic--http://www.youtube.com/watch?v=S7-MuqpPOSM