| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pentru cine a pus Dumnezeu in gradina pomul cunoasterii binelui si raului? Presupun ca nu pentru el, ca doar el era atotstiutor.

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Sara si Dan sunt frati. Tatal lor a plecat de acasa si le-a zis sa nu manance nicio prajitura din dulap.
Copiii s-au jucat prin casa, au facut ce au facut si le-a fost pofta de ceva dulce.Ca multi copii au vrut sa stie de ce nu pot manca macar o prajitura.Pana la urma nu au mai rezistat si a luat fiecare cate una.
Cand tatal s-a intors acasa, a vazut ca nu l-au ascultat.S-a suparat.
Ce ar face un tata normal in cazul acesta?
Ai ghicit! Ii da afara din casa.
Inlocuieste tatal, cu Dumnezeu, pe copii cu Adam si Eva si prajitura cu marul.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru RKBlue):

Nu știm că a fost un măr, ai chiar mă îndoiesc că un fruct atât de comun în ROmânia sa fii fost fructul din pomul cunoașterii Binelui și raului, acel fruct NU mai există.

| RKBlue a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Ok.
Your point?
Ce conteaza ce fruct era? Poate era un mar cu mere de aur...
Poate era un fruct care nu mai exista.Nu cred ca conteaza pana la urma...

65 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inca din copilarie iti dai seama daca copilul tau e prost s-au nu la fel si treaba cu Adam si Eva si pomul cunosterii binelui si raului.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dupa ce citesti Biblia iti dai seama de un singur lucru si anume ca viata e de rahat. Faza e ca cu fiecare generatie care vine devenim tot mai redusi mai limitati in gandire adica suntem PROSTI cu totii.

Salut dany1988 eu sunt Boby vin din anul 2095 d.Hr. Romania e plina de africani, poponari, tigani, orfani, vedete si copii de bani gata. Puscariile sunt pline de prosti care sunt rupti in c+u+r. Guvernul e condus si dirijat de ocultele mondiale masoni si iluminati. Copii se pisa pe batrani pentru ca ei sunt tineri ei sunt viitorul noi doar niste fosile expirate care gandesc demodat.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zi si mie de ce razi ca sa rad si eu?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Asculta la mine ce iti spun Biblia nu minte pentru ca numai cand te uiti la copii si tara in sine iti dai seama cum o sa fie viitorul "Dumnezeu e cel ce schimba vremuriile oamenii si locuriile".

Cand o sa fii batran o sa ii vezi pe astia mici cum o sa te umileasca zicand "date ba de aici fosila ce esti trece marele boss si smecher" ceeeee? comentezi batrane vezi ca eu sunt mai tanar decat tine "daca iti dau una". Cand faci un copil practic construiesti o generatie noua mai buna s-au mai rea.

| RKBlue a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

De ce ar trebui sa ii respecti pe batrani cand nici ei nu te respecta?
Nu stiu in ce zona traiesti insa nu am vazut niun batran care sa pateasca asta, decat daca a fost si el nesuferit.

Dar din ce ai scris am inteles ca esti un batran plin de frustrari, rasist, homofob care uraste pe orice care face ceva diferit.

Imi pare rau ca traiesti intr-o lume a conspiratilor.
Poate daca lasi stirile de cancan si site-urile dubioase iti poti reveni.
O sa ma rog pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Orice om normal e de acord ca nu trebuie sa respecti pe nimeni decat daca castiga respectul. Daca nu esti politicos.
Parintii nu ti alegi.
Indiferent ce ar incerca sa insinueze unii, sunt destui parinti groaznici care nu merita respect.Atat barbati cat si femei.
Suntem oameni, nu sclavi.Nu datoram nimic nimanui doar prin faptul ca ne-am nascut.
Pana si un copil de 4 ani isi da seama daca parintii lui sunt buni sau rai.Indiferent ce ar zice unii "experti" de aici.
Imi pare rau ca tatal tau face parte din categoria mai rea...

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru RKBlue):

De de? Pentru că el este Creștin, și pentru că în Biblie( Textul sacru al creștinismului și iudaismului) scrie:
Marcu 24 31Iar a doua este următoarea: ‘Să* iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’ Nu este altă poruncă mai mare decât acestea.",iar pentru că El este creștin, urmează aceasta învățătura, oricine NU o urmează nu este creștin, și oricine o urmează doar pe aceasta NU este creștin.

Și am mai identificat un verset care nu te va ajuta cu nimic, pe Tine.
Marcu 24
24Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciţi voi din pricină că nu pricepeţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?".

Salut.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Eu am scris "De ce nu?" Sau aia am vrut sa scriu.

| RKBlue a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Esti pe langa total.
Am intrebat ce conteaza cum ii spui fructului.
Nu am nevoie de o predica de la un crestin care incearca sa ma faca sa ma simt prost, doar ca sa ader la secta lui de supt bani din portofelele oamenilor si influentat politica.

| JicaContra a răspuns:

FOARTE buna intrebarea
raspunsul este ca vroia sa ii dea afara ca sa isi traiasca viata si asta a fost o scuza buna

asta e singurul motiv pe care pot sa il vad, nu prea vad alta explicatie

| mastadont a răspuns:

Pentru oameni probabil, ca să-i pună la încercare.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bineînțeles că știa, și mai știa și faptul că omenirea, pentru a evolua și a nu rămâne niște ființe care stau toată ziua prin grădina raiului și admiră peisajul, are nevoie de cunoaștere. A știut și că această cunoaștere ne va îndepărta de el, însă a știut și că prin cunoaștere putem totodată să ne apropiem mai mult de el. Dumnezeu nu a vrut niște sclavi ci niște ființe independente care să aibă posibilitatea de a merge pe propriul drum, să poată să aleagă să trăiască cum vor și nu cum le ordonă el.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vă iau nemurirea însă vă dau libertatea, vă alung din grădina raiului însă vă dau cunoașterea. Dar tu de ce crezi că a plantat acel pom?

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă încerca să ne omoare pe toți eram morți de mult. Cum a făcut lumea crezi că nu ar fi putut să pocnească din degete și gata?

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar care e logica ta? Văd că ești bun să-i întrebi și să-i critici pe alții când își expun punctul de vedere dar dai din umeri când e rândul tău. Te ascult, tu ce ai răspunde la întrebările tale?

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu ce scop? Tie de ce îți e frică să-ți expui logica? Ești o persoană religioasă sau nu? Eu sincer nu cred că a existat un pom în adevăratul sens al cuvântului însă am răspuns strict la întrebare vorbind ipotetic.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu sunt chiar ateu însă ceea ce cred nu se încadrează în nici o religie pe care o cunosc. Mi-am format propria credință care se aseamănă cu unele însă nu am văzut-o nicăieri în forma aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acesta e un răspuns pe care i l-am dat și lui meme10memu:
Bineînțeles că cred într-un Dumnezeu, într-un creator însă am preferat să-mi creez propriul mod de a crede bazat pe căutările mele, bazat pe ce am descoperit cercetându-mă pe mine însumi prin meditație. Când te lepezi de tot ce ești, când renunți la prejudecăți, la frici, la ego, la durere, la plăcere, când ai deplină încredere în Dumnezeu că el îți va arăta cine ești atunci vei afla. Vei afla că Dumnezeu nu e acea ființă pe care o căutăm prin intermediari, nu e o divinitate imposibil de atins ci e chiar în noi pentru că noi suntem o parte a marii conștiințe, suntem o parte a lui Dumnezeu. Când renunți la dualitate, când renunți la a mai face diferență între bun și rău, între mare și mic, atunci o să vezi că totul este de fapt o uriașă conștiință care este interconectată și noi suntem doar niște cute pe fața acesteia.
Cuvântul religie vine din latină, religara, care înseamnă a relega, a reconecta omul cu divinitatea. Yoga înseamnă același lucru, a reuni, a transcende naturi umane pentru a privi în abis, pentru a-l privi pe Dumnezeu. Islam înseamnă a fi umil, a-ți abandona natura umană. Cum spuneam în alt răspuns, toate aceste religii sunt ca niște degete îndreptate către un adevăr primordial care a fost cunoscut în trecut însă a fost ascuns de-a lungul timpului. Este un adevăr care nu poate fi perceput cu mintea însă poți intra într-o anumită stare prin meditație, o stare în care nu mai ești nimic și ești totul, o stare în care ești golul primordial umplut cu marea conștiință. Am intrat în această stare și timpul nu a avut nici un sens atunci, nu știu cât am rămas așa, o secundă, un minut, o oră... Dar când am revenit am rămas doar cu un parfum divin și cu o înțelegere mult mai profundă a lucrurilor, iar aceste adevăruri mi-au rămas imprimate pe conștiință pentru totdeauna.
Bineînțeles că aș putea scrie cărți pe tema asta, și am mai scris multe și pe acest site. E mult de scris într-un răspuns, dacă te uiți la istoricul răspunsurilor mele o să poți să-ți faci o părere.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și ce înseamnă asta, pentru Tine?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai pentru că știa. Planul a fost făcut incă dinainte. Un plan prin care noile ființe conștiente făcute de El sa poată alege singure între bine și rău. Să conștietizeze singure ce este bine pentru ele si mai ales de ce.

De asta și treaba cu credința.
Sigur că ar putea să ne forțeze să-I fim supuși, dar El nu are nevoie de sclavi/servitori tocmai pentru că este atotputernic, atotstiutor. Credem pentru noi, nu pentru El, Dumnezeu vrea să ne dea ceea ce are, atât.
Vrea să credem, să cercetăm și să ajungem la o concluzie SINGURI: Este El drept și demn de urmat; sunt poruncile Lui corecte; este El bunătatea și pacea; Este Cuvântul Lui Dumnezeu(Biblia) într-adevar Cuvântul Unui Dumnezeu Adevărat? Sau NU?
Iar datorită concluziei la care ai ajuns - după cercetări ale istoriei, chimiei, biologiei, astronomiei(app. ce scrie in Ios. 10:13 este corect d.p.d.v. istoric-astronomic) IN RAPORT cu studiul făcut al Bibliei - vei fi răsplătit[cu judecată sau neprihănire(când Dumnezeu te declară drept)].

O variantă mai pe scurt?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Omule.Stia ca o sa calce stramb, ce rost mai avea?" Ti-am spus, făcea parte din plan. Ai să vezi că mai târziu copiii lor aduceau jertfe, ei s-au pocăit(reformat mai bine spus că "metanoia" înseamnă schimbarea minții nu căință) așadar prin asta înțelegem că ei au ajuns în Împărăția Lui Dumnezeu deci nimic nu s-a pierdut.

"Asta e amuzant.Pai nu ''ne'' forteaza sa ii fim supusi? daca nu o face ne baga in iad."
De fapt ne judecă și în funcție de ce am făcut suntem pedepsiți. Fiind ființă rațională evident că ai o explicație pentru ceea ce ai făcut: de ce ai lovit, de ce ai înjurat, de ce nu ai ales să te pocăiești ș.a.; vei da explicații și vei vedea că începutul ce a dus la lovire, înjurare, etc. este exact opusul a ceea ce te-a învățat Isus să faci dar ai ignorat, atât Cuvântul cât și pe cei ce ar fi vrut să ți-L explice, din proprie rațiune. Isus Hristos a murit și înviat tocmai pentru ca oamenii să poată alege singuri(din nou) de cine să asculte, pagubă că tot la rău se duc.

"Biblia e scrisa de cineva care au fost si misogini."
Misogin=(Persoană) care manifestă ură față de femei. În Biblie toți bărbații ce-L iubesc pe Dumnezeu și-au iubit nevestele și iubeau toți neprihăniții(indiferent de gen)(neprihănit=drept, om fără vină).
Deci nu înțeleg la ce te referi, mai ales că Autorul Bibbliei este Duhul Sfânt iar reporterii sunt știuți(cum era Moise, Iov, Ioan, Pavel ș.a. misogin?).

Apropo, ai grijă că Isus a spus că ORICE păcat se va ierta, însă hula împotriva Duhului Sfânt nu se va ierta niciodată, iar hula împotriva Duhului Sfânt reprezintă ceva rău atribuit Lui(cum spuneau fariseii și cărturarii despre Isus că făcea minuni cu ajutorul satanei de exemplu). Dacă erai cât pe aci să spui că Duhul Sfânt este misogin... ai grijă, eu nu-ți pot face nimic, însă tu de murit mori, și de ajuns în fața Lui tot ajungi, ateu sau nu.

De ce să crezi în Biblie și nu în alte cărți? Pentru că Biblia este o carte profetică(printre altele) și ce a profețit s-a întâmplat[învățând istorie îți dai și singur seama(vezi cum atacă la rațiune să înveți și să înțelegi singur?)].

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce plan? Planul de a face omul să înțeleagă, să raționalizeze de cine și de ce să asculte.

Dacă prin rațiunea ta alegi să nu-ți pese de Dumnezeu și de ce are El să-ți zică(citind și înțelegând Biblia, Cuvântul Său) asta va duce la atitudini a caracterului independente de poruncile Sale(știi tu, Decalogul și poruncile Domnului Isus din Evanghelii), iar pentru acestea vei fi judecat.

"Ca nu il periem?" Nu înțeleg.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred că l-a făcut pentru a scăpa de el.

Dumnezeu și-a început "Planul de a face omul(noua Sa creație conștientă, asemenea Lui de data aceasta) să înțeleagă, să raționalizeze de cine și de ce să asculte".

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar l-a creat așa cum trebuie, însă pentru că au ascultat de satana, îngerul răzvrătit împotriva lui Dumnezeu, și nu de Dumnezeu... au căzut în păcat adică într-o stare independentă de Dumnezeu, și, cum din Dumnezeu izvorăște viața, au murit, dar vor fi înviați pentru că s-au pocăit[și-au dat seama de greșeală, de ce să asculte de El(pocăință=metanoia(în original, în greacă=schimbarea minții, realizare a ceva raționalizând)].

Da, după înviere vom putea da mâna cu Dumnezeu pentru că nu vom mai fi făcuți din materia asta(materia din care suntem a căzut o dată cu omul pentru că omul a fost pus stăpân peste ea) ci vom avea trupuri de slavă.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mă bucur că ai înțeles.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce logică...

| Helper07 a răspuns:

A fost un test: Mancati - muriti, nu mancati - traiti. Cred ca a fost cel mai usor test pe care l-ar putea da Dumnezu si tot l-am picat, a cui e vina?

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul cat traieste-invata dar oare cand greseste-invata?

| Helper07 a răspuns (pentru Helper07):

Unde ar mai fi fost libertatea? Diavolul ar fi putut spune: "Lor nu le-ai dat posibilitatea sa aleaga daca vor sa Te asculte sau nu." Dumnezeu a acordat aceasta libertate tututor fiindca daca n-ar fi facut-o n-ar fi fost iubire sincera, deliberata/prin propria vointa. Adica Dumnezeu n-a creat fiinte cu scopul de al iubi, El a creat fiinte cu scopul de a fi feticite alegand sa-L iubeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Helper07):

Nu a fost un test, Dumnezeu a pus acel pom acolo și Ia spus sa nu mănânce, însă diavolul a ispitito pe Eva și Eva pe Adam, nu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pana cand trebuie sa dau un test, sti tot, iar cand il dai nu mai sti nimic? Nu, testul arata ce erai inca dinainte de al da. In Adam si Eva a intrat pacatul dinainte de "test" doar ca asta nu se putea arata daca nu era nicio regula care putea fi incalcata. Omul pacatos nu poate fi in legatura cu Dumnezeu, pacatul il desparte pe om de Sfintenia Sa. Tot din cauza pacatului Dumnezeu spune ca nu poate omul pacatos sa-L vada in toata slava si sa traiasca. Dumnezeu nu putea forta vointa lor, El le-a dat libertatea de a decide ce vor. N au vrut sa-L asculte iar ceea ce a urmat e o consecinta, nu o pedeapsa.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Starea naturii umane a lui Hristos a fost aceeasi cu natura umana a lui Adam, diferenta a fost ca Adam a ales raul iar Isus nu. Dumnezeu nu te constrange sa faci binele, daca nu vrei sa l faci, nu l faci, toate fiintele create au privilegiul asta. Iar voi il invinuiti ca nu va da libertate. Dumnezeu iti arata Calea, dar tu alegi daca vei merge pe ea.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns:

Dumnezeu a vrut să vadă dacă al vor asculta pe tatăl lor, deci. A fost pus pentru Adam șii Eva.
Nu, nu pentru El, deoarece El cunoaște binele și Răul.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce Nu? Și oricum nu avem de ales, e că la mafia italiană când a-ți cere "il pizzo" ori al dai ori esti mort.
Pur și simplu n-avea ce face. a creat un pământ cu doi oameni pe el și a vrut să vadă unde vor ajunge ei, ce vor fii capabili să facă și câți vor fii capabili să intre în împărăția cerurilor.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Pentru Adam și Eva. El, deși știa că era mai bine pentru ei să nu mănânce din acel pom, a vrut să le dea și opțiunea de a face rău pentru ca să nu fie niște roboței forțați

Răspuns utilizator avertizat