| OctavianDanielMaria a întrebat:

Se pare ca Dumnezeu l-a facut pe Adam ca sa ii munceasca, nu? Se pare ca avea nevoie de slugi, dar culmea e ca era atotputernic. Daca ii taia pomul cunoasterii binelui si raului?

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate, avea alte planuri pentru el, de care nu ne dam noi seama.

| marinaru777 a răspuns:

Oamenii sunt facuti din iubire, totusi omul are liberul albitru

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce nu?

| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Spune-le părinților asta el zice că se reprezintă ca tată. În biblie scrie să nu se lepede nuiaua.
Tatăl trebuie să fie dur ca să întărească caracterul, dacă pedeapsa era nuiaua pe vreme aceea(scrie doar să nu o lepede) este un motiv pentru care orice persoană trebuie să dea socotelă Părintelui din cer. Și în plus în trecut parinții erau mai duri și socoteala foarte grea față de ce e acum, acum dacă un părinte aplică joarda poate ajunge la protecția copilului(trebuie să-l compari pe Dumnezeu cu tații oamenilor din trecut)

| SasaSasa2000 a răspuns:

"Se pare ca Dumnezeu l-a facut pe Adam ca sa ii munceasca, nu?"
Să îi muncească pe cine?
Cerca vroiai sa spui "îl"
Deci. Adam și Eva au fost făcuți să populeze pământul.
Dumnezeu le-a dat oamenilor modelul perfect, cum tresa fie că să poate sa intre in împărăția cerurilor, deci. cu alte cuvinte... Dumnezeu a creat oamenii că să vadă câți se vor supune acelui model și câți vor moșteni împărăția cerurilor.
Nu am înțeles bine adoua întrebare.
"Daca ii taia pomul cunoasterii binelui si raului?" Dacă al tăia înainte că să poată mănânce cineva din el
Femeia nu mai avea "Durerile nașteri", toate animalele ar fi erbivore și... Nu mai știu.
Dar sigur ar fi găsit o alta metoda prin care sa ai ispitească, NB.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns:

Better watch this: https://youtu.be/xeyUTB5ukZw this is the answer for a few questions u asked.