| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru crestini,mi-am procurat o carte ortodoxa duhovniceasca numita:PSIHOTERAPIA ORTODOXA, autorul este Hierotheos Vlachos din Grecia. Vreau sa va spun ca citind cuprinsul(abia azi am luat cartea si o sa incep sa o citesc)are extrem de multe lucruri folositoare, de exemplu va dau cateva capitole din ea:
1.Psihoterapeutul ortodox
2. Ce este terapia sufletului?
3.Metodologia psihoterapiei ortodoxe-procedee de vindecare a sufletului
4.Ce este sufletul?
5.In cautarea unui psihoterapeut
6. Mintea, inima, gandurile
7.Cauzele gandurilor rele si vindecarea lor
8.Linistirea
9.Metode de linistire sufleteasca si rugaciuni folositoare
10. Terapii ortodoxe etc.
Si multe altele.
In mare autorul grec a studiat si Facultatea de Teologie si a facut si multe studii in psihologie(asa cred ca o sa fac si eu) si este un extraordinar psihoterapeut ortodox.Un bun psiholog si un bun duhovnic totodata. Ajuta foarte mult cartile lui pentru cei ce sufera de depresie,atac de panica,frica,teama,fobii,emotivitate si alte tulburari sufletesti, mintale etc.
Eu insa vreau sa studiez teologia +psihologia amanuntit in viitor.
V-am recomandat cartea fiindca toti mi-au zis ca e foarte folositoare si foarte buna inclusiv un profesor universitar de teologie.
Cartea o gasiti la librariile ortodoxe, magazinele bisericesti si in alte biblioteci la domeniul religie.Nu e o suma mare, nici mica, in jur de 20 lei.

Intrebarile mele sunt:O sa cititi cartea? Ce alte carti asemanatoare de psihoterapie ortodoxa stiti si recomandati?

Uitati aici un link,dar intentia mea nu este sa fac reclama, Doamne fereste ci sa va ajut sa vedeti cum arata cartea:http://www.librariasophia.ro/......-1114.html

28 răspunsuri:
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Eu n-am sa pricep niciodata de ce nu ai voie sa fii cum alegi tu sa fii fara sa inceapa unii sa te judece,sa te arate cu degetul,sa se creada superiori si sa palavrageasca intruna despre conceptiile lor fixe, despre ce cred ei ca au descoperit, bla bla bla. Lasa-l frateeeee sa citeasca ce vrea ce te doare pe tine ce face un crestin, protestant, etc odata ce tu nu faci parte din ei? Bravo voua ca ati scapat de "jugurile sclaviei crestine" sau cum o numiti voi..acu ce vreti sa va urmeze toata lumea? Omul poate sa citeasca carti despre pisici albastre care fumeaza iarba.ce iti pasa tie, cu ce te afecteaza, de ce comentezi aiurea?
Mda..cam asta pentru comentariile inutile menite sa para "inteligente" dar de fapt nu-si au rostul. Dati-va "inteligenti" printre ai vostrii, printre cei care impart aceleasi idei cu voi si respectati opinia celorlalti ..nu va cere nimeni sa acceptati opinia nimanui..ci doar sa respectati liberul arbitru.
Cat despre carte, pare interesanta. Adica..nu am auzit pana acum de psihoterapia ortodoxa si nu vad cu ce s-ar diferentia de psihoterapia obisnuita. Ce importanta are daca psihoterapeutul este crestin, protestant, ateu, etc?

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Se pare ca sunteti ''indobitociti'' ateist si probabil ca cititi carti ale lui Richard Dawkins.
Sau probabil vreti sa aveti un mod de viata care va place voua, in club, cu tigara, bautura si tot felul.Alcool la maxim, femei si sex.La asta le e gandul la majoritatea.happy
Dar cati dintre noi am citit cu adevarat sau am facut un studiu despre invatatura crestina?
Doar cei ce au studiat crestinismul ortodox sau catolic are dreptul sa comenteze.Restul,poftiti la alcool, sex si femei.happy Destrabalati-va si dati din cap pe ritm de househappyCu ce drept sau in ce calitate spui de prostie si indobitocire? NU cumva e autodescriere?
Parerea mea e ca va dati degeaba cu parerea.Si in mod eronat.
Nu aveti pic de studii, doar aveti clanta cam mare.
In fine.Dar spre cultura voastra generala autorul acestei carti este si psiholog.In fine..prea multe informatii pentru voi si butoanele de la tastatura imi zic sa ma opresc, sa nu ma obosesc degeaba sa explic celor ce sunt afoni in studii teologice, psihologice sau filosofice.SI inca cevatonguesihologia si cu teologia merg uneori sau foarte des, mana in mana.Sunt facultati, invataturi diferite dar au ceva in comun, ceva mai multhappy

| AvalohAlyn explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Se pare ca sunteti ''indobitociti'' ateist si probabil ca cititi carti ale lui Richard Dawkins.
Sau probabil vreti sa aveti un mod de viata care va place voua, in club, cu tigara, bautura si tot felul.Alcool la maxim, femei si sex.La asta le e gandul la majoritatea.happy
Dar cati dintre noi am citit cu adevarat sau am facut un studiu despre invatatura crestina?
Doar cei ce au studiat crestinismul ortodox sau catolic are dreptul sa comenteze.Restul,poftiti la alcool, sex si femei.happy Destrabalati-va si dati din cap pe ritm de househappyCu ce drept sau in ce calitate spui de prostie si indobitocire? NU cumva e autodescriere?
Parerea mea e ca va dati degeaba cu parerea.Si in mod eronat.
Nu aveti pic de studii, doar aveti clanta cam mare.
In fine.Dar spre cultura voastra generala autorul acestei carti este si psiholog.In fine..prea multe informatii pentru voi si butoanele de la tastatura imi zic sa ma opresc, sa nu ma obosesc degeaba sa explic celor ce sunt afoni in studii teologice, psihologice sau filosofice.SI inca cevatonguesihologia si cu teologia merg uneori sau foarte des, mana in mana.Sunt facultati, invataturi diferite dar au ceva in comun, ceva mai multhappy

Nu va pasa, voua va pasa de femei, bautura si alcoolhappy Si petreceri la maxim! LA MAAAAXIIIM AM ZISlaughing

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Scuza asta cu banii nu mai tine demult. Sustine-ti ideea in fata celor mai mari nu aici judecandu-i pe cei care nu gandesc precum o faci tu. Suntem liberi sa fim diferiti.ce e asa greu de priceput? Nu e celalalt mai cretin decat tine pentru ca el A ALES sa gandeasca diferit de tine. De ce nu va revoltati acolo intre voi si astfel sa-i lasati pe ceilalti sa isi traiasca viata asa cum vor fara sa va bagati voi in seama cu comentarii tampite. Crestini "legati la ochi", la nas la ureche la ce mai vreti voi au ales sa cread in ceva ce voi nu aveti capacitatea sa intelegeti. Vedeti-va de "obiectivitatea" si "inteligenta" voastra superioara si nu mai folositi cuvinte prea mari pentru capacitatea voastra de intelegere. Nici nu te obosi sa imi raspunzi..nu vreau sa vad.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ei in afara de o clanta mare cat casa nu au nimic altceva decat minti incuiate, incapabile sa accepte parerea celorlalti sa le-o respecte. Si ce poti face cu inteligentii astia care doar prin injuraturi si mistouri isi pot exprima opinia, altceva decat sa ii ignori?

Răspuns utilizator avertizat
| Westfalia a răspuns:

Bă frate ce mai scornesc ăstia sa indobitoceasca oamenii!
Nu-i indeajuns ca am ajuns sa educam copii sa se tarasca in genunchi si-n coate pe la biserici si popi, ca-i punem sa pupe mortaciuni si statui, acum ii mai inprostim si cu psihoterapeutul ortodox!
ba, da' nu se mai opresc ăstia niciodata? pana unde va duce indobitocirea? vor sa ne faca din oameni, găini?

| AvalohAlyn explică (pentru Westfalia):

Nu isi avea rostul comentariul tau raucatios.Cartea daca o citesti vei vedea ca este foarte bine documentata si ajuta pe orice om si un psiholog mai bun si mai capabil si mai profesionist ti-ar recomanda-o.happySunt psihologi atei dar si psihologi crestini.

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

Rautacios*

| Westfalia a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Stii de unde-și trage psihologia ca stiinta, esenta? Originile psihologiei sunt total paralele cu dogma iudei-crestina!
De ce se folosesc acesti popi de psihologie, dacă este foarte bine cunoscut faptul că psihologia nu este compatibila cu dogma iudeo-crestină?

| Westfalia a răspuns (pentru AvalohAlyn):

O ramura a psihologiei este persuasiunea! In aceasta ramura chiar că se indentifică popii cu cruci de aur la gat, cu toiage si coroane ca regii bizantini!

| AvalohAlyn explică (pentru Westfalia):

Autorul cartii a studiat si psihologia.Si e psiholog crestin.Ce? Nu ai mai auzit? Uite ca afli acumhappySi cunosc si alt psiholog care e crestin.Sincer.Si un student de psihologie crestin practicant.Psihologia si Teologia sociala, psihoterapeutica se inrudesc.

| Westfalia a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu mi-ai raspuns ce este persuasiunea?

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Westfalia):

La inceputul intrebarii scrie clar "pentru crestini". Tu ce cauti aici?

| Westfalia a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Da' ce? E site-ul lui mă-ta?

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Westfalia):

Hai sictir! Nici nu merita sa-mi bat capul cu tine..respiri aerul degeaba, baa!

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn explică (pentru Westfalia):

Stiu foarte bine ce este persuasiunea.Dar te invit sa citesti despre Propovaduirea Evangheliei.Chiar Mantuitorul Iisus Hristos a spus sa propovaduim Evanghelia adica Cuvantul lui Dumnezeu.Asta e rolul preotilor si al credinciosilor si al oamenilor. Unul din roluri.Ca mai sunt si altele.Problema este ca nu intelegeti voi ateii de propovaduire ci o confundati cu propaganda si persuasiune. Apropo, daca un preot, doi, 1000 au facut abuzuri, sunt afaceristi si mai stiu eu ce au mai facut, sunt multe cazuri e adevarat, asta nu inseamna ca Dumnezeu, Hristos nu exista.Noi credem in Iisus Hristos nu in preoti.Preotii sunt doar niste intermediari, slujitori care ne fac sa intelegem mai bine Cuvantul lui Dumnezeu.Ca sunt unii afaceristi si altfel asta e alta treaba.In orice padure exista si uscaciuni.Fiecare om are si defecte.Si la medici si peste tot exista mita, afacerism etc.

| Westfalia a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In aceea propovaduire a evangheliior, de ce nu se predica adevarul din toata biblia?
Au ales ceea ce au vrut ei ca sa prosteasca turma?
De ce nu predica de,, marele''David care a fost ajutat de IAHWE sa ucida 200 de oameni apoi sa le ia pielița de pe capul penisurilor, ca sa-si ea muiere?
De ce nu indica acesti popi imbracati ca regii bizantini, din toata biblia?
Faza cu pielițele penisurilor sa fie acea,, psihoterapie ortodoxa''?

Răspuns utilizator avertizat
| LegionarulRoman a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Ai grija cum treci strada, caci s-ar putea sa ai soarta lui Teo Peter!

Răspuns utilizator avertizat
| LegionarulRoman a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Sa traiasca, dar din pacate sustin anarhia si distrugerea statului.Numai unele melodii exprima cu adevarat un mesaj constructiv, restul fiind o caterinca grosolana.