| Ecea a întrebat:

Pentru fanatici:
Ordinul divin
Egiptenii credeau ca moartea este doar o cale spre Viata de Apoi, si ca daca nu s-ar fi nascut pe pamant, vietile lor ar fi continuat in paradis.
Universul egiptean a fost controlat de zeita Ma´at care a stapanit intreaga lume.Chiar chiar si Ra, cel mai puternic fiu de zeu, s-a supus legilor lui Ma´at.

Ei au numit sufletul - "Ba", pentru esenta fiecarei persoane. Dupa moarte "Ba" infrunta judecata de apoi.Inima era plasata pe unul dintre bratele unui cantar de judecata concurand impotriva unei pene a adevarului.
Daca ai pacatuit, inima ta grea ar inclina balanta si devoratorul te-ar anihila.
Daca ai fost intotdeauna cinstit, inima ta ar fi usurata, sufletul tau ar zbura catre paradis pentru a reintra in trup.

Toate astea se intamplau prin anii 1200 i. e. n.
Mi se pare mie sau Biblia este doar o copie proasta?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ti se pare.Ea este Cuvantul lui Dumnezeu.

| Ecea explică (pentru EmaS):

In cazul egiptenilor nu era cuvantul domnului, ei aveau zeul lor.
Asta era si ideea, nu cumva biblia este o copie? au copiat ideile egiptenilor.
Iisus nu exista pe atunci si nici dumnezeu nu prea.

| Angel0 a răspuns:

S-a terminat sezonul la capsuni si te cultivi cu egiptologie? Bafta.

| Ecea explică (pentru Angel0):

De mult timp ma cultiv cu multe in domeniul stiintei,religiei, culturii, etc.
Nu am inteles care e legatura cu capsunile...

| KlaraWeiss a răspuns:

Ti se pare.

| KlaraWeiss a răspuns:

Cartile Vechiului Testament (Biblia e compusa din Vechiul si Noul Testament) au fost scrise incepand cu anul 1500 ien. EXTRAS :"Un pas deosebit de important în istoria obţinerii "Sfintelor Scripturi" ale Vechiului Testament, l-a constituit faptul scrierii propriu-zise a manuscriselor originale. Cele 39 de cărţi ale Vechiului Testament au fost scrise toate de-a lungul unei perioade de circa o mie de ani (c. 1500 – 400 î.Hr.).
Pentru scrierea Cuvântului Sfânt, Dumnezeu a folosit în jur de douăzeci şi cinci – treizeci de scriitori de o varietate uimitoare. Unii au fost prooroci, alţii preoţi, alţii legiuitori, alţii împăraţi, iar alţii oameni simpli şi fără multă cultură. Prin toţi aceşti oameni, Duhul Sfânt, în mod uimitor, a produs "Sfintele Scripturi" ale Vechiului Testament, perfect armonizat, fără niciun greş, în ciuda varietăţii scriitorilor ei şi a lungii perioade în care a fost scris.
În original, textul a fost scris pe suluri confecţionate din papirus, iar mai tarziu pe pergament (piele de animal). Pe aceste suluri textul sacru a fost scris în limba ebraică (cu excepţia câtorva pasaje scurte care au fost scrise în aramaică), cu cerneală, în coloane, cu o scriere consonantică, într-un şir continuu, cu spaţiu foarte mic între cuvinte, propoziţii şi paragrafe. Sulurile ce conţineau textul sacru erau păstrate la Templu (2 Împăraţi 22).
Se pare că prin secolele 2 sau 3 după Domnul Hristos, sulurile au fost înlocuite cu codexurile, care aveau formă de carte şi erau mai uşor de manipulat şi păstrat."

| Ecea explică:

Spania.

| Ecea explică:

Ciudat.
Nu am inteles niciodata de unde a aparut chestia asta cu capsunile.
Eu de cand locuiesc in Spania nu am vazut niciodata o platantie de capsuni si nu am auzit pe nimeni sa munceasca in acest domeniu.
Am vazut struguri,kiwi,portocale,etc dar capsuni nu prea,cel putin in zona mea.
Probabil Larix nu stie ca in Spania exista mai multe regiuni si intre nord si sud sunt diferente de temperatura destul de mari.
Si daca o persoana locuieste in Spania asta inseamna ca obligatoriu trebuie sa fie la munca?
Unii mai studiaza,altii vin in vizita, altii au familia pe aici, etc.
Si pana la urma daca muncesti este o rusine?
Am auzit ca astia la kiwi castiga 70€ pe zi, asta inseamna jumate din venitul lunar unui cetatean din Romania cu un minim pe economie.
Ce mentalitate de ca.cat au unii oameni...