| Pufuletica98 a întrebat:

Persoanele ca Gaia, Inferno si alte oi pierdute fac bradul de craciun daca nu sunt crestini? Daca da de ce sarbatoriti nasterea Domnului nostru Iisus Hristos daca nu aveti credinta? Pentru colaci si cadouri?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu unu nu sarbatoresc nici un craciun,nastere unui semi-zeu, nu stiu ce ateu poate sarbatori asa ceva ori e ATEU ORI E TEIST, da mereu uit de agnoostici care nu stiu ce stiu, nici ce vor, personal nu am brad in casa, nu sarbatoresc nimic, am bagat colinde ca mama e crestina in rest eu personal nimic, iar cadouri nici vorba de asa ceva

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Aha bine! Insfarsit unul care raspunde bine happy

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Am obserbat ca ai ceva cu baieti, ai probleme cu noi masculi?

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Ultimul eu prieten m a tratat ca o carpa deci da sad

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Cati ani ai cat avea el?

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Avea 19 ani.

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Baieti se maturizeaza mai greu, bine asta nu-i o scuza, dar ce anume ti-a facut, tea batut, jignit?

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Eu am 13 ani

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Practic el vroia sa o facem si eu l am refuzat si a zis la toti numai lucruri urate despre mine.

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Tu esti mica ai 13 ani cum sa isi incepi viata sexuala nici generala nu au terminato, sfatul meu lasa baietii ca toti vor sex, si ocupate de scoala ca urmeaza ani grei asta daca vrei sa devi ceva in viata, pe la 18, 19 ani cauti si tu un tip de 24, 25 de ani unul matur, nu spun sa nu ai prieten dar nu sa faci relati de la varsta ta

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

A spus lucruri urate pentru ca s-a ofticat dar nu-i nimic bucurate ca nu te-ai lasat pacalita de el, dupa sex te povestea la toti si te lasa, eu stiu ca fetele se maturiaza mai repede ca noi baietii

| RAY a răspuns (pentru Pufuletica98):

Multumesc pentru fundita

| Pufuletica98 explică (pentru RAY):

Pentru nimic!

68 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Te rog, arata-mi versetul din biblie unde spune ca impodobitul bradului e obicei crestin. Promit ca ma pocaiesc si ma mut in munti.

| Dumnezău a răspuns:

Deci,sa vedem.Crestina,asculta Smiley, e ipocrita aproape la fel de mult ca ateii ce serbeaza craciunul, putin feminista, cu un nickname care sa ii recomande statutul elevat...Hmm.Nope,no sign of inteligence here!

Bradul de craciun e pagan.Livenii (balticii din prezent) puneau brazi in pietele publice si le dadeau foc ca sa alunge spiritele rele, la cateva zile dupa 22 decembrie, cea mai scurta zi din an.Nemtii l-au preluat de la ei si l-au dus in toata Europa apoi.Deci bradul nu e crestin. *flies away*

| Kosuchin a răspuns:

Draga mea, scumpul tau Iisus Hristos nici nu s-a nascut pe 25 Decembrie. Daca ai studia putin vechile religii pre-crestine, ai vedea ca data aceasta este destul de frecventa.Ca sa poata converti cat mai multi oameni, preotii au stabilit in consiliile lor ca data nasterii lui Iisus sa fie 25 decembrie, pentru ca acestia(oamenii) se desprindeau cu greu de traditiile lor.
De fapt toata agitatia din perioada asta, cadourile, petrecerile... nu este decat o copie a saturnaliilor romane :)).
P.S : Bradul de Craciun are radacini pagane
http://www.religioustolerance.org/xmas_tree.htm

Saturnalia fericita ^_^!

| Dandanache a răspuns:

Bradul de Craciun nu are legatura cu nasterea Domnului. Are origini pagane si, la fel ca si Mos Craciun, a ajuns sa simbolizeze un Craciun cosmopolit, globalizant, mediatic.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Impodobitul bradului e o traditie de origine germana (daca tin eu bine minte), eu unu nici macar nu vad legatura dintre nasterea Domnului si impodobitul bradului.

Nu are legatura bradul sau sarbatorirea Craciunului cu ateismul sau crestinismul, eu unu nu vad legatura. Pot sa sarbatoresc Craciunul, chiar daca sunt ateu (nu sunt), pur si simplu sarbatoresc cu familia, cu prietenii, ne bucuram ca suntem impreuna, ne dam cadouri.

Craciunului nu e in functie de religie, din moment ce majoritatea se bucura de venirea lui Mos Craciun, nu a lui Iisus Hristos (asta cam asa e). Intreaba un copil sau chiar si un adult, luat la alegere pe strada de ce se bucura ca vine Craciunul. Majoritatea o sa zica, ca se bucura ca stau cu familia, prietenii, ca vine Mos Craciun, prea putini o sa faca referire si la nasterea lui Iisus.
Stiu ca exista religii care nu sarbatoresc Craciunul, dar cred ca e doar o chestie de timp pana ce Craciunul va fi sarbatorit de toata planeta.

Astept un com.

| danay72 a răspuns:

Dar nici unde in Biblie nu apare termenul Craciun si nici data exacta cand s-a nascut Isus.Un crestin adevarat respecta Biblia. 1Corinteni4:6

| Thunderstruck a răspuns:

Da.

| Pufuletica98 explică (pentru Thunderstruck):

Mda...raspuns mai potrivit nu puteai sa dai. Sper ca maine dimineata sa gasesti pietre sub brad! tongue

| Thunderstruck a răspuns:

Dupa ce-am citit comentariile tale de la intrebarea asta cred ca ai o oarecare problema la mansarda.Inteleg, ai 13 ani, dar nici chiar asa, esti sub limita inferioara.

| relian a răspuns:

Mai intii de toate trebuie sa te intrebi cine este oaia aia pierduta si dupa poti sa treci mai departe.Eu din ce vad pe aici tu esti oaia aia pierduta. Daca intrebi de ce, simplu pentru ca bardul ce tu l-ai adus in discutie nu are nici o legatura cu Isus sau cu crestinii.Bradul asta nu vine de la Dzeu nici de la Isus, nici de la evrei, deci n-are absolut nimic in comun cu aceste personaje, singura chestie in comun fiind ca sint suprapuse, adica au loc cam in aceleasi zile.Deci daca o persoana isi face brad in aceste zile asta nu inseamna ca sarbatoreste pe domnul tau asa cum tu bati cimpii.Si daca tu ai avea credinta si ai stii cu ce se maninca biblia sau brazii impodobiti atunci nu ai mai fi venit sa pui o intrebare ca asta.Ce ai vrut sa arati ca nu prea am inteles? Sau vrei doar sa provoci lumea la discutii? Pai mai bine spune clar uite lume haideti sa dezbatem subiectul X.Si fara atacuri la persoane sau la atei ori la credinciosi si asa mai departe.Naspa man naspa asta e cuvintul.Veniti pe aici doar sa bagati rica doar sa provocati la discutii aiurea si la cearta.Si mai spui ca esti si credincios.Ma lasi cu textele astea.Si hai totusi sa te intreb ceva.Mos craciun asta sa nu imi spui ca e Dzeu ori Isus ca mai dat gata.Ori vreun inger de-al lui Dzeu.Nu mas mira daca intr-o zi o sa va insusiti cine stie ce si pe cine.

| Mădă0611 a răspuns:

Doar crestinii sunt oi, si apoi, 25 decembrie nu are nimic crestinesc, bradul nici atat. E o traditie sa impodobesti bradul, dar nu e obligatoriu.

| M25M a răspuns:

Ce legatura are bradul de craciun, cadourile si colacii cu nasterea lui Isus.

| WhatheWow a răspuns:

Ce legatura are bradul de craciun cu Iisus ala din Biblie; dar cadourile si colacii? Tu ai brad si-l astepti pe Mosul? laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ce te intereseaza? Daca eu sunt ateu si imi cumpar hartie igienica la 50 de bani bucata, ma face mai special? Oare exista hartie igienica pentru atei?

| Pufuletica98 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce treaba treaba are hartia igienica cu crestinismul.Craciunul egal IISUS HRISTOS! Ai vazut vreo data evrei care fac craciunul?! NU! Ei fac hanuka.Asa ca ateii nu ar trebui sa faca nimic.Asa ar fi normal.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pufuletica98):

Defineste cuvantul "normalitate", din punctul tau de vedere.Ca nu inteleg.Is ateu bolnavicios si infectat de ratiune si tristete.

Răspuns utilizator avertizat
| Pufuletica98 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Sunt crestina si feminista in acelasi timp.Eu am 13 ani si am fumat si m-am imbatat si am dansat la cluburi mintind despre varsta mea dar cand este vorba de religia mea nimeni nu e mai rau la gura ca mine.O apar pentru ca asta simt.Nu stiu cine esti si nu te cunosc dar stiu sigur ca tu nu esti normal huluind alte religii cu avatarul tau.

| Pufuletica98 explică (pentru gorlan):

Daca ai sti un pic de istorie ai intelege ca craciunul este o sarbatoare crestina.Cuvantul Christmas din engleza incepe cu Christ adica Hristos si nu ti-ar conveni ca satanist sa afle satan ca sarbatoresti craciunul ca ii jignesti sentimentele laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pufuletica98):

De fapt, avatarul meu reprezinta credinta intr-o zeitate.Tu crezi in ceea ce vezi, fiindca asa si-au imaginat unii ca ar arata Iisus.Dar unii au o astfel de viziune, fiecare are o viziune proprie.Consideri ca stii cum arata Iisus ca sa poti compara avatarul meu cu el?

| Pufuletica98 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Da dragule stiu cum arata Iisus, toti stim si avatarul tau este blasfem.Serios? Capul unui extraterestru pe corpul unui sfant ti se pare credinta?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pufuletica98):

Tot nu ai inteles.Te las, daca zici ca ai 13 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pufuletica98):

"Eu am 13 ani "... se vede.
"fac bradul de craciun daca nu sunt crestini"... bradul nu are nici o legatura cu crestinismul. Are origini pagane care au supravietuit pana in prezent.
"Daca ai sti un pic de istorie ai intelege ca craciunul este o sarbatoare crestina"... Crestinismul este o sarbatoare pagana imbracata in haine crestine. (asta daca stii ce inseamna ce ti-am scris acum)
"o sarbatoare crestina"... Craciunul? laughinglaughinglaughing

Documenteaza-te mai mult inainte sa incepi sa o arzi inteligenta pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Pufuletica98 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Ah adica acum ma faci si proasta? Te crezi mai bun ca mine. Daca nu am fi la 30 000 de km distanta sa vezi ce ti-as face!

| Pufuletica98 explică (pentru anonim_4396):

Razi de mine cumva si nu stiu eu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pufuletica98):

Suferi de misandrie, e clar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Ia-o cum vrei. Eu radeam de afirmatia ta nu de tine. Dar daca iti doresti chiar atat de mult pot sa rad si de tine ---> laughinglaughinglaughing

| Pufuletica98 explică (pentru anonim_4396):

HAHA! Apropo la avatar ti-ai pus poza cu tine cand erai mic?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru Pufuletica98):

Cred ca ai vrut sa imbraci papusi barbie pe jocuri miniclip si ai nimerit la TPU!rolling on the floorTu iti aperi religia spunand ca umbli prin cluburi si ca bei? Crestin infect!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pufuletica98):

De ce nu ai pus intrebarea la categoria Trivia/Amuzante de la bun inceput?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor copii din ziua de azi rolling on the floor rolling on the floor

| Pufuletica98 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu sufar de misandrie altel nu as fi avut un iubit. Urasc doar baietii ce se cred superiori atat dar tu normal ca nu intelegi cum ma simt! Off sunteti toti la fel...

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pufuletica98):

Uite,acum jignesti masculii spunandu-le ca sunt stereotipuri.

| Pufuletica98 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Gata cu tine nu mai am ce discuta esti rau! crying

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Pufuletica98):

Si inca nu am scos cartea cu blesteme.Se recomanda sa se aduca preotul in casa si sa o umezeasca cu apa sfintita, sa nu invie diavolii impietriti.Dar te crut de data asta, ca-i sarbatoare.

| Pufuletica98 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu esti amuzant asa ca inceteaza.

| Silviuloan a răspuns (pentru Pufuletica98):

Parca i-ai vorbi greaca / i-ai spune o pilda...lasa-l ca e greu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Pufuletica98):

Nimeni nu te-a pus sa-i incerci pe toti. Stai linistita, o sa mai cresti si o sa te mai dezgheti la minte.

Răspuns utilizator avertizat
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Daca esti crestina, de ce te consideri independenta (se regaseste in pseudonimul tau)? Si apropo, se scrie independent, nu "indipendent".

| dracu14 a răspuns:

Eu nu sarbatoresc nimic, nu am brad in casa, nu fac cadouri si am cerut sa nu imi mai faca cadouri, pentru mine craciunul e ca orice alta zi
PS:schimbati nickul, depinzi de un zeu

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

-Spui de Gaia, Inferno si nu
mai stiu care ca nu-s decat
niste oi pierdute. Faci astfel
de afirmatii jignitoare insa
tu tie lungul nasului nu ti-l
mai vezi?!raised eyebrows
-Spui ca esti crestina si...
incerci sa ne dai de inteles
cum ca ai fi credincioasa,
ce sa-ti povestesc.
-Iar dupa ne dai bomba ce-a
mare, gen "n-am decat 13
anisori insa deja imi permit sa frecventez cluburile noaptea,
sa fumez (droghez) si sa beau alcool...sa mint despre varsta
mea si oo da era sa uit sa mai mentionez si faptul ca am mai
avut si un gagic de 19 ani" (un
pedofil la sigur daca a putut
sta cu o gnoama fluturatica
de doar 13 anisori), no comment!
-Or fi aia niste oi pierdute insa
tu in viata nu vei fi nimic mai
mult decat o capra, o carpa de
unica folosinta ca sa nu spun
altfel!
-In rest o zi buna sa ai si numai bine!happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

De ce vorbesti prostii? [-x E sfanta, pentru ca se teme de dumnezeu, imagineaza-ti ce carpa ar fi daca nu s-ar teme.
Cred ca astia care vad ateii cum ii vad, sunt de fapt ca ea, stiu cum ar fi ei fara dumnezeu --> carpe (cuvant folosit de ea in alt context) si cred ca si altii ar fi/sunt asa.
Ti-ar fi mila, daca ar merita-o...

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

Mila hm...nu nu mi-ar putea fi mila de astfel de specimene.
Mila mi-ar putea fi de oamenii cumsecade, civilizati si cu un caracter care este de admirat, ce intampina greutati crude din partea vietii.
Eu una am criticat-o pe fata aceea din cauza faptului ca dupa ce ca are niste moravuri usoare (mai ales pentru varsta ei) mai are si tupeul de a spune ca este credincioasa si ai insulta pe altii care nu sunt, ce sa mai ipocrizie d-aia infecta stii?
Dar si tu Mădă te-am vazut in mai multe postari (mai vechi) de ale tale...ca prea pui accent pe convingerile fiecaruia (si aici fac referire la credinta fiecaruia, alegerile noastre care-s strict personale), de parca asta ar fi singurul lucru care intr-adevar ar conta la o persoana, dar nu este.Nu conteaza ca esti ateist ori teist sau in fine ca-s o gramada de secte...conteaza strict personalitatea si caracterul unei persoane deoarece numai prin modul nostru de a fi (de a reactiona, de a gandi, de a vorbi, de a da de inteles etc.) ne putem caracteriza ca si fiinte, gen "ce fel de om esti tu? pai simplu, lasa-ma sa-ti descopar personalitatea si am sa-ti spun de indata ce am facut-o".
Nu mai fa aceasta greseala de ai caracteriza pe altii doar dupa cinvingerile acestora ca fiintele umane sunt cu mult mai complexe de atat.Ai putea sta o viata intreaga incercand sa te cunosti pe tine insuti daramite pe altu...intelegi unde bat eu? Normal ca vei intelege ce am vrut sa-ti comunic, ca am mai vorbit si inainte cu tine si nu pari genul persoanei grele de cap.
Numai bine si Sarbatori fericite.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu, nu, nu. Nu e greseala, e lectie. Daca lumea nu invata, invat-o. Tot tie ti-am zis ca pentru unii ateu = drogat, criminal, hot, s.a.m.d., nu conteaza ca poate esti mai de bun simt decat multi crestini, si nu cei cu numele, esti ultimul om si unii te-ar omori cu pietre. Eu nu mi-as murdari mainile, la propriu, insa ii consider la fel (desconsider) si daca o sa aiba nevoie de mine, ntz, sa-i ajute dumnezeul lor https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......5496_n.jpg

Numai bine!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

Bag de seama ca esti mult prea intepatoare (scuze dar chiar n-am putut gasi un adj. mai bun in cazul de fata) in ceea ce-i priveste pe oamenii credinciosi si religia acestora.Dar in fine, ma gandesc ca poate esti atat de incapatanata si pornita pe ei datorita experientelor tale (nefericite) traite pana acum in viata ta. Poate niste experiente urate cu niste persoane credincioase...cine stie, neintelegeri, conflicte (intrapersonale, interpersonale, instrumentale) ce duc adesea la discutii in contradictoriu pe tema religiei si motivele acesteia...cine stie.
Oricum, nu toti suntem o apa si un pamanthappy, nu te cunosc si stiu ca n-am nici un drept sa-ti fac observatii personale insa iti spun doar atat: invata sa-i respecti pe altii nu dupa credinta acestora ci dupa felul cum gandesc si se poarta, uita-te la ce spuneam mai in sus.
Deci nu ma intelege gresit, nu incerc sa iau nimanui apararea.Nu de asta iti scriu atat, ca virgula chiar nu ma pasioneaza sa scriu astfel de "romane", in schimb incerc sa te fac sa realizezi un lucru important si Acela ca sunt fel si fel de oameni pe acest pamant, de atatea genuri si tipuri ca nici nu ti-ar veni sa crezi...si de asta nu-I bine sa ii judecam doar dupa o simpla, amarata si banala credinta de a lor. Ca e s-au nu ignorant, ca virgula crede s-au nu in nu stiu ce zeu din nu stiu ce mitologie...asta e, lumea e data cu curul in sus.Nimeni nu mai stie cu adevarat ce sa creada si ce nu, ne mintim singuri pe baza raha. turilor spuse de nu stiu ce cretini manipulatori.
Asta e, nimeni nu e un geniu. "Nu toti se pot ridica la nivelul tau de gandire dar asta inseamna oare ca nici nu sunt demni de privirea ta?"
Te las pe tine sa decizi, eu una mi-am batut destul capul pe ziua de azi.
Numai bine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Credinta e felul cum gandesc, insa daca judec pe cineva, e pentru ca mi-a atras atentia comportamentul acelei persoane, nu am treaba cu toti crestinii (principiile mele imi spun ca toate vietuitoarele, nu doar oamenii, sunt la fel), ci cu cei care nu stiu ce-i ăla bun simt si ce e empatia. Un om care judeca dupa credinta, merita judecat la fel. Un om care se crede superior, merita desconsiderat, fara sa faci circ, sa ameninti, sa jignesti (pe net poti da copy-paste la ceva ce au zis, asta e un avantaj).
E lamurita treaba, cred. laughing

ca crede/ca credinta nu e greseala.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

Iti cam ia ceva pana sa te faci inteleasa, ori asta ori ai dificultai in a te exprima pe intelesul majoritatii ori sunt eu mai grea de cap.
Oricum, sunt curioasa in legatura cu varsta ta daca esti amabila sa-mi raspunzi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Cei cu care vorbesc des sunt asa, nu au nevoie de multe explicatii, m-am obisnuit cu ei si m-am obisnuit cu stilul asta de vorbit/exprimat/exprimare, n-o sa-l schimb pentru un forum. laughing Si asta mi s-ar parea ipocrizie, pe aici sa vorbesc nu stiu cum, si daca ne intalnim, sa nu ma recunosti.
25.

Ca crede nu e cacofonie.

| Adrianetc a răspuns:

Bradul nu are legatura cu crestinismul femeie independenta, of si majoritatea oamenilor serbeaza Nasteresa Domnului ISus pentru zi libera, mancare, porc taiat, bautura, destrabalare.

| 3xfemeie a răspuns:

Este o buna ocazie pentru cadouri. Probabil deja comandat parintilor.

| Pufuletica98 explică (pentru 3xfemeie):

Eu nu le spun sa nu faca craciunul dar daca vor sa sarbatoreasca o sarbatoare (scuze ca repet) crestina macar sa nu o mai huiduleasca in alte zile!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Noi imbodobim bradu ca sa fim in trend! Vreo problema?