| ShowTim3 a întrebat:

Plecand de la faptul ca, materia nu poate fi creata si nici distrusa, exista o intrebare... cum a aparut? nu poti distruge sau crea ceva din nimic e o lege a fizicii ce este dovedita, dar, daca Dumnezeu nea creat pe noi, el cum a aparut? thinking

13 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Ecea, acceleratorul de particule se afla la Geneva (Elvetia).
Materia nu poate fi distrusa sau creata, dar este intr-o continua transformare, teorie care vine in sprijinul evolutionistilor.

| wales a răspuns:

Este imposibil pentru mințile noastre limitate de timp să concepem ceva că existent " înainte " de a fi început timpul, dar aceasta este o componentă necesară a conceptului unui Dumnezeu omnipotent.
Faptul că timpul trebuie să fi avut un punct de plecare este dovedit și de legea a doua a termodinamicii. Universul se îndreaptă către în jos. Săgeata timpului este îndreptată în jos, și dacă legea a doua continuă să acționeze, universul " va muri " cu timpul. Întrucât nu este mort, timpul a avut un început. Astfel, legea a doua a termodinamicii arată că universul trebuie să fi fost creat, altminteri el era mort. Dar prima lege a termodinamicii ne arată că universul nu s-a putut crea pe sine, întrucât în structura actuală a naturii energia nu poate fi nici creată nici distrusă. Prin urmare, universul trebuie să fi fost creat într-un moment de început al timpului, de o cauză externă. Evoluția fiind o pură speculație metafizică ce contravine celor doua legi ale termodinamici, iar toate speculațiile cosmogoniei evoluției sunt nedemonstrate și nedemonstrabile.

La întrebarea 2, trebuie mai întâi să ne descoperim bine pe noi înainte de a afla cine la creat pe Dumnezeu. Dar el fiind veșnic, nu are început. O scurtă explicație:
Dumnezeu nu e legat de timpul nostru, El a creat timpul pentru noi, asta înseamnă că timpul nu a existat înainte de-al crea Dumnezeu, și ca atare, în absenţa timpului nu există un început, mai pe înțeles; Dumnezeu trăiește într-un prezent " azi " permanent.

| Ecea a răspuns:

Ba da se poate.
Asta incearca cercetatorii de la CERN sa faca(daca nu cumva au si facut).
Probabil ai auzit de acel accelerator de particule de la Vatican.
Tot acolo incearca sa creeze materie din nimic, stiu ca existau niste zvonuri cum ca sunt aproape sa descopere dar nu stiu daca au reusit si oricum nu cred ca se va publica chestia asta.
Cat despre dumnezeu, din pacate nu el ne-a creat pe noi ci noi pe el.

| monstrulet a răspuns:

Ai auzit de antimaterie?

| MescaMascalina a răspuns:

Dumnezeu nu este materie, ci o "persoana spirituala". In Biblie este asociat cu o lumina foarte puternica ce nu poate fi suportata de ochiul uman. El exista dintotdeauna, dar noi nu intelegem acest concept deoarece am mostenit imperfectiunea care ne limiteaza creierul si puterea de intelegerebatting eyelashes. Ca un mic exercitiu, incearca sa iti imaginezi ca (Doamne fereste), mori. Ai putea? Ai putea sa iti imaginezi ca nu mai existi deloc? Ca nu mai poti trai, respira, etc? Noi, oamenii, avem implantata in suflet vesnicia, vesnicia de care dispune Dumnezeu. Asa cum nu putem intelege infinitul Universului, de unde porneste si incotro se indreapta expansiunea lui, asa cum nu putem intelege unde eram inainte sa ne nastem, la fel nu putem intelege faptul ca Dumnezeu a existat dintotdeauna. :*

| papusikatha a răspuns:

El a fost tot timpul!

| papusikatha a răspuns:

Daca tot spuneti ca bing-bangul este de vina cum explicati ca toate sunt atat de perfect facute? femeia sa se impreuneze cu barbatul, cainele cu pisica, etc... ganditi-va logic inainte de a crede tot ce se spune! vorbiti cu inima nu cu creierul, ganditi-va ca ati muri in momentul asta. credeti ca sufletul vostru nu s-ar duce nicaieri? este imposibil!

| LondoneseCat a răspuns:

Pai in biblie zice ca Dumnezeu a existat din totdeauna. Nobody created him. big grinDar sa nu amestecam fizica cu religia ca se cam bat cap in cap. funda?:*

| Shenn a răspuns:

Buna intrebare,Nu a aparut,si nici El nu ne-a creat pe noi,pentru ca acel moment al creatiei este de fapt bing bang-ul,inainte de el nu exista nimic,si nimicul acela e numit time paradox,inainte de bing bang nu exista nimic,nici materie nici timp,pacat ca intrebarii tale nu poate nimeni sa raspunda pentru ca nu creierul nostru limitat si puterea noastra de intelegere este prea mica,din moment ce inainte de bing bang nu exista nimic,cum a aparut bing bang-ul? e,asta nu poate sa explice nimeni... daca cei mai destepti oameni din domeniu' nu pot sa explice asta cum as putea eu?happy probabil asta este limitata si de puterea noastra de intelegere si de creierul nostru limitat(deocamdata happy ),dar,daca o iei logic, Dumnezeu este bing bang-ul, din moment ce atunci a inceput totul sa existe.Este si un documentar cu Stephen Hawking si se numeste parca "Curiosity - did god create the universe?" cauta documentarul si ai sa intelegi mai multe chestii. Si ce ai spus tu despre materie ca nu poate fi creata/distrusa e partial adevarat(cred) poate fi "modificata" Dacă două antiparticule se ciocnesc (electroni + pozitroni de exemplu), masa lor este pe deplin convertită în energie (fotoni). Distruge asta cumva materia? Daca te referi la fotoni ca materie atunci nu,nu o face.Dar daca nu te referi la fotoni ca materia atunci da,o face. Oricum ideea ca, Dumnezeu a aparut e partial o mare prostie,si Felix are mare dreptate cu ce zice,daca nu ar fi existat religia si conceptul ca Dumnezeu a creat tot si bla bla bla,probabil toata lumea ar fi aratat total diferit acum,Religia si conceptul ca Dumnezeu chiar exista are si un impact pozitiv dar si unul negativ,gandeste-te cati oameni sunt tinuti "sub control" de catre religii si nu pot face nimic datorita restrictilor impuse de ele,chiar sunt curios cum ar arata lumea cu adevarat fara Dumnezeu si religii,o anarhie totala si haos nu?happy

@Ecea,la cern acceleratorul de particule de la geneva vor sa refaca momentul bing bang-ului la o scala mult mai mica,si nu il recreaza din nimic, sunt folositi protoni, acceleratorul ar trebui sa confirme existenta bosonului Higgs, acoperind elemente lipsa ale modelului standard si explicand felul în care particulele elementare capata anumite proprietati, cum ar fi masa.

O dată sau de două ori pe zi, în timp ce protonii sunt acceleraţi de la 450 GeV până la cel mult 7 TeV, câmpurile magnetice ale dipolilor electromagnetici supraconductori sunt mărite de la 0, 54 la 8, 3 tesla (T). Protonii pot ajunge fiecare până la o energie de 7 TeV, energia totală de coliziune ajungând astfel până la 14 TeV (2, 2 μJ). La acest nivel de energie protonii au un factor Lorentz de aproximativ 7.500 şi se deplasează cu viteze de 99, 999999% din viteza luminii.

sunt mai multe scrise pe wikipedia si pe site la CERN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul e simplu: nu a apărut. Cea mai plauzibilă explicare (pentru mine) este faptul că două universe (sună ciudat, știu) s-au ciocnit și au creat Big-Bangul. Soarele s-a dezvoltat încetișor, iar planetele la fel. Pământul a avut noroc. Asta e părerea MEA.

| Fvn a răspuns:

Nu cred ca am inteles prea bine intrebarea. Daca te intrebi cum a aparut Dumnezeu, raspunsul e simplu. Nu a aparut. Aparent nevoia disperata a umanitatii fata de o existenta superioara, ajutatoare si atotstiutoare, a condus la aparitia religilor. Dupa cum se vede, daca o persoana are un prieten imaginar-e nebun, dar daca mai multi oameni au acelasi prieten imaginar se numeste religie. Great question, buddy.

| nicusor19 a răspuns:

Buna GoodByehappy Sa incepem cu inceputulhappy
UNIVERSUL: Despre univers se presupune ca ar fi fost creeat de marele BIG-BANG!
In ceea ce-l priveste pe Dumnezeu,EL ESTE CEL CE ESTE adica EL este totul, nimeni nu stie cum arata dar stim sigur ca noi suntem creeatia lui, daca vrei poti sa citesti in biblie primul capitol GENEZA sau FACEREA depinde de bibliehappy

| bystander a răspuns:

Din întâmplare. Ceva a fost în locul potrivit la momentul potrivit.
Sau poate că Dumnezeu a avut o zi in care a vrut să zâmbească?