| Geoops a întrebat:

Poate ca suna aiurea, dar daca esti major si bei si injuri, ajungi in iad? Dau funda

32 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu este sigur ca ajungi in iad, dar cu cat pacatuiesti mai mult cu atat cresc sansele ca dupa moarte sa fii trimis in iad. E mai complicat pentru ca te poti spovedi (doar daca iti pare rau pentru ce ai facut) iar daca mori spovedit si impacat cu Dumnezeu ai sanse destul de mari sa scapi de iad, si chiar daca nu scapi s-ar putea sa fie doar temporar. Nu conteaza varsta, pacatele sunt la fel si daca esti tanar si daca esti batran. Totusi daca faci un pacat din greseala, sau din nestiinta (nu stii ca ce faci tu e pacat) se poate sa se considere mai mic decat daca l-ai face cu buna stiinta. Vezi cele 7 pricini ale pacatului http://www.youtube.com/watch?v=xDE_elME8K4 incepe la 31:40 dar poti sa asculti tot daca vrei.

| Roses a răspuns:

Da. Acum vine explicatia:

Poti sa ajungi in Iad si la 15 ani, chiar si mai mic. De ce? Inainte de a spune ca Dumnezeu este nedrept, citeste in continuare. Dumnezeu ne lasa sa alegem din viata pe care o traim unde vom ajunge. Nu Dumnezeu te trimite in Iad, ci faptele tale, alegerile tale, intelegi? Si nu numai fumatul si injuratul e pacat, ci si mania, nemultumirea, barfa etc. Nu exista pacate mici sau pacate mari. Sunt pacate.
Dupa cum spuneam mai sus, poti ajunge in Iad si la 15 ani si la 12 ani... De ce? Pentru ca, mai nou, copiii de 12 ani(pardon, "adolescentii", ei nu mai accepta la aceasta "uriasa" varsta termenul de copil) fac fel de fel de alegeri, pana acolo incat sa fumeze in spatele scolii si sa faca sex.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sa bei nu e pacat. Sa te imbeti este pacat.
De injurat, iti dai seama si singura daca e pacat sau nu. Bine, nu ma refer la injuraturile din gluma, prietenesti. De alea ca intre prieteni.
Ma refer la cele spuse din pura rautate, acelea care il taie pe celalat, care il intristeaza.
O zi faina!

Răspuns utilizator avertizat
| Musique a răspuns:

Ce treabă are vârsta cu faptul că bei sau înjuri?
În iad ajungi oricum.

| RAY a răspuns:

Care crestin nu face asta?

suntem campioni la betie, injuraturi, deci avem multi preieteni in iad, dar mai bine le duce in alt iad ca e un iad sa ai dea face cu astfel de oamenii o vesnicie

| milan9 a răspuns:

Toate sufletele sunt nemuritoare.
Ceea ce se va intampla cu acest suflet depinde de ansamblul faptelor lui, nu doar cu una sau doua...:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar SUFLETUL să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu"- Ecc. 3, 11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| milan9 a răspuns:

Nici o bază biblică NU exista impotriva botezului pruncilor.
Noul testament cuprinde contexte în care se boteza întreaga familie (din care nu excludea nimeni pe copii).

Manifestarea credintei sau a acordului nu era o conditie pentru acest dar al HARULUI primit prin botez!

| milan9 a răspuns:

Intre cele 40000 de grupari sectante dizidente trebuia probabil sa existe si una care sa nege existenta sufletului.
Scriptura este insa ferma si confirma nemurirea sufletului:

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău."
Tovarasul activist dar gagici avem?

| milan9 a răspuns (pentru Hombre):

Well..., defineste termenul, te rog... happy
Te referi la comuniunea celor ce-si sunt importanti unii pentru ceilalti? Pai asta e esenta vietii vesnice cred... happy

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Vroiam sa stiu daca si pe lumea cea lalta pe care o descrii amanuntit avem si gagici. Pacat ca ai ratat ascensiunea in partidul Comunist, faceai cariera sigur, dar nu-i nimic poti sa-ti vinzi gogosile si in religie.laughing

| milan9 a răspuns:

E trist cand un om nu ia in considerare vesnicia, ironizand sau ignorand aceasta latura a existentei umane. Se va constata ca e mai importanta decat niste simple "gogosi"... sad

| sublime89 a răspuns:

Daca ar exista iad probabil c-ai ajunge. Dar, dupa cum ar trebui sa afli, nu exista.

| Lizzu a răspuns:

Nu.
Nu exista rai si iad, nu exista pedepse de acel fel si in acel mod cum le descrie biblia.

Esti influentabil/a si nu e bine.
Trebuie sa te opresti din baut si injurat doar din unicul motiv ca nu este frumos si bine pentru dezvoltarea ta psihica si morala.
-Daca incetezi sa bei si sa injuri DOAR ca ti-e frica de iad atunci las-o balta.

-Persoana ta pune-o pe un loc important in viata ta si ai grija de ea si de ceea ce scoate pe gura si de ceea ce gandeste si CUM gandeste.

| Moisie a răspuns:

NU pentru ca Isus Christos s-a sacrificat ca tu sa ai voie sa faci linistita prostii!
In iad ajung doar aceia care isi vand trupul si sufletul celui care in Apocal.1.18 recunoaste ca este Stapanul Iadului.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia nu învaţă că Dumnezeu îi chinuie pe păcătoşi într-un iad de foc.
Dar asta nu înseamnă că putem face orice deoarece nu avem nimic de pierdut. Dumnezeu promite că cei ce duc un mod de viaţă aprobat de el au perspectiva de a trăi veşnic atunci când va interveni în treburile omeneşti. În 1 Ioan 2:25 citim: "Şi aceasta este promisiunea pe care el însuşi ne-a făcut-o: viaţa veşnică."

Dacă se întâmplă să încetăm din viaţă până atunci Dumnezeu ne promite că ne poate readuce la viaţă. În Ioan 5:28, 29 se spune: "Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său şi vor ieşi afară: cei care au făcut lucruri bune, pentru o înviere a vieţii..."

Cei care nu ascultă de Dumnezeu riscă să piardă această perspectivă şi odată ce vor muri să se termine totul cu asta, să nu mai existe pentru eternitate. La 1 Corinteni 6:9, 10 găsim următorul avertisment: "Cum? Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi, 10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu."

Deci, potrivit Bibliei, pericolul care există nu este cel al chinului veşnic ci pierderea minunatei speranţe de viitor ce ne-o promite Creatorul nostru.

Cele bune!

| Theo94 a răspuns:

Daca exista da.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu, te simti ca-n rai.
Iti dai seama ce creieri trebuie sa ai in cap ca sa bei si sa injuri la scara blocului.

| thalyslly a răspuns:

Daca te iei dupa biserica da, nu prea conteaza varsta
daca nu esti credincios nu prea conteaza

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Nuuu... ajungi în rai.

| HDeNiSaR a răspuns:

1 la mână si cel mai important-Nu există IAD!
acum 2-Biblia nu condamnă consumul de alcool cu moderaţie si apoi cuvintele au putere!

| Delmoniko a răspuns:

Dar daca esti minor? happy
In viata trebuie sa te ghidezi dupa bun-simt, principiii si morala. Astea te fac om, nu legile impuse de religie. Pe astea le incalci zilnic.

| sempreinvolo30 a răspuns:

In iad cu siguranta nu dar nici in rai, deoarece acestea nu exista. Iadul a fost inventat de popi pentru a putea controla masele de oameni
(Ezechiel 18:4) Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot aşa şi sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
(Eclesiastul 9:5) Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.
(Eclesiastul 9:10) Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.
cand mori iti moare si sufletul, deoarece tu esti un suflet, si nu te duci nicaieri
De fapt Biblia spune clar ca pentru pacatele noastre platim cu moartea.
Bautura nu este interzisa dar trebuie sa o bei cu moderatie:
Efeseni5:18,23"Şi nu vă îmbătaţi cu vin, în care este depravare,
Să nu mai bei apă, ci să foloseşti puţin vin din cauza stomacului tău şi a deselor tale îmbolnăviri.
"
Efeseni4:31 Orice amărăciune răutăcioasă, furie, mânie, strigăt şi vorbire jignitoare să fie înlăturate de la voi, împreună cu orice răutate
Biblia contine multe sfaturi actuale pentru cine vrea sa aive o viata bazata pe principii
Oricine poate injura dar nu oricine se poate abtine
Daca te abtii, esti puternica, demonstrezi ca ai stapanire de sine, si ca ai un vocabular bogat in comparatie cu majoritatea celor care injura "de parca ar duce lipsa de cuvinte"

| fightBack a răspuns:

Faptul de a injura, ajuta oamenii sa se descatuseze de nervii acumulati si astfel ii tine in frau sa nu treaca la fapte ca sa consume acei nervi.

Nu ajungi in iad daca injuri, pentru ca nu exista Iad! E mai mult o lege morala, pentru ca nu e frumos totusi sa injuri pentru orice!
Iti pun aici un video care o sa explice mai bine "problema" injuraturilor.

| TurcuVlad a răspuns:

Iadul este un loc sigur, pentru sufletele de acolo. happy

| Sethu a răspuns:

Pai, unu la mana de unde stii ca exista un loc fizic numit iad? Nu neg ca nu ar exista, poate exista, dar eu unul nu cred in asa ceva.Sa bei e ceva normal, atata timp cat iti cunosti limitele.Si sa injuri, pai sa fim seriosi, aproape oricine injura.

| Rahelaela a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=xTI-G0b3BkQ uite fii atenta la asta si poate iti vei gasi raspunsul sau cauta alte marturii

| Jyraiasenju a răspuns:

Nimeni nu stie unde ajunge dupa moarte dar daca iti pare rau de pacatele comise si te caiesti atunci Dumnezeu te iarta.

| Ioan97 a răspuns:

Depinde daca nu depasesti masura nu mi se pare nimic anormal

| 45pkz a răspuns:

A injura inseamna sa Il batjocoresti pe Dumnezeu caci spune in ziua Judecati vom da socoteala pentru fiecare cuvant spus in parte