| dany1988122 a întrebat:

Poate sa traiasca omul fara suflet?

56 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Trupul omului nu poate trăi fără suflet

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si de ce moarte omul daca sufletul traieste?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si animalele cum traiesc? Sau si alea au suflet?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Fiindcă trupul este muritor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Si animalele au un fel de suflet, dar nu uman

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci sufletul e om si animal? Ce e un animal? Descrie. Si unde ajung sufletele animalelor?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

O fi trupupul muritor, dar sufletul nu e, nu? Deci sufletul anima corpul, nu?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Trupul*

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru dany1988122):

In primul rand, is ateu
In al doilea rand nu trebuie sa ti dai simularea la examenul de admitere la ospiciu in public... vorbind singur.
In al treilea rand intrebarea ta e inutila pentru existenta, cu ce te ajuta pe tine s asti raspunsul care oricum nu l detine nimeni.
"Cum primul termen al sufletului s-a referit in mod cert la suflu, adica respir deci traiesc, poti sa te asigur ca nu.
Daca o luam crestineste, habar n am poate o exista si asa ceva."

.....Doar ti am zis ce era in antichitate sufletul si apoi am zis ca poate o exista o forma a sufletului separata de corpul uman.De unde sa stiu eu daca exista sau nu? Stie sau a stiut careva asta?

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru dany1988122):

Imi cer scuze da de abia acu imi aparu HyperboreaSchizoPosting, care eu stiam ca l aveam la utilizatori ignorati.Se pare ca iar a deschis nepoatamea usa de la beci))))

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Inainte cu 30 min imi aparea ca vorbeai doar tu aici))))))LOL nu o mai las pe nepoatamea la laptop)))

| dany1988122 explică (pentru andreisergiu123456789):

Era un exemplu faza cu impuscatul.

| dany1988122 explică (pentru andreisergiu123456789):

Asa sunt nepotii rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Corect, sufletul animă corpul

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu am spus că sufletul e om și animal.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si de ce mori cand te impusca cineva in cap?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pentru că atunci când ești împușcat în cap funcții vitale ale organismului cedează așadar trupul fiind în imposibilitate de a mai funcționa se desparte de suflet

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu merge. Sufletul tine corpul rolling on the floor Acum o dam pe biologie?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

N-am zis că sufletul ține corpul. Sufletul animă corpul, dar nu îl susține. Corpul este ca un instrument muzical, iar sufletul este cantaretul. Instrumentul muzical nu va scoate sunete de la sine, iar atunci cand e stricat cantaretul nu poate sa cante nici daca-ar vrea

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu il sustine? Pai ai zis ca fara suflet nu esti viu. rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Corect. Fara suflet nu esti viu

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si de ce nu supravietuiesti daca te impusca cineva in cap?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

E ca si cum m-ai intreba "si de ce nu poti cânta la un instrument stricat?".
Tu ce crezi?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Instrumentul nu are suflet. Vrei sa zici ca sufletul se strica?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu. Vreau sa zic că trupul se strica.
Fii atent aici
Sufletul = cantaretul
Trupul = instrument muzical

Poate instrumentul muzical sa cante singur? Nu. Are nevoie de un cantaret ca să-l "anime".
Așa cum trupul are nevoie de un suflet.

Dar daca instrumentul muzical se strica cantaretului îi e imposibil să cânte. La fel cu trupul. Daca trupul "se strica" adică moare sufletului îi e imposibil să-l mai animeze exact asa cum unui cantaret îi e imposibil sa cante la un instrument stricat

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si sufletul ar trebui sa il tina in viata.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Unde scrie ca ar trebui? Niciunde in Biblie nu scrie că un suflet ar trebui sa tina in viata un trup mort. Tot nu intelegi alegoria cu instrumentul?
Viața este melodia, sufletul este cantaretul, iar trupul este instrumentul. Cum poate un cantaret sa produca muzica la un instrument stricat? Cum poate un suflet sa tina vieze prin intermediul unui trup stricat? Sufletul nu tine in viata trupul ci viază prin intermediul trupului mai bine zis.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Asta dupa ce ziceti voi acolo ca sufletul anima corpul rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Corect. Îl animă. Nu e nimic gresit sa zici ca sufletul animă corpul. Dar e incomplet. Sufletul animă corpul cu conditia ca trupul să fie în stare sa fie animat

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Sa il luam pe Adam de la inceput fara suflet, ''mort'', Barbosul i-a dat suflet si gata era viu. Amatorisme

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si fara sa vrei afirmi ca Jesus nu a inviat pe nimeni. Ce amator rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si nu mai baga de la tine. Eu pot sa bag ce vreau, ca nu am ceva sa ma contrazica, asa cum aveti voi Biblia rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu bag nimic de la mine. Efectiv asa este. Sufletul anima corpul in situatia in care corpul este nevatamat. Asa cum spre exemplu corpul lui Adam era nevatamat inainte sa fie insufletit

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Atunci da versetul in care zice asta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Prima data da-mi tu versetul in care scrie că sufletul trebuie sa anime tot timpul un corp chiar si daca nu e capabil sa functioneze biologic

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce? Eu pot sa bag din burta cate vreau, dar voi nu, ca dati peste Biblie. rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu baga nimeni din burta. Textul biblic ca orice alt text trebuie înțeles și explicat ignorantilor ca tine care nu-l înțeleg. Efectiv te contrazici singur. Spui ca vrei o explicație dar când primești o explicație spui ca "e băgată din burta". Nu știi ce înseamnă să explici ceva?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ignorant? Asta e tare rolling on the floor Eu vreau dovezi din Biblie, amator. Nu poti sa dai explicatii din afara Bibliei

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci suntem prosti? Nu stim sa citim un text? Dar cum se face ca stim ce citim din ''Harry Potter', Socrate, etc? rolling on the floor Eu scriu ca negru e alb si verdele e negru. Dar mintea ta nu poate intelege ce am vrut eu sa zic rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ai intrebeat ceva legat de suflet si ti-am raspuns. Ti-am zis si din Biblie. Toata explicatia mea a fost din Biblie si n-am adaugat nimic de la mine

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu ai zis nimic din Biblie. Nu scrie nicaieri in Biblie ca ''sufletul''e duce unde se duce cand mori. Se pate deduce ca se duce si cand dormi rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

De unde pana unde se deduce ca sufletul paraseste trupul cand mori?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai nu voi afirmati asta?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu afirmam ca sufletul paraseste trupul cand dormim

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Am zis eu asta, nu tu. Unde se duce sufletul cand dormi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nicăieri. Sufletul ramane in trup când dormi. La fel când ești inconstient sau în comă.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai spune-mi si mie daca stii ceva daca dormi, ca ar trebui sa stii, ca sufletul stie. Sau vrei sa zici ca si sufletul doarme?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

In momentul in care e in corp sufletul se foloseste de trup sa simta lumea exterioara. Daca trupul doarme sufletul nu se poate folosi de trup

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Unde scrie asta?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu scrie nicaieri, se observa in lumea reala ca asa se intampla. Ti se pare tie ca oamenii sunt constienti cand dorm?

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Cum primul termen al sufletului s-a referit in mod cert la suflu, adica respir deci traiesc, poti sa te asigur ca nu.
Daca o luam crestineste, habar n am poate o exista si asa ceva. happy

| dany1988122 explică (pentru andreisergiu123456789):

Pai asa ar trebui sa traiasca omul la infinit, ca sufletul traieste la infinit, nu? Un exemplu: De ce mori daca te impusc? Ca sufletul ar trebui sa te tina in viata.

| Mariushgv a răspuns:

Nu. Omul este făcut de Dumnezeu cu suflet deci nu poate fi fără suflet

| dany1988122 explică (pentru Mariushgv):

Ce e asta. Pai sa ramana omul cu suflet. De ce paraseste sufletul corpul, ca daca sufletul nu l-ar parasi, nu ar mai muri corpul

| Mariushgv a răspuns (pentru dany1988122):

Sufletul părăsește corpul pentru că virgula corpul este făcut pentru viața asta pământească. Gândește-te că viața este doar un test că la grădiniță, daca îl treci mergi mai departe.

| dany1988122 explică (pentru Mariushgv):

Nu merge exemplu. Da versetul in care zice ''Sufletul părăsește corpul pentru că virgula corpul este făcut pentru viața asta pământească''.