| lalalalala6323 a întrebat:

Pornind de la cuvintele,, Duhul este Cel ce da viata." ( Ioan 6, 63),,, si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul." argumenteaza de ce religia crestina este impotriva razboiului, a sinuciderii, a violentei sub orice forma. [ Funda pentru cel mai bun raspuns ].

Răspuns Câştigător
| victoreanu a răspuns:

Duhul Sfant este una, de ce crestinismul este impotriva violentei este alta.

Duhul Sfant este de fapt Dumnezeu Duhul Sfant, a treia persoana a Sfintei Treimi.

Dumnezeu ne-a daruit viata iar noi nu trebuie sa o luam, nici pe a noastra si nici pe a altuia.
Cam asta e in linii mari.

1 răspuns:
| claudiav a răspuns:

Parerea mea e sa te legi de Decalog, si de fiecare porunca in parte. In manualul de a Xa (in caz ca il gasesti pe net) scrie cateva explicatii la fiecare porunca in parte.