| 4b a întrebat:

Porunca a IX-a: "Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau"...la Atena, marturia mincinoasa era aspru amendata; daca era condamnat de 3 ori pentru acest lucru, pierdea drepturile civile; in Egipt pedeapsa consta in taierea nasului si urechilor. Romanul ce pedeapsa ar prefera? big grin

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

A doua sansa daca se poate

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate cunosc eu justitia pedepseste destul de sever marturia mincinoasa.Dar asta este o atitudine laica, sa zic asa.Cum pedepseste insa divinitatea aceasta abatere de la porunca data de ea? Asta ar fi interesant sa dezbatem pe acest sait.Tu ai cunostinta de felul in care procedeaza divinitatea, facandu-l sa inteleaga pe pacatos ca pentru incalcarea acestei porunci l-a pedepsit si nu pentru eventual un alt pacat.

| Hombre a răspuns:

Sa fiu condamnat la balaceala in jacuzzi cu zece cadâne.

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Nu a doua sansa e pe gustul romanului ci inca o sansa!

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Si tu freci menta la ora asta?

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Cam asa ceva, mai am putin si incep lucrul.