| Helper07 a întrebat:

Poti primi Duhul Sfant daca ti-l doresti din toata inima. Ceea ce te poate face sa nu ti-L doresti din toata inima este faptul ca iubesti pacatul mai mult decat pe Dumnezeu. Deci cum poate un om, sa iubeasca pe cine nu cunoaste? Adica:"Iti place tiramisu? Eu am gustat, e foarte bun. Eu n-am gustat, dar daca zici tu ca e bun, atunci imi place si mie." Ce ziceti, merge? Nu merge. Ca sa-l cunosti pe Dumnezeu trebuie sa ai o relatie de prietenie cu El. Cum?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Deci cum ar trebui sa inteleg, ca Pavel era inca pacatos desi avea har?" Da. Pentru ca stii ca este scris ca daca un om zice ca n-are pacat... minte.
Natura noastra pacatoasa va exista in om pana cand acesta va muri sau pana cand va fi schimbat in trupul proslavit care il vor primi cei mantuiti; depinde ce lucru se va intampla mai intai.
In mod pratic trebuie sa petrecem mai mult timp cu Dumnezeu: in studiu, in rugaciune, in facerea binelui, in participarile la biserica, si ciar implicati in activitatile de la biserica atunci cand Dumnezeu ne cheama la slujire prin alti slujitori ai Lui.
Ne vom dezvolta sufletul cu lucrurile cu care petrecem cel mai mult timp. "Cercul" este inchis din pricina noastra. Si da, in cer, unii vor sta mai aproape de Dumnezeu, altii mai departe. Depinde de dragostea lor pentru El.
Ne vom apropia de Dumnezeu daca vom petrece mai mult timp cu El. Cele doua naturi se vor razboi in noi pana la final. Una va fi rastignita, cealalta va triumfa. Asta depinde de noi; ia lucrul acesta nu necesita amanare.
Oricum ar fi, noi tot vom mai pacatui. Trebuie doar ca de fiecare data sa ne ridicam. Totusi, aceasta nu se poate numi viata de credinta. Noi trebuie ca in fiecare dimineata sa ne trezim cu gandul de a trai placut inaintea lui Dumnezeu. Chiar daca inima nu este dispusa, trebuie sa o aducem sub stapanirea ratiunii. "Privind, suntem schimbati", spune Biblia. Trebuie doar sa petrecem timp cu Dumnezeu, si va fi imposibil sa nu ne simtim atrasi de El; va si impsibil ca inima sa nu fie si ea atrasa de Dumnezeu si dornica sa traiasca pentru El.
D-asta mi-a placut programul din armata: iti place sau nu, faci ceea ce este bine. La inceput nu mi-a placut; dar dupa aceea adoram inviorarile si instructiile, chiar daca eram leoarca de transpiratie si terminat de sete si de incaltamintea din picioare.
Trebuie sa lasi deoparte sentimentele: fie bune, fie rele. Ele n-au nici o legatura cu credinta.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Evrei 11,1. Si credinta este o încredere neclintitã în lucrurile nãdãjduite, o puternicã încredintare despre lucrurile care NU se vãd.

| RAY a răspuns:

TPU este cumva site sectanct, sa stim?

| anonimg a răspuns:

Nu pentru fundă am scris; dar îți mulțumesc pentru ea.
Cartea "Calea către Hristos" te va ajuta foarte mult în direcția credinței.
https://m.egwwritings.org/ro/book/2010/toc

| Helper07 explică (pentru anonimg):

Ti-am dat funda fiindca mi-ai spus ce voiam sa stiu si n-ai lungit discutia peste sibiect.

| Holiday a răspuns:

Pai ia gandeste-te. Cu Mos Craciun ai fost/esti prieten? Tot asa e si cu astalalt.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa lăsam Biblia sa răspundă la cum ar fi trebuit sa fie pusa întrebarea: "In adevar, legea Duhului de viață in Hristos Isus m-a izbăvit de legea păcatului si a morții (Romani 8/2)
Legea Duhului de viață este o lege naturala, asemenea legii păcatului. Nu exista nici o lege naturala care depinde de instrucțiuni.
Așadar, duhul de viață nu depinde de o lege legala sau de legi scrise pentru a-si indeplini lucrarea de neprihănire. Legea duhului de viață lucreaza, produce adevărata neprihanire pentru ca Isus implantează chiar mintea lui Dumnezeu, chiar viață neprihănită a lui Dumnezeu in natura creștinului credincios. El face lucrul acesta prin a ne oferi Duhul Sau, propria Sa viață, propria Sa natura divina cu tendințele ei de a face mereu ceea ce este bine.
Legea duhului de viață, legea naturala a neprihănirii ne umple viețile cu fapte bune, cu dragostea si altruismul lui Hristos.
Creștinii sunt guvernați de o lege care este mult mai eficienta decât zece reguli, ei sunt conduși de spiritul viu al lui Hristos Însuși.
Acest adevăr este exprimat in versetele:
" Urechile tale vor auzi după tine glasul care va zice :'Iată drumul, mergi pe el!' când veti voi sa va mai abateți la dreapta sau la stânga." ( Isaia 30/21).
" Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el însuși nu poate fi judecat de nimeni. Caci cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-i poată da învățătură? Noi insa avem gândul lui Hristos."(1 Corintieni 2/15, 16).
"Cat despre voi, ungerea pe care ați primit-o de la El rămâne in voi si n-aveti trebuință sa va învețe cineva; ci, după cum ungerea Lui va învăța despre toate lucrurile, si este adevărata, si nu este o minciuna, rămâneți in El, după cum v-a învățat ea." (1 Ioan 2/27).
Acestea sunt versete uimitoare. Creștinul are privilegiul unei călăuziri intime, personale a lui Hristos Însuși.El este călăuzit de Duhul lui Hristos.
Viață neprihănită este in întregime un dar al lui Dumnezeu.Este oferita tuturor celor ce vor crede in Isus Hristos si se vor supune pe ei înșiși in mod deplin Lui.
Tot ceea ce putem noi face este sa credem, sau sa ne încredem in Hristos.

| Octavian199 a răspuns:

CuriosulusoiruC2, Dumnezeu ce e? Ca nu il vad pe nicaieri sau sa il masor.

| Helper07 explică (pentru Octavian199):

Nu-ti poti vedea creierul, nu ti-l poti mirosi, atinge sau masura, nu poti decat sa crezi ca e acolo. Asa si cu Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns (pentru Helper07):

Deci.Dumnezeul canonic rolling on the floorAltul nu poate fi.Nu ca afirm caeste vreun zeu, dar zic asa.

| Helper07 explică (pentru Octavian199):

Crezi ca inainte ca omul sa descopere Everestul sau partenerul lor de viata, acestea nu existau? Chiar daca nu l-ai descoperit pe Dumnezeu, acesta exista.

| Irinel15123532 a răspuns:

Exact, nu poti iubi pe cineva daca nu il cunosti, Dumnezeu spune la fel, de aceea El vrea sa ni se descopere noua prin biblie, citeste noul testament si descopera dragostea Lui Dumnezeu pentru tine.
Vreau sa iti prezint un material de la AlfaOmega, nu stiu daca ti l-am mai dat, te rog sa ma scuzi daca ti l-am mai dat si il repet, dar daca nu l-ai citit inca, te rog sa il citesti.
Biblia spune asa, ''Cine il are pe Fiul, are viata, cine nu il are pe Fiul, nu va vedea viata''

Si ''Eu sunt calea, adevarul, si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''

''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit''

''Daca nu se naste cineva din nou, nu va intra in imparatia Lui Dumnezeu''

Dar te intreb ceva. Esti mantuit? Ai numele scris in cartea vietii mielului? Ai Duhul Sfant in interiorul tau? I-ai spus vredata Lui Dumnezeu ca vrei sa fii mantuit si sa il primesti pe Hristos ca mantuitor personal? Daca raspunsul este ''nu'' atunci lasa-ma sa iti prezint ceva.
Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, trebuie să știi câteva lucruri de la început. Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat. (Ioan 3:16). Dumnezeu te cheamă la El deoarece te iubește! Dumnezeu te iubește și El a pus o valoare deosebită în tine deoarece te-a creat după chipul și asemănarea Lui și pentru că Fiul Său, Isus Hristos, a ales să moară pentru tine, în locul tău și din cauza ta. Astfel, indiferent de valoare pe care oamenii spun că tu o ai sau nu, există Cineva cu adevărat îndreptățit să îți spună: „Eu te iubesc; tu ai valoare pentru Mine! Trebuie de asemenea să cunoști încă un lucru extrem de important: mant 01 dumnezeuPăcatul însă te desparte de Dumnezeu Păcatul a fost cel mai urât, cel mai grozav lucru care se putea întâmpla pe pământ. El nu este prezent numai la criminalii populației, ci Biblia ne spune că „nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:10, 23). Când a creat Dumnezeu pe om, acesta era perfect și fără vină. Fiind creat în imaginea lui Dumnezeu, omul a avut puterea de a decide. Fără alegere, omul nu ar mai fi capabil să fie un om liber, care să poată avea libertatea de alegere între ce este rău și ce este bine. Omului i s-a dat libertatea de a asculta sau nu de poruncile lui Dumnezeu. Dumnezeu a zis că neascultarea va aduce moartea și, din această cauză, lumea s-a transformat într-un mare cimitir. Dezamăgirea, decepția, suferința și mizeria au devenit istoria rasei umane din ziua lui Adam și până azi. Boala păcatului, moștenită de la Adam, s-a transmis la fiecare generație. Fiecare membru al rasei umane este un păcătos (Romani 5:12). Păcatul este o încălcare a legii, a voii lui Dumnezeu pentru oameni. Acest lucru înseamnă că omul își pune pe primul loc propria dorință și nu voia lui Dumnezeu. Această alegere a propriei dorințe este ceea ce Satan diavolul dorește. Diavolul este o ființă creată, limitată, care a fost în prezența lui Dumnezeu. Numele lui a fost Lucifer. La un moment dat s-a răzvrătit și a dorit să fie ca Dumnezeu. A fost pedepsit de Dumnezeu, apoi a devenit dușmanul lui Dumnezeu și dușmanul creației lui Dumnezeu. Caracterul lui Este unul urât și întunecat. Acțiunile lui, faptele lui, au un singur scop: să distrugă coroana creației lui Dumnezeu, adică omul. Niciodată, sub nicio formă și cu niciun motiv, diavolul nu vrea binele omului. Întotdeauna are un singur scop: să-l distrugă. Trebuie să știi că păcatul a venit astfel asupra oamenilor. Astfel, păcatul pune un zid de despărțire între om și Dumnezeu, îl împiedică pe Dumnezeu să-l asculte pe om. Păcatul a adus moarte veșnică Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit. ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ. HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate. mant 04 harulCe îți oferă acest har al lui Dumnezeu? Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat. (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta: 1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului. 2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână. 3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide. 4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos. Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute. mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt! 2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta. 3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă. Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea: „Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin. Dacă ai făcut această rugăciune cu toată inima, cu toată sinceritatea, se pune întrebarea: cum trebuie să umbli de aici înainte? Sunt câteva lucruri foarte importante. mant 07 traire thumbÎn primul rând trebuie să știi că DIN CLIPA ACEASTA EȘTI COPILUL LUI DUMNEZEU. Lucrul acesta îți este garantat de credincioșia lui Dumnezeu și de cuvântul Scripturii. Biblia este pentru tine Cuvântul lui Dumnezeu și ea îți va spune tot ce trebuie să faci. De azi înainte vei începe să umbli cu Isus în fiecare zi: Primul lucru: ROAGĂ-TE simplu, sincer, fără cuvinte pompoase – într-un mod cât se poate de natural: Doamne Isus, vreau să trăiesc cu tine în fiecare zi. Al doilea lucru: CITEȘTE BIBLIA – vei învăța acolo ceea ce El dorește pentru sufletul Tău. Începe cu Noul Testament, îți recomandăm Evanghelia după Ioan. Apoi e important să știi că niciun bebeluș după ce s-a născut nu a umblat pe stradă singur, ci întotdeauna a fost îngrijit. ESTE IMPORTANT SĂ FII ÎNTR-UN GRUP DE OAMENI care cred ca și tine, care îți doresc aceleași lucruri ca și tine și care Îl experimentează pe Dumnezeu deja înaintea ta. Ei te vor ajuta să înveți și să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi. Trebuie să se schimbe în viața ta multe lucruri dacă rugăciunea ta a fost reală. Duhul lui Dumnezeu care te-a înfiat și care te-a crescut în familia lui Dumnezeu te va învăța să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi.

| Helper07 explică (pentru Irinel15123532):

Problema e ca imi e cam frica. Am citit in Biblie ca cine a avut har si totusi a cazut, este cu neputinta sa mai fie mantuit. A primi Duhul Sfant inseamna si a primi har. Probabil nu inteleg harul pe deplin dar ma gandesc ca as fi ca intr-o stare in care era si Lucifer inainte de cadere, astfel incat, daca cad din nou, nu mai pot fi salvat. Odata ce sunt copil al lui Dumnezeu, nu mai trebuie sa pacatuiesc niciodata? Sau niciodata voit? A primi har inseamna a renunta la firea mea pamanteasca? Pavel spunea ca face ce nu isi doreste referindu-se la pacat. Deci cum ar trebui sa inteleg, ca Pavel era inca pacatos desi avea har? Dar tot el spune ca daca cazi cand ai harul, nu-l mai poti primi iar. Sunt cam confuz. Imi trebuie har ca sa-L iubesc pe Dumnezeu din toata inima sau trebuie sa-L iubesc ca sa am har? Stiu tot ce mi-ai spus si inteleg dar nu inteleg cum anume Il poti iubi pe Dumnezeu mai mult decat pacatul atata timp cat pacatul e inca in tine. Nu-mi place s-o spun, dar iubesc pacatul, pentru ca il cunosc si m-am imprietenit cu el, dar nu-l iubesc pe Isus fiindca macar ca am auzit de El, nu-l cunosc si n-am o relatie cu El. Cum ar trebui sa-L cunosc? Stiu ca El imi poate da puterea de a ma despartii de pacat, dar cum ma pot imprietenii cu El. Sa vreau din toata inima? Dar vreau, insa nu din toata inima fiindca inca iubesc pacatul. Deci am nevoie de El ca sa ma despart de pacat si trebuie sa ma despart de pacat ca sa Il am pe El. Pentru mine e un cerc inchis in care nu stiu cum pot sa patrund. Te rog explica-mi ce inteleg gresit.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Helper07):

Dragul meu prieten, ma bucur ca il cauti pe Domnul Iisus Hristos si te preocupa acest lucru, Dumnezeu spune ca se va lasa gasit de cel ce il va cauta cu toata inima. Hai sa vedem ce spune biblia despre aceste intrebari ale tale.
In primul rand sa lamurim ce inseamna a cadea din har, a fi cu neputinta ridicat iaras.
Sfantul Apostol Pavel descrie acest lucru in Evrei capitolul 6.
Sa citim incepand de la versetul 4.
''4 Căci cei ce au fost luminaţi odată şi au gustat darul ceresc şi s-au făcut părtaşi† Duhului Sfânt şi au gustat Cuvântul cel bun al lui Dumnezeu şi puterile veacului viitor şi care totuşi au căzut, este cu neputinţă să fie înnoiţi iarăşi şi aduşi la pocăinţă, fiindcă ei răstignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu şi-L dau să fie batjocorit.''
Mai departe, Pavel scrie in capitolul 10, urmatoarele, sa citim incepand de la versetul 1.
''1 În adevăr, Legea, care are umbra* bunurilor viitoare, nu înfăţişarea adevărată a lucrurilor, nu† poate niciodată, prin aceleaşi jertfe care se aduc neîncetat în fiecare an, să facă desăvârşiţi pe cei ce se apropie.
2 Altfel, n-ar fi încetat ele oare să fie aduse, dacă cei ce le aduceau, fiind curăţiţi o dată, n-ar mai fi trebuit să mai aibă cunoştinţă de păcate?
3 Dar aducerea aminte a păcatelor este înnoită din an în an, tocmai prin aceste jertfe
4 căci este cu NEPUTINTA ca sângele taurilor şi al ţapilor să şteargă păcatele.''

Este vital, si in acelasi timp de bun simt sa nu scoatem un verset din contextul lui, pentru ca ii putem da orice fel de interpretare daca il scoatem din versetul lui. Care este contextul? Contextul este asa. Care erau destinatarii? Pavel scrie clar, ''Epistola catre EVREI'' Ce facusera Evreii?
Au venit la ei niste invatatori falsi si le-au spus asa ''Voi nu mai aduceti jertfe de miei si vitei in templu? (Nu mai aducem) Dar de ce nu mai aduceti? (Pentru ca IIsus este singura jertfa de ispasire si noi credem in El, si acele jertfe erau o prefigurare a mortii Lui Hristos, ele nu pot ierta pacatele, doar Hristos le poate ierta)
Hmmmm... nu stiu ce sa zic de voi, eu zic sa aduceti, sunteti siguri ca acest Iisus poate sa va ierte pacatele? In vechime noi aduceam jertfe pentru iertare, sunteti siguri ca Iisus va iarta?''

Acesta este contextul, Evreii S-au INTORS, inapoi la lege, la jertfe de vitei si miei si la lucrurile trecute, si L-au parasit pe Hristos, pentru ca mai intai au fost cu Hristos si apoi au REVENIT la lege dupa ce se intorsesera la Hristos. Cu toate ca Dumnezeu le spusesera in vechiul testament ca acele jertfe nu pot ierta pacatele, ci sunt ca o prefigurare a mortii Lui Hristos, o lege ceremoniala.
Apostolul Pavel scrie apoi in Efeseni 2:8-9 ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''
Evreii au cazut din har pentru ca nu prin fapte sunteti mantuiti, ci prin credinta, prin har. Nu ma intelege gresit, faptele sunt foarte importante si Dumnezeu le cantareste, dar NU ca si criteriu pentru mantuire, nimani nu poate fi mantuit prin fapte. Cei ce pun faptele si conduita persoanala mai presus de Hristos au cazut din har, de ce? Pentru ca Dumnezeu spune '' Plata pacatului este moartea''
Si ''Sufletul care a pacatuit acela va muri'' Noi avem o datorie, trebuie sa murim si sa platim pretul pentru pacatele noastre, si biblia spune ca nu este nici un om fara pacat, pretul este moartea, toate faptele noastre bune nu valoreaza nimic inaintea Lui Dumnezeu daca nu il avem pe Hristos, de ce? Pentru ca Hristos a MURIT pentru a PLATI datoria mea si a ta, a platit datoria pacatuui nostru, APOI trebuie sa face fapte bune si sa ne ferim de pacat, ca sa mentinem relatia noastra cu El, trebuie sa ne ferim de pacat, si daca am cazut, sa il marturisim, ne pocaim de el, cerem iertare pe baza mortii Lui Hristos pe cruce, singura baza de iertare, suportam consecintele pacatului comis si nu mai repetam acel pacat, mergem inainte.
Domnul Iisus a spus urmatoarea pilda in Luca 18:9 ''A mai spus şi pilda aceasta pentru unii care se încredeau în ei înşişi că sunt neprihăniţi şi dispreţuiau pe ceilalţi. 10 „Doi oameni s-au suit la Templu să se roage; unul era fariseu şi altul, vameş. 11 Fariseul sta în picioare şi a început să se roage în sine astfel: ‘Dumnezeule, Îţi mulţumesc că nu sunt ca ceilalţi oameni, hrăpăreţi, nedrepţi, preacurvari, sau chiar ca vameşul acesta. 12 Eu postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate veniturile mele.’ 13 Vameşul stătea departe şi nu îndrăznea nici ochii să şi-i ridice spre cer, ci se bătea în piept şi zicea: ‘Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!’ 14 Eu vă spun că mai degrabă omul acesta s-a pogorât acasă socotit neprihănit decât celălalt. Căci oricine se înalţă va fi smerit şi oricine se smereşte va fi înălţat."
Ce avem aici? Avem doi oameni care incearca sa ajunga la Dumnezeu pe doua cai diferite, unul se ingamfa si se lauda cu ce este el, si celalalt se uita la ce este el, vede ca a pacatuit, stie ca este pacatos, stie ca toate faptele bune nu anuleaza datoria pacaului, stie ca este pacatos, si cauta iertarea si indurarea Lui Dumnezeu, si Iisus spune, atentie, Iisus judecatorul intregii lumi spune asta, nu eu. ''Eu va spun ca acest om nu va fi acceptat'' Adica fariseul, ci va fi acceptat vamesul care cauta iertarea, si nu se bazeaza pe faptele lui pentru a fi acceptat de Dumnezeu.
Te rog fierbinte, urmareste aceste doua video si vei intelege pe deplin aceste lucruri, nu le ignora, te rog urmareste-le.

https://www.youtube.com/watch?v=8Fm4mOPRkSo

https://www.youtube.com/watch?v=uB8oJa5QAeA

Nu exista un astfel de pacat care sa nu poata fi iertat niciodata, Hristos a platit datoria pentru toate pacatele noastre, si Iisus spune ''Nu il voi izgoni afara pe cel ce va veni la Mine''
Hristos este mereu gata sa ne primeasca inapoi, chiar si cand suntem dezamagiti de noi insine, chiar si cand suntem scarbiti de ce tocmai am facut, El vrea mereu sa repare puntea dintre noi si El.
Legat de pacat, ei bine, atata timp cat traim in trup, ne vom mai impiedica, vom cadea, vom fi la pamant de multe ori, nu suntem imuni la pacat, dar Dumnezeu vede cand este vorba de o cadere ocazionala din care omul se ridica si vede cand este un pacat bine planificat si deliberat, de aceea spune Pavel ca nu exista jertfa de iertare, pentru ca nu exista o jertfa de iertare pentru pacatele de care NU vrei sa te lasi, cand vrei sa te lasi de un pacat, atunci Hristos intervine si iti da putere si iertare, daca nu vrem sa ne lasam de ele, nu exista jertfa pentru ca noi nu o vrem.
Pe pamantul acesta nu exista om care sa nu mai pacatuiasca niciodata, asta nu inseamna ca nu putem sa infrangem pacatul si sa il alungam din viata noastra, dar nu exista stadiu in care sa nu mai fim ispititi pentru ca inca traim in aceste trupuri de carne.
A fost intrebat un baietel la ora de religie, ''Ce ai fost inainte de a-L primi pe Hristos?'' Baietelul a raspuns ''Am fost un pacatos''
si profesorul l-a intrebat ''Si acum dupa ce L-ai primit pe Hristos, ce esti?'' Baietelul a raspuns ''Un pacatos'' Si profesorul l-a intrebat ''Bine bine, dar cum adica? Unde e diferenta?''
Baietelul a raspuns ''Pai inainte eram un pacatos care alerga spre pacat, acum sunt un pacatos care fuge de pacat'' Aceasta este diferenta, acum fugim de pacat, fugim la Hristos.

Urmareste te rog : https://www.youtube.com/watch?v=0cdojtvXAhA

Pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu trebuie sa citesti noul testament, astfel iL vei cunoaste, de unde vrei sa Il cunosti pe Dumnezeu daca nu din singura sursa posibila? Bibilia, noul testament, citeste-l tot.
Iisus este alaturi de noi, nu ne spune ''Uite drumu, pe ala trebuie sa mergi, hai, du-te, nu ma intereseaza ce faci si cum faci, acolo trebuie sa ajungi, pleaca acum, du-te.'' Dumnezeu nu procedeaza astfel, cum face un tata cand isi invata copilul sa mearga? Il tine de maini, si il lasa sa mearga, daca va cadea, il va ridica, il va lua in brate si il incurajeaza sa mearga iar ''Hai fiule, intr-o zi, vei putea sa mergi, eu voi fi langa tine, nu te voi lasa singur, sunt aici, sunt cu tine, nu te teme caci eu te voi ajuta si te voi ocroti'' Daca ai copii, tu ce le-ai face daca i-ai invata sa mearga si ei ar cadea, ai striga la ei, le-ai spune ''copil nenorocit, ai cazut, nu esti bun de nimic, m-ai facut de ras aici pe trotuarul asta'' Cu siguranta ca nu vei face asa, si noi care suntem oameni, limitati, putem fi buni si iubitori cu fiii nostri, cu atat mai mult Dumnezeulcel infinit in intelepciune si dragoste va fi langa tine, cel care si-a dat fiul pe cruce pentru tine, nu te va lasa la greu.
Domnul Iisus Hristos, Dumnezeul care a creat cerul si pamantul, Dumnezeul slavei, Cel Sfant fara de vreun pacat, Dumnezeul suveran al acestui univers care are toata puterea in cer si pe pamant, care a creat universul si galaxiile, a ales sa ia chip de om, sa vina pe pamant, unde sa fie scuipat, batut, biciuit, cu barba smulsa, injurat, batjocorit, umilit, injunghiat, sa i se puna o coroana se spini, sa i se bata cuie in maini si in picioare si sa fie atarnat aproape gol inaintea lumii, si acest Dumnezeu, atarnat pe cruce, tradat si alungat de toti, sa spuna doar ''Tata, iarta-i, caci ei nu stiu ce fac'' Doar atat? Doar atat spune un om care apatimit atat? Cere iertare pentru cei ce i-au facut asta, ne simtind nici macar o urma de ura, de resentimente, de ranchiuna, nimic? Si Iisus a primit nu doar toate aceste lucruri, dar biblia spune ca Iisus a fost despartit de Tatal, acesta este Iadul, Hristos pe cruce a strigat ''Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?'' In acele momente Dumnezeu Tatal plecase de la El, nu stim pentru cat timp acest lucru s-a intamplat, si nici nu ne putem imagina durerea Lui pe cruce pentru ca El si Tatal erau una, pana atunci, sfanta treime, dar era scris ''Imi voi intoarce fata de la El'' Si Hristos, in timp ce toate astea luau curs si se intamplau, singurul gand aL Lui Hristos, erai tu, si eram eu.
O ilustratie mai veche pe care am auzit-o acum ceva timp, se numeste ''Ultima ispita a Lui Iisus'' daca nu ma insel exista si o carte.
Se spunea cam asa ''Ultima ispita pe care satana a pus-o Lui Iisus, a fost la cruce, in timp ce Iisus era atarnat pe cruce, si lumea de jos il huiduia, il injura si il scuipa, a venit satana la urechea Lui Iisus si i-a soptit ''Iisuse, nu merita sa mori pentru ei, uita-te ce iti fac, te scuipa, uita-te la ei'' In clipa aceea Iisus a strigat pe cruce ''Tata, iarta-i, caci nu stiu ce fac''.
Poate mai tii minte cand eram indragostiti de o fata si trageam cate o petala dintr-o floare :) ''ma iubeste, nu ma iubeste'' vedeam ca se termina petalele si deaj anticipam dezastrul, si atunci trageam 2 petale, ca sa ramana in picioare ''ma iubeste''. La Dumnezeu nu e despre noroc, pe fiecare picatura de sange a Domnului Iisus pe cruce, scrie numele tau, si scrie numele meu, aici nu mai e de tras doua picaturi, Hristos te iubeste, si daca ai vreo indoiala, Dumnezeu sa mustre indoiala aceea, pe tine te iubeste Dumnezeu.
Ieremia 31:3 ''Te iubesc cu o iubire veșnică''

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonimg):

Bine spus, ma bucur ca faci parte din aceasta comunitate si lucrezi pentru Dumnezeu aici, Domnul Iisus Hristos sa te binecuvanteze.

| anonimg a răspuns (pentru Helper07):

"Deci cum ar trebui sa inteleg, ca Pavel era inca pacatos desi avea har?" Da. Pentru ca stii ca este scris ca daca un om zice ca n-are pacat... minte.
Natura noastra pacatoasa va exista in om pana cand acesta va muri sau pana cand va fi schimbat in trupul proslavit care il vor primi cei mantuiti; depinde ce lucru se va intampla mai intai.
In mod pratic trebuie sa petrecem mai mult timp cu Dumnezeu: in studiu, in rugaciune, in facerea binelui, in participarile la biserica, si ciar implicati in activitatile de la biserica atunci cand Dumnezeu ne cheama la slujire prin alti slujitori ai Lui.
Ne vom dezvolta sufletul cu lucrurile cu care petrecem cel mai mult timp. "Cercul" este inchis din pricina noastra. Si da, in cer, unii vor sta mai aproape de Dumnezeu, altii mai departe. Depinde de dragostea lor pentru El.
Ne vom apropia de Dumnezeu daca vom petrece mai mult timp cu El. Cele doua naturi se vor razboi in noi pana la final. Una va fi rastignita, cealalta va triumfa. Asta depinde de noi; ia lucrul acesta nu necesita amanare.
Oricum ar fi, noi tot vom mai pacatui. Trebuie doar ca de fiecare data sa ne ridicam. Totusi, aceasta nu se poate numi viata de credinta. Noi trebuie ca in fiecare dimineata sa ne trezim cu gandul de a trai placut inaintea lui Dumnezeu. Chiar daca inima nu este dispusa, trebuie sa o aducem sub stapanirea ratiunii. "Privind, suntem schimbati", spune Biblia. Trebuie doar sa petrecem timp cu Dumnezeu, si va fi imposibil sa nu ne simtim atrasi de El; va si impsibil ca inima sa nu fie si ea atrasa de Dumnezeu si dornica sa traiasca pentru El.
D-asta mi-a placut programul din armata: iti place sau nu, faci ceea ce este bine. La inceput nu mi-a placut; dar dupa aceea adoram inviorarile si instructiile, chiar daca eram leoarca de transpiratie si terminat de sete si de incaltamintea din picioare.
Trebuie sa lasi deoparte sentimentele: fie bune, fie rele. Ele n-au nici o legatura cu credinta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cum ti-L imaginezi pe IIsus Hristos? Nu poti iubi pe cineva pe care nu il cunosti, citeste biblia, noul testament, cunoastep pe Iisus Hristos. Vreau sa iti spun o intamplare reala din California din anul 1985. Un om obisnuit merge cu masina la benzinarie, baga benzina si merge sa plateasca. Cand vine inapoi, nu mai era masina, s-a speriat, s-a uitat pe camere impreuna cu angajatii si au vazut ca un strain s-a urcat in masina lui si a fugit cu ea. Hotul era linistit la volan, bucuros ca poate sa o vanda si sa isi scoata bani.
Omul s-a speriat si a mers la politie cu o mare graba si le-a spus politistilor ''Fugiti dupa masina aceea, dupa omul acela, nu ma intreseaza masina, dar am pus niste otrava de sobolani in niste biscuiti pe care i-am lasat pe bord, am sobolani acasa, mi-l si imaginez pe hot ca i se face foame si mananca biscuitii, eu acum ma duceam la cabana sa omor sobolanii, fugiti repede sa nu cumva sa manance biscuitii!''
Politia l-a identificat si l-a urmarit, hotul mai tare fugea cu masina gandindu-se ''Acum vine si ma condamna!''
Politia fugea dupa el, nu voiau sa il condamne, stii ce a facut politia? S-au gandit pana la urma ca ala are radio pornit, au dat anunt la radio ''Daca ai furat masina cutare si cutare, opreste-te si NU MANCA BISCUITII!
Ai inteles ideea? Domnul Iisus Hristos nu fuge dupa tine ca sa te condamne, vrea sa te protejeze, noi fugim de Domnul toata ziua, pentru ca o sa vina si o sa spuna pacatul meu, nu vreau sa stau de vorba cu El.
Dumnezeu nu vrea sa iti spuna pacatul, vrea sa iti spuna ca sunt niste biscuiti otraviti ascunsi in pacatul ala pe care satana ti-i intinde, Iisus spune ''Nu-i manca, nu-i manca'' si tu fugi de Domnul. Spui ''Daca ma prinde imi rupe picioarele''
Nu este Dumnezeu acesta, este Tata, te iubeste, nu vrea sa te condamne, nu o sa iti spuna cuvinte de condamnare, o sa iti spuna cuvinte de dragoste.
Romani 8 ''Aşadar, acum nu mai este nici o condamnare pentru cei ce sunt în Cristos Isus''
Vrea sa iti spuna ca este un pacat in viata ta de care trebuie sa renunti, spune-i pe nume pacatului si departeaza-te de el, nu o sa iti aduca bucurie... este o minciuna a diavolului.
Biblia spune :
''Căci legea Duhului vieţii în Cristos Isus te-a[c] eliberat de legea păcatului şi a morţii. 3 Fiindcă ceea ce era cu neputinţă pentru Lege, întrucât era făcută neputincioasă de fire[d], Dumnezeu a înfăptuit trimiţând, din pricina păcatului, pe propriul Său Fiu, în asemănarea firii păcătoase, şi condamnând astfel păcatul în fire, 4 pentru ca cerinţa dreaptă a Legii să fie împlinită în noi, care nu trăim potrivit cu firea, ci potrivit cu Duhul. 5 Într-adevăr, cei ce trăiesc potrivit cu firea se gândesc la lucrurile firii, însă cei ce trăiesc potrivit cu Duhul se gândesc la lucrurile Duhului. 6 Căci preocuparea pentru fire este moarte, însă preocuparea pentru lucrurile Duhului este viaţă şi pace.''

Tu nu mai trebuie sa te supui legii pacatului, inainte de Hristos nu puteam sa ne impotrivim pacatului, nu aveam putere.
Asa cum nu te poti impotrivi legii gravitatiei, nu te poti impotrivi, te vei supune. Asa ca Dumnezeu a trebuit sa dea o alta lege ca sa contracareze legea pacatului, legea Harului prin Iisus Hristos. Asa cum legea aerodinamicii se impotriveste legii gravitatiei, tu cand esti in avion, nu te mai supui legii gravitatiei, pentru a ai o alta lege. Cel ce este in Hristos Iisus nu se mai supune legii pacatului, nu prin puterea mea, ci prin puterea Lui, ii cer ajutorul, si El promite ca mi-l va da,
Biblia spune in 1 Corinteni 10:13 '' Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Și Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre, ci, împreună cu ispita, a pregătit și mijlocul să ieșiţi din ea, ca s-o puteţi răbda.''

Apostolul Pavel spune ''Pot totul in Hristos care ma intareste''

| Helper07 explică (pentru Irinel15123532):

Sa citesc din Biblie ca sa-L cunosc pe Isus? Am citit, stiu cine e, dar nu Il cunosc. Am auzit si de Stefan cel Mare si tot nu il cunosc. Am auzit si de Obama si tot nu il cunosc. Am auzit de atatea ori de jertfa lui Isus inca de mic copil, incat nu ma mai misca acest lucru. Eu am nevoie sa Il cunosc pe Dumnezeul prezentului, nu din auzite ci personal.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Helper07):

Desigur, inteleg punctul tau de vedere, dar vezi tu draga prietene, punctul tau de vedere era valabil daca vorbeam de un om, aici nu vorbim de un om, ci de Dumnezeu, omul este schimbator, dar Dumnezeu nu.
Apostolul Pavel scrie in Evrei 13:8 ''Isus Cristos este acelaşi – ieri, astăzi şi în veci!''
Dumnezeu nu se schimba, cum a reactionat in noul testament cu ucenicii Lui, asa va reactiona si cu noi, cum l-a iertat pe Petru ca s-a lepadat de El, cum a spus femeii prinsa in preacurvie si adusa sa fie omorata cu pietre ''Cine este fara de pacat, sa dea cel dintai cu piatra in ea'' si biblia spune ''Si toti s-au simtit mustrati in cugetul lor, au iesit afara de la cel mai tanar pana la cel mai in varsta, si Iisus a ramas singur cu femeia''
Cum i-a iubit pe ucenici, asa ne iubeste si pe noi ''Nu este mai mare dragoste, decat ca cineva sa isi dea viata pentru prietenii lui, voi sunteti prietenii Mei, Eu o sa imi dau viata pentru voi''
Duhul Sfant a lucrat si a adunat toate aceste intamplari si prorocii, toate aceste minuni si fapte, intr-o singura carte, care de 2000 de ani, este pastrata, tocmai ca noi, sa avem manualul, scrisoarea de dragoste a Lui Dumnezeu pentru noi.
Citeste, dar nu doar citi, ci incepe sa studiezi, sa aprofundezi noul testament, iti recomand o carte.

''Doamne vreau sa Te cunosc'' Este scrisa de Kay Arthur

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule tu esti expert in manipulare si promovare sectancta

| TristanTzara a răspuns:

Se poate și dacă nu erați prieteni înainte, atâta timp cât e consensul și Duhul Sfânt nu te-a plătit să-l lași în tine.

| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu este iubire, El iubeste pe oricine. Pacatul daca il iubesti, inseamna ca inca nu esti impacat cu Dumnezeu. NU poti iubi pacatul si sa il iubesti in acelasi timp si pe Dumnezeu. Ca sa Il cunosti pe Dumnezeu, trebuie ca sa urasti pacatul, sa nu iti mai produca placere. Trebuie sa asculti poruncile Lui, trebuie sa vrei sa vii spre iubire si spre o viata buna si lipsita de pacat, si atunci cand o sa vrei cu adevarat sa te schimbi si sa nu mai pacatuiesti, va veni si Duhul Sfant si te va ajuta, pentru ca singur nu prea poti. Dar vointa ta trebuie sa fie statornica si mare ca sa treci peste pacat. Si El te va lumina si cu credinta si cu rugaciuni vei depasi placerea pacatului. Si atunci cand iti vine in minte placerea pacatului sa ti-o indrepti catre Dumnezeu si sa lasi gandurile placerii pacatului sa treaca pe langa tine sa nu te mai concentrezi catre el. Si dupa ce o sa te mai curatesti, o sa Il cunosti usor usor si pe Dumnezeu, si o sa vezi cata dragoste are pentru noi toti, si cand o sa descoperi dragostea Lui, Il vei iubi si tu mai mult decat orice pe lumea asta. Dar pentru asta iti trebuie vointa de fier si multa incredere in El si lupta.

| Helper07 explică (pentru slayer09):

Trebuie sa actionez din iubire sau din credinta? Il primesc pe Dumnezeu pentru ca Il iubesc sau pentru ca cred in El. Ideea e ca daca nu o fac din iubire, atunci actionez din mandrie si scopul nu mai e sa fiu cu Dumnezeu ci sa-mi fie mie bine cu El, si nu cred ca astfel pot avea o relatie cu Dumnezeu. Imi e foarte usor sa cred in El, astfel nu m-ar preocupa asa mult, dar asta nu inseamna ca-L iubesc fiindca nu-L cunosc.

| slayer09 a răspuns (pentru Helper07):

In primul rand actioneaza din credinta si frica de Dumnezeu. Frica insemnand sa pazesti poruncile Lui si sa vrei sa vii catre El, sa lasi pacatele si tot ce inseamna lumea asta pe planul doi, si sa iti indrepti mintea si inima catre El, incearca sa lupti sa deprinzi iubirea pentru El, si nu o s-o poti s-o faci daca nu iti iubesti si semenii sau aproapele tau. Este aceeasi chestie, tu trebuie sa inveti in lumea asta sa iti iubesti semenii si sa ii accepti asa cum sunt ei, sa lasi mandria si sa fii umil, astfel vei invata sa Il iubesti si pe Dumnezeu, usor usor, lasand pacatul si facand fapte bune si din iubire pentru semenii tai, vei dobandi iubirea care se va indrepta si catre Dumnezeu, si ai sa Il simti pe Dumnezeu in tot ceea ce faci, ai sa Il simti cat de bun si iubitor e, si atunci ai sa Il iubesti pentru acea iubire mare pe care ti-o da.

| Helper07 explică:

Adica dupa mine, trebuie sa ai Duhul Sfant ca sa ai o relatie cu Dumnezeu si trebuie sa ai o relatie cu Dumnezeu ca sa ai Duhul Sfant. Spuneti-mi, care e lucrul pe care il inteleg gresit?