| EmaS a întrebat:

Poti trai o viata departe de Dumnezeu, poti face ce vrei tu. Te poti distra, poti avea aventuri de-o noapte, te poti imbata. Dar vine ziua în care te vei afla pe patul de moarte. Daca ai muri maine ai regreta pacatele pe care le-ai facut in timpul vietii?

Răspuns Câştigător
| Leutzbv a răspuns:

Eu regret in fiecare zi pacatele pe care le fac. Daca as muri maine, nu as mai avea timp sa-mi para rau de pacatele mele, m-as trezi in fata Judecatorului si nu as mai putea da inapoi. Dar am si eu o intrebare: oare ne garanteaza cineva ca vom avea parte de aces "pat de moarte"? GBU EmaS!

84 răspunsuri:
| AndreeaE a răspuns:

Nu, mi se pare ceva normal sa faci toate astea, adica oricat ai crede tu ca pe Dumnezeu il ti departe in sufletul tau exista un El.

| 3DEffect a răspuns:

Ateu,deci nu prea imi pasa de pacatele astea.

| andreea11Secret a răspuns:

Eu as regreta pacatele si daca te caiesti sincer, Dumnezeu te poate ierta.

| Prеotul a răspuns:

Asa este. Toti acesti oameni vor ajunge in iad, inclusiv pocaitii.

| EmaS explică (pentru Prеotul):

Pocainta este porunca lui Dumnezeu. Fara pocainta o sa ajungi in iad, oricine ai fi tu! Cine iti da tie dreptul de a judeca? Tu insuti vei fi judecat!

| AnnaAnnne a răspuns (pentru Prеotul):

Si am si eu o intrebare? Daca Dumnezeu ne iubeste pe noi oamenii de ce l.a trimis pe Iisus fiul lui pe pamant si n.a venit el insusi si l.a pus pe el sa sufere? De ce? Daca el spune ca toti oamenii sunt egali atunci de ce se nasc oameni cu probeme speciale si altii bine merci si pitred de bogati? De ce? Eu n.am sa inteleg niciodata (cred) calugaritele care isi petrec o viata intreaga in biserica, singure, neavand o familie si daca l.a sfrsitul vietii cand se sting Dumnezeu nu exista...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Prеotul):

Parinte,nu pacatuii si tu prin raspunsul dat.Toti necredinciosii pot spera la marea mila a lui D-zeu daca se caiesc sincer, chiar si pe patul de moarte.Nu le spune ca nu exista iertare, ca nu ai dreptate.
Parinte, nu te ridica impotriva celor de alta credinta, ca toti avem acelasi D-zeu, dar fiecare il intelege in felul sau.Nu este bine ca, in fata atator atei, sa ne afurisim noi intre noi.

| AwanderingLove a răspuns:

Da mi-ar parea rau, dar daca maine as muri nu as mai avea ce sa fac ca sa repar pacatele.

| EmaS explică (pentru AwanderingLove):

Dar azi inca poti!

| TitusD a răspuns:

Dumnezeu te iubeste mai mult decat crezi tu. Iubeste-L pe Dumnezeu si fa ce vrei!

| pychiu a răspuns:

Dupa mine viata trebuie traita la maxim in fiecare zi. Daca as muri maine nu mi-ar fi frica de iad deoarece singura porunca pe care nu am respectato este ca am mintit, la o porunca incalcata nu cred ca as fi trimis in iad. Bine inteles asta e parerea mea.

| Irina29 a răspuns:

Eu cred că da. Fundă?