| Kalla a întrebat:

Precizez ca sunt crestina! Ce credeti ca ucide crestinismul cel mai mult in zilele noastre la noi in Europa? Capitalismul,sexul vazut ca ceva distractiv in loc de ceva produs de iubire,neinteresul tinerilor creat de televizor,calculator,droguri,sex,parintii ce nu se mai ocupa de copii,politica, anumite tari care nu respecta credintee altora si explica teorii (teorie:ceva ce nu este verificat 100%) ca Big-Bang-ul si evolutionismul? Stiati ca sunt mai multi crestini in Asia (mai ales in China) decat in Europa?

Deci,ce lucruri credeti ca creaza disparitia Crestinismului in Europa? Atei, daca nu stiti sa va potoliti setea de a ne insulta religia mai bine taceti ca faceti o impresie mai frumoasa! happy

39 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cred ca lipsa de credinta, sau prea putina credinta.

| Inferno a răspuns:

Atat timp cat crestinismul ucide politica, afirmatia-ti apartine, rezulta ca este anarhic, iar orice lucru anarhic este daunator societatii. Crestinismul ucigand prin aceasta si societatea.

"teorie:ceva ce nu este verificat 100%"
Imi spui si mie unde scrie prostia asta?

Explica-te.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sexul este ceva foarte bun,imbunatateste viata enorm de mult!
Cea ce se vinde si ce refuzi tu este Pornografia care daca ai facut macar o data dragoste,ai inteles ca Pornografia si sexul nu se aseamana deloc... Pornografia apartine domeniului SF!
In general noi suntem vinovati, se vinde pornografia fiindca noi o cumparam, niciodata nu se va vine ce nu se cumpara.

Drogul se consuma in majoritatea cazurilor din probleme familiare.

Prezenta puteri religioase ar insemna pedepse prin moarte, persecutarea, involutia omenirii(adica ne intoarcem de unde am pornit), Razboiaie, sclavie.

Iti reamintesc ca religia era la putere candva, si lucrurile nu au mers mai bine ca acuma.
Inca odata nu inteleg de ce priviti Sexul ca subiect tabu.

Ca om religios imi asum raspunderea si recunosc efectele negative ale religiei.

| Kalla explică (pentru OOOLEOOO):

Sexul este bun doar cand il faci cu persoana cu care intentionezi sa-ti petreci restul vietii.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Kalla):

Sexul sanatos:
Rata de mortalitate scazuta
Scade riscul atacurilor cerebrale si al bolilor de inima
Intareste imunitatea
Reduce stresul
Reduce durerile.

| Kalla explică (pentru OOOLEOOO):

Fa tu daca iti place asa de mult si nu te preocupa de viata mea sexuala laughing

| usuk a răspuns:

Nerespectarea valorilor spirituale si emanciparea in masa a populatiei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceva ce nu este verificat 100%) ca Big-Bang-ul si evolutionismul?
Big Bangul este verificat până la 10 la minus 43 secunde de la începutul lui. Numai cei ce își pun mâna la ochi să nu vadă și să nu creadă, spun că nu e verificat.
Evoluționismul la fel. Știința medicinei de azi se bazează pe acesta și salvează vieți astfel. Deci veridficat 100%.
Pe când cartea Geneza din Biblie e complet verificată doar într-un singur mod. Este sigur de tot că este 100% o poveste.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sistemul capitalist. De aici porneste tot ce e rau, dar si tot ce e bine. In functie de IQ si educatie parintii aleg cum sa-si educe odraslele.
Sistemul capitalist propune o schema de lucru ce se extinde uneori si peste program pentru a putea atinge prosperitatea. Astfel, parintii aleg sa-si neglijeze copii in detrimentul locului de munca si au impresia ca pot compoensa asta cumparandu-le diverse bunuri (telefoane, laptopuri, tablete).
Tot sistemul capitalist se bazeaza pe ecuatia cerere-oferta. Mai intai primesti o mostra gratis, urmand sa platesti apoi pentru produsul a carui client devii (vezi cazul pornografiei la TV. S-au prezentat emisiuni vulgare, majoritatea a prins gustul si acum doar asta se cere si asta aduce mult profit)

| Alphawolf a răspuns:

Ratiunea.

| HueyFreeman a răspuns:

Accesul la informatie.

| Maxim96 a răspuns:

Iisus Hristos a spus ca la sfarsitul veacurilor va fi mare confuzie si dezordine in religie si ca multi se vor lasa amagiti de bogatiile lumii acestea.Da, acum stiinta a devenit mai importanta ca religia.

| Mikhtarian a răspuns:

Cum Iisus a spus : In vremurile din urma, credinta se va pierde, deci.
trage de aici concluzia.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ateii si sectele schismatice.

".să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei." (Romani 16:17)

| AndraRox a răspuns:

"Deci,ce lucruri credeti ca creaza disparitia Crestinismului in Europa? " Chiar lipsa de credință. Dezinteres, neîncredere... De ce crezi că ateii ne consideră slabi? Pentru că unii nu sunt în stare să zică nici măcar, care este diferența dintre Paște și Crăciun. Lumea s-a schimbat, a evoluat cică. Asta în cazul în care a evolua înseamnă să te lepezi de credință pentru că așa spun alții; atunci te "interesezi" mai bine și afli că " POATE Dumnezeu nu există". Sper că înțelegi ce vreau să spun.
Nu mai e ce a fost. Câți creștini adevărați mai sunt în țara asta!? Puțini, poate prea puțini.

| Varan_Sergiu_1990 a răspuns:

Video killed the jewish rock star