| DanionM a întrebat:

"Prin păcat omul se închide în haosul creaţiei." Se poate compara păcatul cu un "cal troian" prin care se destabilizează echilibrul diferitelor "compartimente" al vieţii umane?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conceptul de pacat tradeaza obsesiile sexuale ale lui Iehova si acolitilor lui.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pentru ca binele si raul nu exista, deci nici pacatul. Daca nu zicea unu ca e Iisus, crestinii de azi erau evrei, sa zicem, si omorau idolatri, nu era pacat, ca dumnezeu cere asta. Autosugestia "destabilizează echilibrul diferitelor "compartimente" al vieţii umane". Spune-i omului ca e pacat sa bea apa, si cand o sa bea, o sa se simta pacatosul lumii.

| Exilee a răspuns:

BIneinteles. Cata dreptate ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da.intai si intai fiindca vine in mod subtil, nu ataca fromtal si direct.cu gandul cu vorba si cu fapta.adica,satan.ori slabiciunea omeneasca, viciul se face simtit la nivelul gandului.omul incepe putin cate putin, sa cocheteze cu gandul si la un moment dat sa discute cu el.in mintea lui.ca nu e grav, ca toata lumea face, ca numai odata, ca nu are cine sa afle.de la discutia cu pacatul trece la fapta.se bucura de dulceata amara a pacatului.dar acesta pune stapanire pe el.devine viciu, creeaza dependenta si il robeste pe om.deci asemanarea cu un cal troian este potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca un destept care gandeste, cu capul dintre oua si crede ca cele din ceruri fac la fel.il cheama, il cheama, il cheama ssssandel.salut.

| Ben00 a răspuns:

Asa este, insa are la dispozitie pocainta si ajutorul venit de la Dumnezeu si de la sfinti pentru a se redresa.