| anonim_4396 a întrebat:

Privesc la acesti atei precum la niste serpi, care la numele lui Dumnezeu incep sa scuipe venin si sa o traveasca pe cei credinciosi.Acum va intreb cine este acest sarpe? Ati incercat sa va puneti vreodata intrebarea de ce reactionati asa cand un crestin va vorbeste bland si cu dragoste de Domnul Dumnezeu? Ar trebui sa deschideti ochii :-)

29 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"de ce reactionati asa cand un crestin va vorbeste bland si cu dragoste de Domnul Dumnezeu?"
Sunt si crestini blanzi si buni dar tu esti fatarnic, adica cu Dumnezeu in gura si cu dracu-n suflet, "Privesc la acesti atei precum la niste serpi"

NOname
| NOname a răspuns:

Cine e creştinul care vorbeşte blând şi cu dragoste, tu cumva?

...şi chiar de ar fi aşa, tot degeaba, din moment ce îi priveşti pe oameni ca pe nişte şerpi (ceva înjositor în mintea ta) doar pentru că nu cred în ce crezi tu.
Ştii cum se cheamă asta, alexanderC?
Ipocrizie/fățărnicie (pe lângă răutate şi prostie).

Dacă mă dispreţuieşti, ok, e dreptul tău, dar nu încerca să mă (şi să te) păcăleşti şi să mă iei cu zăhărelul. E josnică şi respingătoare o atitudine prefăcută.

| danay72 a răspuns:

Un crestin vorbeste cu iubire pentru ca stie oamenii reactioneaza asa pentru ca nu cunosc adevarul biblic.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

"Un crestin vorbeste cu iubire"
--nu toti...

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Cei care nu fac acest lucru e un mare semn de intrebare legat de faptele lor.Romani12:17-21

| mODIN a răspuns:

Vorbeste bland si cu dragoste? Ia auzi. Crestinii ma ameninta ca voi are pentru o eternitate in iad daca nu cred in prietenul lor imaginar.Cata dragoste in asemenea cuvinte...

| RAY a răspuns:

Mai vipere ca crestini exista oamenii?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu vad acea blandeste si acea dragoste despre care vorbesti, daca tu o vezi, e grav, intrebarea ta e un exemplu de neiubire si neblandete. Daca pentru tine e grav ca nu cred in zeul tau, pentru mine e grav ca credinta in el te obliga sa nu iti folosesti mintea; daca cineva e ranit si stii ca are nevoie de sange, tu i-ai da de oricare si te-ai ruga lui dumnezeu sa-l vindece, eu m-as gandi daca acel sange nu i-ar face mai mult rau, pentru ca in lume nu exista doar dumnezeu si diavol, exista bacterii, virusuri, sa nu mai spun de grupe de sange, asta ar fi doar un exemplu.

| johnnny123 a răspuns:

Nu vreau sa iau nici partea ateilor, nici partea credinciosilor, disputele astea mi se par o pierdere de vreme.

Doar o mica observatie:
Daca privesti oamenii ca pe "niste serpi care scuipa venin" nu prea vad cum le-ai putea vorbi vreodata "bland si cu dragoste".

Poate ar trebui sa reformulezi.

| sublime89 a răspuns:

Daca vorbesti bland si cu dragoste despre o minciuna nu inseamna ca o faci adevarata. Tot minciuna ramane.

| Felys a răspuns:

Practic doi bani nu dau pe cei care se dau credinciosi, nu imi pasa, ignor total, nu ii privesc in nici un fel, astia credinciosi nu va mai dati atata importanta inutila

| Lizzu a răspuns:

Credinta doar la suprafata au unii happy in interior, ei sunt serpii.

| Inferno a răspuns (pentru Lizzu):

Unii sunt doar viermi in interior, pana la stadiul se sarpe mai este mult.

| Lizzu a răspuns (pentru Inferno):

Daca e asa, problema ar trebui sa fie a lor. Treaba e ca atunci cand incep cu criticile nefondate reiese ca lasa la o parte si uita "adevarata credinta" in "bunul dzeu".

Se spurca la gura si sfarsitul le-ar fi in iad, asta dupa regulile lor. Pe ei nu se vad happy la ei atacurile se poarta in numele religiei si implicit nu au urma de pacat.

Asta e...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ssssssssssssssssssssssssssssssssssss.

| CinevaNou a răspuns:

O sa ajungi in iad.

| Moisie a răspuns:

Noi ateii ne-am pus doar intrebarea cum de un crestin poate sa fie atat de fatarnic ca sa nu zic parsiv, incat sa vorbesca mieros si bland, dand impresia de dragoste si sfintenie, cand el de fapt urmeaza o religie diabolica bazata pe minciuna si sarlatanie, impusa prin milioane de crime una care indeamna oamenii sa incalce Legea lui Dumnezeu?
Atentie Mare si deschideti larg ochii, pentru ca o religie care nu vine de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani, una care are la baza furtul si minciuna, legalizata de un criminal in serie care si-a ucis si propriul sau fiu, una care s-a impus prin crime si exercitarea terorii, o asemenea religie nu are legatura cu Dumnezeu ci ei il numesc ca Dumnezeu pe Diavolul care s-a asezat in biserici unde se lasa slavit ca Dumnezeu (vezi 2 Tesaloniceni 2-4)

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Moisie, ţi-am mai explicat cum e treaba cu "noi ateii" şi "Legea lui Dumnezeu", "creatori", "dumnezeii adevăraţi", "diavoli"... E aiurea rău.

Renunţă măcar la partea cu "noi ateii", pe care o văd la tine destul des şi îmi zgârie retina.
Vorbeşte doar în numele tău, te rog, e cel mai bine aşa.

| Moisie a răspuns (pentru NOname):

Treaba "cu noi ateii" o vei vedea la mine intotdeauna cand intrebarea este adresata ateilor la mod general.
2 "Legea lui Dumnezeu" se gaseste in Biblie dar si in convingerile celor care inteleg faptul ca Dumnezei sunt si oamenii care au CONSTIINTA superioara.
3 Nu e nimic aiurea, ci doar un exemplu de flexibilitate razultat din faptul ca esti capabil sa discuti cu fiecare om la nivelul sau, si pentru ca nu poti convinge un imbrobodit religios cu argumente stiintifice pe care le respinge din star ca fiind false, iata eu il combat cu argumente biblice, dovedindu-i cu versete biblice ca bate campii.
Eh, atunci cand o sa intelegi acest lucru privind flexibilitatea, care este rolul ei, ai care este valoarea si efectele ei, atunci poti sa-mi raspunzi si chiar sa-mi faci observatii, pina nu ajungi la acest nivel, te rog neglijeaza-ma!

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Poţi să cobori la ce nivel vrei tu şi să aberezi cât îţi vine, dar nu băga "noi ateii" (fără ghilimele de ironie) la înaintare, pentru că nu e niciun "noi", în special când ataci bullshitul religios cu un alt bullshit religios, lipindu-i eticheta de "adevăr" - e bullshit!

| Moisie a răspuns (pentru NOname):

Evident ca bullshitul ramane tot bulshit orice eticheta ii punem, ceea ce se pare ca nu intelegi tu este faptul ca eu ca si ateu, ca oricare altul, mai stiu sa si combat religia lucrand cu "materialul clientului", dar asta nu are legatura cu convingerile mele ateiste, ci apartine de spititul civic prin care combat o religie care are ca scop imbrobodirea tinerilor prin minciuna si santaj, lucru care se doreste a fi exact opusul campaniei de indobitocire a tinerilor facuta in scoala romaneasca sub "luminoasa" conducere a vrajitoarei Abramburica care este cea mai "inteligenta" ministru de educatie din ceruri, dar cea mai proasta aici pe pamant!
Sper sa intelegi ca ateismul imi este doar "credinta", iar spiritul civic imi este "misiunea", asta ca sa ma exprim in termeni religiosi, astfel incat sa integi si tu sa faci deosebirea intre "credinta" mea si "misiunea" mea astfel ca sa nu le mai confunzi!

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Da, Moisie, dă vina pe mine pentru hibele tale şi dificultatea de a te exprima (şi de a rămâne coerent în acelaşi timp).

Nu mă interesează misiunile tale de combatant şi ce speri să obţii prin ele, dar mă interesează să nu fiu implicată în ele, indirect şi fără acordul meu.
Sper că ne-am înţeles.

| Moisie a răspuns (pentru NOname):

Eu nu am hibe si nici nu fac pacate, doar gresesc cateodata, si se mai spune ca: "errare humanum est"!
Nu te implica nimeni cu nimic. tot asa cum nu sunt implicati nici toti ateii, atata timp cat nu faci si tu ceea ce fac eu!
Da sper si eu, si anume Sper sa ma lasi in pace!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Un crestin care vorbeste bland si cu dragoste? ce ai patit? ai fumat ceva?

| Kalla a răspuns:

Nu suntem noi ce trebuie sa-i judecam.Totk cei impotriva lui Fumnezeu au ceva diabolic in ochi dar este treaba Domnului sa-i judece cu dreptatea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-o noapte am avut un vis.Era un sarpe rosu care imi vorbea si imi zicea ca imi da tot ce imi trebuie pe lumea asta, bani, femei etc Nu stiam ce sa fac, iar in acel timp am auzit o voce care mi-a zis sa nu il las sa ma muste ca este satana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti un pic suparat, sau dezmagit, o sa-ti treaca. nu lasa cativa sa iti influenteze parerea in ceea ce priveste intreaga comunitate. acei cativa nu sunt reprezentativi.

| gingergirl1 a răspuns:

Nu am nimic cu ei... Daca esti crestin adevarat nimeni si nimic nu te poate desparti de Dumnezeuwinking
"M-am certat", bine de fapt m-am contrazis cu un ateu odata, dar pur si simplu nu poti sa le scoti ideile din cap...

| Moisie a răspuns (pentru gingergirl1):

Pai daca esti crestina, asta inseamna automat ca te-ai despartit de Dumnezeu si te inchini unui dulgher, adica unei creaturi si nu Creatorului, si tu numesti Dumnezeu pe acea creatura!
Asa ca ar trebui mai intai sa inveti sa gandesti limpede, sa intelegi diferenta intre Creator si o creatura, si apoi sa renunti la o religie care te invata sa te indepartezi de Creator ca sa te dedici unei creaturi!