| AnonimSuprem1 a întrebat:

Priviti versetul acesta: "14. Si i-am zis: Doamne, Tu stii. El mi-a raspuns: Acestia sunt cei ce vin din stramtorarea cea mare si si-au spalat vesmintele lor si le-au facut albe in sangele Mielului." (Apocalipsa lui Ioan, capitolul 7, versetul 14).

Ce ziceti de expresia "le-au facut albe in sangele Mielului"?

Deci, frate, inteleg ca orice e patat de sange e rosu. Acum nu vreau sa iau biblia la misto, dar este foarte amuzant: "cum sa faci vesminte albe in sange, adica in sangele Mielului?".

De fapt acum ca sa nu fiu nici eu nesimtit, inteleg ca este vorba de un context complet spiritual, caci noi nu trebuie sa luam totul exact asa: vesmintele albe sunt faptele bune ale sfintilor si starea lor de neprihanire, iar sangele este simbolul sacrificiului lui Iisus Hristos; deci se refera ca s-au mantuit prin sacrificiul dumnezeiesc.

Voi ce spuneti de asta? Pe mine ma amuza asta.

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Ce știi tu? În secolul I sângele de miel era Venish laughing

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Albirea înseamnă curățirea de păcate. Vorbește metaforic. Mielul e Isus, iar sângele lui a curățat veșmintele lor. Dar scrie acolo, întâi le-au spălat. Apoi sângele lui, care curăță păcatele, le-a albit, metaforic.
Toată Apocalipsa este o viziune, scrie asta în versetul 1, deci necesită interpretare, ca orice vis. Iar autorul fiind ecleziast creștin, are ca matetial pentru viziunea lui simboluri creștine. Și fiind un material cât de cât consistent și închegat, conciliile religioase au decis introducerea lui între cărțile ce alcătuiesc Biblia. Ea are semnificație doar în acest context religios.

| Celcestietot a răspuns:

Oamenii lui Dumnezeu vor avea de suferit din cauza ateilor, a ignoranților, a sataniștilor etc. Explicația mai pe înțeles ar fi că acele persoane au murit (pașnic) în numele lui Iisus / datorită mărturisirii lui Iisus, în chinuri. Prin credința lor s-au mântuit.

| Octavian199 a răspuns:

Ia baga si versete care nu iti plac.

| BlackLight1987 a răspuns:

Este vorba despre martiri, ce s-au jertfit pentru credinta lor, urmând exemplul lui Hristos. Este in acord cu fericirea a 9-a.