| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ptiu. Cum interpretati versetele 8 si 9? http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=19&cap=2

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Daca e sa iei dupa ce faci, tot Biblia spune ca faptele tale cele mai bune sunt ca o carpa murdara inaintea lui Dumnezeu. Nu te poti compara cu sfintenia si dreptatea Lui. Cind o faci, daca o faci realist, descoperi ca esti de-a dreptul mizerabil in comparatie cu El. Si atunci nu ai nici o sansa sa ajungi la El, cum un om murdar al strazii nu va ajunge niciodata in casa unei doctorite frumoase happy. Daca chiar ar ajunge, ar fi pus sa se spele. Problema e ca oricit te-ai spala tu, pacatul ramane, caci e in natura ta. Nu esti murdar doar pe piele, esti si sub ea. Si atunci Dumnezeu a gasit alta modalitate, mult mai frumoasa, de a ne asigura salvarea de toate cele rele. De ce e mai frumoasa? Pentru ca nu mai depinde de tine, ca sa te poti cumva mindri cu ce ai realizat (mindria spirituala, aceea care apare cand zici ca esti cineva pentru ca te-ai rugat, ai facut fapte bune, etc, e unul din cele mai periculoase pacate), si asta loveste tocmai la esenta problemei tale, aceea a eului (poti sa traduci prin egoism) tau care cauta sa se afirme, sa iasa in evidenta. Tu nu mai trebuie sa faci nimic, doar sa crezi, asta e oferta lui Dumnezeu pentru tine. Pare usor? Pare greu? Ai crede ca e greu la partea cu a crede, dar aceea e cea mai usoara, cei mai multi trec de ea, mai greu e cu partea de a nu face nimic. "Opriti-va, si veti sti ca Eu sunt Dumnezeu!" spune Biblia, si daca reusesti asta, sa te opresti din a cauta sa faci, credinta vine in mod natural, caci atunci Il descoperi pe El, fiindca atunci nu e departe de tine. De aceea multi Il gasesc pe Dumnezeu la boala, caci boala are "darul" de a te opri din toate facerile si nebuniile tale care iti pun piedici in a-L gasi pe Dumnezeu.
Asta e esenta pasajului. Si tu ai curajul sa zici "Ptiu!" la unul din cele mai frumoase si mai importante pasaje din Biblie. Clar dovada de neintelegere.