| Dumnezău a răspuns:

Neh,e ambientul.Cei din prima poza au ceva curcan pe masa, deci probabil o ard la modul Thanksgiving.Nu americanii (sau orice alt popor cat de cat civilizat, dpdv economic) au fost cei care, la 10 ani dupa ce au plecat UK si Franta au sunat UK si Franta,ca sa le spuna : "Alo,Africa aici,crapam de foame!"

Singurii vinovati directi pentru asemenea anomalii,pentru ca sunt, la urma urmei, anomalii, sunt tocmai acele popoare/persoane.E hidos ca un om ce nu sufera de nicio boala si e perfect apt, sa nu poata gasi de munca.Pana si in paramilitarele din Africa gasesti loc de munca bun, cu posibilitati de promovare foarte avantajoase.La munca, nu la intins mana, ca e foamete in Etiopia sau v-au penetrat brutal englezii si francezii, ca asta s-a intamplat pana acum 100 de ani, aveati timp de regenerare.Nu noi,ca popoare,oarecum, bine situate pe scara asta foamete-saturatie, am fost iresponsabili, nu noi mai credem inca in ratiunea inviolabila a samanilor, nu noi turnam 10-15 plozi in 20 de ani de fertilitate, nu noi crapam la 40-45 de holera sau dracu mai stie ce.Nu exista nicio scuza pentru oamenii saraci din Africa, in afara de propriile lor cavalcade de clovnerii, care i-au tinut pe loc de ceva timp si o sa-i mai tina mult si bine.Africa de Sud o duce relativ bine - cam ca Romania, cu ceva bonus in orasele mari unde au poposit olandezii si englezii inainte.Nigeria,la fel.Libia...ei,Libia o ducea binisor, unde nu era desert, pana au decis ca vor dimocrasi.Si Egiptul oarecum tot ca Romania merge.Adica nu mori de foame, daca reusesti, ca individ sa te tii de treaba si nu esti un tripat religios care refuza cronic orice progres de orice fel sau inca traiesti in jungla in secolul in care ne aflam.

Nu Dumnezeu le binecuvanteaza masa sau viata, ei si-o fac cu mana lor.Toti ne-o facem.Doar ca unii umanisti obositi nu pot intelege asta si persista in fanatisme cum ca Africa e defavorizata.Africa are lene, lipsa de vointa si prostie cronica (nu ma crezi, uita-te cati plozi a turnat actualul presedinte din AdS si vino inapoi), ma, atata tot!

| Hombre a răspuns:

De cand e lumea, lenea e cocoana mare care te bagă in foame. Aia decat sa faca copii cu ghiotora mai trebuie sa si munceasca decat sa frece menta toata ziua si asteapta pară malaiata in gura lui nătăfleaţă.

| GRs a răspuns (pentru Hombre):

Tarrile acelea sunt prea sarace. Unde sa munceasca? Nici macar haine n-au.Nu e vina lor ca s-au nascut acolo.As fi vrut sa aud ce ziceai daca erai tu in locul lor.
Oameni mai inchisi la minte ca tine si alti crestini de pe TPU n-am vazut.

| Hombre a răspuns (pentru GRs):

Umanistule stiu bine ce spun, din punct de vedere religios "Dumnezeu iti dă nuci dar nu ti le si sparge" din punct al evolutiei speciile sunt mereu in lupta pentru supravietuire si rezista cei mai bine adaptati. Daca vrei sa faci pe bunul samaritean du-te acolo si muncestele tu pamantul si exploateazale bogatiile supterane sau sau doaneaza din câştigul tau, sigur nu vei face nici una, dar lăbăresti aiurea pe aici, ca sunt inchis la minte. Mai informeaza-te despre africa si pe urma vorbeste, sunt niste putori prin excelenta.

| mihaitaLGP explică:

Eu vorbesc despre avioane si voi incepeti sa-mi explicati de ce are frane masina.

| Qinz a răspuns:

Cat de bun o fi Dumnezeu, el o zis lumea ii in pacat, plata pacatului este moartea, si aia de acolo nici macar nu cred in el...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Qinz):

Pai nu e vina lor. Si tu daca te nasteai acolo credeai in dumnezeu cum cred hindusii in el, de exemplu. Religia tine de geografie, nu de vreo descoperire a adevarului suprem.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Qinz):

Poate pentru ca n-au auzit de el?

| Qinz a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu, da Dumnezeu cere sa crezi in el, impocrit sau nu? el asta vrea...

| GRs a răspuns (pentru Qinz):

Atunci de ce Japonia si China care sunt printre primele tari cu cel mai mare numar de atei o duc asa bine?

| mihaitaLGP explică (pentru Qinz):

Pacatul se naste din vina! Ce vina au acesti oameni ca se nasc acolo? Ce pacate pot avea acesti copii?

Iar din sfarsitul frazei tale inteleg ca Dumnezeu te iubeste doar pe tine, iar zeul in care cred ei e fals.
Unde este Dumnezeul ala absolut, bun si plin de iubire care nu face diferente si iubeste pe toata lumea?
Deci religia ta contaza cu adevarat si restul sunt o prostie!
Ce ineptie.

P.S : Cred ca a zis ca era in pacat cand era cu tine la bere, nu?

| Qinz a răspuns (pentru GRs):

Sunt destepti, au bani nu au nevoie de vreo divinitate sa-i ajute.

| mihaitaLGP explică (pentru Qinz):

Sa mor nebun daca am inteles ce mama naibii ai vrut sa zici.

| Qinz a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Cum sa te ajute daca nu ii ceri nimica? El zice clar sa-i ceri.
''Cere si ti se va da'' '' Nu te indoi'' ''Daca crezi ca ai primit ce ai ceurt, inseamna ca ai primit deja'' ''Dumnezeu nu va da nimic celor care se indoiesc de el''
Dumnezeu ne-a dat gura, ca sa-i cerem, si el zice sa nu il certi pe el pentru neajusurile noastre, daca nu ceri nu ai, si sa nu ceri lucruri absurde, si el iti va da tot cand va crede el, ca el impliniste porunca dupa voia lui, nu dupa a ta, ca noi suntem niste fire de praf, si ma mir ca ne baga in seama...
Da el nu el nu face diferenta, il iubeste si pe ala care omoara, si pe ala crediniocios, si pe necredincios, da ii da celui care ii cere, si celui care ii si asculta cuvantu, adica mai intai ii ceri iertare ca nu mai faci, apoi te rogi apoi iti da si cum ti-am zis, viata asta nu e dreapta, sau nascut acolo, ghinionu lor, El nu le va da, ca nu ii cere... Mare filozofie.

| Qinz a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Este drept sau nu? asta e... dreptate nu se va face pe pamant...

| mihaitaLGP explică (pentru Qinz):

Citeste de 10 ori ce ai scris.
Iar daca nu realizezi ca esti penibil e trist.

| GRs a răspuns (pentru Qinz):

Cum sa ceara acei oameni ceva de la Dumnezeu daca nici macar nu au auzit de El?!

| Qinz a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Ba esti nebun...
Tu ai pus o intrebare nu, ne-ai cerut sa argumentam dupa opinia noastra? Ti-am argumentat, trebuia sa spui asa '' Daca nu imi comvin argumentele, o sa va contrazic'', ce tot te contrazici cu mine? trebuie doar sa citesti argumentele si sa fi de acord sau nu cu el, nu sa te contrazici pe opinia mea, daca esti de acord cu opinia mea FOARTE BINE, daca nu SI MAI BINE, da ce tot indrugi acolo ca nebunu fara sens?, uite iti dau eu litere(a, b, c, d..etc) cate vrei, si daca viitoare sa scrii ca daca nu esti de acord cu opinia care o primesti, o sa te contrazici cu respectivu de la care o venit opinia.
Tu in calitate ca ai pus intrebarea trebuia doar sa citesti opinia si gata, nu sa ma contrazici si sa ma faci penibil, imi dau seama ca se vede ca inca esti la stadiul de maimuta, VAi scuze! la stadiu de embrion.

| Qinz a răspuns (pentru GRs):

Si ce vina are Dumnezeu ca nu au auzit de el? Dumnezeu le-o impus sa creada in altcineva? hai sa nu mai vb ca nu mai am chef...

| GRs a răspuns (pentru Qinz):

Ce vina are Dumnezeu ca nu au auzit de el?
Toata vina.E responsabilitatea Lui sa-i faca sa creada in El si sa se ingrijeasca de "creatia" Lui, altfel ne dovedeste ca El nu este asa bun si iubitor cum este prezentat in Biblie, ci este nepasator si sadic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Qinz):

Pai si Acan cere sa crezi in el, ipocrit sau nu? el asta vrea...

(Acan is the Mayan god of wine)

| LadyBridgetJones007 a răspuns (pentru Qinz):

Scumpul meu, te rog frumos să înveți să scrii corect în limba română. Uitându-mă la răspunsurile voastre, am ignorat cât am putut lipsa ta de atenție la gramatica limbii române, dar se repetă într-atât încât devine fie amuzant, fie inadmisibil. Dacă vrei să impui un punct de vedere, începe prin a-l scrie corect.

| Serenade a răspuns:

Este mai moral sa ii lasam sa moara de foame decat sa fie mentinuti in viata artificial.

| tinerelul a răspuns:

Da putem argumenta. tu ai dat bani la campaniile impotriva foametei din africa? Cred ca nu si sunt sigur de asta. Deci esti cumva mai bun?

| mihaitaLGP explică (pentru tinerelul):

Pur si simplu nu inteleg cum exista persoane ca tine.
Sincer, ai un neuron si ala julit.
Singura functie a ta pe acest pamant este sa transformi mancarea in rahat.
Consumi resurse si diminuezi calitatea aerului degeaba.

Daca taceai, tot prost ramaneai.

| tinerelul a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Acesta e un atac la persoana.

| mihaitaLGP explică (pentru tinerelul):

Toate persoanele ca tine trebuie gazate.
Si cat mai repede, e tragic daca unul ca tine apuca sa se inmulteasca.
Iar de educat nu poate nimeni sa te educe.
Ar trebuii sa incalce drepturile omului.
Si nici prin astfel de metode nu sunt convis ca ar reusii.
De aia cred ca singura metoda e gazarea.

| William a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Te-ai schimbat, nu te stiam asa agresiv.

| tinerelul a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Deja imi devii simpatic

| tinerelul a răspuns:

Fara sa atac persoANA care a pus intrebarea aceasta dar pot sa spu ca ori e ipocrita ori e idioata. Scuze

| comandamente a răspuns:

Raspunsul tau aici...

link

| comandamente a răspuns:

Este foarte adevarat am si eu aceste fotografi ba chiar mai multe.
Dumnezeu a angaduit datorita pacatului,dar El nu e de vina pentru toate relele care sunt an lume,
am sa-ti scriu o experienta trista din viata mea.
Eu am fost crescul la casa de olferinat de mic copil,nu-mi cunosc tatal,parintii mei nu sau interesat niciodata de mine,nu i-am cunoscut niciodata, eram mai multi copii abandonati de propi nostri parinti, era asa de greu sa nai cui spune mama, cu hainele rupte pe noi, adeseori flamanzi si batuti de alti copi mai mari abandonati,

Nu tias dori viata asta de caine pot sa-ti zic.

Si dupa toate astea nu andrasnesc sa al acuz pe Dumnezeu de ce am fost chinuit de copil.
Totus an ciuda faptului ca am trecut pe aici, totus il iubesc pe Dumnezeuhappy

link