| BogdanIvasciuc a întrebat:

Puteți să imi explicați următoarele afirmații și versete?
Credința celor slabi este bazată pe efortul lor personal de a nu mânca carne, a respecta o zi și a nu bea vin (2, 5, 21).
Cine mănîncă, pentru Domnul mănîncă, pentrucă aduce mulțămiri lui Dumnezeu. Cine nu mănîncă, pentru Domnul nu mănîncă, și aduce și el mulțămiri lui Dumnezeu." (Rom. 14:1-7)
Și astfel, el, care este slab, va pieri din pricina acestei cunoștințe a ta: el, fratele, pentru care a murit Hristos! Dacă păcătuiți astfel împotriva fraților, și le răniți cugetul lor slab, păcătuiți împotriva lui Hristos.Corinteni 8:1-13

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Explicatia primului verset:
- se refera la persoanele slabe in corp nu in minte si care au o alimentatie echilibrata pentru a avea o viata sanatoasa!

2- cand manaci, mananca ca un om normal nu ca un hapsan care nu a mai vazut mancare si asa ii aduci multumire lui Dumnezeu prin asta. iar daca nu mananci aproape deloc, adica foarte putin, iar ii aduci multumire lui Dumnezeu ca prin asta postesti!

3- se refera la persoanele mai putin inteligente, iar daca tu esti mai inteligent decat aceste persoane si in loc sa-i inveti la ce e bine, tu le dai invataturi proaste ca apoi sa razi de ei atunci pacatuiesti impotriva lui Cristos care zice: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti! Aproapele fiind oricine care iti iese in cale, nu conteaza daca e strain sau frate, toti sunt aproapele tau!

| LaviniuA a răspuns:

Interpretarea mea:
Rom - o idee asemanatoare ca in intrebarea ta precedenta.
Cine are cunoasterea transcendentala, actioneaza in virtutea ei, pentru divinitate.
Cine nu o are, nu poate face asta, dar totusi are si el o oarecare cunoastere a vietii, pentru care e recunoscator divinitatii.

Cor 8 - idee asemanatoare, cu un exemplu concret - semnificatia idolilor si a jertefelor aduse lor.
Cei care inteleg aceasta, sunt la 1-6.
Cei care nu inteleg, cand vad comportamentul celor de mai sus, se smintesc (7, 10, 11). Cei care inteleg deci ar trebui sa procedeze ca la 13, sa ascunda ceea ce stiu (carnea).