| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la atei ziceti ca Dumnezeu si alte personaje din blibie nu exista. Stiu ca mare parte din voi credeti in oamenii de stiinta. Vreau sa va zic ca va trebuii sa si dovediti asta mai ales oamenii de stiinta. Daca se va aduce dovezi clare si explicite despre aceasta treaba eu una sunt gata sa va cred dar pana atunci nu.

Răspuns Câştigător
| Jackal7 a răspuns:

Mai Gabriel, nu stiu cum sa-ti explic ca sa intelegi. Un ateu nu crede in existenta vreunui zeu. Atat. El nu cauta dovezi, nici nu e "impotriva" vreunui zeu, el pur si simplu nu crede. Punct. E problema fiecaruia in ce crede. Si cel mai important: un ateu adevarat nu incearca sa convinga pe nimeni sa devina ateu, de asta sa fi sigur. Daca cineva incearca sa te convinga sa devii ateu inseamna ca acea persoana habar nu are ce inseamna sa fi ateu sau e doar tampit. Sper ca ai inteles.

72 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Singura dovada care este necesara este reprezentata prin lipsa de dovezi ce atesta existenta lor.

| hunterpainting a răspuns:

Sa dovedeasca oamenii de stiinta ca Dumnezeu nu exista? laughing

Logic ar putea, dar cu "credinciosii" nu se poate vorbi logic atunci cand e vorba de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jackal7):

Ai ziso bine ai funda pentru asta. Pe mine da asta ma deranjeaza ca multi atei incearca sa ne convinga sa fim ca ei. Eu cred ca avem dreptul fiecare sa alegem insa prea multi insista sa ne convinga si de asta am deschis si acest topic. Numai bine

| MortemAeternum a răspuns (pentru Jackal7):

Ai dat si tu o defintie de tot rahatul, iar pentru o tampenie ai mai primit si funda.
Sa inteleg ca Richard Dawkins nu stie ce inseamna sa fii ateu si este tampit. Mai geniule, cum adica un ateu nu cauta dovezi? Nu va inteleg de ce naiba vorbiti fara sa cunoasteti, sunteti de o ignoranta fara margini.
Un ateu pune intrebari, de ce anume credeti, pe ce va bazati cand spuneti ca exista Dumnezeu, etc.
Iar voi cum nu aveti nici un raspuns logic, va simtiti amenintati si credeti ca incearca cineva sa va schimbe opiniile(nu este nimic rau in ati schimba opiniile), dar daca aveti o credinta in Dumnezeu, trebuie sa puteti sa o aparati, ca altfel sunteti de tot rasul.
Si nu va inteleg mentalitatea asta, nu acceptati nimic nou, o tineti pe a voastra, desi nu va puteti apara credinta si spuneti tot timpul celebra afirmatie, "fiecare cu credinta lui".
Apropo, "the burden of proof" este de partea celor care cred in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dormit prost?! Pai nu s-a dovedit matematic pana la secunda 0, 34 (limita lui Plank) ca fost Big Bang? Nu sunt atee, dar ma provoci, zau asa.

| Dumnezău a răspuns:

Te-ai exprimat foarte ambiguu, baiete.Nu exista nevoie de dovezi pentru a-ti da seama ca Dumnezeul ortocsilor,creatura aceea insetata de manie,egoism, narcisism, si nedreptate nu exista.Complexitatea universului este cel mai bun motiv care sa-ti arate ca nu exista Dumnezeu; ceva atat de ingust la minte, nu putea crea ceva atat de expansiv si complex.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal, in primul rand nu afirmam ca personajele din biblie nu au putut exista cine a spus asta? un ateu afirma ca oamenii din acea vreme siau explicat natura prin povesti reale dar cu bagand conotatie imaginara de a explica ceva natural, ca o eruptie de vulcan,ploaia,soarele si multe acei oamenii nu aveau explicatile stintifice de azi si desigur ca cautau sa le explice, un ateu nu crede in oamenii de stiinta el observa dovezile oferite de stiinta,ca un medic care da un tratament pe baza unei observati asa si ateu trage o concluzie desigur dovezi bazate pe dovezi,repetate de toata comunitatea stintifica si sa aiba acelasi rezultat nu diferit aia nu-i stinta, oamenii de stinta nu poate dovedi ceva care nu se arata e imposibil, intreaba orice preot de pe lumea asta poate fi dovedit existenta lui dumnezeu prin stinta? isi va spune ca NU, teoria evolutiei este fundatia biologiei monderne, teoria evolutiei se baseaza pe fosile,adn mai vrei si alte dovezi? ai auzit de adn? poate ca da,adn este o dovada acceptata in orice tribunal judecatoresc ca sa spui ca dovada adn este mincinoasa atunci nu poti sa nu vezi atatea cazuri in care proba adn a fost atata de hotaratoare in prinderea unui criminal,violator, adn_ul ne spune ca suntem rude cu cimpanzei si cu toate animalele de pe pamant, evolutia se intinde pe miliarde de ani iar tu traiesti doar zeci de ani cum sa observi asa ceva? si putea sa nu crezi ca un pom traieste o suta de ani,ca broasca testoasa trece de o suta,ca universul pamantul are cati ani ai tu, stiinta emite o ipoteza asupra unui fenomen,ipoteza bazata pe dovezi vezi datarea cu carbon,fosile, adn, daca big bang nu ar fi existat radiatia cosmica nu ar fi existat, sunt atatea dovezi dar nimeni nu isi cere sa crezi, am observat ca ai dat fundita cuiva care spune ca nu ne place dovezile ciudat voi crestini nu oferiti una si tot voi afirmati asta sa stii ca minciuna e pacat in religia ta sper ca sti

| Jackal7 a răspuns:

MortemAeternum stai flex, nu am cerut funda. Si mai informeaza-te, exista multe tipuri, concepte de ateism, ba chiar si biserici (o tampenie zic eu). Si nu am spus ca nu ma apar si nu ofer argumente impotriva celor care ma provoaca, am spus ca nu incerc sa conving pe nimeni sa devina ateu, sa traiasca in ignoranta in continuare. Si cred ca Richard Dawkins a oferit argumente pro ateism dar nu cred ca a spus oamenilor haideti fratilor, deveniti toti atei. Eu am simplificat totul, nu am vrut sa apara polemici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jackal7):

Unde este biserica atee sa merg si eu?

| Jackal7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule nu am spus ca "nu ne place dovezile", am vrut sa zic ca nu mai e nevoie de nici o dovada sa justifice existenta lui dumnezeu, e clar ca nu exista, oricum pentru mine e clar. Si mie personal imi plac dovezile, argumentele pertinente in orice domeniu, ba chiar sunt un sceptic, recunosc. Dar nu mai interpretati gresit ce spun, i-am raspuns la intrebare la om, cat mai pe intelesul lui, nu mai vreau sa vad comentarii, punct.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu cred in Prea Sfintii Pufuleti. no talking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jackal7):

Cum poti spune un ateu nu cauta dovezi de ce minti? ateii iubesc dovezi mereu sunt in cautarea lor ca un observator care cauta stele pe cerul nopti asa si un ateu, nu observi ca in orice teorie mereu e ceva adaugat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu e nimic va trebui ceva mult mai clar de atat care sa ne zica pe fata nu cum zici tu cu bing bang-ul pentru ca tot ce s-a facut a fost sa arate cum s-a creat totul si as putea intra in detalii dar ma abtin. De unde stiu eu ca acea particula nu a fost creata de ceva sau cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Te contrazic ce zici e total gresit la noi la crestini creatura insetata de manie, egoism, narcisism si nedreptate este satan nu Dumnezeu ori satan nu este aceeasi cu Dumnezeu. Totusi va trebui dovedit pentru a crede oamenii de stiinta. O zi placuta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai s-ar putea sa fie creata de ceva sau cineva cum zici tu, dar nici sa ma obligi sa cred in niste povesti nu poti. Pe sfinti nu i-am cunoscut sa-ti spun daca erau divini sau nu. Ce tu ma crezi daca-ti spun ca Mica Sirena a existat cu adevarat? Doar scrie-mtro carte. Incerc sa ma abtin de la comentarii vis-a-vis de biblie si religie din respect pentru cei care cred in ea, dar tocmai voi sunteti aia care depasiti masura. Trebuie sa existe bun simt de ambele parti altfel ne ofuscam si se-alegfe praful atunci te-ntrebi credinciosule: eh, am rezolvat ceva?!

| Jackal7 a răspuns:

Mai oameni buni, am invatat ceva de pe site-ul asta, cu unii oameni nu ai ce discuta pentru ca parca vorbesc alta limba, pe bune. Raymusic, exista biserici ateiste in multe tari, la noi nu sunt. Pentru cei care nu inteleg ca exista mai multe tipuri de atei si inteleg dulcea limba engleza uite aici un articol care va lamureste: http://commonsenseatheism.com/? p=6487

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok in ceva parte din text iti dau dreptate. Am dat funda pentru ca a zis (un ateu adevarat nu incearca sa convinga pe nimeni sa devina ateu) asa si este toti suntem liberi sa alegem ce vrem. Nu ne poate obliga nimeni sa mergem pe calea lor e ca si cum i-ai zice unui manelist infocat sa nu mai asculte manele ci sa asculte stiu eu hip hop, trance.etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai asta e ca nu vreau ca cineva sa fie obligat sa mearga pe o anumita cale. Fiecare e liber sa aleaga si sa creada ce vrea nu?

| chelstone a răspuns:

In primul rand tu ai mari probleme de interpretare logica, niciodata, nicaieri in lume si cu referire la orice subiect, nu exista demonstratii care sa ateste faptul ca x nu exista, x nu a creat lumea, ca x nu e atotputernic si omniprezent, ca x nu a omorat. Intotdeauna demonstratiile si dovezile se fac la modul afirmativ, asa sta treaba cu logica, tu, ca si crestin trebuie sa demonstrezi ca dumnezeu si personajele biblice nu exista, nu sa-i pui pe altii, ateii in cazul de fata, sa demonstreze ceva ce nu exista de altfel. dar. pentru cultura ta generala si si daca iti pui putin mintea la contributie o sa iti dai seama si de ce demonstratia cade in sarcina celui care afirma de exemplu ca dumnezeu exista, si nu cade in sarcina ateului sau a orcarui alt ins care sustine contrariul, caci vezi tu, dupa logica ta de doua parale poate ne demonstrezi tu ca allah nu exista, iar apoi, ia pe fiecare zeu in parte, chiar si pe cei imaginari si demonstreaza tu ca acestia nu exista. De exemplu: Mbnu este atotputernic, omniprezent si el ne-a creat din lut dupa care ne-a dat viata, iar apoi a creat universul, vreau sa vad cum demonstrezi contrariul...

| chelstone a răspuns (pentru chelstone):

PS: vreau sa corectez textul, m-am grabit la scriere:
''trebuie sa demonstrezi ca dumnezeu si personajele biblice nu exista''
Formula corecta: trebuie sa demonstrezi ca dumnezeu si personajele biblice exista

Răspuns utilizator avertizat
| Jackal7 a răspuns:

Poate ca m-am exprimat gresit la primul raspuns pentru ca am uitat sa pun "dupa parerea mea". Bineinteles ca exista si atei mai agresivi care fac tot posibilul sa-i convinga si sa-i atraga pe teisti de partea lor. Dar dupa parerea mea acei atei nu-mi merita respectul. Si inca o chestie: ma deranjeaza oamenii ce spun bazaconii de genul: ateii sunt satanisti, oameni rai, egoisti, etc. si cei care generalizeaza, daca eu sunt ateu nu inseamna ca sunt de acord in toate chestiile cu un alt ateu sau om de stiinta.

| axll a răspuns (pentru Jackal7):

Ba da, un ateu cauta dovezi. cei care nu cred si atat, fara a cauta dovezi pro sau contra sunt agnosticii.

| Vladuthz a răspuns:

Cati ani ai? Daca te-as pune eu pe tine sa dovedesti ca Anubis (un zeu egpitean) nu exista? Ai putea demonstra inexistenta a ceva ce nu exista? Mai intai trebuie aduse dovezi ca exista, si daca acele dovezi nu sunt gasite, putem afirma probabilitatea ca el nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Vladuthz):

Stai linistit nu sunt minor. Ok pe seara am sa dezbat si acest lucru am sa fac un mic articol ceva mai lung in care am sa aduc ceva argumente si ceva dovezi si nu spuse de preoti sau crestini ci de stiinta. Pana atunci mai am o intrebare pentru voi. De ce va legati numai de noi crestinii? mai sunt si oamenii lui satan care il cred si il slujisesc pe el doar sunteti atei nu? nu credeti nici in el. De ce nu va legati si de ei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze am uitat sa scriu. Este vorba despre Dumnezeu am sa fac acest articol in care am sa aduc ceva argumente si ceva dovezi stiintifice si desigur daca ai dovezi contra le poti posta

| RockaruL a răspuns:

Vrei sa iti spune de ce nu cred? Pentru ca da, cred in stiinta...Pamantul s-a format dintr-o gaura neagra, iar intr-o gaura neagra nu exista timp, asa ca d-zeu nu avea cand sa existe...Deci daca nu exista viitor sau trecut, probabil nu exista viata dupa moarte.Ma rog, asta e teoria unui om de stiinta, desii nu ma astept sa o intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze am uitat sa scriu. Este vorba despre Dumnezeu am sa fac acest articol in care am sa aduc ceva argumente si ceva dovezi stiintifice si desigur daca ai dovezi contra le poti posta.

| Rapplex a răspuns:

Nu poti dovedi o inexistenta, e imposibil.Prima oara trebuie aduse dovezi de la cei care sustin ca exista un anumit lucru.Asa functioneaza logicawinking.

| Rapplex a răspuns (pentru anonim_4396):

Libertatea e doar o iluzie, la fel ca multe altelewinking