| Foxie2 a întrebat:

Va bazati atat de mult pe stiinta. Credeti ca ea poate explica totul. Dar voi nu intelegeti ca pana si stiinta Il sustine pe Dumnezeu. Dovada vie e Albert Enstein, el a crezut! SI a fost un mare fizician. Voi va credeti mai buni decat de el? Credeti ca stiti mai multa stiinta decat el? Explicati. Sau poate ca si Enstein a fost "orb"

Sa lasam asta. sunt atatia oameni care au fost in moarte clinica si care povestesc atatea lucruri. Ce credeti ca au visat?
O fi visat unu..doi..trei...zece..dar sunt destui care zic asta.

Voi nu credeti pentru ca nu L-ati vazut pe Dumnezeu nu-i asa?
Eu m-as bucura in locul vostru. Daca Dumnezeu s-ar arata unor pacatosi ca voi, ati muri! Asta e la propriu.

N-am nimic cu cine nu crede. Va respect si va voi respecta la fel ca niste oameni obisnuiti, ca niste membri TPU daca vreti.
Nu vreau sa judec pe nimeni, dar vreau sa stiu un singur lucru. De ce nu credeti? Eu cred ca as avea raspunsuri la multe afirmatii pe care le faceti. Dovediti-mi ca n-am dreptate.

47 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Draga mea, au fost multi oameni de stiinta care au fost in acelasi timp si buni crestini! http://www.lovendal.net/......-dumnezeu/

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Asta pentru ca biserica catolica era la putere, cine ar avea curajul sa nu se declare catolic in vremurile alea?

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Evident ca au fost multi oameni de stiinta care au fost crestini!
Dar ei nu au ajuns oameni de stiinta studiind Biblia crestina.
Deci faptul ca acei oameni de stiinta erau crestini are exact aceeasi importanta cu faptul ca multi dintre ei erau microbisti!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Dar acest lucru nu i-a impiedicat sa fie oameni mari de stiinta.

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce toti erau nascuti inainte de 1900? Cand nu exista aparatura moderna din zilele de azi? Cand nu exista neurostiinta?

Daca ai vrea sa fi relevanta mai da o lista de asta dar in care oamenii aceia de stiinta sa fie inca in viata

| Inferno a răspuns:

In primul rand credinta Lui Einstain nu are legatura cu stiinta, a crede nu este echivalent cu a stii, iar stiinta nu accepta credinte nefondate.
Einstain avea un Iq de 160, asta inseamna ca era mai destept decat 94% din oameni, inseamna ca 94% din oameni trebuie sa-l asculte pe Einstain pentru caera mai inteligent ca ei, daca e asa atunci aduc in discutie un copi lce are un Iq de 230 este mai inteligent decat toti oamenii de pe Pamant, asta inseamna ca toti oamenii trebuie sa-l asculte pe el pentru ca-i sunt inferiori?
Daca el spune ca teoria lui Einstain e gresita trebuie sa anulam teoria lui Einstai pentru ca acest om este mai destept ca Einstain?

| Electrik22 a răspuns (pentru Inferno):

Bine punctat.

| Ghiti2011 a răspuns (pentru Inferno):

laughing) ca 94% dintre persoane bv frate esti asa destept deci insinuezi ca 1 din 94 de persoane are un iq de 160laughing in Romania nimeni nu are un asa iq sis 19 milioane de persoane si in plus fata de Romania putem include cam aproape tota europa enstein era mai destept decat mai mult de 99% din oameni de pe planeta

| Inferno a răspuns (pentru Ghiti2011):

Esti irelevant.

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Bun mi-am schimbat impresia, de la cioban cu 2 clase cobori la sobolan strivit, invata sa citesti si sa scrii ca te chinuie limba romana, a zis ca einstein era mai destept decat 94%din oameni, einstein avand un iq de 160, ai dovedit ca tu nu ai nici macar 10% din iq-ul lui einstein, te felicit si mai treci pe la scoala

| Foxie2 explică (pentru Inferno):

A crede nu e echivalent cu a stii, dar pentru a crede intr-un lucru trebuie mai intai sa stii cate ceva despre lucrul ala. Asta e legatura.

Nu trebuie sa ne luam dupa nimeni.dar avand in vedere ca Enstein ne e superior ne-am putea pune macar un semn de intrebare.

| Inferno a răspuns (pentru Foxie2):

Asta asa e, dar sa formulezi intrebarea in felul in care a fost formulata si sa spui ca toata stiinta spune ca DUmnezeu exista, doar pentru ca asa credea Einstain este o exagerare.

| Foxie2 explică (pentru Inferno):

Imi dau seama ca am gresit in multe privinte dar ..doar de asta am pus intrebarea sa vad si eu unde gresesc si eventual alte puncte de vedere.

| Foxie2 explică:

Einstein*

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Un om din satul meu a avut moarte clinica si a vazut lucruri frumoase.
A murit,s-a trezit pe masa de la morga,a avut un noroc extraordinar de mare:
Moarte,morga,masa de cadavru,racoare pentru conservare,dezbracat,intuneric,autopsie amanata cu o zi,ziua urmatoare a inviat,nu a stiut unde se afla,a trecut o asistenta chiar pe langa usa cand a strigat,panica,a aprins cineva becul,a vazut cadavrele,si-a dat seama unde era, riscul urias de a muri de infart/rct.

Ok, daca autopisa nu ar fi fost amanata cu o zi, ar fi murit pentru ca era ciopartit de medicul legist.

Si, o cunostinta a vazut moartea langa ea.

Nu ai cum sa zici ca "nu exista Dumnezeu". Pace.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Nu am timp sa-ti citesc toata intrebarea, dar uite cum sta treaba:

Einstein(nu esti in stare sa-i scrii numele corect), ca multi altii, atribuie numele de 'd-zeu' energiei primare, inceputului universului si asa mai departe.

Voi, pocaitii creduli, atribuiti numele de 'd-zeu' unei entitati care vegheaza asupra oamenilor, catalogand faptele in bine si rau, oferind o viata 'de dupa' buna sau rea si asa mai departe.

| Foxie2 explică (pentru 6DuckMeJesus):

O fi o mare greseala sa nu stiu nici macar numele lui Einstein sa-l scriu corect si sa mai si vorbesc despre el dar dupa cum vezi nu sunt singura de pe aici..in primul rand, in al doilea rand am gresit numele unui om dar voi nu sunteti in stare nici Dumnezeu cu D mare sa scrieti sau macar sa nu mai prescurtati. SI daca nu scrii Dumnezeu cu D mare pentru ca"ce sa-ti povestesc" nu crezi in el..macar din punct de vedere gramatical, e nume propriu.
Nu mai arunca tu cu noroi in altii, ca nu te vad mai breaz/a. Dupa mine nu-i un pacat ca am scris numele unui om gresit din nestiinta dar ca ai scris numele Lui Dumnezeu in halul asta cu buna stiinta e mult mai grav.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru Foxie2):

D-zeu, sfantul duh, sfanta fecioara sau sfanta ciorba si sfantul orez e tot aia pentru mine. Niste chestii inutile de care nu vreau sa aud. Nu prezinta suficienta importanta.

Sa nu mai vorbim ca atunci cand folosesti un pronume cu referire la d-zeu tau, se scrie cu litera mare, daca tot ma iei asa. ' nu crezi in EL...macar din punct de vedere gramatical..bla bla bla"

Ia uite ma, a ajuns sa-mi dea mie lectii un anume individ de nu si-a putut face ordine nici macar in adolescenta!

| 4b a răspuns:

Epictet fiind intrebat ce este Dumnezeu, a raspuns: ''Daca as putea spune ce este Dumnezeu, Dumnezeu n-ar mai fi ceea ce este, si eu as fi Dumnezeu.''
Deci frate, e mister, pentru cine percepe bine, iar ceilalti n-au decat sa si-L inchipuie asa cum vor ei.
De nu crezi, si mai bine, sa fii sanatos in patria ta, da' macar nu calca in picioare lumina primita.

| TDman a răspuns:

Iass, sper ca nu o sa asculti tot ce spun ateistii astia de aici. Dumnezeu exista, si mai mult nu trebuie sa stim. Sa spunem mersi ca ne trezim maine dimineata in viata.

Baai, ateistilor, daca Dumnezeu nu exista, de ce sunteti in viata? Si sa nu-mi bagati paradoxul cu: Suntem vii pentru ca ne bate inima, si ne bate inima fiindca suntem vii.

Puteti sa-i ascutati pe AC/DC si sa luati autostrada catre iad, pentru ca acolo o sa ajungeti mai devreme sau mai tarziu.

E adevarat ca sunt multe intrebari despre biblie si povesti, pentru ca biblia, sigur nu este ceea ce au scris cei 4 profeti, dar cel putin, in Dumnezeu sa credem... si in Iisus Hristos... atit.

| RAY a răspuns:

"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti.Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia" - Albert Einstein
A fost desigur o minciună ceea ce ați citit despre convingerile mele religioase, o minciună care este repetată sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal, și niciodată nu am negat asta, dar am afirmat-o clar. Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admirația fără limite față de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui știința.

dovedeste tu ca prietenul tau imaginar exista si mai dialogam

| Foxie2 explică (pentru RAY):

Dovedeste tu ca nu exista....si de ce tot va legati de Biblie? O fi fost ea modificata de multe ori, sa presupunem ca e doar o poveste de adormit copii, asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Foxie2):

Dovedeste tu ca nu exista zeus

| Foxie2 explică (pentru RAY):

Exista un Dumnezeu. Ca se numeste Allah, Zeus sau mai stiu eu cine, tot Dumnezeu e. Deci Zeus = Dumnezeu.

Pentru mine simplu fapt ca atatia oameni cred, ca s-au facut atatea Biserici, atatia preoti. De ce ar vrea cineva sa ne spele mintea? De ce ar face cineva atata treaba pentru o simpla poveste? De ce de atatia ani?

Chiar crezi ca lumea e atat de plictisita de la inventat pe Dumnezeu? Chiar crezi oamenii care l-au inventat n-ar prefera sa stea Duminica in pat pana tarziu in loc sa se duca la Biserica? Sau sa se imbete toata ziua decat sa posteasca? Sa doarma pe un pat moale cu perne de puf in loc sa aiba pat pamantul si perna o stanca?

| RAY a răspuns (pentru Foxie2):

Desi toti zeii sunt de fapt dumnezeu, eu te-am intrebat dovedeste ca nu exista zeus nu altceva argumentul tau e ipocrit, lumea a inventat mereu zeii crezi ca toti erau prosti ca credeau in ei?

| Foxie2 explică (pentru RAY):

Nu-ti pot dovedi ca nu exista Zeus pentru ca... exista!
Nu intelegi ca Zeus=Dumnezeu?! Difera denumirea

| RAY a răspuns (pentru Foxie2):

Nu pot intelege ca vei sa te scoti in mod ipocrit si irational eu te-am intrebat frumos poti dovedi ca nu exista zeus, alba ca zapada, cei 7 pitici, monstrul spagheti, monstrul lon nes poti? a dovedi ceva ce nu exista se poate dupa ratiunea ta?

| Alphawolf a răspuns:

De ce nu cred? Pentru ca eu inteleg realitatea diferit(sa nu zic foarte...) fata de tine. Acum ca am stabilit un lucru se ridica o intrebare: Cine intelege realitatea mai bine? Un mister.

| Dorugar a răspuns:

1 Stiinta nu explica TOT dar explica corect si adevarat muuuuuuult mai mult decat o face religia!
2 Einstein nu este Stiinta ci este un om de stiinta, si el ca evreu nu il avea ca Dumnezeu pe Christos asa cum il ai tu cel care nu ai alt Dumnezeu!
3 Spre sfarsitul vietii, adica atunci cand capacitate de analiza a fiecarui om creste, el a devenit ateu! Si ca ateu ce a devenit iata ce spunea in limba germana caci era nascut in Germania:
Einstein schrieb: "Das Wort Gott ist für mich nichts als Ausdruck unde Produkt menschlicher Schwächen, die Bibel eine Sammlung ehrwürdiger, aber doch reichlich primitiver Legenden."
Ca sa traduc pe scurt:
"pentru mine credinta in Dumnezeu este produsul si expresia slabiciunii oamenilor, iar Biblia este o culegere de texte PRIMITIVE!

Asta ca sa nu mai vorbesti asa a proasta!

| Inferno a răspuns (pentru Dorugar):

Traducerea ta nu este una corecta, care cuvant de acolo inseamna "primitiva".

| Dorugar a răspuns (pentru Inferno):

Ma mir ca nu l-ai vazut! Acel cuvant este "Primitiver" si este urmat de Legenden pe care eu nu l-am tradus ca legenda ci ca text, pentru ca acest amanunt nu era important in contextul argumentatiei!

| Miauti a răspuns:

Chiar daca ar veni dumnezeu, tot nu ai crede ca ar fi el cel adevarat.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Nu vreau să te judec, dar nu e bine că te droghezi cu opiu.

| CristiAndrei a răspuns:

De ce sa cred in ceva inexistent, de ce sa cred in dumnezeu desi nu exista nici macar o dovada a existente lui, nimeni pe planeta asta nu l-a vazut pe dumnezeu si nici nu o sa-l vada cineva pentru ca el nu exista, daca el ar exista s-ar arata in special ateilor sau celor de alte religii pentru ai convinge de existenta lui

| Ghiti2011 a răspuns (pentru CristiAndrei):

Sunt destule dovezi da tu refuzi sa le vezi.La ce s-a intamplat la crearea lumi sau pe timpurile lui Iisus si Noe sa te bucuri ca nu suntem toti in iad.Nu Dumnezeu are datorie fata de noi si noi avem datorie fata de el si In ce fel ai vrea sa se arate Dumnezeu noua laughing) tu crezi ca e om malaughing)) lol pe Creeator nul poate cuprinde nimeni Daca Dumnezeu sar arata ca om ar ajunge ca Iisus (ucis) gandeste-te ca ar veni un om la tine si tiar zice eu sunt Dumnezeu si tiar zice hai undeva sati dovedesc si sa zicem ca tiar face o minune normal tu ai crede tu ai merge sa zici la alti iar aia ar zice ca esti nebun aia ar zice catre Dumnezeu arata-ne si noua Dumnezeu n-ar vrea deoarece nu au spus-o din inima ...lar interna la azilu de nebuni. Tu daca ai fi creatorul lumi si ai fi insusi binele te-ai arata unei lumi rele care e mai mult rea decat buna. Poate Dumnezeu sar arata noua daca toti oameni de credinta crestina si atei ce stau langa crestini sar ruga deodata lui sa ne trimita un semn maret.Credema nu ar fi greu dar noi nici macar atat nu putem sa facem atunci el de ce sa se arate noua...

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

1.am zis dovezi nu povesti, apropo unde e crucea pe care a fost rastignit isus sau arca lui noe
2.in biblie scrie ca dumnezeu a creat omul din lut dupa chipul si asemanarea sa =>ca ar trebui sa arate ca un om
3.se vede cat de mediocru esti, incerci sa ma convingi sa cred in ceva si nu ai adus macar un argument solid
4.prin mediocru vreau sa spun deja cioban cu 2 clase datorita expresiei tale `` pe dumnezeu nul poate cuprinde nimeni``, vezi ca nul se scrie cu cratima adica nu-l
5.ateu=fara religie deci un ateu nu se poate ruga
6. dumnezeu nu reprezinta binele, daca el e atotputernic si bun si a creat totul inseamna ca a creat si raul si ca o parte din el e rea, sau te pomeni ca raul a fost creat de om care e tot o creatie a lui dumnezeu

| Ghiti2011 a răspuns (pentru CristiAndrei):

Se vede ca esti inapoiat mental 1. dumnezeu are si o fata omeneasca 2.de unde esti ca Dumnezeu prin chipul si asemanarea noastra nu se refera la BUNI 3. Dumnezeu a creat ingeri iar o parte din ei au cazut creeand raul nu uita ca orice inger cazut se poate mantui doar spunand niste cuvinte de scuze la dumnezeu 3. Daca dumnezeu e atot puternic si este binele nu are cum sa aiba parte rea daca ar avea crede-ma acum iai implora usurinta da marog...e treaba ta in ce crezi si nu ma mai jigni

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

1.tu esti inapoiat mental, nu vezi ce prostii poti sa spui
2.stiu ca nu se refera la bunatate, pentru ca fiecare om are o parte rea, mai mare sau mai mica
3. daca ingerii au devenit rai, ingerii sunt tot creatiile lui dumnezeu, daca el e asa bun nu ar fi lasat ingerii sa fie rai
4.tot nu mi-ai spus unde e arca lui noe si crucea pe care a fost rastignit isus
5.imi pare rau sa te dezamagesc dar dumnezeu nu exista

| Ghiti2011 a răspuns (pentru CristiAndrei):

Taranule crucea lui Iisus nu mai este intraga dar bucati din ea le poti gasi la marile biserici ale lumi ....nu prea ai creier nu? fiecare religie crestina a vruto asa cau impartito si daca esti dispus sa mergi pe acolo du-te arca lui noe ma gandesc ca dupa vreo 5000 de ani so despicat in bucatele nu crezi?
sau e undeva prin ocean

| Ghiti2011 a răspuns (pentru CristiAndrei):

Si mie imi pare sincer pentru tine ca esti pagan dar nop /.Tu nu ai de unde sa stii de ce dumnezeu la lasat pe lucifer sa cada dar tu nu te-ai gandit ca poate daca lucifer nu aducea raul in lume il aduceau adam si avea si acum pamantul era iadul sui mai e ceva Dumnezeu a creat omul din iubire si la creat liber sa gandeasca ca sa nu fie ca niste roboti ca asa ce farmec ar mai avea o companie ce te aproba la orice spuui

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Ba bou cu ceier de sobolan, de unde sti ca aia e cu adevarat crucea lui isus, nu ai de unde sa stii daca e cea reala sau una falsa sau e prea complicat pentru tine

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Eu renunt, esti atat de prost incat ti umbra pamantului degeaba

| Ghiti2011 a răspuns (pentru CristiAndrei):

Tinand cont ca o femeie cand a atinso sa vondecat de lepra da cred...

| CristiAndrei a răspuns (pentru Ghiti2011):

Da si te pomeni ca a fost in direct la dan diaconescu si in reluare s-a vindecat si de cancer, nu tot ce zboara se mananca, numai fiti asa naivi...

| Foxie2 explică (pentru CristiAndrei):

SI de unde stii tu cine, ce a vazut? O dovada poate fi mormantul Lui Iisus, o alta Biblia....eu nu cred ca daca Dumnezeu ar fi o poveste de adormit copii s-ar face atata taraboi..de ex de ce nu se fac slujbe si despre Iepurasul de pasti si Zana maseluta? Cand cineva ar fi inventat povestea oricat de reusita ar fi nu cred ca atatia oamenii de pe timpurile alea ar fi crezut cu adevarat in tr-o poveste si s-ar fi pastrat pana astazi.

| BadWaffle a răspuns:

Subiectul asta ma amuza, multa lume se lasa manipulata si condusa de altii.

pentru mine biserica = 0. nu reprezinta decat o mare mafie, o afacere foarte profitabila pe spatele milioanelor de creduli.
popa cu masina de lux si vila, saracul... l-a ajutat si pe el "dumnezeu"? i-a trimis un sac de bani, in nici-un caz n-a intrat in banii pe care ii aduna leu cu leu de la atatia spalati pe creier si indoctrinati.
sunt care se dedica intr-adevar vietii de popa si incearca sa ajute. dar marea majoritatea profeseaza de fatada.
iar cum biserica = 0 pentru mine, dumnezeul pe care mi-l prezinta nu exista pentru mine.

poate o fi vreo fiinta divina, nu ce mi se prezinta prin religie, poate exista ceva ce nu poate fi explicat stiintific, dar de-a lungul timpului stim cum omenirea se panica deoarece nu aveau o explicatie plauzibila pentru anumite lucruri/situatii, dar care ulterior... odata cu avansarea stiintifica s-a putut da un raspuns concret.

acum totul tine de perspectiva, crezi ce vrei sau crezi ce vrea altul sa crezi.

| Electrik22 a răspuns:

De ce nu cred:

1. Nu cred in liber arbitru
2. Credinta e rastalmacita in nspe mii de feluri si fiecare ajunge sa creada ce vrea
3. Ii face pe oameni sa creada in lucruri non-existente si astfel ii indeparteaza de la realitate