| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la atei ziceti ca Dumnezeu si alte personaje din blibie nu exista. Stiu ca mare parte din voi credeti in oamenii de stiinta. Vreau sa va zic ca va trebuii sa si dovediti asta mai ales oamenii de stiinta. Daca se va aduce dovezi clare si explicite despre aceasta treaba eu una sunt gata sa va cred dar pana atunci nu.

Răspuns Câştigător
| Jackal7 a răspuns:

Mai Gabriel, nu stiu cum sa-ti explic ca sa intelegi. Un ateu nu crede in existenta vreunui zeu. Atat. El nu cauta dovezi, nici nu e "impotriva" vreunui zeu, el pur si simplu nu crede. Punct. E problema fiecaruia in ce crede. Si cel mai important: un ateu adevarat nu incearca sa convinga pe nimeni sa devina ateu, de asta sa fi sigur. Daca cineva incearca sa te convinga sa devii ateu inseamna ca acea persoana habar nu are ce inseamna sa fi ateu sau e doar tampit. Sper ca ai inteles.

72 răspunsuri:
| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''V-am rugat sa raspundeti la doua inrebari simple si vad ca un raspuns a fost dat si ala a fost gresit in rest toti ocoliti sa dati un raspuns. ''
Nimeni nu ocoleste raspunsurile la intrebarile tale, doar ca intrebarile tale nu au un fundament real, si ti-am explicat, niciun om de stiinta nu sustine ca Universul ar fi fost creat dintr-un punct, astfel stand lucrurile nimeni nu iti va raspunde la intrebarile tale lipsite de noima si fara un fundament real.

| eandopuncttk a răspuns (pentru hunterpainting):

Da cu pokemonii astia nu se poate vorbi logic despre nimic absolut.
Ce tare ai zis-o "credinciosii" happy i-as pune pe un vapor si i-as trimite in Noua Zeelanda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chelstone):

Ok atunci hai sa-ti postez cateva linkuri poate asa te convingi. Intrebarile mele sunt logice si tot cred ca contrazici oamenii de stiinta se poate sa nu fi informata si de asta sustii ca nu e adevarat.

Uite aici ceva linkuri pe ei nu ai cum sa-i contrazici. Citeste doar partea de inceput

http://www.descopera.ro/......-bang-ului

http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang Aici acel articol cu punctu este in articolul cu titlul
(Teorii despre producerea Big Bangului; suportul științific)

Probabil mergi pe noua teorie ca universul s-a creat din nimic si acum vreau sa te intreb cum e posibil sa creezi ceva din nimic? E ca si cum ai creea o pizza din nimic eu cred ca e o teorie stupida.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''Probabil mergi pe noua teorie ca universul s-a creat din nimic si acum vreau sa te intreb cum e posibil sa creezi ceva din nimic? E ca si cum ai creea o pizza din nimic eu cred ca e o teorie stupida. ''
First off, vreau sa lamuresc aceasta problema, nu, eu nu sustin ca universul s-a creat din nimic, asa ca probabilitatea ta este egala cu zero.

''Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză) și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul, care mai continuă și în ziua de azi.''

Dupa cum se poate observa din acest fragment nu este vorba doar despre un simplu punct, punctul despre care se face referire in fragment are cateva caracteristici foarte importante pe care tu le-ai omis, nu le-ai luat in calcul in momentul in care ai pus acele intrebari, una e sa faci referire la un simplu punct fara sa dai caracteristicile acestuia si alta este sa vorbesti despre ceva caracterizat prin:
-natură cu totul specială
-ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită
Deci, una este sa ma intrebi despre un punct fara sa ai niciun fel de cunostine despre el si alta este intrebi despre ceva a carei stare este definita fie si de doar cateva aspecte.
PS: Vezi ca-n fragmentul de mai sus se face referire la un punct material cu caracteristicile de rigoare, deci nu vorbim despre un simplu punct.

''Conform modelului Big Bang, tot ceea ce alcatuieste acum Universul a fost candva concentrat intr-un singur punct de o densitate aproape infinita.''
Vezi, se face referire la un punct care are densitate, de aici rezulta ca acel punct era un punct material, caci, doar materia are densitate. Daca se vorbeste despre densitatea acelui punct, de aici rezulta ca acel punct avea o masa, iar densitatea reprezinta raportul dintre masa si volum, de aici reiese faptul ca acel punct avea o masa extraordinar de mare, aproape de infinit, si in acel punct era inmagazinata o energie, ei bine poti sa iti dai seama cat de mare era energia inmagazinata in acel punct incat sa formeze o explozie a unui punct material cu o densitate aproape infinita, deci cu o masa extraordinar de mare, rezulta ca acea energie era si ea una extraordinar de puternica, de aici putem dezbate multe si poti pune multe intrebari, insa intrebarile tale cu referire la acel punct nedefinit de care aduceai aminte sunt lipsite de elocventa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chelstone):

Consider ca nu trebuia sa explic chiar totul. E ceva banal si trebuie sa-ti dai seama la ce punct ma refer.

Acel punct ce contine o asemenea energie infinita din ce s-a format? sa nu imi zici ca oamenii de stiinta ca din nimic ca nu te cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chelstone):

Si inca ceva tu acum te-ai uitat pe acele articole totul a fost inspirat de acolo daca nu puneam acele articole oare mai stiai sa dai un raspuns? Vad ca prima data ai zis ca nu exista acel punct.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chelstone):

Parerea mea este ca totul tine de spiritualitate adica fiecare credem sau nu credem spiritual. Oamenii de stiinta cu tot cu teoriile lor zic eu de doi bani nu au cum sa ne demonstreze ca el nu exista si nici noi lor si ateilor. E ca si cum eu as zice ca in trecut inainte de xp windows 7 era gata facut numai ca nu a fost lansat. Teoria mea find ca a fost tinut secret pana la data lansarii. Nu crezi ca e o tampenie ceea ce zic. Asa e si cu oamenii de stiinta nu au de unde sa stie pentru ca nu au vazut ei cu ochii lor. Asa ca e bine si tu si ceilalti sa ramaneti doar voi ateii la acest stadiul si cei ne religiosi la fel. Nu mai incercati sa ne convingeti pe noi cei pro Dumnezeu ca el nu exista ca pana la urma totul tine de spiritualitate fiecare crede spiritual in ce vrea. Am observat ca nu va place cand crestinii incearca sa va convinga asa nici noua nu ne place sa incercati sa ne convingeti. Eu am sa incerc ca cand vad astfel de cauze sa ii rog pe crestini sa va lase in pace fiecare crede in ce vrea pana la urma dar fara obligatii si convingeri ci din buna voie.

| Jackal7 a răspuns:

Mai Gabriele asa o putem tine mult si bine. Vezi tu, noi tot vorbim de stiinta si de progresele ei dar gandeste-te ca inca nu s-a descoperit un remediu pentru raceala comuna, si exista o gramada de "mistere" de rezolvat, teorii de infirmat si de confirmat. Dar mie mi se pare prea comod si ipocrit sa atribuim toate chestiile unei entitati atotputernice. Cineva se trezeste din coma dupa 15 ani-e opera lui d-zeu, ploua dupa 3 luni de seceta-mana cereasca, si cea mai tare: el e "creatorul suprem". I'm fed up.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nici eu nu am nimic cu voi asta ce e drept vorbesc la mod personal. Nu conteaza ce secta sau de ce nationalitate esti ca om important e sa stii sa respecti si sa ai omenie bine asta cu cine merita nu cu cine nu merita. Dar nu imi place ca sunt multi ca vor sa ne convinga sa refuzam sa credem in ceea ce credem.Fiecare crede ce vrea pana la urma in mod spiritual. Sa stii ca esti printre putinii din comunitatea cu care se poate vorbii normal. Felicitari

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''daca nu puneam acele articole oare mai stiai sa dai un raspuns?''
Tu ai impresia ca eu acum abordez pentru prima data acest subiecte?!

''Vad ca prima data ai zis ca nu exista acel punct.''
Tu ai vorbit pur si simplu despre un punct, prin mesajele mele ti-am dat de inteles ca doream sa fi dezvolti subiectul, nu putem sa vorbim despre un subiect atat de complex intr-un mod atat de simplist si nesemnificativ cum ai pus tu problema in acele intrebari.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''Oamenii de stiinta cu tot cu teoriile lor zic eu de doi bani nu au cum sa ne demonstreze ca el nu exista si nici noi lor si ateilor.''
Oamenii de stiinta nu trebuie sa demonstreze ca el nu exista, pentru ca oamenii de stiinta nu sunt paraleli cu logica, si, in mod normal stiu ca demonstratiile se fac la modul afirmativ, nu trebuie sa demonstreze nimeni ca ceva nu exista, iar sarcina demonstratiei cade in totdeauna in sarcina celui ce afirma, in cazul de fata, ca dumnezeu exista. Altfel, te-as putea pune sa ne demonstrezi ca Allah, Budha si ceilalti zei ai oamenilor nu exista, sunt curios cum ai sa demonstrezi ca toti acestia nu exista.

Apoi, vezi tu eu nu am nimic cu credintele tale sau ale oricarui altcuiva, asta, pana in momentul in care cineva incearca sa impuna credinta sa ca adevar general valabil, si cam incepe sa-mi pese din moment ce exista tot felul de propavaduitori care bat pe la usile oamenilor promitandu-le sume de bani pentru a intra in stiu eu ce secta ce-l slaveste pe hristos sau pe dumnezeu, ori cand in scoli exista materii gen religie sau atunci cand din banii guvernului se indreapta sume si spre asa zisele culte, bani care intra in buzunarele pungasilor popi, sau cand vezi ca unii incearca sa profite de naivitatea unora in numele lui dumnezeu, etc. Nu pot sa fiu impasiv atunci cand ateilor sunt adresate tot felul de intrebari in baza unor filmulete de propaganda pe TPU, crede-ma ca daca totul s-ar fi rezumat la credinta personala a fiecaruia n-as fi avut multe din interventiile de pe TPU, dar, ideea este ca ateismul si crestinismul sau oricare alt cult religios sunt total paralele, cu specificatia ca doar in cultele teiste vei intalni practici ce sunt intangibile cu ceea ce ar trebui sa insemne o pura credinta, si, ca in aceste culte teiste se formeaza adesea grupuri de interese infractionale care creaza victime in randul oamenilor slabi, exploatandu-le slabiciunile obtinand diferite beneficii materiale si nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chelstone):

Da ce e drept nici eu nu am nimic cu voi dupa cum am mai spus-o fiecare e liber sa creada ce vrea. Oamenii aia de care zici ca bat la usa si iti fac unele favoruri pentru a trece in secta lor se numesc pocaiti. Religia lor nu apartine de noi ce e o religie protestanta si dupa parerea mea si a mai multor crestini cea mai varza religie dar in fine. Iti dau dreptate si cu cei care ne prostesc de exemplu ca sunt saraci ca nu au unde locuii si cand colo au o vila de pici jos si asta pe banii nostri munciti deci aici iti dau dreptate. Eu ii consider talhari si consider ca de cat sa le dau lor mai bine cumpar o paine si dau la un caine fara stapan. In final nici eu nu am treaba cu noi numai ca toti avem dreptul la aceasta categorie sa vorbim despre religia noastra. Numai bine