| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Religia afirmă că în spatele oricărei fiinţe se află câte un înger păzitor. Întrebarea mea se referă la ce făceau aceşti îngeri ai milioanelor de evrei când aceştia erau ucişi de nazişti? Ce fac îngerii păzitori când persoane nevinovate sunt ucise de criminali? Ce fac îngerii păzitori ai criminalilor când aceştia ucid?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

A fost si acolo un inger, dar nu in forma supranaturala, numele lui e Oskar Schindler si a salvat peste 1000 de evrei si mai era si de nationalitate german si prieten cu armata nazista.

87 răspunsuri:
| chuckmanson a răspuns:

Ce să facă, stau deoparte când cineva este omorât sau torturat ca să nu afecteze liberul arbitru al naziștilor și criminalilorlaughing

| RAY a răspuns:

Vezi ca nu ai voie sa intrebi asta ca nu vor sectancti, ei vor doar cotizatia de 10% si spalarea pe creier

| Celcestietot a răspuns:

In spatele fiecarei fiinte botezate, ca pe Iisus, nu la paganii nebotezati. Fiecare va primi dupa faptele sale la judecata de apoi, deci dreptate se va face intr-un final. Oamenii care nu apartin niciunei religii, normal ca traiesc cu iluzia nedreptatii. Asta este societatea pe care noi am construit-o, ce vina are Dumnezeu ca noi suntem imorali? Ingerii daca nu sunt lasati de Dumnezeu sa intervina, nu intervin, la fel se aplica si in cazul diavolului. Cand criminalii ucid, ingerii pazitori ai acestora le noteaza pacatul. Citeste Biblia si vei afla multe, vei afla si ca Dumnezeu nu este rau, ci omul. Nu te lua dupa atei, cerceteaza singura si te vei convinge ca asa sta treaba! Daca nu crezi in existenta Sa, roaga-te sa iti dea semne / minuni, si o va face, doar rabdare trebuie sa ai.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Dimineață o să am vreo 100 notificări de la ei.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Deja au inceput, sa spui mersy ca nu au dreptul la arme

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Minune ar fi fost să-mi cadă netul și să vină furtuna când am pus eu întrebarea asta, după mentalitatea unorawinking
Cred că imediat apare cineva la întâmplare și spune asta.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Măcar bine că n-am somn, că altfel, dimineața asta mă distrugeau emoțional laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ma iei la misto cumva?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Nu!
De ce?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

O fi el bun, dar nu-mi citește el notificările de care n-am chef;( ale unor „fii de-ai lui".

| Celcestietot a răspuns:

Ray, daca nu citesti si restul versetelor care duc la respectivul, mai bine nu mai scrie, ca nu ai dreptate.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

,,Dimineață o să am vreo 100 notificări de la ei.''

Si ce daca o sa ai atatea, crezi ca noi sarim ca niste caini sa iti facem intrebarea populara?

| RAY a răspuns:

Faza e ca cum dumnezeu a predestinat totul numai poate interveni,ironic nu? pai da nu poate interveni, ca daca ar interveni ar insemna ca nu stie totul, aceasta putere de a lui de a stii totul il face sa nu poate interveni, daca dumnezeu a predestinat totul ca el se face resposabil de absolut totul, nu exista liberul arbitru daca ar exista dumnezeu nu ar stii ce o sa faca x, ceea ce nu se poate, acest dumnezeu este un fel regizor iar noi jucam in filmul lui

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Peste vreo 5 minute apare un ateu super convins care vă pornește pe toți și vă oprește cu greu.
Ok, hai să nu generalizăm tongue

| RAY a răspuns:

Celcestietot ce fanatic esti sectanctule, mai ucide nu? nu vezi omule cata ura ai in tine, esti un fanatic care ar ucide

| Celcestietot a răspuns:

Ray, deci crezi in Dumnezeu de vorbesti de El

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Omule asta ne ar ucide pe toti, catolici, ortodoxi sunt si ei pe lista

| Celcestietot a răspuns:

Ca am ura sau nu, nu vei sti si nu ma vei judeca tu. Oricum tu nu sti despre ce se vorbeste in Biblie legat de ura deci...

| RAY a răspuns:

Fanaticule dar ce doar tu ai voie? incredibil cat de fanatic esti ia auzi nu am voie sa vb de dumnezeu

| Celcestietot a răspuns:

Eu acum te intreb, ca sa fiu mai clar : Crezi in existenta lui Dumnezeu sau nu?

| RAY a răspuns:

Sectanctule ma ameniti cu iadul, te am intrebat ceva, mai ucide nu? esti un om uracios care ar ucide

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Deci daca ne porneste, sa intelegem ca noi suntem prosti si cadem in capcana... In loc sa discutam despre ce ai intrebat, tu vrei doar sa faci intrebarea populara...

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

Și eu sunt de religie ortodoxă, dar nu sunt așa de „fanatică", o iau mai mult spre ateism. Dacă nu, nu puneam întrebarea asta! thinking

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Astia sunt fanatici, sectacti ar ucide in numele nebuniei lor, vezi tu vreun ortodox? nu doar sectancti

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Esti o marioneta a ateilor cumva?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Emm, ăștea-s unii, nu înțeleg tongue
La ce-mi trebuie mie întrebarea populară? Că și așa nu-mi aduce foloase!

| Celcestietot a răspuns:

Tu imi raspunzi primul la intrebare, nu eu. Eviti subiectul, pentru ca sti ca raspunsul este inevitabil.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Iti da Ray cu vorbe de duh si acum gata, crezi ce spune el despre stiinta, despre lepadarea de credinta. GJ