| AvalohAlyn a întrebat:

Religia este un element fundamental al conştiinţei omului care marchează istoria culturii şi civilizaţiei încă de la origini, căci homo faber a fost totodată homo ludens, sapiens şi religiosus. Altfel spus, religia a apărut odată cu omul pentru că „ la nivelurile cele mai arhaice ale culturii, a trăi ca fiinţă umană este în sine un act religios" (Mircea Eliade – La Nostalgie des Origines).

Ce parere aveti de ce a zis mai sus Mircea Eliade? Cum comentati? Are dreptate sau nu?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Ceva ce in trecut ne putea fi sursa de viata, azi ne poate fi aschie in deget.

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu are dreptate pentru ca a incercat toate religiile

| Moisie a răspuns:

Ce spui tu sau M. Eliade corespunde realitatii, problema este ca realitatea s-a schimbat si locul credintei religioase ...asa a proasta a fost luat de Cunoasterea Rationala, asa ca a sosit momentul ca religia sa fie aruncata la gunoi tot asa cum au fost aruncate descantecele vracilor sau alte obiceiuri primitive. Realizati ca traim intr-o lume care a evoluat tocmai datorita cunoasterii rationale si in care nu conteaza cine ce crede, ci doar ceea ce STII!