| Încrucişătorul a întrebat:

Religiile avraamice nu sunt teosofii/teozofii? Daca ne-am intoarce in timp, ele nu ar fi fost echivalentul al doctrinelor teosofice in comparatie cu religiile politeiste si monoteiste din acele vremuri?

Cum ar spune englezul: something just struck me.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi recomand mircea eliade -istoria religilor este si online, religia iudaica e un plagiat egiptean, grec, sumerian
iahve =zeus
isus =horus
maria =isis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asa a si spus Doamne-Doamne.a specificat chiar in mod expres n biblie despre teosofie, echivalent, doctrine, si politeism. despre monoteismul vremurilor noastre nu prea.ei ce sa-i faci.a uitat.a uita e omeneste.a ierta e divin.