| Kosuchin a întrebat:

Religiile avraamice sunt singurele care pedepsesc necredinciosii, sau mai sunt si altele?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Buddhismul de pildă nu se supără pe apostaţi sau pe necredincioşi.
Similară treaba asta şi la Baha'i precum şi la unele ramuri ale hinduismului.
De altfel, treaba nu e valabilă totalmente nici pentru religiile avraamice întrucât există în Turcia o formă de mahomedanism aşa-zis "secular" unde apostazia nu este considerată o ofensă.

De astea ştiu eu... poate-or mai fi şi alte religii dar de regulă religiile au o problemă cu cei cărora li se rupe de aberaţia lor că deh... e chestie de marketing aici: Să ne fidelizăm clienţii şi să-i ţinem sub contract. Nu vor, aplicăm retenţii happy.

Salut.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cam toate sunt la fel practic toate se trag din religia egipteana trage tu concluzia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depraved? reincarnarea sau karma,este o binecuvantare sau un blestem,pentru cine crede in ele? adica e o pedeapsa? sau o a doua, a treia, a n-a sansa? cine intreaba credinciosii astia daca isi doresc asta?