| hrisca a întrebat:

Religiosii afirma, desi eu nu-i cred, ca Isus Hristos ar fi Dumnezeul care s-a intrupat ca om!
-- Pai daca El s-a intrupat ca om, din ce cauza ca OM, a activat doar ca un simplu rabin evreu dar si ala amarat, si nu ca Imparatul celui mai puternic imperiu din lume?
Ba mai mult, din ce cauza El "dumnezeul", a preferat sa moara pe degeaba in locul unor vite, (caci tot El ca Dumnezeu a lasat oamenilor sansa sa-si spele pacatele prin sacrifciile rituale de vite),
- si de ce nu si-a folosit puterea "dumnezeiasca" prin ostirile Imperiului in care trebuia sa fie Imparat astfel incat sa-si impuna religia sa in toata lumea?
- Nu vi se pare ca "intrupatu" s-a intrupat in faptura unui om, dar a unui om cam ignorant care era pe deasupra si un analfabet structural care nu avea o ideea clara asupra prioritatilor ce trebuia sa le aibe?
- Nu vi se pare ca acest "dumnezeu" intrupat ca om, si-a ratat ocazia sa faca ce trebuia sa faca?
- Daca voi ati fi niste "dumnezei" intrupati, nu ati fi facut lucruri mai marete decat sa va sacrificati viata divina ca un ignorant?

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Domnul Isus este ascunsa toate comorile intelepciunii lui Dumnezeu.

| MMihai a răspuns:

Mereu renasc din propria cenușă Pasărea Phoenix și Soimos!

Ba mai mult, din ce cauza El "dumnezeul", a preferat sa moara pe degeaba in locul unor vite, (caci tot El ca Dumnezeu a lasat oamenilor sansa sa-si spele pacatele prin sacrifciile rituale de vite), ==creștinii nu sacrifică vite!

| hrisca explică (pentru MMihai):

Odata ca Isus nu era crestin, ci iudeu...dar si crestinii sacrifica vite, dar nu pe motive religioase.
2 Dumnezeu nu are nicio legatura cu crestinismul, prin urmare a lasat sansa spalarii pacatelor prin ritualul sacrificiilor oamenilor care ii urmeaza legamantul, si nu crestinlor.
Deci "raspunsul" tau este o dovada ca Dumnezeu nu-i accepta pe crestini!

| Hombre a răspuns:

Pentru EmaS, de ce ascunse comorile si nu la vedere? Ce mai faci mami?winking

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ca sa nu le gaseasca unii, de-aia. Multumesc de intrebare, fac de la foarte bine in sus.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Te iubesc mami.winking

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Stiu! Ai veni cu flori la inmormantarea mea.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nuuuuu, te vreau la o ghidusie in jacuzzi mami, nu-mi place inmormantarile pentru ca sunt triste.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Stiu, dar pentru tine ar fi un motiv de bucurie.Ai scapa de postarile mele care te deranjeaza atat de mult.

| Inferno a răspuns:

" Pai daca El s-a intrupat ca om, din ce cauza ca OM, a activat doar ca un simplu rabin evreu dar si ala amarat, si nu ca Imparatul celui mai puternic imperiu din lume?"
Era smerit.

"Ba mai mult, din ce cauza El "dumnezeul", a preferat sa moara pe degeaba in locul unor vite, (caci tot El ca Dumnezeu a lasat oamenilor sansa sa-si spele pacatele prin sacrifciile rituale de vite), "
Era bun.

"si de ce nu si-a folosit puterea "dumnezeiasca" prin ostirile Imperiului in care trebuia sa fie Imparat astfel incat sa-si impuna religia sa in toata lumea?"
Era modest.

"Nu vi se pare ca "intrupatu" s-a intrupat in faptura unui om, dar a unui om cam ignorant care era pe deasupra si un analfabet structural care nu avea o ideea clara asupra prioritatilor ce trebuia sa le aibe?"

Iisus avea studii avansate, a terminat doua facultati.

"Nu vi se pare ca acest "dumnezeu" intrupat ca om, si-a ratat ocazia sa faca ce trebuia sa faca?"

Nu.

"Daca voi ati fi niste "dumnezei" intrupati, nu ati fi facut lucruri mai marete decat sa va sacrificati viata divina ca un ignorant?"
Nu.

Si acum, lasand gluma, repeti intrebarile de, hai sa spunem, "putin" cam prea multe ori.

| danay72 a răspuns:

Oamenii interpreteaza Biblia dupa bunul plac, dar Isus nu e Dumnezeu, e fiul sau.De fapt chiar si prin faptul ca se mentioneaza gradul de rudenie, ne ajuta sa intelegem diferenta dintre cei doi, ca nu sunt egali, ci ca Dumnezeu e mai mare ca Isus. Apoi chiar Isus a zis lucrul acesta.Ioan14:28

| milan9 a răspuns:

Aaaa! Bineînţeles, danay, că există un "grad de rudenie" între Tatăl şi Fiul! Fiul fiind de "natură" divină, "născut" din Tatăl, nu "creat"!
Este o diferenţă colosală între a fi creat şi a fi născut! "Natura divină" este numitorul comun al celor trei ipostasuri divine: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt!

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Iuda 1, 14 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,

Matei 27, 54 „Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Marcu 15, 39 „Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| Lizzu a răspuns:

"- Daca voi ati fi niste "dumnezei" intrupati, nu ati fi facut lucruri mai marete decat sa va sacrificati viata divina ca un ignorant?"

--- Poate s-a gandit ca daca va face lucruri marete, acele lucruri vor exista doar pentru generatiile din prezent, cat timp va trai el, iar pentru cele viitoare lucrurile marete nu vor mai ajunge.

Astfel, prin faptul ca si-a sacrificat viata pentru omenire, a facut un lucru maret pentru toate generatiile din toate timpurile, cu mult dupa moartea sa.

Cred eu thinking

| hrisca explică (pentru Lizzu):

"Poate s-a gandit ca daca va face lucruri marete, acele lucruri vor exista doar pentru generatiile din prezent"

Gresit!
Daca ar fi dat oamenilor Penicilina si vaccinele, acestea ar fi salvat oamenii din multe generatii tot asa cum le vindeca si le salveaza si acum, desi au fost inventate de generatii trecute.

"Astfel, prin faptul ca si-a sacrificat viata pentru omenire, a facut un lucru maret pentru toate generatiile din toate timpurile"

Gresit!
Tot El ca Dumnezeu a lasat oamenilor sansa spalarii pacatelor prin sacrificii animale, deci nu era nevoie sa joace scena penibila "a sacrificiului" pentru ca "dumnezeii" sunt si erau si atunci nemuritori.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Dar nu s-a sacrificat. straight face E ca si cum eu mi-as face Harakiri stiind ca revin peste 3 zile Nu a fost nici un sacrificiu. straight face

| milan9 a răspuns (pentru ErrorFound):

Singurul lucru pe care Dumnezeu nu poate (nu dorește) să-l facă este acela de a nu interveni în alegerile omului.
Acesta NU este un semn al neputinţei lui Dumnezeu ci dovada supremă a respectării libertăţii omului, pe care Dumnezeu doreşte să-l facă partener liber de comuniune în fericirea şi viața veşnică pe care El poate să o ofere.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu te inteleg..doar ca m-am exprimat din perspectiva credinciosilor ...si atat happy

| ErrorFound a răspuns (pentru milan9):

Pai aici devine o problema.
Sa spunem ca un violator prinde o femeie.
Dumnezeu de ce nu invervine din moment ce dreptul la libertate al femeii a fost pus in pericol?
Numai libertatea de a alege a violatorului este respectata iar femeia in acel moment nu are nici un drept.

Acum se ajunge la alta problema. Dupa cum spuneti voi, violatorul va fi pedepsit in iad probabil, nu? De ce este dreptul violatorului incalcat iar el este pedepsit vesnic pentru o fapta cu impact atat de mic. Nici pe Pamant nu este inchisoare pe viata pentru viol, da pai torturta eterna...
Aceata este dreptatea lui Dumnezeu?

Sau sa spunem ca femeia avea cu ea un copil si ca acesta a fost omorat de violator. Faptul ca violatorul l-a omorat nu a facut ca dreptul copilului la libertate sa fie incalcat? Ba da. Sau faptul ca violatorul va fi pedepsit dupa ce moare il aduce pe copil inapoi sau il face sa nu mai sufere? La fel si in cazul femeii.
Cum o ajuta pe femeie sau pe copil daca violatorul este torturat pentru restul eternitatii din moment ce le-a distrus vietile si acest lucru nu se mai poate repara?

| Lizzu a răspuns (pentru hrisca):

Da, m-am gandit si la un bine facut pentru asigurarea sanatatii generatiilor viitoare, pentru ceva care sa dainuie in afara de spalarea pacatelor, in afara de iertarea lor prin sacrificiu pe cruce constand in medicamente sau chiar si altceva, infiintarea de centre de ajutor pentru saraci sau ceva in gen doar ca nu cred ca pe timpurile acelea era mentalitatea asta.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Foarte bine gandit ultimul raspuns.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Vrajeala asta cu sacrificiul si luarea pacatelor este o gogorita ca de altfel toata biblia, Dumnezeu a mai terminat lumea odata pentru pacate la marele potop iar prin sacrificiul lui Isus se invoca alte prezumtive pacate. Ok, admitem ca prin sacrificiul lui ne-a luat si pacatele comise -sa zicem de la potop pana la sacrificiul lui- atunci la ce bun inca un armaghedon, apocalipsa? Oare Dumnezeu e atat de neputincios fata de creatia s-a?
Apropo, am avut o revelatie, ca iti doresti o balaceala in jacuzzi in doi pentru mantuiala, iti sunt la dispozitie.winking

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

Mhm...stiu despre ce vorbesti.
Asta nici mie nu mi-e prea clar. Ce vrea dzeu cu pacatele astea. A promis ca alt potop nu va mai fi.
Dar el se intampla in ziua de azi in fiecare zi intr-un colt al lumii, numai ca la parametri mult mai mici.

E nedrept total. Nu mai cred in sacrificiul lui Iisus. Era si el doar un om, poate cu un cap mai sus de ceilalti semeni si poate ca da, chiar a fost rastignit, nu zic nu. Dar numai ca nu avea un om cum sa ia in spate pacatele omenirii. Asta e inventat.

Mersi pentru invitatie happy esti amabil. Dar in momentul asta nu vreau mantuiala cu nimeni... vreau sa raman pacatoasa (dupa cum zic unii ca sunt cei care nu cred asa de mult), ma simt bine asa in pacatul meu vesnic.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

"Mersi pentru invitatie esti amabil. Dar in momentul asta nu vreau mantuiala cu nimeni... vreau sa raman pacatoasa (dupa cum zic unii ca sunt cei care nu cred asa de mult), ma simt bine asa in pacatul meu vesnic."
La maici cu tine. rolling on the floor

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

tongue

| Nicoleta a răspuns:

Sunt intrebari la care e imposibil sa gasim un raspuns general valabil. Si oricat de inteligenti ne-am da punandu-ne astfel de intrebari sau revoltandu-ne de ce e asa si nu altfel, tot nu vom gasi un raspuns. Singura proba este Biblia si ceea ce scrie in ea. Explicatii mai concrete nu poti gasi altundeva pentru ca asta e practic ceea ce a mai ramas dupa atatia ani de atunci.

| hrisca explică (pentru Nicoleta):

Ce proba poate fi Biblia din moment ce nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda niciodata nimanui?
Te referi la faptul ca Biblia este o proba a faptului ca crestinii nu au niciun Dumnezeu, motiv pentru care crestinii au FURAT Biblia lor de la religia mozaica unde o foloseau ca scriptura religiosii iudei?

| Maxim96 a răspuns:

El a venit si s-a smerit pana la moarte.El a vrrut sa ne dea exemplu cum avem de a face in aceasta lume.A venit ca un rob care s-a dat spre moarte ca sa omoare moartea noastra.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"El a vrrut sa ne dea exemplu cum avem de a face in aceasta lume.A venit ca un rob care s-a dat spre moarte ca sa omoare moartea noastra."
Prezinti viata ca pe o povara si incerci sa justifici moartea ca pe o eliberare si viata vesnica. Utopic.

| Aiwendil a răspuns:

Ceea ce vorbesti tu de lucruri marete e mai mult ceva egoist din partea lui.El nu vroia sa faca el lucruri,El vroia pe noi oamenii sa ne invete sa fim buni, iubitori, intelegatori, harnici, etc.
El nu dorea sa fie imparat si sa fie bogat sau sa aiba un imperiu.Dorea sa ne curete sufletele nostre.Lui putin ii pasa de lucrurile materiale.Nu-l interesau mai deloc.Si mai vroia sa arata prin intruparea unui simplu rabin evreu ca toti oamenii sunt importanti indiferent ca e sarac sau nu, ca e un cersetor sau un om bogat, ca era femeie sau barbat.
Acele se numeste sacrificiu.Iar sacrificiul pe care il faci pentru ca alte persoane sa traiasca in continuare in pace si armonie arata sufletul tau curat si pur.Cand te sacrifici pentru cineva ca om ajungi in Rai.Si un sacrificiu mare cum ar fi sa nu se uite unul cand traverseaza strada, tu vezi ca o masina vine cu viteza spre el, te duci catre el si-l impingi, dar ai ales ca tu sa fi lovit de masina.

| milan9 a răspuns (pentru Aiwendil):

Într-adevăr, Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat pentru "un om cam ignorant care nu avea o ideea prea clara asupra prioritatilor ce trebuia sa le aibă"...

Motivul este dat de importanţa deosebită pe care făptura umană o are pentru Dumnezeu, Cel care a investit multă iubire în om şi în întreaga creaţie.

Chiar dacă Dumnezeu vede că Jertfa Sa pe cruce (repetată de El din cauza fiecărui păcat al nostru) este desconsiderată de mulți oameni, El cheamă şi aşteaptă mereu cu multă iubire pentru ca omul să (re)cunoască darurile Sale în Viața sa...

| sticla09 a răspuns:

Iisus a fost fiul domnului, nu domnul in sine. nu e imposibil de gasit raspunsuri aici.
s-a preferat un om simplu pentru ca educi oamenii mai bine cand esti la acelasi nivel cu ei. sa impui credinta cuiva e ca si cum ai impune cuiva sa te iubeasca...iar asta nu e calea crestineasca, e calea fanaticilor crestini.
am spus simplu om pentru ca asta si cred ca era, nu cred ca mergea pe apa, invia morti pe unde pasea si hranea cu o paine mii de insi. astea-s povesti.

| Andrelutsa a răspuns:

Eu cred ca tu esti proasta rau!
Cum sa spui ca Dumnezeu este analfabet si sa spui ca Dumnezeu nu a recomandat la nimeni Biblia si ca Credinciosii au furat Biblia de la Religia Mozaica? Mai tu gandesti acum pe bune. Daca tot spui atat ca Hristos nu era Dumnezeu de ce a inviat a 3 zi? Eu cred ca tu te uiti prea mult la desene si ai luat-o aiurea... Tu vroiai sa vina ca Imparat nu am mai auzit atatea prosti in viata mea de la cineva nu am crezut ca exista asa oameni mai bine sterge tot ce ai scris pana acum ca te faci de tot rasu... straight face Mi'ai facut 100 de nervi poti sa imi dai si add : bl0nda_blonda2012. am multe de vorbit cu tine!