| Leutzbv a întrebat:

Revenim la subiect... Daca nu exista Dumnezeu care sa fi suflat suflare de viata in narile lui Adam, cum va explicati viata? Adica faptul ca-ti bate inima, ca esti rational, ca esti diferit de animale, ca-ti functioneaza creierul? Oare sa fie tot din cauza lu' Big-Bang ala? Daca tot este vorba de evolutie, cum zic unii ca ar fi, de ce creierul uman nu functioneaza la capacitate maxima? Nu o fi evoluat destul? Inca suntem involuati? Doar animalele au evoluat pana la maximum? Ca am inteles ca universul se extinde pana o sa faca bum din nou, deci nu este evoluat la maximum. Bineinteles ca asta o sa se intample peste cateva mii, zeci de mii sau milioane de ani. Poate o sa prind chiar eu sa vad daca au dreptate...happy

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

La un moment dat, fiecare o sa-si de-a seama unde a gresit...ma rog sa nu fie prea tarziu

| Leutzbv explică (pentru 4b):

Unii nu vor sa accepte realitatea si se vor lovii cu capul de pragul de jos ca sa-l poata vedea pe cel de sus sad

| raymusik19 a răspuns (pentru 4b):

De ce sa ai cu cine conversa in rai?

| 4b a răspuns (pentru Leutzbv):

Unii sunt dispusi sa de-a cu capul pentru a invata din propria lor gresealasad

| Leutzbv explică (pentru 4b):

Eu am fost happy

| 4b a răspuns (pentru raymusik19):

Pentru unii, mai exista compasiune, asta in caz ca stii ce inseamna raywinking

| 4b a răspuns (pentru Leutzbv):

Iar altii, o sa-ti calce pe urmewinking

59 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sensul initial este acela de a da viata. El se refera la principiul vietii, desi nu se limiteaza la ea. Numeroase aparitii in Sfanta Scriptura acopera diferite stari ale constiintei. Unde este sediul dorintelor fizice, sursa emotiilor sau este asociat cu vointa si actiunea morala. Cuvantul lui Dumnezeu poate sa il salveze si recuperarea din greseala il scapa de la moarte.Rezultatul credintei este salvarea sufletului in timp ce dorintele trupesti sunt impotriva lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Viata a aparut in balti primordiala de noroi. Mai exista posibilitatea ca viata sa fi venit de pe alta planeta (Marte). Unii spun ca suntem inventia extraterestrilor.
De ce creierul nu functioneaza la capacitate maxima, asta nu stiu, dar ce legatura are asta cu Dumnezeu?
"Inca suntem involuati?" Nu exista un stadiu la care sa ajungi si sa nu mai evoluezi. Evoluam continu. Suntem mai involuati acum decat o sa fim peste 100 de ani, logic. Poate in viitor folosim capacitatea creierului in intregime.
"Doar animalele au evoluat pana la maximum?" Animalele nu au evoluat pana la maximum, nu exista un "maximum". Animalele inca evolueaza si se adapteaza mediului. In viitor poate vor arata diferit decat in prezent.
"Ca am inteles ca universul se extinde pana o sa faca bum din nou," Fals, Universul o sa se extinda si atat, fara bum. Tu combini doua teorii aici.

| Leutzbv explică (pentru Inferno):

La primul raspuns ai doua teorii, la al doilea nu ai un raspuns dar mi-ai intors-o printr-o alta intrebare, la al treilea raspuns, alti tineri de pe aici au spus ca doar maimutele din care ne tragem noi au evoluat la maximum, iar la ultimul tau raspuns pot sa-ti spun ca oamenii de stiinta vorbesc despre Big Crunch, si tu stii asta. Biblia nu are doua sau mai multe teorii. Ea vorbeste despre un singur lucru: Dumnezeu a creat universul, L-a dat pe singurul Lui Fiu pentru noi si Isus va revenii pe norii cerului la fel cum a plecat. Biblia nu doar ca spune asta, dar iti ofera si detalii: ca la sfarsitul vremurilor vor fi razboaie tot mai multe, vesti de razboaie, boli, cutremure, ca se va ridica antihristul, ca va fi o religie unica. Atunci vei vedea ca ce spune Biblie este adevarat. Daca ce spune Biblia este fals, eu nu am nimic de pierdut, chiar daca am trait o minciuna pentru ca ea ma invata sa traiesc moral si in sfintenie, dar daca nu cred ce spune Scriptura si totusi este adevarat, o sa pierd totul. Si asta pentru ce?

| Inferno a răspuns (pentru Leutzbv):

"La primul raspuns ai doua teorii„ Numai doua? Am cel putin sase teorii pe care le studiez printre care si creationismul. Sunt multe teorii si multe se bat cap in cap dar incerc sa le combin si cine stie, poate aflu adevarul.
"la al doilea nu ai un raspuns dar mi-ai intors-o printr-o alta intrebare" Ti-am spus ca nu stiu de ce creierul nu functioneaza la capacitate maxima. Pot sa fac doar presupuneri, dar nimic concret.
"la al treilea raspuns, alti tineri de pe aici au spus ca doar maimutele din care ne tragem noi au evoluat la maximum"
Pai acei oameni fac parte din categoria retardus si cretinus.
"stiinta vorbesc despre Big Crunch"
Big Crunch este o teorie si este in contradictie cu expansiunea universului.

| Leutzbv explică (pentru Inferno):

Tocmai de aceea iti spun ca stiinta reduce totul doar la teorie, iar Scriptura, care a fost scrisa si data mai departe din neam in neam, fara modificari ( pastrate de scribi ) chiar in cele mai negre zile cand erau prigoniti crestinii de catre unii care nu vroiau sa se afle ADEVARUL, este redusa si ea la stadiul de minciuni, falsuri si ipocrizie. Oare asa sa fie?

| Inferno a răspuns (pentru Leutzbv):

O teorie stintifica nu este o simpla teorie, inseamna ca a fost studiata si are extrem de multe dovezi cea ce o face mai mult decat o teorie, o face adevarata.
Nu stiu daca Scriptura e falsa, dar cu siguranta nu este ceva concret. Nimic nu este ssigur.

| Leutzbv explică (pentru Inferno):

Dar nu este oarecum ciudat ca in jurul acestui Isus se face atata valva? De ce oare? Ca doar zeitati si religii au existat dintotdeauna! Oare nu ar trebui sa ne gandim un pic la veridicitate? Peste tot in lumea asta se vorbeste despre Isus. In unele tari, cei care vorbesc despre Isus sunt omorati, in alte tari nici nu au ajuns cu Evanghelia. Oare sa fi fost acest " om " foarte intelept incat sa prosteasca multimile in asa hal incat sa se dea asta mai departe din neam in neam? Eu nu cred ca era foarte intelept daca ar fi fost doar un simplu om din cauza ca era fiu de tamplar, fara scoala sau seminarii teologice. Dar El a facut o multime de minuni, si aceste fapte clare au fost transmise mai departe. Nu crezi?

| Inferno a răspuns (pentru Leutzbv):

Legat de iisus si aici sunt mai multe teorii. Sunt insa doua mari teorii: Una spune ca Iisus a existat si a facut minuni, etc. Alta spune ca nici nu a existat.
Dar mai sunt multe teorii mai mici legate de Iisus si cine sau CE a fost El.
Nu vreau sa intru in detalii.
"Dar nu este oarecum ciudat ca in jurul acestui Isus se face atata valva?"
Si cu Zeus a fost la fel. Dar astazi cine mai crede in el?
Asa si cu Iisus, in prezent este valva, dar oare in viitor tot asa o sa mai fie?
Iisus si Horus seamana extrem de mult, oare este doar o coincidenta?
"Dar El a facut o multime de minuni, si aceste fapte clare au fost transmise mai departe. Nu crezi?"
Dar daca a fost un magician, iar asa zisele minuni niste trucuri?

| Leutzbv explică (pentru Inferno):

Am cautat pe net ca sa vad asemanarea dintre Isus si Horus :Horus a fost născut de zeița Isis, dupa ce ea a adunat toate părțile dezmembrate ale corpului soțului ei ucis, Osiris, cu excepția penisului, care a fost aruncat în Nil și mâncat de un pește[1][2]. Ea și-a utilizat puterile magice pentru a-l reînvia pe Osiris și a creat adorarea unui falus de aur[3], pentru a-l concepe pe fiul ei. Într-o altă versiune a poveștii, Isis a rămas insarcinată cu ajutorul focului divin.[4] Odată ce Isis știa că este însărcinată cu Horus, ea a fugit în mlaștinile din Delta Nilului ca să se ascundă de fratele ei Seth, cel care l-a ucis pe Osiris din gelozie și care vroia să-l omoare și pe fiul lor.[4] Astfel Isis a născut un fiu divin, pe Horus. De pe vreamea lui Moise oamenii se inchinau idolilor. Aveau ei o predilectie catre zeitati. Asa l-au inventat pe Baal, pe Astarteea si pe toti ceilalti. Nu poti compara o legenda cum este cea a Olimpului cu ce spune Scriptura. Despre Zeus se zicea atunci, dar mai nimi cbun. Se credea ca zeii fac ce vor cu oamenii, cand vor si ca nu le pasa. Cat despre Dumnezeu nici pe departe. El nu a facut nimic rau ci pedepseste raul. Iar despre minunile lui Isus nu poti spune ca au fost facute de un magician pentru ca magicienii luau bani pentru ce faceau si nu puteau face chiar orice minune. Dar Isus ne-a indreptat tuturor atentia catre Tatal Sau. Si minunile Lui nu au fost putine, de la schimbarea apei in vin, pana la invierea lui Lazar, alungarea demonilor din oameni si vindecari de paralitici si orbi. Stiu, nu am fost noi acolo ca sa le vedem, dar nici la Big-Bang nu am fost vreunul din noi, asa ca ceva trebuie sa credem. Stiinta este buna atunci cand ne ajuta sa intelegem anumite lucruri dar nu cand inabusa adevarul. Daca am fi trait pe vremea lui Magellan am fi crezut ca pamantul este plat si ca se termina. Stiinta ne-a ajutat ca sa vedem ca nu este asa. Dar de aici si pana la a anula Creatia este cale lunga. Sper doar sa nu crezi ca am ceva impotriva ta, dar nu sunt multumit cu ce imi ofera stiinta, nicio perspectiva, niciun viitor. Poate pentru tine este altfel...

| Inferno a răspuns (pentru Leutzbv):

Big Bangul ofera dovezi. Si sa nu ma intrebi ce dovezi, ca nu am cheef sa repet a 10 oara dovezile. Sunt dovezi asta e tt ce conteaza. Am inteles ce ai spus. Respingi stiinta pentru ca nu iti ofera nici o perspectiva.
Ok, Eu nu am spus ca teoriile pe care l-am expus sunt adevarate, eu doar le-am expus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Leutzbv):

In scriptura nici macar nu sunt mentionati dinozaurii, ciudat cum le-au "scapat" niste animale atat de mari. Ca fapt divers, scriptura accepta sclavia, un adevarat model pentru oameni, nu?

Si legat de viata, citeste aici :
http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

Cand o sa progreseze stiinta mai mult o sa putem face si noi "minuni", deja facem multe : si noi ne "inaltam" cand vrem, chiar in spatiu, o mana taiata poate fi prinsa la loc si folosita, etc. Treptat o sa facem mai multe minuni decat in biblie, si noi putem rade orase de pe fata pamantului si altele.

"stiinta reduce totul doar la teorie"... NU, religia reduce totul la teorie si indobitocire, se bazeaza pe fanatismul oamenilor indoctrinati de mici, stiinta aduce dovezi care pot fi masurate, dovedite, etc.

Ce dovezi "masurabile si care pot fi dovedite" aduce biblia?

| Leutzbv explică (pentru Cosmin86):

Pai asa cum tu te-ai decis sa-i crezi pe oamenii de stiinta, eu aleg sa cred ce zice Scriptura. Si nu doar ca eu cred, dar am si experimentat minuni in viata mea. Scriptura nu indobitoceste, ea aduce lumina lui Dumnezeu. Il poti gasi pe Dumnezeu si iL poti cunoaste cu adevarat. Dar este normal ca unii oameni sa nu sufere Scriptura, la fel de normal cum altii nu sufera teoriile stintifice...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Leutzbv):

Teoriile stiintifice sunt demonstrate, faptul ca s-a creat viata in laborator e ceva EVIDENT, nu sunt doar vorbe ca in biblie.

Stii ca biblia e de acord cu sclavia?

Si nu, nu indobitoceste, ci ii face pe oameni sa creada ca pamantul are 6000 de ani sau sa aiba tot timpul sentimentul de vinovatie sau de servitudine, mentalitate de slugi. Nu vreau sa te jignesc, dar chiar asta promoveaza biblia.

Tu nu suferi teoriile stiintifice DEMONSTRATE?

P.S. : vaticanul si biserica ortodoxa sunt de acord cu evolutia, stiai asta? Tot cred in teoria creationista dar sunt de acord si ca speciile evolueaza.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Si la intrebarea pusa de mine, precum ai vazut au raspun cu"Prefer sa tac.". DUMNEZEU ne-a creat fie numele Lui binecuvantat! Caci adevarul este numai unul si cel mai slab este cel mai puternic.Crestinii sunt cei mai slabi, dar cei mai puternici in acelasi timp!big grin. Fara DUMNEZEU nu ar fi existat nimic.Dar ce sa ne mai batem capul?laughing.Noi stiim adevarul!

| Inferno a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

"Dar ce sa ne mai batem capul?" Bine zis, sa traim in ignoranta si prostie.

| Inferno a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Acum,pe bune, de ce mi-ai dat ignore? Te-am jignit cu ceva? Atunci care e problema? Am spus ceva jignitor la adresa crestinismului sau a ta? Atunci?
Raspunsul la intrebarea ta ti-l dau aici ca acolo mi-ai dat ignore:Instinctul s-a dezvoltat in timp. Vorba tipului din Jurassic Park : "Viata gaseste o cale".
Am incercat treaba asta. Si instincul pizzei vorbitoarea spunea ca tu esti un mare...

| doctorandus a răspuns:

Ai chiulit la orele de biologie?

| Leutzbv explică (pentru doctorandus):

Cu mine vorbeai? Ca daca da, sa stii ca nu am chiulit. Tocmai de aceea am pus intrebarea asta... Daca nu ai vorbit cu mine, imi cer scuze de bagat in seama happy

| doctorandus a răspuns (pentru Leutzbv):

Bun, zici ca nu ai chiulit. Atunci de unde ideea bizara ca teoria evolutiei (a lui Darwin) s-ar aplica la evolutia universului? Ca doar Darwin nu era astronom, ci biolog si se referea strict la plante si animale, nu la planete, stele, quasari, gauri negre, etc.

Pe urma chestia cu "ne folosim doar 10% din capacitatea creierului" este o pura baliverna, n-are nimic empiric in ea.

| Leutzbv explică (pentru doctorandus):

Eu nu am spus ca Darwin ar fi zis ceva despre big-bang sau evolutia universului. Cred ca oricine stie despre " Originea speciilor"si teoria lui despre evolutia animalelor si implicit a omului din stramosi comuni. Dar ma frustreaza faptul ca unii din cei care scriu pe aici (nu ma refer la tine ) zic despre scriitorii bibliei ca erau niste oameni care nu aveau habar de nimic, dar pe cercetatorii de genul celor ca Darwin care s-au nascut in sec 18 ai ridica in slavi si li se da dreptate. Dinou spun acelasi lucru : avem de crezut una din doua variante-creatie sau evolutionism...

| doctorandus a răspuns (pentru Leutzbv):

Da, dar una este stiinta, cealalta este pseudostiintifica. Atat ca mai exista si creationism evolutionist.

| Kramerwalt a răspuns:

Sa vedem ce zic ateii, foarte frumos eu sunt de acord cu tot ce ai spus dar nu am putut sta de parte am vrut sa te felicit pentru ce ai spus si vreau sa vad ce au de spus ateii! Felicitari, Domnul sa te binecuvinteze!

| Leutzbv explică (pentru Kramerwalt):

GBU too!

| Kramerwalt a răspuns (pentru Leutzbv):

Sunt putin mai roman asa ca o spun in limba noastra Dumnezeu sa te Binecuvinteze si pe Tine!happy era o gluma!

| Leutzbv explică (pentru Kramerwalt):

Care din ele era gluma? Ca sa ma binecuvanteze, sau ca esti roman? happy

| Kramerwalt a răspuns (pentru Leutzbv):

Nu vroiam sa crezi ca te-am luat la misto sau ceva, ca nu stii romana! glumita ar fi fost la partea cu romanu(scuza ca nu stiu engleza)

| Leutzbv explică (pentru Kramerwalt):

Stai linistit, nu ma supar eu asa de usor.

| Geass a răspuns:

Dacă există un Creator el a făcut totul probabil prin procedee care pot fi descoperite cu timpul prin ştiinţă. Omul evoluează în continuare,călugării din Tibet au cea mai mare rată de evoluţie în scurt. timp,aceştia reuşind să trăiască cu o resursă de oxigen minimă,cu care un om mediu nu ar putea. Spui poveşti cu Adam,Big Bang-ul,materie, atomi poţi demonstra că nu există,totul este materie alcătuită din atomi, interactionam cu totul de lângă noi.Ex:Nu ai uitat niciodată un lucru mai multe săptămâni într-un singur loc iar când ai vrut să îl ridici parcă era lipit? Atomii şi-au format legături. Spui despre bătaia inimii, raţionalizarea, funcţionarea creierului, sa arătat foarte clar între neuroni se produc fenomene chimice care ne produc gândurile, sentimentele, emoţiile.Corpul este aşa de perfect, pentru că a fost nevoit să evolueze din cauza mediului. Oamenii de ştiinţă îşi petrec toată viaţă să arate dovezi şi vin ignoranţi care o ţin cu Biblia lor şi încă mai întreabă cum funcţionează creierul şi inima.

| Leutzbv explică (pentru Geass):

Ignorantii astia care o tin cu Biblia se uita la poza pe care ti-ai pus-o la avatar si sunt fermi convinsi ca il consideri pe Hitler un om bun. Ca si pe tine dealtfel. Chestiunea este asa : intr-o zi ni se va sfarsi firul vietii. Ignorantii, daca au crezut in Cel care in opinia lor a creat universul si este si adevarat vor sta o vesnicie in prezenta Lui, iar ceilalti ignoranti, care nu au crezut in biblia care a fost scrisa de oameni si insuflata de Duhul Sfant ci au crezut in cercetarile facute de alti oameni care s-au declarat atei si le-au preluat modelul, ori vor murii si se va termina totul, ori vor murii si se vor trezii in fata Celui pe care l-au ignorat o viata intreaga...Simplu! Eu oricum nu pierd nimic happy Dar s-ar putea ca unii din voi sa pierdeti totul sad

| Geass a răspuns (pentru Leutzbv):

Cine vorbeşte despre ignoranţă, caracterizezi o persoană după o poză căruia nu îi ştii scopul.

| dragos9234 a răspuns:

Totul este intr-o continua dezvoltare si animalele si noi oamenii.
Cat despre faptul ca iti bate inima si esti rational...sa fim seriosi, doar nu crezi ca asta ar fi un argument pro dumnezeu, exista altele mult mai bune.

| Leutzbv explică (pentru dragos9234):

Pai astept de la tine argumente contra...happy

| dragos9234 a răspuns (pentru Leutzbv):

Argumente contra dumnezeu? Daca da au fost spuse de catre toti ateii aici pe TPU, ca eu sa repet nu cred ca te schimba pe tine cu ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti copilasul din imagine, intrebarile puse isi au rostul, insa nu si raspunsul in scris, neputand sa citesti la etatea respectiva. Daca esti cel care tine copilasul in brate, pune mana pe carte si nu astepta sa ti se dea mura-n gura notiuni elementare.

| Leutzbv explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, sunt copilasul din brate happy Dar tu de ce te ataci? Ca am pierdut ideea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leutzbv):

Daca taceai, filozof ramaneai! Asa...

| Leutzbv explică (pentru anonim_4396):

Si tu cine ziceai ca esti?happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leutzbv):

Dilema din intrebarile tale.

| MauiStatue a răspuns:

Mai bine sa fim involuati, daca acum se intampla atatea rautati in lume, imagineaza-ti ce s-ar intampla daca mintile puternice ar functiona la capacitate maxima, ar fi un haos.
Nici animalele nu au evoluat la maxim.

| Vegah a răspuns:

Dumnezeul creştin (şi nu numai) este un personaj fantastic creat de oameni în scopul de a-şi explica anumite lucruri, nimic mai mult.
Bun, să zicem că există o zeitate, un lucru perfect ce ţine sub control lumea. De ce trebuie să cred că acel ceva a creat la început doi oameni, de ce trebuie să cred că a avut un fiu care s-a răstignit pentru mine, de ce să cred tot ce scrie în biblie? Sau na, să-i luăm pe musulmani. De ce să cred ce scrie în coran? Eu sunt de acord că există o forţă mult mai puternică decât mine, dar neg orice încercare din asta de a putea cuprinde într-o carte un lucru atât de mare, mai ales când religia e impusă (vezi botezul creştin, care se face când copilul n-are niciun an, deci când nu poate lua decizii).

| Leutzbv explică (pentru Vegah):

Care sunt acele lucruri pe care oamenii vor sa si le explice de l-au inventat pe Dumnezeu?

| raymusik19 a răspuns (pentru Leutzbv):

Viata de dupa moarte, o speranta ca cineva e cu tine te ajuta la greu, acel cineva nu te critica niciodata, el doar te ajuta, o explicatie pentru univers, natura

| Vegah a răspuns (pentru Leutzbv):

Vor să-şi explice cauza pentru care au fost creaţi, vor să ştie de ce suferă, de ce se bucură.

| pavdany92 a răspuns:

Totul este intr-o continua evolutie deci nu exista minimum sau maximum, este adevarat ca comform teoriei evolutiei universul(aparitia materiei, energiei, spatiului si timpului) a fost creata in urma exploziei unui nor de praf cosmic (daca imi amintesc corect termenul, daca nu va rog sa ma corectati), dar de unde a aparut acel nor cosmic este un total mister
se zice ca universul are in jur de 12-14 mild de ani luata dupa un calcul de la cele mai vechi stele +alte calcule deale lor misterul e de unde a aparut norul acela
in schimb o sa aflam toti intr-o zi ce este si ce nu e adevarat big grin
iar despre Dumnezeu cine stie nu zic ca nu cred dar sunt o multime de mistere despre asta, eu cred ca rolul credintei e de ajunge sa ne incredem unul in altul si sa credem incontinuu in asa fel incat sa putem trece peste orice.
iar despre creier n-am ce zice, da functioneaza doar la 14% dar la fel si muschii nostri si alte organe, motivul avem si noi limite mai mult probabil ne va distruge mai repede corpul probabil cu cat evoluam mai repede cu atat vom putea folosi mai mult, uitati-va si voi la un sf despre evolutia creielui omenesc unele sunt chiar interesante cel mai mult mi-a placut mie personal star wars, sau stargate

| raymusik19 a răspuns:

Miliarde de ani nu milioane

| tenochtitlan a răspuns:

straight face creierul nu poate functiona 100% deoarece o parte functioneaza noaptea ca cealalta parte se odihneasca si sa functioneze ziua, inima bate din cauza stimulilor electrici, tot ce e materie inclusiv viata functioneaza pe baza de electricitate, nu pe baza religioasa, cum am devenit constienti de propria existenta? aici e formula Ψn = I.
Dumnezeu e in neuroni.

| Leutzbv explică (pentru tenochtitlan):

Asta cu Dumnezeu este in neuroni nu am mai auzit-o pana acum. Trebuie s-o tin minte happy