| AvalohAlyn a întrebat:

Totusi eu mă rog la Dumnezeu și vreau să incep sa mă rog mai mult insa nu simt un mare efect, cred că nu știu cum să mă rog bine.Imi puteri spune voi?
Vreau că rugăciunea mea sa fie auzită mai ales că e o rugăciune pentru vindecare și iertare.
Rugăciunea are efect? Dumnezeu le asculta pe toate? Credeți in puterea și efectul ei binefăcător? Sau in Sacroterapie?
Există și terapie prin rugăciune/meditație la Dumnezeu.(Sacroterapie) pentru care există mărturii multe că s-au produs vindecări datorita sacroterapiei, rugăciunii aducă.
Dar la mine de ce rugăciunea nu are efect vindecător macar sufleteste/emoțional?
Ce trebuie sa mai fac? Vreau că Dumnezeu să îmi vindece "rana psihologica " și să îmi dăruiască macar ameliorare daca nu vindecare.sad

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Mie Dumnezeu mi=a vindecat multe răni psihologice prin rugăciune. Eu citesc în general Psalmii în fiecare zi, acolo te regăsești în multe din rugăciunile lui David și ale celorlalți autori, pe care îi completez cu ce mă macină în momentul respectiv. Sunt și alte rugăciuni în Biblie, de exemplu/ Efeseni 1/17=23, 3/14=21.
Și dacă nu simți nimic e important să=i spui lui Dumnezeu ca și celui mai bun prieten tot ce simți, în genul /Creatorul meu, am auzit că mulți oameni s=au vindecat rugându/se ție, mie mi se pare că nici nu știu să mă rog, dar simt că am nevoie de vindecare și iertare de la Tine. Te rog să iei în stăpânirea ta sufletul meu, viața mea.Cât am condus eu viața mea, m/am ales cu răni sufletști, vinovăție, suferință. Te rog să mă ierți pentru păcatele mele( Spune specific pentru ce te apasă conștiința) și iert și eu, chiar dacă mi/e greu, persoanele care m/au rănit ( spune pe cine și pentru ce) și sunt dispus să merg să/mi cer iertare, de dragul Tău, celor cărora le=am greșit și acum nu mai am pace.( și fă=o).Îți mulțumeac Tată că Mântuitorul Hristos a murit pentru toate păcatele lumii și și pentru toate păcatele mele, primesc ietarea Ta, curăță cu sângele lui toate păcatele din conștiința mea, vreau să fiu copilul Tău, să ascult de Tine, să/ți aparțin Ție. Ajută/mă să înțeleg Cuvântul Tău, Biblia și să găsesc locul meu în familia ta!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Isus le-a spus o pildă, ca să le arate că trebuie să se roage necurmat şi să nu se lase." (Luca.18:1) Citește capitolul respectiv. Poți descărca aplicația MyBible de pe Magazin play.
Dar pe lângă insistență, trebuie să existe și credință. Nu știu cum să-ți spun, dar credem sau nu, Tatăl nostru cel ceresc ascultă toate rugăciunile noastre. Dacă noi nu ne bucurăm de acest lucru, este din pricina că noi nu credem îndeajuns. Dar atunci când vom și crede că rugăciunile noastre sunt ascultate, atunci ne vom și bucura de lucrul acesta. Necredința noastră ne împiedică să ne bucurăm de relația cu Dumnezeu.
Îți recomand cartea "Calea către Hristos", de Ellen White. Această carte te va învăța în mod concret, practic cum să înțelegi, să cunoști pe Dumnezeu, cum să poți avea o relație cu El.

| mentholinks a răspuns:

Degeaba te rogi daca nu simti nimic.

| mentholinks a răspuns:

Degeaba te rogi daca nu simti nimic. Tu vrei doar sa profiti de pe urma lui Dumnezeu si sa obtii ajutoare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Credință - mana care atinge infinitul
"Dar Isus i-a zis:, Fiica credințata te-a mântuit; du-te in pace, si fii tămăduita de boala ta," Marcu 5/34
Ce este credință? Faptul de a crede in existenta lui Dumnezeu nu este credință. A adera intelectual la anumite doctrine nu este credință.
Credință înseamnă pur si simplu sa crezi ca Dumnezeu te iubește si te poți baza si si încrede in dragostea, înțelepciunea si puterea Lui. Aceasta incredere in Dumnezeu îți aduce o pace si o bucurie negrăita in inima si te face sa stai liniștit chiar si in momentele grele si crizele vieții. Cel ce crede cu adevărat in Dumnezeu știe ca Tatăl sau ceresc veghează si monitorizează tot ce se petrece pe acest pământ. Încrederea in El ne determina să-i predam viata cu toate problemele ei si astfel îngrijorarea care ne macină viata ia sfârșit.
Credință nu este autosugestie. Autosugestia înseamnă sa te raportezi la tine însuți, adică tu trebuie sa te ajuți singur. Credință înseamnă sa te raportezi la Dumnezeu, adică sa te bazezi, sa te încrezi in Dumnezeu.
Credință este modul in care te legi de Cel Infinit, de Cel Atotputernic, de Ființă Supremă, Generatorul si Susținătorul vietii.
Rugăciunea este un remediu uimitor. Pentru ca vindecarea este in exclusivitate o manifestare a puterii lui Dumnezeu, avem nevoie sa ne "conectam" la Sursa Vieții si puterii. Rugăciunea reprezintă forma de comuniune de legătură cu Dumnezeu. Ma adresez lui Dumnezeu in rugăciune având conștientă ca El este prezent acolo si ma aude, înțelegând situația in care ma aflu. Nu fac din rugăciune un ritual si nici nu spun poezii învățate mai dinainte. Ma raportez si ma adresez lui Dumnezeu ca unui Tata care ma iubește mai mult decât oricine si simte împreună cu mine. Stiu ca viata noastră depinde de El. Desi ma rog pentru insanatosire, cer mai presus sa se facă voia înțeleaptă a lui Dumnezeu. Extras din cartea Sănătate si vindecare folosind stilul de viata edenic si remediile naturale, de Sorin Nicola

| Algo098 a răspuns:

Are un efect asupra individului, il face mai increzator intr-un viitor mai bun pentru el si pentru apropiatii lui. Cu toate astea, e doar o amagire si un neadevar. Un dz invizibil, iubitor si atotputernic pe hartie, care nu ajuta pe nimeni pentru ca nu exista, de sunt spitalele pline de bolnavi in suferinta, nu are cum sa ajute pe nimeni cu nimic, fie ca recita sau nu o anumita rugaciune. E o simpla fantezie si eu nu consider ca ar fi ceva pozitiv si productiv pentru mine sa pierd timpul recitand diverse rugaciuni adresate unui personaj imaginar, unui nimic numit dz cu toate numele si variantele pe care le are, ca se vede ca e si tata si fiu si ce o mai fi in vestita carte cu povesti sucite si pilde fara valoare. In consecinta zic ca nu exista un mod eficient de a te ruga unui personaj inexistent, surd, orb, mut, invizibil si impotent care sa dea rezultate reale, vizibile si totul ramane din nefericire doar o amagire.

| sanboss a răspuns:

Inainte sa vb tu cu El, lasa-l pe El sa iti vorbeasca tie ( citeste biblia ). Cand vine vorba de rugaciune cele mai principale lucruri sunt credinta si sinceritatea ta, fi tu insuti, Dzeu te intelege si cu siguranta la momentul potrivit iti va raspunde. Sa nu te opresti ci sa continui. MATEI 6:6 Ci tu, când te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi ușa și roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; și Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti... fi atent ce spune care este in ascuns, ( chiar daca tu nu iti dai seama EL este langa tine ) si cu siguranta va veni la momentul oportun sa te mangaie... doar crede si fi sincer,,

| 33226633 a răspuns:

Da : Rugaciunea are putere, are efecte si bine inteles daca rugaciunea este spusa cu credinta, putere, evlavie este asculltata.